TechPowered By

More tech

Global Relay Gastown Grand Prix:

Hanson, Rowney win big as Global Relay Gastown Grand Prix returns

By:
Cycling News
Published:
July 14, 2012, 02:37,
Updated:
July 14, 2012, 03:43

Vancouver inner-city circuit race back after four years

American Ken Hanson won a bunch sprint at the 2012 Global Relay Gastown Grand Prix, outracing Vancouver's Ryan Anderson and Australia's Tommy Nankervis down the final stretch to claim the $15,000 winner's check as the historic race returned after a four-year absence.

The men raced 50-laps of the 1.2-kilometer circuit through historic Gastown, winding through crowds estimated at over 35,000 and over the same cobblestones as cycling greats Lance Armstrong, Alex Stieda and Canadian Olympians like Brian Walton and Alison Sydor.

After more than an hour, it came down to the last few hundred meters. The group finally caught Canadian strongman Svein Tuft's last-lap breakaway attempt after the final corner, and after a perfect leadout from his Optum Pro Cyling teammate Alex Candelario, Hanson pumped his fists as he surged across the finish line. Hanson, Anderson, riding for Steve Bauer's SpiderTech team, and Nankervis, who races for the Competitive Cycling team run by three-time Olympian and two-time Gastown winner Gord Fraser, all finished the 60-kilometer race in one hour, 16 minutes and 20.86 seconds.

Australian Loren Rowney, riding for the Specialized Lululemon women's team, also won the 30-lap women's race in a bunch sprint, surging to the line ahead of veteran Americans Laura Van Gilder of Mellow Mushroom, and Nicky Wangsgard of Primal MapMyRide.

Rowney, who normally races with Canadian Olympic great Clara Hughes on the Specialized Lululemon team, claimed the $8,000 top prize after finishing the 36-kilometer race in 53 minutes and 25.13 seconds.

Results

Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Loren Rowney (Aus) Specialized Lululemon 0:53:25  
2 Laura Van Gilder (USA) Mellow Mushroom    
3 Nicky Wangsgard (USA) Primal/MapMyRide p/b BH Bicycles    
4 Jenny Lehmann (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
5 Stephanie Roorda (Can) Local Ride/Dr. Vie Superfoods    
6 Lisa Howard (Can) Local Ride/Dr. Vie Superfoods    
7 Joanie Caron (Can) Colavita-espnW Pro Cycling    
8 Gina Haatz (Ger) independent    
9 Stephanie Ossenbrink (Can) independent    
10 Jessica Daugharty Sterner (USA) Team Rep    
11 Jamie Gilgen (Can) Kallisto/Wheels of Oakville    
12 Erika Broekema (Ned) NWVG    
13 Carrie Cartmill (Can) Stevens Racing p/b The Cyclery    
14 Kristen LaSasso (USA) Mellow Mushroom 0:00:05  
15 Tamiko Butler (Ant) Russ Hay's/Accent Inns    
16 Kate Finegan (Aus) independent    
17 Rhae-Christie Shaw (Can) Exergy TWENTY12    
18 Shoshauna Laxson (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
19 Dana Walton (USA) Team Alliance Environmental    
20 Jennifer McMahon (Can) Glotman Simpson Cycling    
21 Megan Rathwell (Can) Russ Hay's/Accent Inns    
22 Moriah Jo MacGregor (Can) Colavita-espnW Pro cycling    
23 Kristine Brynjolfson (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
24 Jessica Cutler (USA) Primal/MapMyRide p/b BH Bicycles    
25 Krista Rawlings (Can) independent    
26 Ann Yew (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
27 Naomi Cooper (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
28 Jean Ann Berkenpas (Can) Local Ride/Dr. Vie Superfoods 0:01:01  
DNF Erin Redl (Can) Glotman Simpson Cycling    
DNF Sara King (Can) Gregg's Specialized/Trek    
DNF Katie Lotterhos (Can) Glotman Simpson Cycling    
DNF Kelly Jones (Can) Steed Cycles    
DNF Melanie von Stetten (Can) Local Ride/Dr. Vie Superfoods    
DNF Norrene Godfrey (USA) Project London 2012 p/b Land Rover Select CPO    
DNS Florence Laplante-Lamarche (Can) Stevens Racing p/b The Cyclery    
DNS Rachel Canning (Can) Local Ride    
DNS Sarah Coney (Can) Local Ride/ Dr. Vie    
DNS Leah Guloien (Can) Colavita ESPN-W    
Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:16:21  
2 Ryan Anderson (Can) Spider Tech    
3 Tommy Nankervis (Aus) Competitive Cyclist    
4 Ben Chaddock (Can) Team Exergy Pro Cycling    
5 Florenz Knauer (Ger) Team Baier Lanshut    
6 Jacob Schwingboth (Can) Glotman Simpson Cycling    
7 Conor Mullervy (USA) Team Exergy Pro Cycling    
8 Kris Dahl (Can) Team H&R BLOCK    
9 Svein Tuft (Can) GreenEdge    
10 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
11 Roman van Uden (NZl) PureBlack Racing 0:00:03  
12 Dana Williams (USA) Team Mike's Bikes    
13 Zachary Davies (USA) Team Exergy Pro Cycling    
14 Dominik Roels (Ger) Team HED p/b Staps    
15 Daniel Bichlmann (Ger) Team Baier Lanshut    
16 Federico Marchiori (Ita) Cyber Team Breganze    
17 Andrew Goessing (USA) Team Mike's Bikes    
18 Tyler Trace (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
19 Philip Mooney (USA) Jamis/Sutter Home Cycling Team    
20 James Williamson (NZl) PureBlack Racing 0:00:08  
21 Anton Varabei (Can) Jet Fuel Coffee/La Bicicletta 0:00:09  
22 Hendrik Werner (Ger) Team HED p/b Staps 0:00:17  
23 Chris Gruber (Can) Champion System p/b Stans NoTubes 0:00:18  
24 Manuel Fehlmann (Can) independent    
25 David Fleischhauer (USA) Hagens Berman Cycling    
26 Gabe Varela (USA) Hagens Berman Cycling    
27 Tim Abercrombie (Can) Garneau Evolution    
28 Louis Crosby (NZl) PureBlack Racing 0:00:20  
29 Jeff Werner (Can) Garneau Evolution 0:00:24  
30 Eric Riggs (USA) Team Mike's Bikes 0:00:26  
31 Noah Bloom (Can) Garneau Evolution 0:00:27  
32 Tom Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
33 Sebastian Salas (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:29  
34 Greg Christian (USA) Garneau Evolution    
35 Chris Wingfield (USA) Hagens Berman Cycling 0:00:31  
36 Alexander Cataford (Can) Glotman Simpson Cycling 0:00:36  
37 Nigel Ellsay (Can) Velo Club Cycliste Morteau-Montbenoit FRANCE    
38 Mike Sidic (Can) Team H&R BLOCK    
39 Jackie Simes (USA) Jamis/Sutter Home Cycling Team 0:00:38  
40 Lang Reynolds (USA) Hagens Berman Cycling 0:00:40  
41 Nic Hamilton (Can) Jelly belly presented by Kenda    
42 Kevin Mullervy (USA) Team Exergy Pro Cycling 0:00:41  
43 David Gonda (Can) Rideokanagan.com 0:00:47  
44 Justin Kerr (NZl) Team H&R BLOCK    
45 Jesse Reams (Can) Hagens Berman Cycling    
46 Dustin Andrews (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 0:00:49  
47 John Piasta (USA) Team Mike's Bikes 0:00:50  
48 Rob Britton (Can) Team H&R BLOCK 0:00:53  
49 Will Routley (Can) Spider Tech    
50 Evan Mundy (Can) Jet Fuel Coffee/La Bicicletta    
51 Tom Radermacher (Ger) Team HED p/b Staps    
52 Christian Meier (Can) GreenEdge    
53 Matthias Bertling (Ger) independent    
54 Stefan Fussstetter (Ger) Team Baier Lanshut    
55 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:57  
56 Cody O'Reilly (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:59  
57 Chris Worsfold (Can) Speed Theory 0:01:01  
58 Kevin Noiles (Can) cyclocrossracing.com 0:01:06  
59 Marsh Cooper (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:12  
60 Ian Crane (USA) Hagens Berman Cycling 0:01:14  
61 Ian Burnett (USA) Competitive Cyclist 0:01:19  
62 Michael van den Ham (Can) Rideokanagan.com 0:01:22  
63 Colin Gibson (USA) Hagens Berman Cycling 0:01:36  
64 Joseph Cooper (NZl) PureBlack Racing 0:01:38  
DNF Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    
DNF Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
DNF Quinn Keogh (USA) Team Exergy Pro Cycling    
DNF James McCoy (NZl) PureBlack Racing    
DNF Danny Heeley (USA) Hagens Berman Cycling    
DNF Dan Bechtold (USA) Hagens Berman Cycling    
DNF Cody Canning (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF Bradley Clifford (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF Adam De Vos (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF Dan Skinner (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF Bailey McKnight (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF Colter Young (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes    
DNF James LaBerge (USA) Team Mike's Bikes    
DNF Kyle Buckosky (Can) Garneau Evolution    
DNF Erik Mulder (Can) Garneau Evolution    
DNF Mike Rothengatter (Can) Garneau Evolution    
DNF Aaron Schooler (Can) Team H&R BLOCK    
DNF Laurent Dallaire (Can) Team H&R BLOCK    
DNF Andrew Pinfold (Can) Team H&R BLOCK    
DNF Dylan Harris (Can) Rideokanagan.com    
DNF Bart Ludbrook (NZl) Glotman Simpson Cycling    
DNF Ted Matson (Can) Glotman Simpson Cycling    
DNF Cid Martinez (Can) Russ Hay's/Accent Inns    
DNF Steven Grandy (Can) Russ Hay's/Accent Inns    
DNF Jamie Riggs (Can) Jet Fuel Coffee/La Bicicletta    
DNF Maurice Worsfold (Can) Speed Theory    
DNF Mackenzie Garvin (Can) Cyclemiesters Bowcycle    
DNF Brett Boniface (Can) FVRCC    
DNF Christopher Uberti (USA) Panther pb Competitive Cyclist    
DNF Mark McConnell (Can) Synergy Racing    
DNF Shawn Rosenthal (USA) independent    
DNF Rory McAdams (USA) independent    
DNF Jeffrey Sparling (Can) independent    
DNF Marvin Guzman (Can) Rideokanagan.com    
DNF Michael Wegner (Can) independent    
DNF Dylan Cunningham (Can) Russ Hays/Accent Inns    
DNS Taylor Gunman (NZl) PureBlack Racing    
DNS Andreas Fliessgarten (Ger) Team Baier Lanshut    
DNS Garrett McLeod (Can) Team H&R BLOCK    
DNS Mark Rainer (Can) Glotman Simpson Cycling    
DNS Dave Johnson (Can) Speed Theory    
DNS Neal Kindree (Can) Specialized / EMD Serono    
DSQ Michael Olheiser (USA) Competitive Cyclist    
DSQ Clayton Meisner (Can) Rideokanagan.com    
DSQ Emile de Rosnay (Can) Russ Hay's/Accent Inns    
DSQ Aaron Levin (USA) Aaron Levin    
DSQ Andrew Martin (USA) BikeSale.com    
DSQ Scott Laliberte (Can) Westwood Cycle Club    
DSQ David Gillam (Can) Glotman Simpson Cycling    
DSQ Mike Laxdal (Can) independent    
DSQ Matthew Krahn (Can independent    

For more about this week's racing see Cycling News HD