Skip to main content

UCI Track World Cup II: Canada to square off against Belgium for Team Pursuit gold

Image 1 of 17

Team of Canada competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

Team of Canada competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 2 of 17

Team of Poland competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup

Team of Poland competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup
Image 3 of 17

Team of Russia competes in the Men's Team Sprint on day one

Team of Russia competes in the Men's Team Sprint on day one
Image 4 of 17

Team of France competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup

Team of France competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup
Image 5 of 17

Team of Great Britain competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup

Team of Great Britain competes in the Men's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup
Image 6 of 17

 Team of Spain competes in the Women's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

Team of Spain competes in the Women's Team Sprint on day one fo the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 7 of 17

Team of Great Britain competes in the Men's Team Sprint on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

Team of Great Britain competes in the Men's Team Sprint on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 8 of 17

compete in the Women's Elimination race of the Omnium on day one fo the UCI Track World Cup

compete in the Women's Elimination race of the Omnium on day one fo the UCI Track World Cup
Image 9 of 17

 The Canada team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup

The Canada team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup
Image 10 of 17

The Belgian team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

The Belgian team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 11 of 17

 The Belgian team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

The Belgian team competes in the Men's Team Pursuit on day one of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 12 of 17

Great Britain in the team pursuit qualifying

Great Britain in the team pursuit qualifying
Image 13 of 17

Belgian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands.

Belgian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands.
Image 14 of 17

 The Chinese team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

The Chinese team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 15 of 17

 The Ukranian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn

The Ukranian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn
Image 16 of 17

German team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands

German team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands
Image 17 of 17

Belgian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands

Belgian team competes in the Men's Team Pursuit as part of the UCI Track World Cup at Omnisport Apeldoorn on November 11, 2016 in Apeldoorn, Netherlands

Full Results

Men's Team Pursuit Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1France0:04:02.055
Benjamin Thomas (Fra) France
Morgan Kneisky (Fra) France
Adrien Garel (Fra) France
Louis Pijourlet (Fra) France
2Netherlands0:04:02.277
Roy Eefting (Ned) Netherlands
Dion Beukeboom (Ned) Netherlands
Roy Pieters (Ned) Netherlands
Wim Stroetinga (Ned) Netherlands
3Belgium0:04:02.300
Moreno De Pauw (Bel) Belgium
Kenny De Ketele (Bel) Belgium
Robbe Ghys (Bel) Belgium
Gerben Thijssen (Bel) Belgium
4Canada0:04:02.328
Aidan Caves (Can) Canada
Adam Jamieson (Can) Canada
Jay Lamoureux (Can) Canada
Bayley Simpson (Can) Canada
5Great Britain0:04:04.016
Matthew Bostock (GBr) Great Britain
Ethan Hayter (GBr) Great Britain
Joe Holt (GBr) Great Britain
Matthew Walls (GBr) Great Britain
6Italy0:04:04.079
Simone Consonni (Ita) Italy
Alex Buttazzoni (Ita) Italy
Francesco Lamon (Ita) Italy
Davide Plebani (Ita) Italy
7Russia0:04:04.892
Sergey Rostovtsev (Rus) Russia
Evgeny Kovalev (Rus) Russia
Vladislav Kulikov (Rus) Russia
Maksim Piskunov (Rus) Russia
8Poland0:04:05.513
Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland
Alan Banaszek (Pol) Poland
Daniel Staniszewski (Pol) Poland
Adrian Teklinski (Pol) Poland
9China0:04:06.619
Fengnian Wang (Chn) China
Yulong Xu (Chn) China
Yiming Yang (Chn) China
Hao Yue (Chn) China
10Spain0:04:06.719
Albert Torres Barcelo (Spa) Spain
Eloy Teruel Rovira (Spa) Spain
Vicente Garcia De Mateos Rubio (Spa) Spain
Sebastian Mora Vedri (Spa) Spain
11Belarus0:04:06.769
Raman Tsishkou (Blr) Belarus
Aleh Ahiyevich (Blr) Belarus
Yauheni Akhramenka (Blr) Belarus
Hardzei Tsishchanka (Blr) Belarus
12Switzerland0:04:06.886
Gino Mader (Swi) Switzerland
Reto Muller (Swi) Switzerland
Stefan Bissegger (Swi) Switzerland
Loic Perizzolo (Swi) Switzerland
13Germany0:04:07.078
Maximilian Beyer (Ger) Germany
Jasper Frahm (Ger) Germany
Leif Lampater (Ger) Germany
Moritz Malcharek (Ger) Germany
14Japan0:04:07.584
Ryo Chikatani (Jpn) Japan
Hiroaki Harada (Jpn) Japan
Shogo Ichimaru (Jpn) Japan
Minori Shimmura (Jpn) Japan
15Ukraine0:04:09.752
Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
Vitaliy Hryniv (Ukr) Ukraine
Dmytro Ponomarenko (Ukr) Ukraine
Taras Shevchuk (Ukr) Ukraine
16Hong Kong0:04:12.062
Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong
Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong
Ka Yu Leung (HKg) Hong Kong
Ching Yin Mow (HKg) Hong Kong

Men's Team Pursuit Round 1 Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia0:04:05.970
Sergey Rostovtsev (Rus) Russia
Evgeny Kovalev (Rus) Russia
Maksim Piskunov (Rus) Russia
Andrey Prostokshin (Rus) Russia
2Italy0:04:09.035
Simone Consonni (Ita) Italy
Alex Buttazzoni (Ita) Italy
Francesco Lamon (Ita) Italy
Davide Plebani (Ita) Italy

Men's Team Pursuit Round 1 Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Poland *QB0:04:04.573
Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland
Alan Banaszek (Pol) Poland
Daniel Staniszewski (Pol) Poland
Adrian Teklinski (Pol) Poland
2Great Britain0:04:05.202
Matthew Bostock (GBr) Great Britain
Ethan Hayter (GBr) Great Britain
Joe Holt (GBr) Great Britain
Matthew Walls (GBr) Great Britain

Men's Team Pursuit Round 1 Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Belgium *QG0:04:07.014
Kenny De Ketele (Bel) Belgium
Robbe Ghys (Bel) Belgium
Jonas Rickaert (Bel) Belgium
Gerben Thijssen (Bel) Belgium
2Netherlands0:04:14.827
Roy Eefting (Ned) Netherlands
Dion Beukeboom (Ned) Netherlands
Roy Pieters (Ned) Netherlands
Wim Stroetinga (Ned) Netherlands

Men's Team Pursuit Round 1 Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Canada *QG0:04:02.706
Aidan Caves (Can) Canada
Adam Jamieson (Can) Canada
Jay Lamoureux (Can) Canada
Ed Veal (Can) Canada
2France *QB0:04:03.415
Benjamin Thomas (Fra) France
Morgan Kneisky (Fra) France
Adrien Garel (Fra) France
Louis Pijourlet (Fra) France

Men's Team Sprint Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:00:44.012
Jack Carlin (GBr) Great Britain
Ryan Owens (GBr) Great Britain
Joseph Truman (GBr) Great Britain
2Germany0:00:44.233
Eric Engler (Ger) Germany
Robert Forstemann (Ger) Germany
Tobias Wachter (Ger) Germany
3France0:00:44.241
Benjamin Edelin (Fra) France
Quentin Lafargue (Fra) France
Sebastien Vigier (Fra) France
4Spain0:00:44.714
Alejandro Martinez (Spa) Spain
Jose Moreno Sanchez (Spa) Spain
Juan Peralta Gascon (Spa) Spain
5Netherlands0:00:44.753
Hugo Haak (Ned) Netherlands
Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands
Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands
6Czech Republic0:00:44.799
Tomas Babek (Cze) Czech Republic
David Sojka (Cze) Czech Republic
Robin Wagner (Cze) Czech Republic
7Russia0:00:44.925
Aleksandr Dubchenko (Rus) Russia
Kirill Samusenko (Rus) Russia
Pavel Yakushevskiy (Rus) Russia
8Belarus0:00:45.013
Uladzislau Novik (Blr) Belarus
Yauhen Veramchuk (Blr) Belarus
Artsiom Zaitsau (Blr) Belarus
9China0:00:45.339
Wenjun Bi (Chn) China
Kai Hu (Chn) China
Juncheng Liu (Chn) China
10Australia0:00:45.463
Thomas Clarke (Aus) Australia
Braeden Dean (Aus) Australia
Nathan Hart (Aus) Australia
11Poland0:00:45.464
Maciej Bielecki (Pol) Poland
Patryk Rajkowski (Pol) Poland
Mateusz Rudyk (Pol) Poland
12New Zealand0:00:45.469
Bradly Knipe (NZl) New Zealand
Simon Van Velthooven (NZl) New Zealand
Zac Williams (NZl) New Zealand
13Japan0:00:45.747
Kazuki Amagai (Jpn) Japan
Koki Hori (Jpn) Japan
Tomoyuki Kawabata (Jpn) Japan

Men's Team Sprint Round 1 Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Spain *QB0:00:44.685
Alejandro Martinez (Spa) Spain
Juan Peralta Gascon (Spa) Spain
Jose Moreno Sanchez (Spa) Spain
2Netherlands0:00:44.803
Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands
Roy Van Den Berg (Ned) Netherlands
Hugo Haak (Ned) Netherlands

Men's Team Sprint Round 1 Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1France *QG0:00:44.189
Benjamin Edelin (Fra) France
Sebastien Vigier (Fra) France
Quentin Lafargue (Fra) France
2Czech Republic0:00:44.890
Robin Wagner (Cze) Czech Republic
Tomas Babek (Cze) Czech Republic
David Sojka (Cze) Czech Republic

Men's Team Sprint Round 1 Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Germany *QB0:00:44.383
Robert Forstemann (Ger) Germany
Eric Engler (Ger) Germany
Tobias Wachter (Ger) Germany
2Russia0:00:44.452
Pavel Yakushevskiy (Rus) Russia
Kirill Samusenko (Rus) Russia
Aleksei Tkachev (Rus) Russia

Men's Team Sprint Round 1 Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain *QG0:00:43.778
Jack Carlin (GBr) Great Britain
Ryan Owens (GBr) Great Britain
Joseph Truman (GBr) Great Britain
2Belarus0:00:44.699
Yauhen Veramchuk (Blr) Belarus
Artsiom Zaitsau (Blr) Belarus
Uladzislau Novik (Blr) Belarus

Men's Team Sprint Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Great Britain0:00:43.860
Jack Carlin (GBr) Great Britain
Ryan Owens (GBr) Great Britain
Joseph Truman (GBr) Great Britain
2France0:00:45.092
Benjamin Edelin (Fra) France
Sebastien Vigier (Fra) France
Quentin Lafargue (Fra) France
3Germany0:00:44.571
Robert Forstemann (Ger) Germany
Eric Engler (Ger) Germany
Tobias Wachter (Ger) Germany
4Spain0:00:44.758
Alejandro Martinez (Spa) Spain
Juan Peralta Gascon (Spa) Spain
Jose Moreno Sanchez (Spa) Spain

Women's Team Sprint Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Spain0:00:33.698
Tania Calvo Barbero (Spa) Spain
Helena Casas Roige (Spa) Spain
2China0:00:33.901
Jun Han (Chn) China
Lili Liu (Chn) China
3Netherlands0:00:33.917
Shanne Braspennincx (Ned) Netherlands
Kyra Lamberink (Ned) Netherlands
4Russia0:00:34.131
Natalya Antonova (Rus) Russia
Tatiana Kiseleva (Rus) Russia
5Great Britain0:00:34.193
Rachel James (GBr) Great Britain
Katy Marchant (GBr) Great Britain
6United States0:00:34.919
Madalyn Godby (USA) United States
Mandy Marquardt (USA) United States
7Australia0:00:34.970
Courtney Field (Aus) Australia
Holly Takos (Aus) Australia
8Japan0:00:35.220
Takako Ishii (Jpn) Japan
Kayono Maeda (Jpn) Japan
9Italy0:00:35.901
Gloria Manzoni (Ita) Italy
Miriam Vece (Ita) Italy
10Taichung Cycling Team0:00:36.840
Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team
Tzu Chun Wang (Tpe) Taichung Cycling Team
11Ukraine0:00:37.607
Inna Metalnikova (Ukr) Ukraine
Olena Starikova (Ukr) Ukraine

Women's Team Sprint Round 1 Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia *QB0:00:34.152
Natalya Antonova (Rus) Russia
Tatiana Kiseleva (Rus) Russia
2Great Britain0:00:34.226
Rachel James (GBr) Great Britain
Katy Marchant (GBr) Great Britain

Women's Team Sprint Round 1 Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Netherlands *QG0:00:33.807
Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands
Shanne Braspennincx (Ned) Netherlands
2United States0:00:34.898
Madalyn Godby (USA) United States
Mandy Marquardt (USA) United States

Women's Team Sprint Round 1 Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1China *QB0:00:33.808
Jun Han (Chn) China
Lili Liu (Chn) China
2Australia0:00:34.752
Courtney Field (Aus) Australia
Holly Takos (Aus) Australia

Women's Team Sprint Round 1 Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Spain *QG0:00:33.690
Tania Calvo Barbero (Spa) Spain
Helena Casas Roige (Spa) Spain
2Japan0:00:35.485
Kayono Maeda (Jpn) Japan
Takako Ishii (Jpn) Japan

Women's Team Sprint Final
#Rider Name (Country) TeamResult
1Spain0:00:33.442
Tania Calvo Barbero (Spa) Spain
Helena Casas Roige (Spa) Spain
2Netherlands0:00:34.025
Kyra Lamberink (Ned) Netherlands
Shanne Braspennincx (Ned) Netherlands
3China0:00:33.989
Jun Han (Chn) China
Lili Liu (Chn) China
4Russia0:00:34.093
Natalya Antonova (Rus) Russia
Tatiana Kiseleva (Rus) Russia

Men's Scratch Race Final
#Rider Name (Country) Team
1Raman Ramanau (Blr) Minsk Cycling Club
2Christopher Latham (GBr) Great Britain
3Moreno De Pauw (Bel) Belgium
4Felix English (Irl) Ireland
5Maksim Piskunov (Rus) Russia
6Yauheni Karaliok (Blr) Belarus
7Samuel Harrison (GBr) Team USN
8Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong
9Wojciech Pszczolarski (Pol) Poland
10Stefan Matzner (Aut) Austria
11Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
12Francesco Castegnaro (Ita) Italy
13Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal
14Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
15Wim Stroetinga (Ned) Netherlands
16Christos Volikakis (Gre) Greece
17Lucas Liss (Ger) Germany
18Krisztian Lovassy (Hun) Hungary
19Martin Blaha (Cze) Czech Republic
20Sebastian Mora Vedri (Spa) Spain
21Robert Gaineyev (Kaz) Kazakhstan
22Loic Perizzolo (Swi) Switzerland
DNFElyas Yusoff (Sin) Singapore
DNSMorgan Kneisky (Fra) France

Women's Omnium Scratch Race
#Rider Name (Country) Team
1Laurie Berthon (Fra) France
2Kirsten Wild (Ned) Netherlands
3Rachele Barbieri (Ita) Italy
4Lotte Kopecky (Bel) Belgium
5Emily Kay (GBr) Great Britain
6Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine
7Xiaoling Luo (Chn) China
8Lydia Boylan (Irl) Ireland
9Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain
10Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus
11Alexandra Manly (Aus) Australia
12Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team
13Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway
14Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic
15Tatjana Paller (Ger) Germany
16Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong
17Yumi Kajihara (Jpn) Japan
18Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania
19Justyna Kaczkowska (Pol) Poland

Women's Omnium Tempo Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Netherlands12pts
2Emily Kay (GBr) Great Britain9
3Justyna Kaczkowska (Pol) Poland7
4Yumi Kajihara (Jpn) Japan6
5Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania4
6Rachele Barbieri (Ita) Italy4
7Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway3
8Lotte Kopecky (Bel) Belgium2
9Laurie Berthon (Fra) France1
10Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus1
11Lydia Boylan (Irl) Ireland1
12Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong
13Tatjana Paller (Ger) Germany
14Xiaoling Luo (Chn) China
15Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine
16Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team
17Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic
18Alexandra Manly (Aus) Australia
19Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain

Women's Omnium Elimination Race
#Rider Name (Country) Team
1Lotte Kopecky (Bel) Belgium
2Xiaoling Luo (Chn) China
3Kirsten Wild (Ned) Netherlands
4Emily Kay (GBr) Great Britain
5Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway
6Laurie Berthon (Fra) France
7Yumi Kajihara (Jpn) Japan
8Justyna Kaczkowska (Pol) Poland
9Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic
10Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain
11Alexandra Manly (Aus) Australia
12Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team
13Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus
14Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine
15Lydia Boylan (Irl) Ireland
16Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong
17Rachele Barbieri (Ita) Italy
18Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania
19Tatjana Paller (Ger) Germany

Women's Omnium Standings after 3 rounds
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Netherlands114pts
2Emily Kay (GBr) Great Britain104
3Lotte Kopecky (Bel) Belgium96
4Xiaoling Luo (Chn) China96
5Laurie Berthon (Fra) France90
6Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway72
7Rachele Barbieri (Ita) Italy70
8Yumi Kajihara (Jpn) Japan70
9Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus70
10Justyna Kaczkowska (Pol) Poland66
11Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine58
12Lydia Boylan (Irl) Ireland56
13Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain52
14Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic48
15Alexandra Manly (Aus) Australia48
16Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team48
17Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania40
18Tatjana Paller (Ger) Germany32
19Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong24

Women's Omnium Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rachele Barbieri (Ita) Italy36pts
2Lydia Boylan (Irl) Ireland30
3Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus26
4Alexandra Manly (Aus) Australia26
5Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway21
6Tatjana Paller (Ger) Germany20
7Justyna Kaczkowska (Pol) Poland15
8Lotte Kopecky (Bel) Belgium10
9Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine10
10Kirsten Wild (Ned) Netherlands8
11Laurie Berthon (Fra) France6
12Xiaoling Luo (Chn) China5
13Emily Kay (GBr) Great Britain3
14Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic2
15Yumi Kajihara (Jpn) Japan1
16Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team
17Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain
18Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania
19Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong

Women's Omnium Final Standings
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Netherlands122pts
2Emily Kay (GBr) Great Britain107
3Rachele Barbieri (Ita) Italy106
4Lotte Kopecky (Bel) Belgium106
5Xiaoling Luo (Chn) China101
6Laurie Berthon (Fra) France96
7Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus96
8Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway93
9Lydia Boylan (Irl) Ireland86
10Justyna Kaczkowska (Pol) Poland81
11Alexandra Manly (Aus) Australia74
12Yumi Kajihara (Jpn) Japan71
13Tetyana Klimchenko (Ukr) Ukraine68
14Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain52
15Tatjana Paller (Ger) Germany52
16Lucie Hochmann (Cze) Czech Republic50
17Mei Yu Hsiao (Tpe) Taichung Cycling Team48
18Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania40
19Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong24

Latest on Cyclingnews