Skip to main content

Giant sweeps US Pro GRT opener with Hart, Neethling and Riffle

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jill Kintner (Transition Racing)0:03:16.91
2Miranda Miller (Santa Cruz/SRAM/Pinkbike)0:00:05.69
3Katherine Short (Cove Bikes)0:00:20.52
4Darian Harvey (Vixen Racing)0:00:24.87
5Jaime Rees (Loeka/The Bike Hub)0:00:30.08
6Dawn Fidler (Speedy Beaver Racing)0:00:32.13
7Gabriela Williams (TPR Racing)0:00:34.78
8Mary Moncorge (Santa Cruz Alliance)0:00:59.46
9Jennifer Wolf (All Mountain Cyclery)0:01:07.78
10Ana Rodriguez (Staats Bikes/SkullCandy)0:01:16.96
DNFCierra Smith (Specialized Allride Academy)
DNSKristen Smart (Covebikes/Sombrio)

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Danny Hart (Giant Factory Off Road Team)0:02:50.07
2Andrew Neethling (Giant Factory Off Road Team)0:00:02.41
3Duncan Riffle (Giant Factory Off Road Team)0:00:05.12
4Richard Rude (Yeti Fox National Team)0:00:06.36
5Bryn Atkinson (Transition Racing)0:00:06.98
6Mikey Sylvestri (Specialized Allride Academy)0:00:07.85
7Dean Tennant (Dunbar Cycles/Devinci/Elka)0:00:08.27
8Cody Warren (DRD/Intense/X-Fusion)0:00:08.85
9Tyler Immer (Yeti Fox National Team)0:00:09.11
10Mitch Ropelato (SPS North America)0:00:09.69
11Curtis Keene (Specialized Gravity)0:00:10.43
12Luke Strobel (MS Evil)0:00:11.19
13Chris Heath (KHS Bicycles Inc)0:00:11.21
14Lars Sternberg (Transition Racing)0:00:11.28
15Jason Memmelaar (DRD/Intense/X-fusion)0:00:11.36
16Andrew Mitchell (Dunbar/Devinci/Elka)0:00:11.61
17Shaun O'Connor (Yeti Fox Factory Team)0:00:11.70
18Kyle Thomas (Diamondback Factory Racing)0:00:11.95
19Remi Gauvin (PerformX/Devinci Bikes)0:00:12.69
20Ethan Quenl (Judge Racing/Oakley/Troy Lee)0:00:12.86
21Kevin Aiello (KHS Bicycles Inc)0:00:13.02
22Brad Benedict (Specialized Gravity)0:00:13.47
23Chris Delbosco (Cove Bikes)0:00:13.53
24Brian Buell (Team Geronimo/Banshee Bikes)0:00:13.88
25Ryan Vanderham (Rocky Mountain Factory Team)
26JD Swanguen (DRD/X-Fusion/Intense)0:00:14.70
27Derek Teel (Team Teel/Race Brain)0:00:15.24
28Jared Graves (Yeti Fox Factory Team)0:00:15.71
29Jake Payne0:00:15.75
30Evan Turpen (Transition Bikes)0:00:16.12
31Tyler Allison (Marzocchi/GoPro Team)0:00:16.32
32John Keep (Turner Darkhorse Racing)0:00:16.38
33Logan Mulally (Specialized GROM)0:00:16.42
34David Camp0:00:16.49
35Charlie Sponsel (Transition Bikes)0:00:16.51
36Dan Sims0:00:16.68
37Loney Eric (Project 529/Santa Cruz/Sram/One)0:00:16.76
38Matt Orlando (Cove Bikes, Northwest Riders)0:00:16.99
39Chris Boice (Yeti Fox National Team)0:00:17.06
40Brian Mullen (DropNZone/Kona)0:00:17.80
41Adam Mantle (Dunbar Cycles)0:00:18.83
42Leif Lorenzen (Beacon Cycles/Kona)
43Logan Binggeli (KHS Bicycles Inc)0:00:18.86
44Jared Hobbs (Rivercity/Viso)0:00:19.22
45Bryson Martin Jr. (Marzocchi/GoPro/Shimano/Oakle)0:00:19.48
46Timothy Price (Specialized/GROM)0:00:19.67
47Kevin Bartkowski0:00:19.68
48Eliot Jackson (Yeti Fox National Team)0:00:19.74
49Art Babcock (One Ghost Industries,Novatec)0:00:20.48
50Jess Pedersen (Team Geronimo)0:00:20.50
51Josh Brown (Santa Cruz Alliance)0:00:20.65
52Harold Woolnough (Cove)0:00:20.73
53Brad King (DRD/Intense/X-fusion)0:00:20.75
54Graeme Pitts (Turner/Dark Horse Racing)0:00:20.90
55Alexander McGuinnis (Team Krunkshox)0:00:21.45
56Evan Gilsdorf (Downhill Zone Racing)0:00:22.93
57Aaron Dobie (Dunbar Cycles)0:00:22.95
58Blair Reed (Mojo Wheels/5mac Innovations)0:00:23.29
59Ryan Egsiquiza (Rockgarden)0:00:23.48
60Rob Venables (Dunbar Cycles)0:00:23.55
61Amado Stachenfelt (amadomtb.com)0:00:23.93
62Evan Geankoplis (Santa Cruz Alliance)0:00:24.60
63Ross Roseingrave (Dunbar Cycles)0:00:24.80
64Kenneth Jorgensen (Open Air Bicycles)0:00:24.90
65Adam Ransavage (Evil Bikes)0:00:25.41
66Tim Mangini (O'Neal/Wheels in Motion)0:00:26.20
67Bobby Langin Jr.0:00:26.27
68Lear Miller (Team Geronimo/Banshee)0:00:26.74
69Sam Powers (Marzocchi/GoPro/Intense)0:00:26.94
70Bryan Cram (Monster/Utopia/Natural Born)0:00:27.19
71Michael Nash0:00:27.43
72Heikki Hall (the hive/e13)0:00:27.84
73Josh Stark (Downhiill Zone/Elka)0:00:28.23
74Michael Buell (Team Geronimo/Banshee Bikes)0:00:28.25
75Tyler Gilsdorf (Downhill Zone Racing)0:00:28.93
76Phillip Kimetz (FTW Facory Racing)0:00:29.03
77Jesse Jackson (Rivercity/Viso)0:00:30.84
78Evan Bissell (Thunderbringers)0:00:31.75
79Spenser Mehr (Red Rock Bikes)0:00:34.00
80Jerry Knight (Big Tree Bikes)0:00:36.48
81Dean Abrams (Canfield Bros)0:00:36.84
82Ryan Gardner (Beacon Cycles/Kona/ODI/SDG)0:00:41.05
83Guillaume Smith (Elka Suspension)0:00:41.41
84Dan Godard (Mojo Wheels/Cobb)0:00:41.59
85Keith Thompson (Wheelsport East)0:01:08.12
86Shawn Neer (Mojo Wheels)0:04:05.72
87Kyle Warner (Canfield Brothers Bikes)0:05:36.24
DNSTrevor Trinkino (Yeti RPM)
DNSDanny Frey (Marzocchi/C4/The Sect)
DNSRobert Stenson (Dirt Corps/Dainese/Deity)
DNSNathan Hoch (Big Trees Bikes/Rock Mountain)

Cat. 1 Women 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shelby Reilly (CCP)0:04:14.39

Cat. 1 Men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Austin Warren (DRD X-Fusion Intense)0:03:04.05
2Mark Wallace (Experience Cycling)0:00:01.67
3Christian Wright (Exdrinks/Commencal/Marzocchi)0:00:04.72
4Adam Kral (Marty's Mountain Cycle, GoPro)0:00:05.56
5Max Horner (Devinci/C4/Marzocchi)0:00:06.34
6Nicholas Dudukovich (One Ghost)0:00:08.47
7Kevin Littlefield (Big Tree Bikes, Yeti Cycles)0:00:11.25
8Jonathan Allyn (Big Tree)0:00:13.33
9Kole Wetherell (Project 529)0:00:13.35
10Parker DeGray (goride.com)0:00:14.47
11Grant Lestock-kay (Marty's Mountain Cycle)0:00:15.01
12Lucas Cowan (The Bike Works)0:00:15.44
13Nikolas Clarke (Dirt Corps/ Gregg's Cycle/ Fox)0:00:16.08
14Blake Bryant (661/Mom and Dad)0:00:17.49
15Steven Baldock (Northstar at Tahoe)0:00:18.03
16Kiran MacKinnon (Santa Cruz Bikes/TLD/Gamut)0:00:18.24
17Trevor Parson (Fanatik Bike Co.)0:00:18.88
18Conrad Culleney (Turner Dark Horse Racing)0:00:20.62
19Brandon Bohl (Turner Darkhorse Racing)0:00:20.71
20Trevor Thew (Pro City Racing/ Race Face)0:00:23.53
21Harrison Ory (Mojo Wheels)0:00:23.89
22Alexander Pfiffner (GoPro)0:00:24.26
23Teo Bradbury (Giant)0:00:26.28
24Austin Hackett-Klaube (Wolf Rock Racing/Trek)0:00:26.62
25Gaelen Harrison (Ventis Cafe/Flow Cup Racing)0:00:29.69
26Mylan Smith (Bad Monkey Bikes/Northwest)0:00:30.21
27Matt Branney (Yeti/RPM)0:00:30.24
28David Renne (MOJO Whelles)0:00:39.80
29Conner Mishalanie (Grizzly Sports/ Rotec Cycles)0:00:41.36
30Jack Hill (Roots Racing/Northwest Riders)0:00:45.66
31Cody Kelley (Cafe Rio/Specialized/Enve)0:00:55.72
32Bret Gilkey (One Ghost Industries)0:01:11.44
DNSAustin Benge (Benge Racing)

Elite Veteran men 35+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Quinton Spaulding (KHS Bicycles Inc)0:03:16.09
2Matt Patterson (Dirt Corps / Trek / Gregg's)0:00:04.05
3Jason Moon (Boonedog Bikes)0:00:06.52
4John Pitton (Fanatik Bike Co)0:00:07.41
5Joel Armstrong (River City/Fox)0:00:16.73

Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Daniels0:03:03.71
2Ryan Gagnon (ROYAL Urge Smith Marzocchi)0:00:02.41
3Jason Sams (Prospect Street Cafe/Drop N' Zon)0:00:03.32
4Corey Hatch (Corey Hatch)0:00:07.14
5Evan Choltco-Devlin (Contour)0:00:11.55
6Rhys Ewing (Roots Racing, Life Cycle Bike Shop,)0:00:12.24
7Eben Kiehl (Team Mukai/TBT/Marzocchi)0:00:12.53
8Douglas French (Mojo Wheels/Royal/Spy Optic)0:00:12.71
9Owen Dudley (DNZ Bikeworks/Prospect St. Cafe)0:00:12.86
10Dexter Robson (Intense/Outdoor Gear Canada)0:00:13.46
11Ben Porteous (Dunbar Cycles)0:00:14.52
12Trevor Louviere (Go Huck Yourself Racing)0:00:14.61
13Nick Marvik (Drop N Zone Bike Works, Northwe)0:00:15.26
14Hans Eldridge (Kicker Audio, MRP, Silverdale)0:00:17.30
15Brent Van Fossen (The Company)0:00:18.45
16Mason Sowdon (Fanatik Bike co. and Tree Lines)0:00:18.67
17Andrew Frink (Mojo Wheels)0:00:18.80
18Mac Laws (Fanatik Bike, Shuttle Nuts, Fit)0:00:18.87
19Victor Smith (Hidden Wave Boardshop)0:00:19.43
20Derek Batchelder (North West Max/ Orange Bikes/)0:00:20.15
21Patrick Hunter (Prospect Street Cafe)0:00:20.41
22Anthony Leonarduzzi (Team Raw, Transition)0:00:21.77
23Erik Hatch (Northstar/Giant O'neal)0:00:22.49
24Clinton Gould (HB Productions)0:00:22.72
25Alan Thompson (Flow Cup Racing/Venti's Cafe)0:00:22.82
26Billy Oncea (Team CRBTM)0:00:23.08
27Cameron Hoefer (Dirt Corps)0:00:23.49
28Kris Christensen (Mojo Wheels)0:00:25.50
29Wood Skinner (Cove Bikes)0:00:26.09
30Shane Wise (Fanatik Bike Co.)0:00:27.10
31Nolan Richards (Broken Spoke Racing)0:00:27.60
32Westley Laws (Shuttlenuts)0:00:29.22
33Chris Farm (Venti's Cafe/Flow Cup Racing)0:00:29.97
34Matt Puzel (Bike Works)0:00:31.81
35Nick Weinstein (MTNside Bikes)0:00:32.40
36Alex Zbarazky (Dirty White Boys / Recycled Cycles)0:00:33.08
37Jeff Moceri (Pacific Mobile Racing)0:00:34.89
38Clinton Overman0:00:39.95
39Hans Keisler (Turner Dark Horse Racing)0:00:42.19
40Bryan Kieffer (Team Psycho)0:00:45.74
41Ryan Van Noy (Troy Lee Designs/Fluid)0:00:52.04
42Jess Kieffer (Psycho Foes EVS Azonic)0:01:40.94
43Jesse Ransavage (Dirt Corps/ Greggs Cycles)3:24:57.26
DNSColin McCarthy (Roots Racing)
DNSEric Auchman (The Broken Spoke)
DNSEvan Palmer (Drop N Zone)
DNSColby Benge (Benge Racing)

Cat. 1 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tyler Earnheart (Prospect Street Cafe, Drop N Zone)0:03:10.07
2Jonathan Card0:00:00.53
3Max Miller (NorthWestMax-Knolly Bikes)0:00:06.66
4Nathan Marsh (Project 529/SRAM/Santa Cruz)0:00:06.92
5Sean Tracy (Thunderbringers)0:00:07.23
6Nick Hardin (Dirty Fingers)0:00:13.27
7R.D. Watters (Fanatik, Schwalbe, Azonic)0:00:13.31
8Scott Kemp (Gravity Contour factory)0:00:16.66
9Jeff Rees (The Bike Hub)0:00:16.76
10Travis Erickson (Gohuckyourself.com, GHY bikes,)0:00:17.38
11Leo Brock0:00:18.26
12Eric Brown (Whatcom Trails Co-op / High Life)0:00:19.72
13Andrew Knott (GHY bikes)0:00:21.34
14Tristyn Duerr (Dirt Corp, Trek, NoTubes)0:00:24.31
15Brett Tomby (DWB Recycled Cycles)0:00:26.99
16Ben Dixon (Team Raw)0:00:27.17
17Adam Craig (Grove Street Racing)0:00:27.25
18Ryan Finnegan (Dirt Corps/Gregg's Cycles)0:00:33.22
19Stephen Zvorsky (Z-Racing, Oxygen4Energy)0:00:38.63
20Jeff McAuley (Silverdale Cyclery)0:00:41.83
DNSSam Burkhart (Transition Bikes)

Cat. 1 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brian Solem (Technologikill, Lucus Orillius)0:03:19.00
2Bryan Connolly (Pacific Mobile Racing)0:00:08.14
3Chris Brentley (Byrne Invent/FSA)0:00:08.25
4Bryan Gioia (Karaleen Westmoreland)0:00:10.17
5Rich Densmore (West Coast Racing)0:00:14.61
6Greg Satterfield (Center Cycle / Arby's)0:00:17.96
7Todd Olson (Team Krunkshox)0:00:20.07
8Shawn Foley (Tzam Raw)0:00:20.30
9Jerry Southworth (GHY Bikes)0:00:22.21
10Mike Estes0:00:23.62
11Andy Voight (DWB/Recycled Cycles)0:00:26.05
12Brad Delzer (Shiloh Cyclery)0:00:29.17
13James Gillespie (MOJO Wheels)0:00:29.27
14Bari Stockton (Discover Bicycles/MRP/Conti Tires)0:00:31.02
15Kevin Kelly0:00:35.54
16Todd Hood (MOJO Wheels)0:00:48.06
DNFDavid Overman (Team Stumptown)
DNSShawn Sinskie
DNSMonty Price (Highlander Cycle)
DNSDarrell Jamieson (Yeti Cycles)
DNSDugan Crittenden (Uvex)

Cat. 1 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ali Mortezaci (Turner Dark Horse Racing)0:04:08.42
2George Smith (529,NoFear,661,Spy)0:00:11.57
3Doug Minor (Yeti/Bicycle Butler)0:00:16.57
4Arnold Mukai (Team Mukai/ Tbt Racing)0:00:22.32

1
#Rider Name (Country) TeamResult
2Kat Sweet (Dirt Corps, Trek)0:00:02.90
3Jessica Serdowich (Samica)0:00:09.89
4Emily Smith (Speedy Beaver Racing)0:00:18.25
5Karen OConnell (Team Dirt Corps/Gregg's/Trek)0:00:21.38
6Kristi Pruitt0:00:23.31
7Roxanne Canent (Santa Cruz Alliance)0:00:43.29
8Kelly Johnson0:00:51.81
9Lisa Hong (DWB)0:01:00.41
10Jennifer Everhard (ByrneInvent)0:01:17.26
11Bridgette LeBer (Turner Darkhorse)0:01:34.85
DNSLyndsey Needham (Fanatik Bike)

Cat. 2 men 14 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nic Rodgers (Delta Bikes)0:03:19.92
2Joseph Rager II (Commencal,Azonic,ODI,Hayes)0:00:14.50
3Ben Gore0:00:24.55
4Chase Jamieson (Yeti Cycles)0:00:53.59

Cat. 2 Men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chris Young (Pacific Mobile Racing)0:02:57.09
2Dillon Emtman (N.I.M.)0:00:08.02
3Travis Moroz (Black Diamond Family Racing)0:00:08.22
4Nicholas Anzalone (Parents)0:00:10.09
5Nico Roland0:00:11.05
6Stuart Gold (liveday1)0:00:13.14
7Anders Cook (One Ghost Industries)0:00:17.98
8Matt Hardwick (C4 Racing)0:00:19.04
9Kye Refvem (Dirt Corps)0:00:19.16
10Daniel Harmon (Classic Cycle Bainbridge Island)0:00:19.95
11Joshua Randall0:00:20.07
12Bradley Elliot0:00:20.77
13Kendall Smith (2 uncles racing)0:00:24.58
14Mitch Davis (Broken Spoke Racing)0:00:26.96
15Stephen Clemenson (C3O2)0:00:27.02
16Ryan Miller (Jet City Velo / ByrneInvent)0:00:31.34
17Emmet Williams0:00:38.49
18Kameron VanderPol (VanderPol)0:00:40.04
19Brad Kelley0:00:41.62
20Sam Saimo (Dirt Corps)0:00:46.87
21Ben MacMillan (Dirt Corps)0:01:39.88
DNSTyler Rua (Highlander bike shop)

Cat. 2 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucas Chalcraft (GHY Bikes)0:02:57.05
2Alex Cocco (University of Oregon)0:00:01.36
3Justin Feldhaus (Drop in Zone, Demon Dirt)0:00:03.25
4Lance Heim (Dirt Corps/ Gregg's Cycles)0:00:04.94
5Jason Porter (Drop n' Zone!!!!)0:00:07.59
6Brendan Boyer (UW Sport Biking)0:00:08.28
7Brian Davison0:00:08.83
8Cory Yalowicki (This space for sale)0:00:09.23
9Jesse Schulte (Pacific Mobile Racing)0:00:10.15
10DJ Montgomery0:00:10.45
11Zach Croft (Pacific Mobile Racing)0:00:10.53
12Paris Gore (Wheel Sport)0:00:10.90
13Kyle Vasseur (Alki Bike&Board)0:00:12.09
14Brian Tucker (Team My Little Pony)0:00:12.72
15Trae Woodfork (Oneal)0:00:15.80
16Matt Ritter0:00:16.68
17Brian Sahlin0:00:17.71
18Alex Eley (The Bike Hub Racing)0:00:18.44
19Mathew Russell (Alki Bike&Board)0:00:20.72
20Evan Marquardt (UW Sport-Biking)0:00:25.46
21Ryan Ernst (CCP)0:00:26.39
22David Page-Starr0:00:28.45
23Bobby Marsee0:00:28.78
24Alastair Cox (Western Integrated Techologies)0:00:34.57
25Jay Slavin (TMC)0:00:37.51
26Eric Prosch-Jensen (Beaver Basher Racing)0:00:40.58
27Mike Rice (Team Psycho)0:00:41.02
28Dustin Rogers0:00:42.94
29Steve Westenhiser (Monster Energy/GoPro/Leatt)0:00:51.01
DNSBobby Terry (Earls bike shop)
DNSMax Piltz
DNSChase Lorensen

Cat. 2 Men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Larson (Pacific Mobile)0:03:01.01
2Pip Masion (DWB/Recycled Cycles)0:00:07.30
3Jason Willaford (Helen Keller racing)0:00:08.37
4Andrew Pickering (Dirty Birds)0:00:11.35
5Tobais Roberts (GHY Bikes gohuckyourslef.com)0:00:11.83
6Paul Schmierer (Broken Spoke Racing)0:00:11.95
7Kristopher Baker (SPS North America)0:00:13.31
8Richard Handschin (N.I.M.)0:00:13.79
9Teague Barringer (Pacific Mobile Racing)0:00:13.98
10Pete Sexton (Broken Spoke Racing)0:00:15.58
11Mike Garcia (Team Mukai/TBT Racing)0:00:15.96
12Killan Funk (9)0:00:20.97
13Joseph Rager0:00:21.10
14Andrew Uhrig (CCP)0:00:21.79
15Tobin Foulke (Kirkland Bicycle/ Gamut/ ODI)0:00:23.07
16Garth Gourley (Broken Spoke Racing)0:00:23.73
17Geoff Graham (Mafia Racing/Felt/PBR)0:00:25.02
18Charlie Shivel (Stumptown Wrecking Crew)0:00:25.80
19Jeremy Martin0:00:26.10
20Nate Cardozo (The Broken Spoke)0:00:27.13
21Mike Bockner0:00:30.06
22Lance Moreno0:00:32.08
23William Porter (NO SPONSER)0:00:32.78
24Edward Vergara (Greenline Six Racing / Joyride bike)0:00:33.73
25Joshua Engstrom (HLC & www.Tigatu.com)0:00:35.79
26James Woodburn0:00:41.00
27Rodney Hasty (www.tribe503.com)0:00:53.90
DNSRodney Hasty (Tribe503.com / Inciter Clothing)
DNSWill Porter (Sponser Me)
DNSTed Davis (DWB/Recycled Cycles)
DNSEric Floyd

Cat. 2 Men 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Dill (Big Skee)0:03:07.59
2Jason Gibb (Corsair atom lab ghy)0:00:00.49
3Scott Petett (Petett Chiropractic)0:00:02.86
4Mike Wadholm (Team Mukai/TBT Racing)0:00:03.13
5Dan Saimo (Dirt Corps)0:00:07.22
6Jim McCracken (Dirt Corps/Trek/Gregg's)0:00:10.76
7Jeffrey Lane0:00:11.30
8Cary Clemenson (C3O2)0:00:16.89
9Trevor Emtman (N.I.M.)0:00:17.59
10Ediie Anzalone0:00:21.47
11Jeff Malvern0:00:23.67
12Jim Shaver (Broken Spoke Racing)0:00:27.12
13Jason Edens (DWB)0:00:29.27
14Jim Denison (The Jim Army)0:00:34.97
15Jay Gore0:00:48.37
16Nelson Dan (Recycled,rotec,DWB)0:12:43.25
DNSRobert Castillo (Dad rad haus)
DNSPreston Peterson (Evergreen Mountain Bike Alliance)

Cat. 2 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ron Kocol0:03:26.33
2Bill Kieffer (Team Psycho)0:00:01.99
3Dan Overman0:00:26.87
4W Baxter (CCP)0:00:36.39
DNSMichael Mishalanie (Crazy Monkey Racing)

Cat. 2 Women open
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michelle Benson0:03:29.68
2Julie Crittenden0:00:02.07
3Gretchen Nelson (Chicas Muertas)0:00:16.43
4Barbara Karabin (HoneyBadgerDon'tCare)0:00:21.48
5Lacy Kemp (Contour Factory, Gravity Factory)0:00:21.57
6Asta Sestrap (Team HoneyBadgerDon'tCare)0:00:24.08
7Bonnie Miller0:00:26.37
8Stephanie Wolf (Rock Garden)0:00:27.68
9April Graham (Mafia Racing/Felt/PBR)0:00:30.05
10Yvonne Gillette (Black Diamond Family Racing)0:00:30.70
11Adrienne Bee Lane (Sturdy Bitch)0:00:32.74
12Allison Evans (HoneyBadgerDon'tCare)0:00:35.91
13Ann Davis (Broken Spoke Racing)0:00:42.74
14Diana Miller (BryneInvent)0:00:45.17
15Elie Yazdani (Chicas Muertas)0:00:46.58
16Marie Engstrom (Sturdy Bitches)0:00:47.75
17Nadia Melim0:00:50.93
18Kathy Malvern (Sturdy Bitch Racing)0:00:51.00
19Rachel DeLateur (GreenLine6)0:01:00.61
20Nikki Nieves (HoneyBadgerDon't Care)0:01:06.04
21Bethany Price (Tribe503.com / Inciter Clothing)0:01:21.43
22Megan Valliant (Me)0:01:23.09
DNSStorm Densmore (West Coast Racing)

Cat. 2 Women 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adrianna Moroz (Black Diamond Family Racing)0:04:23.08

Cat. 3 Men 14 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eric Harvey (DirtCorps)0:03:36.96
2Zachary Jones0:00:14.55
3Scott Funston (Old town bicycle)0:00:16.05
4Chase Smith0:00:18.72
5Kyle Clemenson (C3O2)0:00:34.56
6Josh Gibb (Gibb Nation GHY)0:00:43.10
7Brad Stipek0:00:50.99
8Zach McCracken (Dirt Corps/Trek/Gregg's)0:01:33.71

Cat. 3 Men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kasper Dean (Bike Tech)0:03:23.54
2Coda Boggs0:00:16.90
3Grant Luchansky0:00:35.16
4Jacob Carmichael0:00:36.61
Category Sub-Total:

Cat. 3 Men 19-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicholas Omta (UW DH)0:04:03.93
2Michael Howe0:00:07.24
3Jarrett Gilmore (DWB Recycled Cycles)0:00:41.27
DNSGarrett Johnson

Cat. 3 Men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mark Gray (Project 529)0:03:36.42
2L.J. McAllister (None)0:00:08.29
3William Smith0:00:08.42
4Scott Boggs0:00:13.22
5Raman Sarin (Project 529)0:00:35.99
6Bill Ernst (CCP)0:01:12.22
DNSNorbert Miller (Jet City Velo / ByrneInvent)

Cat. 3 Women 18 & under
#Rider Name (Country) Team
DNSTaylor Plummer (Tribe503.com / Inciter Clothing)
Category Sub-Total:

Cat. 3 Women open
#Rider Name (Country) TeamResult
1Margaret Sork (The Broken Spoke)0:04:34.98
2Tina Sarin (Project 529)0:00:34.87
3Dani Vergara (Greenline Six / Joyride Bikes)0:00:48.96

Latest on Cyclingnews