TechPowered By

More tech

2009 Vuelta a Espana preliminary start list

By:
Cycling News
Published:
August 28, 2009, 17:00 BST,
Updated:
August 28, 2009, 13:00 BST
Race:
Vuelta a España
2009 Vuelta a España map

2009 Vuelta a España map

view thumbnail gallery

Euskaltel - Euskadi
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
2 Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi    
3 Egoi Martinez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
4 Alan Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
5 Ruben Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi    
7 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
8 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi    
9 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi    
AG2R La Mondiale
11 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale    
12 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale    
13 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
14 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale    
15 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
16 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale    
17 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
18 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale    
19 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
Andalucia Cajasur
21 Xavier Tondo (Spa) Andalucia Cajasur    
22 Javier Ramirez (Spa) Andalucia Cajasur    
23 Manuel Calvente (Spa) Andalucia Cajasur    
24 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia Cajasur    
25 Jose Ruiz (Spa) Andalucia Cajasur    
26 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia Cajasur    
27 Manuel Ortega (Spa) Andalucia Cajasur    
28 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia Cajasur    
29 Antonio Piedra (Spa) Andalucia Cajasur    
Astana
31 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana    
32 Jesus Hernandez (Spa) Astana    
33 Christopher Horner (USA) Astana    
34 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana    
35 Assan Bazayev (Kaz) Astana    
36 Daniel Navarro (Spa) Astana    
37 José Luis Rubiera (Spa) Astana    
38 Michael Schär (Swi) Astana    
39 Haimar Zubeldia (Spa) Astana    
Bbox Bouygues Telecom
41 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom    
42 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom    
43 William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom    
44 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom    
45 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom    
46 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom    
47 Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom    
48 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom    
49 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom    
R1 Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom    
R2 Rony Martias (Fra) BBox Bouygues Telecom    
R3 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom    
R4 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom    
Caisse d'Epargne
51 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne    
52 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne    
53 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne    
54 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne    
55 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne    
56 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne    
57 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne    
58 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne    
59 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne    
Cervelo Test Team
61 Angel Gomez (Spa) Cervelo Test Team    
62 Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team    
63 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team    
64 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team    
65 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team    
66 Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team    
67 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team    
68 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team    
69 Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team    
Cofidis, Le Credit En Ligne
71 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
72 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne    
73 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
74 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne    
75 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
76 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
77 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
78 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
79 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne    
R1 Alexandre Blain (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
R2 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
Contentpolis-Ampo
81 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo    
82 Sergio Dominguez (Spa) Contentpolis-Ampo    
83 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo    
84 Mikel Gaztanaga (Spa) Contentpolis-Ampo    
85 Francisco Jose Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo    
86 Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo    
87 Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo    
88 Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-Ampo    
89 Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-Ampo    
Française Des Jeux
91 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux    
92 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux    
93 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux    
94 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux    
95 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux    
96 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux    
97 Timothy Gudsell (NZl) Française Des Jeux    
98 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux    
99 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux    
Fuji-Servetto
101 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto    
102 Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto    
103 Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto    
104 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto    
105 Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto    
106 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto    
107 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto    
108 Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto    
109 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto    
Garmin-Slipstream
111 Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream    
112 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream    
113 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream    
114 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream    
115 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream    
116 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream    
117 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream    
118 Julian Dean (NZl) Garmin - Slipstream    
119 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Slipstream    
Lampre-N.G.C
121 Alessandro Ballan (Ita) Lampre - N.G.C.    
122 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.    
123 Francesco Tomei (Ita) Lampre - N.G.C.    
124 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.    
125 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.    
126 Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C.    
127 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.    
128 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.    
129 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.    
Liquigas
131 Ivan Basso (Ita) Liquigas    
132 Daniele Bennati (Ita) Liquigas    
133 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas    
134 Kjell Carlström (Fin) Liquigas    
135 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas    
136 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas    
137 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas    
138 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas    
139 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas    
Quick Step
141 Tom Boonen (Bel) Quick Step    
142 Carlos Barredo (Spa) Quick Step    
143 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step    
144 Maarten Wynants (Bel) Quick Step    
145 Stijn Devolder (Bel) Quick Step    
146 Kevin De Weert (Bel) Quick Step    
147 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step    
148 Allan Davis (Aus) Quick Step    
149 Marco Velo (Ita) Quick Step    
Rabobank
151 Robert Gesink (Ned) Rabobank    
152 Oscar Freire (Spa) Rabobank    
153 Lars Boom (Ned) Rabobank    
154 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank    
155 Tom Leezer (Ned) Rabobank    
156 Paul Martens (Ger) Rabobank    
157 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank    
158 Bram Tankink (Ned) Rabobank    
159 Pieter Weening (Ned) Rabobank    
Silence-Lotto
161 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto    
162 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto    
163 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto    
164 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto    
165 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto    
166 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto    
167 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto    
168 Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto    
169 Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto    
Team Columbia-HTC
171 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC    
172 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia - HTC    
173 André Greipel (Ger) Team Columbia - HTC    
174 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - HTC    
175 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - HTC    
176 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - HTC    
177 Vicente Reynes (Spa) Team Columbia - HTC    
178 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC    
179 Greg Henderson (NZl) Team Columbia - HTC    
Team Milram
181 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram    
182 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram    
183 Christian Knees (Ger) Team Milram    
184 Dominik Roels (Ger) Team Milram    
185 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram    
186 Matthias Russ (Ger) Team Milram    
187 Martin Velits (Svk) Team Milram    
188 Paul Voss (Ger) Team Milram    
189 Björn Schröder (Ger) Team Milram    
Team Saxo Bank
191 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
192 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank    
193 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank    
194 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank    
195 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank    
196 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank    
197 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank    
198 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank    
199 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank    
Vacansoleil Pro Cycling Team
201 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team    
202 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team    
203 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
204 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team    
205 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team    
206 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team    
207 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
208 Matthe Pronk (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
209 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team    
Xacobeo Galicia
211 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia    
212 David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia    
213 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia    
214 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia    
215 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia    
216 Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia    
217 David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia    
218 Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia    
219 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia    

Back to top