Skip to main content

Welsford wins men's omnium in Cali

Image 1 of 8

Fabian Puerta thrilled the home crowd with his keirin victory

Fabian Puerta thrilled the home crowd with his keirin victory
Image 2 of 8

Kristina Vogel (Germany) won the sprint

Kristina Vogel (Germany) won the sprint
Image 3 of 8

Sam Welsford (Australia) celebrates his omnium victory

Sam Welsford (Australia) celebrates his omnium victory
Image 4 of 8

Fabian Puerta (Colombia) in the keirin

Fabian Puerta (Colombia) in the keirin
Image 5 of 8

Sarah Hammer (USA) with coach and husband Andy Sparks in Cali

Sarah Hammer (USA) with coach and husband Andy Sparks in Cali
Image 6 of 8

Francois Pervis (France) congratulates Colombian Fabian Puerta, who won the keirin

Francois Pervis (France) congratulates Colombian Fabian Puerta, who won the keirin
Image 7 of 8

Sam Welsford (Australia) in the men's omnium

Sam Welsford (Australia) in the men's omnium
Image 8 of 8

Kristina Vogel (Germany) and Anastasiia Voinova (Gazprom-Rusvelo) took gold and silver in the sprint

Kristina Vogel (Germany) and Anastasiia Voinova (Gazprom-Rusvelo) took gold and silver in the sprint

Results

Women Scratch Race Final
#Rider Name (Country) Team
1Sarah Hammer (USA) United States Of America
2Evgeniya Romanyuta (Rus) Russian Federation
3Lydia Gurley (Irl) Ireland
4 (-1 lap)Yeny Lorena Colmenares (Col) Colombia
5Rachele Barbieri (Ita) Italy
6Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine
7Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway
8Natalia Rutkowska (Pol) Poland
9Verena Eberhardt (Aut) Austria
10Amy Cure (Aus) Australia
11Neah Evans (GBr) Great Britain
12Kaat Van Der Meulen (Bel) Belgium
13Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic
14Laura Basso (Ita) Cycling Team Fruili ASD
15Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania
16Alysha Keith (NZl) New Zealand
17Nao Suzuki (Jpn) Japan
18Margarita Lopez Llull (Spa) Spain
19Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia
DNFSara Ferrara Airas (Fin) Finland

Women's Sprint Final
#Rider Name (Country) Team
1Kristina Vogel (Ger) Germany
2Anastasiia Voinova (Rus) Gazprom-Rusvelo
3Daria Shmeleva (Rus) Gazprom-Rusvelo
4Emma Hinze (Ger) Germany
5Kate O'brien (Can) Canada
6Migle Marozaite (Ltu) Lithuania
7Tania Calvo Barbero (Spa) Spain
8Jun Han (Chn) People's Republic of China
9Mathilde Gros (Fra) France
10Olena Starikova (Ukr) Ukraine
11Lili Liu (Chn) People's Republic of China
12Nicky Degrendele (Bel) Belgium
13Juliana Gaviria Rendon (Col) Colombia
14Hyejin Lee (Kor) Korea
15Kayono Maeda (Jpn) Japan
16Helena Casas Roige (Spa) Spain
17Tatiana Kiseleva (Rus) Russian Federation
18Maila Andreotti (Ita) Italy
19Deborah (Ind) India
20Nayana Rajesh (Ind) India

Men's Team Pursuit Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Denmark0:03:59.475
Niklas Larsen (Den)
Julius Johansen (Den)
Frederik Madsen (Den)
Casper Pedersen (Den)
2Lokosphinx0:04:01.068
Alexander Evtushenko (Rus)
Sergei Shilov (Rus)
Dmitrii Sokolov (Rus)
Mamyr Stash (Rus)
3Russia0:03:59.066
Evgeny Kovalev (Rus)
Vladislav Kulikov (Rus)
Alexey Kurbatov (Rus)
Andrei Sazanov (Rus)
4Switzerland0:04:05.569
Gael Suter (Swi)
Olivier Beer (Swi)
Frank Pasche (Swi)
Lukas Ruegg (Swi)

Men's Omnium Scratch Race
#Rider Name (Country) Team
1Sam Welsford (Aus) Australia
2Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia
3Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Spain
4Casper Von Folsach (Den) Denmark
5 (-1 lap)Hao Liu (Chn) People's Republic of China
6Sanghoon Park (Kor) Korea
7Szymon Sajnok (Pol) Poland
8Lindsay De Vylder (Bel) Belgium
9Viktor Manakov (Rus) Russian Federation
10Morgan Kneisky (Fra) France
11Shunsuke Imamura (Jpn) Japan
12Chien Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
13Gideoni Monteiro (Bra) Brazil
14Sultanmurat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan
15Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
16Yauheni Karaliok (Blr) Belarus
17Nicolas Pietrula (Cze) Czech Republic
18Nicholas Kergozou De La Boessiere (NZl) New Zealand
19Gael Suter (Swi) Switzerland

Men's Omnium Tempo Race
#Rider Name (Country) Team
1Lindsay De Vylder (Bel) Belgium
2Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Spain
3Gael Suter (Swi) Switzerland
4Sam Welsford (Aus) Australia
5Viktor Manakov (Rus) Russian Federation
6Casper Von Folsach (Den) Denmark
7Morgan Kneisky (Fra) France
8Szymon Sajnok (Pol) Poland
9Sultanmurat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan
10Gideoni Monteiro (Bra) Brazil
11Yauheni Karaliok (Blr) Belarus
12Sanghoon Park (Kor) Korea
13Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia
13Kergozou De La Boessiere (NZl) New Zealand
13Chien Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
13Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
17Hao Liu (Chn) People's Republic of China
18Shunsuke Imamura (Jpn) Japan
19Nicolas Pietrula (Cze) Czech Republic

Men's Omnium Elimination Race
#Rider Name (Country) Team
1Sam Welsford (Aus) Australia
2Viktor Manakov (Rus) Russian Federation
3Morgan Kneisky (Fra) France
4Casper Von Folsach (Den) Denmark
5Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia
6Lindsay De Vylder (Bel) Belgium
7Szymon Sajnok (Pol) Poland
8Kergozou De La Boessiere (NZl) New Zealand
9Gideoni Monteiro (Bra) Brazil
10Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
11Shunsuke Imamura (Jpn) Japan
12Sanghoon Park (Kor) Korea
13Gael Suter (Swi) Switzerland
14Yauheni Karaliok (Blr) Belarus
15Hao Liu (Chn) People's Republic of China
16Sultanmurat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan
17Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Spain
18Chien Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
19Nicolas Pietrula (Cze) Czech Republic

Men's Omnium Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Welsford (Aus) Australia128pts
2Lindsay De Vylder (Bel) Belgium107
3Casper Von Folsach (Den) Denmark104
4Viktor Manakov (Rus) Russian Federation103
5Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia103
6Szymon Sajnok (Pol) Poland96
7Morgan Kneisky (Fra) France95
8Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Spain82
9Gideoni Monteiro (Bra) Brazil68
10Gael Suter (Swi) Switzerland66
11Sanghoon Park (Kor) Korea66
12Sultanmurat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan54
13Hao Liu (Chn) People's Republic of China52
14Shunsuke Imamura (Jpn) Japan51
15Kergozou De La Boessiere (NZl) New Zealand50
16Roman Gladysh (Ukr) Ukraine49
17Yauheni Karaliok (Blr) Belarus48
18Chien Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team37
19Nicolas Pietrula (Cze) Czech Republic16

Men's Keirin Final
#Rider Name (Country) Team
1Fabian Hernando Puerta Zapata (Col) Colombia
2Francois Pervis (Fra) France
3Tomas Babek (Cze) Czech Republic
4Tomoyuki Kawabata (Jpn) Japan
5Kwesi Browne (TTO) Trinidad & Tobago
6Shane Perkins (Aus) Dream Seeker
7Vasilijus Lendel (Ltu) Lithuania
8Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine
9Maximilian Dörnbach (Ger) Germany
10Zac Williams (NZl) New Zealand
11Thomas Clarke (Aus) Australia
12Erik Balzer (Ger) Team Erdgas.2012

Latest on Cyclingnews