Healthy Ageing Tour: Wild wins stage 3

Lepistö keeps race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team2:58:08 
2Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling  
3Lotta Lepistö (Fin) Trek - Segafredo  
4Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg  
5Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport  
6Susanne Andersen (Nor) National Team Norway  
7Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
8Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain  
9Jolien D'Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam  
10Alice Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing  
11Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  
12Ellen van Dijk (Ned) Trek - Segafredo  
13Nina Kessler (Ned) Regioteam Noord-Holland  
14Romy Kasper (Ger) National Team Germany  
15Julia Soek (Ned) National Team Nederland  
16Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing  
17Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam  
18Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:00:07 
19Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:11 
20Maria van 'T Geloof (Ned) National Team Nederland0:01:30 
21Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland  
22Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain  
23Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland  
24Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling  
25Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway  
26Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling  
27Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel  
28Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling  
29Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe  
30Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
31Saartje Vandenbroucke (Bel) National Team Belgium  
32Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland  
33Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg  
34Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling  
35Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  
36Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
37Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling  
38Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo0:01:34 
39Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo  
40Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling  
41Daniela Gaß (Ger) Equano-Wase Zon CT0:07:34 
42Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling  
43Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland  
44Birgitte Ravndal (Nor) National Team Norway  
45Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg  
46Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling  
47Jesse Vandenbulcke (Bel) National Team Belgium  
48Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
49Hanneke De Goeje (Ned) SWABO  
50Fien Delbaere (Bel) National Team Belgium  
51Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT  
52Dorota Przezak (Pol) National Team Poland  
53Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg  
54Maartje De Boer (Ned) Regioteam Noord-Holland  
55Teuntje Beekhuis (Ned) Biehler Pro Cycling  
56Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
57Katharina Hechler (Ger) National Team Germany  
58Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
59Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
60Ilse Miltenburg (Ned) Restore Cycling Team  
61Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland  
62Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram Racing  
63Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany  
64Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling  
65Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel  
66Aranka Lisanne Berends (Spa) Merida - Adelaar Ladies CT  
67Eva Bijwaard (Ned) SWABO  
68Inez Beijer (Ned) SWABO  
69Rixt Hoogland (Ned) NWVG - Uplus  
70Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
71Anna Sagan (Pol) National Team Poland  
72Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland  
73Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes  
74Chanella Stougje (Ned) Hitec Products - Birk Sport  
75Yva Geluk (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
76Ane Santesteban Gonzalez (Spa) WNT-Rotor Pro Cycling  
77Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
78Julie Solvang (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
79Lucy Garner (GBr) Hitec Products - Birk Sport  
80Rotem Gafinovitz (Isr) Canyon-Sram Racing  
81Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
82Stine Borgli (Nor) National Team Norway  
83Vibeke Lystad (Nor) National Team Norway  
84Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
85Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland  
86Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany  
87Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain  
88Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium  
89Kathrin Hammes (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
90Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo  
91Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo  
92Weronika Humelt (Pol) National Team Poland  
93Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products - Birk Sport  
94Loes Adegeest (Ned) Parkhotel Valkenburg  
95Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
96Floor Weerink (Ned) Team Drenthe  
97Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG - Uplus  
98Elyse Fraser (NZl) Equano-Wase Zon CT  
99Manon De Boer (Ned) NWVG - Uplus  
100Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:08:06 
101Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWVG - Uplus  
102Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe  
103Melanie Klement (Ned) Biehler Pro Cycling  
104Mathea Neijmeijer (Ned) Team Drenthe  
105Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel  
106Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
107Kaja Rysz (Pol) National Team Poland  
DNFLisa Küllmer (Ger) National Team Germany  
DNFRebecca Raybould (GBr) National Team Great Britain  
DNFNathalie Bex (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
DNFDèvon Kuijstermans (Ned) Team Loving Potatoes  
DNFKarolina Perekitko (Pol) Equano-Wase Zon CT  
DNFKim Baptista (GBr) Regioteam Noord-Holland  
DNFEsther Van Leeuwe (Ned) Restore Cycling Team  
DNSBente Van Teeseling (Ned) Jan van Arckel  
DNSBerdine Bakker (Ned) Team Loving Potatoes  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team3 pts
2Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing2 
3Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling1 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg2:58:08 
2Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport  
3Susanne Andersen (Nor) National Team Norway  
4Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
5Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain  
6Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland0:01:30 
7Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain  
8Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland  
9Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel  
10Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
11Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland  
12Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
13Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo0:01:34 
14Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling0:07:34 
15Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling  
16Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
17Hanneke De Goeje (Ned) SWABO  
18Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT  
19Dorota Przezak (Pol) National Team Poland  
20Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg  
21Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
22Katharina Hechler (Ger) National Team Germany  
23Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
24Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
25Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland  
26Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany  
27Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling  
28Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel  
29Eva Bijwaard (Ned) SWABO  
30Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
31Anna Sagan (Pol) National Team Poland  
32Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland  
33Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes  
34Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
35Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
36Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
37Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland  
38Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany  
39Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain  
40Weronika Humelt (Pol) National Team Poland  
41Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
42Floor Weerink (Ned) Team Drenthe  
43Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:08:06 
44Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel  
45Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
46Kaja Rysz (Pol) National Team Poland  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Boels Dolmans Cyclingteam DLT8:54:24 
2National Team Great Britain GBR0:01:30 
3Trek - Segafredo TFS0:01:34 
4Team Virtu Cycling TVC0:03:00 
5National Team Nederland NED  
6Canyon // Sram Racing CSR0:07:34 
7WNT Rotor Pro Cycling Team WNT0:07:41 
8National Team Norway NOR0:09:04 
9Parkhotel Valkenburg PHV  
10Regioteam Noord-Holland RNH0:15:08 
11National Team Germany GER  
12Hitec Products - Birk Sport HPU  
13Biehler Pro Cycling BPC0:16:38 
14National Team Belgium BEL  
15Team Rogelli-Gyproc-APB TRG  
16Jan van Arckel JVA0:17:10 
17Team Drenthe TDR  
18National Team Poland POL0:22:42 
19SWABO SWB  
20Equano-Wase Zon CT EWZ  
21Merida - Adelaar Ladies CT MAD  
22NWVG - Uplus NWG  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lotta Lepistö (Fin) Trek - Segafredo9:02:51 
2Kirsten Wild (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:00:06 
3Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing0:00:07 
4Jolien D'Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:10 
5Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling0:00:12 
6Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:13 
7Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg0:00:14 
8Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam  
9Ellen van Dijk (Ned) Trek - Segafredo0:00:17 
10Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain0:00:18 
11Alice Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing0:00:26 
12Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling0:01:47 
13Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling0:01:48 
14Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain0:01:56 
15Romy Kasper (Ger) National Team Germany0:04:20 
16Susanne Andersen (Nor) National Team Norway0:04:34 
17Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport0:04:36 
18Julia Soek (Ned) National Team Nederland  
19Nina Kessler (Ned) Regioteam Noord-Holland  
20Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
21Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:04:37 
22Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:05:17 
23Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling0:05:39 
24Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel0:06:06 
25Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling  
26Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling0:06:14 
27Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe  
28Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland0:06:16 
29Jip van den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:06:18 
30Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo0:06:20 
31Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg0:06:23 
32Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
33Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway0:06:25 
34Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo0:06:27 
35Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling0:09:25 
36Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB  
37Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland0:09:45 
38Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland  
39Saartje Vandenbroucke (Bel) National Team Belgium0:09:53 
40Lucy Garner (GBr) Hitec Products - Birk Sport0:12:08 
41Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg0:12:10 
42Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling  
43Teuntje Beekhuis (Ned) Biehler Pro Cycling  
44Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany  
45Kaat Hannes (Bel) National Team Belgium  
46Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products - Birk Sport  
47Fien Delbaere (Bel) National Team Belgium0:12:18 
48Rotem Gafinovitz (Isr) Canyon-Sram Racing  
49Julie Solvang (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
50Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:12:22 
51Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland  
52Trixi Worrack (Ger) Trek - Segafredo0:12:27 
53Anna Plichta (Pol) Trek - Segafredo  
54Maria van 'T Geloof (Ned) National Team Nederland0:13:04 
55Jesse Vandenbulcke (Bel) National Team Belgium0:15:29 
56Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
57Nikol Plosaj (Pol) National Team Poland  
58Dorota Przezak (Pol) National Team Poland  
59Tanja Erath (Ger) Canyon-Sram Racing  
60Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling  
61Inez Beijer (Ned) SWABO  
62Weronika Humelt (Pol) National Team Poland  
63Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes  
64Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland  
65Eva Bijwaard (Ned) SWABO  
66Stine Borgli (Nor) National Team Norway  
67Yva Geluk (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
68Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
69Daniela Gaß (Ger) Equano-Wase Zon CT0:15:49 
70Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling  
71Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
72Chanella Stougje (Ned) Hitec Products - Birk Sport0:15:57 
73Katharina Hechler (Ger) National Team Germany0:16:01 
74Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg  
75Ane Santesteban Gonzalez (Spa) WNT-Rotor Pro Cycling  
76Melanie Klement (Ned) Biehler Pro Cycling  
77Loes Adegeest (Ned) Parkhotel Valkenburg0:16:11 
78Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:16:29 
79Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT0:19:08 
80Hanneke De Goeje (Ned) SWABO  
81Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
82Anna Sagan (Pol) National Team Poland  
83Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
84Aranka Lisanne Berends (Spa) Merida - Adelaar Ladies CT  
85Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel  
86Maartje De Boer (Ned) Regioteam Noord-Holland  
87Ilse Miltenburg (Ned) Restore Cycling Team  
88Vibeke Lystad (Nor) National Team Norway  
89Rixt Hoogland (Ned) NWVG - Uplus  
90Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
91Elyse Fraser (NZl) Equano-Wase Zon CT  
92Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland  
93Kathrin Hammes (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
94Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG - Uplus  
95Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
96Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany  
97Floor Weerink (Ned) Team Drenthe  
98Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain  
99Manon De Boer (Ned) NWVG - Uplus  
100Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:19:23 
101Kaja Rysz (Pol) National Team Poland0:19:40 
102Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe  
103Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel  
104Mathea Neijmeijer (Ned) Team Drenthe  
105Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:27:06 
106Birgitte Ravndal (Nor) National Team Norway0:27:16 
107Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWVG - Uplus0:27:31 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg9:03:05 
2Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain0:00:04 
3Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain0:01:42 
4Susanne Andersen (Nor) National Team Norway0:04:20 
5Lonneke Uneken (Ned) Hitec Products - Birk Sport0:04:22 
6Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain  
7Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel0:05:52 
8Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland0:06:02 
9Letizia Paternoster (Ita) Trek - Segafredo0:06:06 
10Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:06:09 
11Britt Knaven (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:09:11 
12Kylie Waterreus (Ned) National Team Nederland0:09:31 
13Karlijn Swinkels (Ned) National Team Nederland  
14Nienke Wasmus (Ned) Biehler Pro Cycling0:11:56 
15Laura Süßemilch (Ger) National Team Germany  
16Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team0:12:08 
17Marta Jaskulska (Pol) National Team Poland  
18Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:15:15 
19Dorota Przezak (Pol) National Team Poland  
20Merel Hofman (Ned) Biehler Pro Cycling  
21Weronika Humelt (Pol) National Team Poland  
22Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes  
23Gwenno Hughes (GBr) Regioteam Noord-Holland  
24Eva Bijwaard (Ned) SWABO  
25Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
26Henrietta Colborne (GBr) Biehler Pro Cycling0:15:35 
27Amalie Lutro (Nor) Hitec Products - Birk Sport  
28Katharina Hechler (Ger) National Team Germany0:15:47 
29Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg  
30Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:16:15 
31Gaia Tortolina (Ita) Equano-Wase Zon CT0:18:54 
32Hanneke De Goeje (Ned) SWABO  
33Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
34Anna Sagan (Pol) National Team Poland  
35Lone Meertens (Bel) National Team Belgium  
36Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel  
37Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
38Maaike Boogaard (Ned) National Team Nederland  
39Aafke Soet (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team  
40Dorothea Heitzmann (Ger) National Team Germany  
41Floor Weerink (Ned) Team Drenthe  
42Anna Docherty (GBr) National Team Great Britain  
43Shari Bossuyt (Bel) Team Rogelli-Gyproc-APB0:19:09 
44Kaja Rysz (Pol) National Team Poland0:19:26 
45Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel  
46Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:26:52 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lotta Lepistö (Fin) Trek - Segafredo50 pts
2Kirsten Wild (Ned) WNT-Rotor Pro Cycling Team46 
3Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling38 
4Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing32 
5Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg30 
6Jolien D'Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam29 
7Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling25 
8Romy Kasper (Ger) National Team Germany22 
9Ellen van Dijk (Ned) Trek - Segafredo19 
10Susanne Andersen (Nor) National Team Norway18 
11Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam16 
12Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam12 
13Rhona Callander (GBr) National Team Great Britain12 
14Alice Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing9 
15Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling9 
16Pfeiffer Georgi (GBr) National Team Great Britain9 
17Jessica Roberts (GBr) National Team Great Britain8 
18Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling7 
19Julia Soek (Ned) National Team Nederland4 
20Nina Kessler (Ned) Regioteam Noord-Holland3 
Sprint Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling8 pts
2Lisa Brennauer (Ger) WNT-Rotor Pro Cycling Team7 
3Natalie van Gogh (Ned) Biehler Pro Cycling6 
4Romy Kasper (Ger) National Team Germany3 
5Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing2 
6Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling2 
7Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam1 
8Nicole Steigenga (Ned) National Team Nederland1 
Club rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amber Van Der Hulst (Ned) Jan van Arckel9:08:57 
2Mareille Meijering (Ned) Team Drenthe0:00:08 
3Cathalijne Hoolwerf (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:09:23 
4Inez Beijer (Ned) SWABO  
5Esmée Peperkamp (Ned) Team Loving Potatoes  
6Eva Bijwaard (Ned) SWABO  
7Yva Geluk (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
8Tessa Paardekooper (Ned) Merida - Adelaar Ladies CT  
9Ingrit Verhoeff (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB0:10:23 
10Hanneke De Goeje (Ned) SWABO0:13:02 
11Eva Jonkers (Ned) Team Rogelli-Gyproc-APB  
12Aranka Lisanne Berends (Spa) Merida - Adelaar Ladies CT  
13Minke Bakker (Ned) Jan van Arckel  
14Maartje De Boer (Ned) Regioteam Noord-Holland  
15Ilse Miltenburg (Ned) Restore Cycling Team  
16Rixt Hoogland (Ned) NWVG - Uplus  
17Lieke V.D. Draaij (Ned) SWABO  
18Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG - Uplus  
19Floor Weerink (Ned) Team Drenthe  
20Manon De Boer (Ned) NWVG - Uplus  
21Nicole Clerx (Ned) Team Drenthe0:13:34 
22Maaike Meistrok (Ned) Jan van Arckel  
23Mathea Neijmeijer (Ned) Team Drenthe  
24Anneke Dijkstra (Ned) Team Drenthe0:21:00 
25Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) NWVG - Uplus0:21:25 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Boels Dolmans Cyclingteam DLT27:09:25 
2National Team Great Britain GBR0:05:58 
3Trek - Segafredo TFS0:06:04 
4Team Virtu Cycling TVC0:07:03 
5Canyon // Sram Racing CSR0:12:08 
6WNT Rotor Pro Cycling Team WNT0:16:29 
7Parkhotel Valkenburg PHV0:17:52 
8National Team Nederland NED0:19:35 
9Biehler Pro Cycling BPC0:25:16 
10National Team Norway NOR0:25:36 
11Hitec Products - Birk Sport HPU0:28:02 
12National Team Belgium BEL0:29:50 
13National Team Germany GER0:31:51 
14Regioteam Noord-Holland RNH0:38:21 
15Team Rogelli-Gyproc-APB TRG0:39:59 
16Jan van Arckel JVA0:40:23 
17National Team Poland POL0:42:28 
18Team Drenthe TDR0:44:10 
19SWABO SWB0:45:35 
20Merida - Adelaar Ladies CT MAD0:49:14 
21Equano-Wase Zon CT EWZ0:53:13 
22NWVG - Uplus NWG0:56:32 
Back to top