UEC European Track Championships: Great Britain win women's team pursuit

Swipe to scroll horizontally
Women's Team Pursuit - Gold medal round
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain 0:04:10.437
Row 1 - Cell 0 Josie Knight
Row 2 - Cell 0 Laura Kenny
Row 3 - Cell 0 Katie Archibald
Row 4 - Cell 0 Neah Evans
2Italy 0:04:13.632
Row 6 - Cell 0 Martina Alzini
Row 7 - Cell 0 Elisa Balsamo
Row 8 - Cell 0 Chiara Consonni
Row 9 - Cell 0 Vittoria Guazzini
Swipe to scroll horizontally
Women's Team Pursuit - Bronze medal round
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
3Ukraine 0:04:33.833
Row 1 - Cell 0 Anna Nahirna
Row 2 - Cell 0 Tetyana Klimchenko
Row 3 - Cell 0 Viktoriya Bondar
Row 4 - Cell 0 Yuliia Biriukova
4Spain 0:04:37.341
Row 6 - Cell 0 Sandra Alonso Dominguez
Row 7 - Cell 0 Ziortza Isasi Cristobal
Row 8 - Cell 0 Eukene Larrarte Arteaga
Row 9 - Cell 0 Tania Calvo Barbero
Swipe to scroll horizontally
Men's Team Pursuit - Gold medal round
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Russia 0:03:54.766
Row 1 - Cell 0 Aleksandr Dubchenko
Row 2 - Cell 0 Lev Gonov
Row 3 - Cell 0 Nikita Bersenev
Row 4 - Cell 0 Alexander Evtushenko
2Italy 0:03:54.787
Row 6 - Cell 0 Francesco Lamon
Row 7 - Cell 0 Stefano Moro
Row 8 - Cell 0 Jonathan Milan
Row 9 - Cell 0 Gidas Umbri
Swipe to scroll horizontally
Men's Team Pursuit - Bronze medal round
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
3Switzerland 0:03:55.051
Row 1 - Cell 0 Claudio Imhof
Row 2 - Cell 0 Simon Vitzthum
Row 3 - Cell 0 Lukas Ruegg
Row 4 - Cell 0 Dominik Bieler
4Belarus 0:04:00.372
Row 6 - Cell 0 Mikhail Shemetau
Row 7 - Cell 0 Raman Tsishkou
Row 8 - Cell 0 Yauheni Karaliok
Row 9 - Cell 0 Dzianis Mazur
Swipe to scroll horizontally
Women's Elimination Race
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Elinor Barker (Great Britain)
2Rachele Barbieri (Italy)
3Maria Martins (Portugal)
4Diana Klimova (Russian Federation)
5Ina Savenka (Belrus)
6Michelle Andres (Switzerland)
7Laura Rodriguez Cordero (Spain)
8Nikol Plosaj (Poland)
9Alzbeta Bacikova (Slovakia)
10Argiro Milaki (Greece)
11Tetyana Klimchenko (Ukraine)
12Olivija Baleisyte (Lithuania)
13Jarmila Machacova (Czech Republic)
14Johanna Borissza (Hungary)
Swipe to scroll horizontally
Men's Scratch Race
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Iuri Leitao (Portugal)
2Roman Gladysh (Ukraine)
3Oliver Wood (Great Britain)
4Christos Volikakis (Greece)
5Sergei Rostovtsev (Russia)
6Daniel Staniszewski (Poland)
7Tristan Marguet (Switzerland)
8Yauheni Karaliok (Belarus)
9Sebastian Mora Vedri (Spain)
10Matteo Donega (Italy)
11Krisztian Lovassy (Hungary)
12Andreas Muller (Austria)
13Itamar Einhorn (Israel)
14Eduard Grosu (Romania)
15Daniel Babor (Czech Republic)
16Justas Beniusis (Lithuania)
17Nikolay Genov (Bulgaria)
DNFStefan Michalicka (Slovakia)
DNFZiga Jerman (Slovenia)
DNFVitalijs Kornilovs (Latvia)

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1