TechPowered By

More tech

Vuelta a Castilla y Leon 2014

Date range:
May 16-18

May 18, Stage 3: Lubian - Bambibra 164.6km

Luis León Sanchez wins final Castilla y Leon stage

By:
Fran Reyes
Published:
May 18, 2014, 15:31 BST,
Updated:
May 19, 2014, 5:34 BST

Belda seals overall victory

Luis León Sánchez (Caja Rural) won today the last stage of the Vuelta a Castilla y León by attacking in the descent of the last category 1 climb to Alto de los Portillinos and soloing until the finish line.

Meanwhile, David Belda successfully defended his leadership and along with his teammates of Burgos BH stood tall before Caja Rural, Movistar Team and Efapel-Glassdrive, that tried for most of the stage to knock them out but didn't succeed. The final podium was completed by Marcos García (2nd, Caja Rural) and Sylwester Szmyd (3rd, Movistar Team).

Luis León Sánchez assured this was "an unexpected success," since his form wasn't very good in the eve of the race. "I think I made some mistakes when setting up my calendar for this year. I chose to start racing early, with the Tropicale Amissa Bongo [where Sánchez won a stage and was 2nd overall – ed.] in January, against the criteria of the team, and that has affected my form later. I think I caught some sort of sickness which didn't allow me to suffer on the bike. I will find out more about it tomorrow, after receiving the results of some medical tests I went under this month. Anyway, today I felt good, had a go descending and was strong enough to arrive alone to the finish line."

After yesterday's exhibition in the summit finish to Alto de Lubián, David Belda and his Burgos BH team expected a showdown by Movistar Team and Caja Rural, the two biggest teams on this race, probably unpleased of being defeated by a Continental team.

The route was demanding, 165 kilometers form Lubián to Bembibre meant to become a hell, with five categorized climbs, two of them category 1 – Alto del Peñón (km 56) and Alto de los Portillinos (km 113), being the last climb the Alto de Onamio (cat3) with 18 kilometers to go.

The chances for Burgos BH came from their relatively strong line-up, with climbers like Igor Merino and Jesús del Pino and rouleurs like Juan José Oroz to protect Belda; a 53 seconds gap obtained on the Alto de Lubián; and the light rivalry between Caja Rural and Movistar Team, which don't use to get along, but to compete head to head. In the end, there lied the key of the race.

The race was nervous and full of attacks. Every one of them had several tactics involved. The main one was a 31-man breakaway which formed before Alto del Peñón and faced it with a decent gap. Movistar Team only had two of it weakest riders there and pulled to neutralize the group. But it wasn't the ProTeam, but Portuguese Efapel-Glassdrive the squad that completed the chase shortly before the summit, reducing the bunch to hardly 20 riders in the process.

A section of favorable terrain generated some relax in the race mood, and around 60 riders gathered together in the bunch before the start of the climb to Los Portillinos. Many moves formed and vanished there; some didn't prosper because lack of understanding between the members of the group, some were shut down by Burgos BH.

Neo-pro Beñat Txoperena (Euskadi) was the only one to build a relevant gap on the group of favorites. The Basque rider was the head of the race when Luis León Sánchez launched his attack, and joined him in his way to the finish line until unfortunately crashing into a motorcycle and leaving Sánchez alone to comfortably celebrate his victory. Sergio Sousa was second, rewarding Efapel's performance; José Joaquín Rojas was third, awarding Movistar Team a scarce prize while Burgos BH obtained the bigger one.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 4:46:48  
2 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 0:00:47  
3 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:01:53  
4 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA    
5 Miguel Minguez (Spa) Euskadi    
6 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
7 Edgar Pinto (Por) La Aluminios-Antarte    
8 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH    
9 Matteo Busato (Ita) MG Kvis - Wilier    
10 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team    
11 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
12 Higinio Fernandez (Spa) Team Ecuador    
13 Juan Jose Oroz (Spa) Burgos-BH    
14 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
15 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular    
16 Víctor De La Parte (Spa) Efapel - Glassdrive    
17 Juan Chamorro (Col) 4-72 - Colombia    
18 David Belda (Spa) Burgos-BH    
19 Raul Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour    
20 Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team    
21 Antonio Carvalho (Por) La Aluminios-Antarte    
22 Mikel Iturria (Spa) Euskadi    
23 Victor Etxeberria (Spa) Euskadi    
24 Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx    
25 Fernando Orjuela (Col) 4-72 - Colombia    
26 Sandro Pinto (Por) Louletano-Dunas Dour    
27 Hélder Ferreira (Por) Efapel - Glassdrive    
28 Benat Txoperena (Spa) Euskadi 0:02:02  
29 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:02:07  
30 Luis Alfonso (Por) La Aluminios-Antarte 0:04:06  
31 Nikodemus Holler (Ger) Team Stuttgart 0:08:18  
32 Alexander Krieger (Ger) Team Stuttgart    
33 Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive    
34 Victor Martin (Spa) Burgos-BH 0:10:13  
35 Diego Rubio (Spa) Efapel - Glassdrive    
36 Ruben Menendez (Spa) Team Differdange-Los    
37 Antonio Merolese (Ita) Nankang-Fondriest    
38 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team    
39 Haritz Orbe (Spa) Euskadi    
40 Hernani Broco (Por) Louletano-Dunas Dour    
41 Francisco Moreno (Spa) Louletano-Dunas Dour    
42 Hugo Sancho (Por) La Aluminios-Antarte    
43 Daniel Silva (Por) Radio Popular    
44 Pablo Lechuga (Spa) Euskadi    
45 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
46 Jaime Roson (Spa) Team Ecuador    
47 Lorenzo Di Remigio (Ita) MG Kvis - Wilier    
48 Carlos Barbero (Spa) Euskadi    
49 Raul Alarcon (Spa) Louletano-Dunas Dour    
50 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi    
51 Vergilio Santos (Por) Radio Popular    
52 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team    
53 Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx    
54 Diego Ochoa (Col) 4-72 - Colombia    
55 Igor Merino (Spa) Burgos-BH    
56 Mateo Gozzi (Ita) Nankang-Fondriest 0:10:46  
57 Hugo Sabido (Por) La Aluminios-Antarte 0:11:47  
58 Simone Petilli (Ita) Area Zero Pro Team 0:12:14  
59 Marco Tecchio (Ita) Area Zero Pro Team    
60 Damien Garcia (Fra) Team Differdange-Los 0:22:19  
61 Jaume Rovira (Spa) Team Ecuador 0:22:21  
62 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team    
63 Arkimedes Arguelyes (Rus) Lokosphinx    
64 Gianluca Mengardo (Ita) Area Zero Pro Team    
65 Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Efapel - Glassdrive    
66 Andre Mourato (Por) La Aluminios-Antarte    
67 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive    
68 Marcel Weber (Ger) Team Stuttgart    
69 Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Wilier    
70 Vicente Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour    
71 Celio Sousa (Por) Radio Popular    
72 César Fonte (Por) Radio Popular    
73 Andrei Nechita (Rom) MG Kvis - Wilier    
74 Fabio Chinello (Ita) Area Zero Pro Team 0:25:00  
75 Gianluca Leonardi (Ita) Area Zero Pro Team    
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 25  pts
2 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 20  
3 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 16  
4 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA 14  
5 Miguel Minguez (Spa) Euskadi 12  
6 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 10  
7 Edgar Pinto (Por) La Aluminios-Antarte 9  
8 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH 8  
9 Matteo Busato (Ita) MG Kvis - Wilier 7  
10 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 6  
11 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 5  
12 Higinio Fernandez (Spa) Team Ecuador 4  
13 Juan Jose Oroz (Spa) Burgos-BH 3  
14 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 2  
15 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular 1  
Alro Del Peñon (Cat. 1), km. 56.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team 10  pts
2 Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Wilier 8  
3 Diego Ochoa (Col) 4-72 - Colombia 6  
4 Arkimedes Arguelyes (Rus) Lokosphinx 4  
5 Andre Mourato (Por) La Aluminios-Antarte 2  
6 Simone Petilli (Ita) Area Zero Pro Team 1  
Alto De Carvajal (Cat. 3), km. 78.2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team 3  pts
2 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 2  
3 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive 1  
Alto Peña Aguda (Cat. 2), km. 95.9
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team 6  pts
2 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 4  
3 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive 2  
4 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 1  
Alto De Portillinos (Cat. 1), km. 113.1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 10  pts
2 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 8  
3 Ricardo Mestre (Por) Efapel - Glassdrive 6  
4 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH 4  
5 Benat Txoperena (Spa) Euskadi 2  
6 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 1  
Alto De Onamio (Cat. 3), km. 146.5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 3  pts
2 Benat Txoperena (Spa) Euskadi 2  
3 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Caja Rural - Seguros RGA 14:24:10  
2 Efapel - Glassdrive 0:00:47  
3 Movistar Team 0:01:53  
4 Burgos-BH    
5 Euskadi    
6 La Aluminios-Antarte 0:04:06  
7 Louletano-Dunas Dourada 0:10:13  
8 4-72 - COLOMBIA    
9 Radio Popular 0:18:33  
10 Team Ecuador 0:30:41  
11 MG Kvis - Trevigiani    
12 Lokosphinx    
13 Area Zero Pro Team 0:30:55  
14 Team Stuttgart 0:35:11  
Final general classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Belda (Spa) Burgos-BH 13:51:48  
2 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:00:57  
3 Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team 0:01:01  
4 Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx 0:01:38  
5 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 0:01:55  
6 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH    
7 Edgar Pinto (Por) La Aluminios-Antarte    
8 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular    
9 Antonio Carvalho (Por) La Aluminios-Antarte 0:02:06  
10 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
11 Raul Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour 0:02:18  
12 Sandro Pinto (Por) Louletano-Dunas Dour    
13 Juan Jose Oroz (Spa) Burgos-BH 0:02:30  
14 Juan Chamorro (Col) 4-72 - Colombia 0:02:37  
15 Matteo Busato (Ita) MG Kvis - Wilier    
16 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:02:48  
17 Víctor De La Parte (Spa) Efapel - Glassdrive 0:02:51  
18 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA    
19 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:02:58  
20 Miguel Minguez (Spa) Euskadi 0:03:02  
21 Victor Etxeberria (Spa) Euskadi 0:03:07  
22 Higinio Fernandez (Spa) Team Ecuador 0:03:37  
23 Fernando Orjuela (Col) 4-72 - Colombia 0:03:53  
24 Mikel Iturria (Spa) Euskadi 0:04:41  
25 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:05:02  
26 Hélder Ferreira (Por) Efapel - Glassdrive 0:05:10  
27 Luis Alfonso (Por) La Aluminios-Antarte 0:06:10  
28 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 0:07:06  
29 Nikodemus Holler (Ger) Team Stuttgart 0:10:38  
30 Jaime Roson (Spa) Team Ecuador 0:11:11  
31 Hugo Sancho (Por) La Aluminios-Antarte 0:11:18  
32 Igor Merino (Spa) Burgos-BH 0:11:22  
33 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 0:12:19  
34 Diego Ochoa (Col) 4-72 - Colombia    
35 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team 0:12:26  
36 Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx 0:12:37  
37 Pablo Lechuga (Spa) Euskadi 0:13:01  
38 Hernani Broco (Por) Louletano-Dunas Dour    
39 Hugo Sabido (Por) La Aluminios-Antarte 0:13:04  
40 Simone Petilli (Ita) Area Zero Pro Team 0:13:23  
41 Victor Martin (Spa) Burgos-BH 0:13:38  
42 Ruben Menendez (Spa) Team Differdange-Los 0:13:42  
43 Daniel Silva (Por) Radio Popular 0:14:18  
44 Francisco Moreno (Spa) Louletano-Dunas Dour 0:14:39  
45 Antonio Merolese (Ita) Nankang-Fondriest 0:15:00  
46 Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive 0:15:03  
47 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:15:30  
48 Alexander Krieger (Ger) Team Stuttgart 0:15:40  
49 Vergilio Santos (Por) Radio Popular 0:16:38  
50 Benat Txoperena (Spa) Euskadi 0:17:13  
51 Haritz Orbe (Spa) Euskadi 0:20:30  
52 Lorenzo Di Remigio (Ita) MG Kvis - Wilier    
53 Raul Alarcon (Spa) Louletano-Dunas Dour    
54 César Fonte (Por) Radio Popular 0:24:05  
55 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 0:25:20  
56 Diego Rubio (Spa) Efapel - Glassdrive 0:25:24  
57 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi    
58 Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Wilier 0:25:37  
59 Marco Tecchio (Ita) Area Zero Pro Team 0:25:43  
60 Celio Sousa (Por) Radio Popular 0:26:26  
61 Jaume Rovira (Spa) Team Ecuador 0:27:24  
62 Andre Mourato (Por) La Aluminios-Antarte 0:28:46  
63 Arkimedes Arguelyes (Rus) Lokosphinx    
64 Vicente Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour 0:30:33  
65 Marcel Weber (Ger) Team Stuttgart 0:32:38  
66 Gianluca Mengardo (Ita) Area Zero Pro Team 0:34:25  
67 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:35:04  
68 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team 0:37:12  
69 Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Efapel - Glassdrive 0:37:32  
70 Andrei Nechita (Rom) MG Kvis - Wilier 0:37:40  
71 Mateo Gozzi (Ita) Nankang-Fondriest 0:40:33  
72 Gianluca Leonardi (Ita) Area Zero Pro Team 0:41:32  
73 Fabio Chinello (Ita) Area Zero Pro Team 0:44:20  
74 Damien Garcia (Fra) Team Differdange-Los 0:47:40  
75 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive 0:53:15  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 41  pts
2 David Belda (Spa) Burgos-BH 25  
3 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 25  
4 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 25  
5 Edgar Pinto (Por) La Aluminios-Antarte 21  
6 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 20  
7 Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx 20  
8 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH 17  
9 Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team 16  
10 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 16  
11 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 16  
12 Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx 14  
13 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA 14  
14 Miguel Minguez (Spa) Euskadi 12  
15 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 10  
16 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular 9  
17 Antonio Carvalho (Por) La Aluminios-Antarte 9  
18 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 9  
19 Vicente Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour 9  
20 Alexander Krieger (Ger) Team Stuttgart 8  
21 Matteo Busato (Ita) MG Kvis - Wilier 7  
22 Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Wilier 6  
23 Juan Jose Oroz (Spa) Burgos-BH 5  
24 Raul Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour 4  
25 Higinio Fernandez (Spa) Team Ecuador 4  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team 23  pts
2 Luca Chirico (Ita) MG Kvis - Wilier 13  
3 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 12  
4 David Belda (Spa) Burgos-BH 10  
5 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 8  
6 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 8  
7 Raul Alarcon (Spa) Louletano-Dunas Dour 6  
8 Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team 6  
9 Diego Ochoa (Col) 4-72 - Colombia 6  
10 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 6  
11 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 4  
Combination classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Belda (Spa) Burgos-BH 5  pts
2 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 5  
3 Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team 5  
4 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH 5  
5 Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx 5  
6 Edgar Pinto (Por) La Aluminios-Antarte 5  
7 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team 5  
8 Sergio Sousa (Por) Efapel - Glassdrive 5  
9 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 5  
10 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 5  
11 Carlos Barbero (Spa) Euskadi 5  
Regional rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jaime Roson (Spa) Team Ecuador    
2 Victor Martin (Spa) Burgos-BH    
3 Carlos Barbero (Spa) Euskadi    
4 Diego Rubio (Spa) Efapel - Glassdrive    
Spanish rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Belda (Spa) Burgos-BH    
2 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
3 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team    
4 Jesus Del Pino (Spa) Burgos-BH    
5 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
6 Raul Garcia De Mateos (Spa) Louletano-Dunas Dour    
7 Juan Jose Oroz (Spa) Burgos-BH    
8 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team    
9 Víctor De La Parte (Spa) Efapel - Glassdrive    
10 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA    
11 Miguel Minguez (Spa) Euskadi    
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Caja Rural - Seguros RGA 41:39:31  
2 Burgos-BH 0:00:28  
3 Movistar Team 0:01:55  
4 Efapel - Glassdrive 0:04:33  
5 La Aluminios-Antarte 0:05:05  
6 Euskadi 0:06:43  
7 Louletano-Dunas Dourada 0:12:26  
8 4-72 - COLOMBIA 0:14:42  
9 Radio Popular 0:24:03  
10 Team Ecuador 0:38:05  
11 Lokosphinx 0:39:00  
12 MG Kvis - Trevigiani 0:43:25  
13 Area Zero Pro Team 0:44:47