Skip to main content

Taylor solos to victory

Full Results
1Carlee Taylor (Aus) Australia National Team3:20:10
2Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:00:38
3Coryn Rivera (USA) USA National Team
4Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
5Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck
6Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team
7Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team
8Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team
9Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
10Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox
11Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox
12Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team
13Sanne Cant (Bel) Belgium National Team
14Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion
15Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
16Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
17Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green
18Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
19Ruth Corset (Aus) Australia National Team
20Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
21Emilie Blanquefort (Fra) France National Team
22Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
23Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team
24Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team
25Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team
26Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion
27Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team
28Aude Biannic (Fra) France National Team
29Laure Werner (Bel) Belgium National Team
30Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team
31Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi
32Belen Lopez Morales (Spa) Lointek
33Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi
34Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
35Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
36Anne Arnouts (Bel) Belgium National Team
37Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team
38Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team
39Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team
40Jolien D'Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
41Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
42Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
43Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International
44Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters
45Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club
46Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope
47Betina Cramer (Den) Team Ock Ladies
48Claire Thomas (GBr) Scotland National Team
49Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team
50Line Foss (Nor) Hitec Product Uck
51Kaitlin Antonneau (USA) USA National Team
52Shara Gillow (Aus) Australia National Team
53Emma Crum (NZl) Team Tubanters
54Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
55Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
56Kristine Saastad (Nor) Hitec Product Uck
57Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product Uck
58Serena Sheridan (NZl) Royal Antwerp Bicycle Club
59Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team
60Rachel Neylan (Aus) Australia National Team0:00:49
61Jessica Prinner (USA) USA National Team0:00:50
62Pippa Handley (GBr) Team Tubanters0:02:08
63Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion
64Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green
65Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
66Corine Hierckens (Bel) Belgium National Team
67Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
68Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
69Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi
70Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox
71Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
72Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox
73Amanda Spratt (Aus) Australia National Team0:02:14
74Doris Schweizer (Swi) Bigla Cycling Team0:07:12
75Tyler Wiles (USA) USA National Team0:10:53
76Leah Guloien (Can) Canada National Team0:11:03
77Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud
78Marion Azam (Fra) France National Team
79Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green0:12:43
80Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
81Moriah Macgregor (Can) Canada National Team
82Jessica Schneeberger (Swi) Bigla Cycling Team
83Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
84Sara Olsson (Swe) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
85Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband0:12:46
86Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green0:14:20
87Fanny Riberot (Fra) Lointek
88Lex Albrecht (Can) Canada National Team
89Kate Cullen (GBr) Great Britain National Team
90Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
91Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition
92Jane Barr (GBr) Scotland National Team
93Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green
94Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition
95Kendall Ryan (USA) USA National Team
96Anne Ewing (GBr) Scotland National Team
97Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson
98Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team
99Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
100Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
101Marissa Otten (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
102Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team
103Alna Burato (Fra) France National Team
104Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International
105Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club
106Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team
107Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
108Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team
109Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband
110Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband
111Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team
112Julie Leth (Den) Team Ock Ladies
113Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
114Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
115Sonja Boogaard (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp
116Mia Eskebjerg (Den) Team Ock Ladies
117Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
118Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition
119Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel
120Leticia Gil Parra (Spa) Lointek
121Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters
122Ludivine Loze (Fra) France National Team
123Maria Petersen (Den) Hitec Product Uck
124Jessica Jolly (NZl) Team Tubanters
125Cara Gillis (Can) Canada National Team
126Anette Berg (Den) Team Ock Ladies
127Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canada National Team
128Catherine Lohri (Swi) Bigla Cycling Team
129Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team
130Silvia Tirado Marquez (Spa) Lointek
131Britt Jansen (Ned) Team Tubanters0:17:41
132Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team
133Mao Chino (Jpn) Team Asahi
134Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel0:17:44
135Monique Ludovicy (Lux) Team Ock Ladies0:30:14
136Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:37:30
137Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband
DNFJoanne Duval (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin
DNFMireia Epelde Bikendi (Spa) Lointek
DNFSerena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
DNFSilvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
DNFLotta Lepistö (Fin) Royal Antwerp Bicycle Club
DNFLauren Kitchen (Aus) Australia National Team
DNFAlice Marmorini (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
DNFTrine Schmidt (Den) Hitec Product Uck
DNFSandrine Bideau (Fra) Mixte Limoux International
DNFLauren Hecht (USA) Mixte Limoux International
DNFElla Hopkins (GBr) Mixte Limoux International
DNFBritt Jochems (Ned) Horizon Fitness Racing Team
DNFAnnabel Simpson (GBr) Horizon Fitness Racing Team
DNFKatrien Aerts (Bel) Dames Benelux Team
DNSPascale Scnider (Swi) Bigla Cycling Team
DNSSofie Verdonk (Bel) Mix Team TWC Het Snelle Wiel

Points
1Carlee Taylor (Aus) Australia National Team25pts
2Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson20
3Coryn Rivera (USA) USA National Team16
4Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope14
5Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck12
6Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team10
7Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team9
8Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team8
9Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp7
10Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox6
11Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox5
12Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team4
13Sanne Cant (Bel) Belgium National Team3
14Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion2
15Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud1

Sprint 1 - St Pardoux, 19.9km
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox5pts
2Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team4
3Amanda Spratt (Aus) Australia National Team2
4Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion1

Sprint 2 - Chateauponsac, 47.3km
1Emilie Blanquefort (Fra) France National Team5pts
2Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox4
3Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck2
4Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox1

Sprint 3 - Entrée Roussac, 66.8km
1Amanda Spratt (Aus) Australia National Team5pts
2Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox4
3Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox2
4Ruth Corset (Aus) Australia National Team1

Mountain 1 - Nepoux, 11.4km
1Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion6pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team4
3Carlee Taylor (Aus) Australia National Team2
4Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team1

Mountain 2 - Côte du Bois Mont, 31.9km
1Alna Burato (Fra) France National Team9pts
2Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team7
3Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion5
4Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox3

Mountain 3 - Bonneuil, 39km
1Alna Burato (Fra) France National Team9pts
2Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox7
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team5
4Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox3

Mountain 4 - Côte de la Meneireix, 50.5km
1Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team9pts
2Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox7
3Emilie Blanquefort (Fra) France National Team5
4Amanda Spratt (Aus) Australia National Team3

Mountain 5 - Côte de Mérigot, 62.1km
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team6pts
2Rachel Neylan (Aus) Australia National Team4
3Ruth Corset (Aus) Australia National Team2
4Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox1

Teams
1Australia National Team10:01:46
2Vienne Futuroscope0:00:38
3Belgium National Team
4ESGL93 - GSD Gestion
5Russian National Team
6Topsport Vlaanderen - Thompson
7Lotto Ladies Team
8Hitec Product Uck
9USA National Team0:00:50
10SC Michela Fanini Record Rox0:02:08
11Team Asahi
12Team Tubanters
13Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:03:38
14Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:11:03
15France National Team
16Royal Antwerp Bicycle Club0:12:43
17Team Alriksson Go Green0:14:13
18Dames Benelux Team0:14:20
19Horizon Fitness Racing Team
20Bigla Cycling Team0:19:17
21Mixte ZRTC Theo Middelkamp0:26:25
22Chambery Cyclisme Competition0:28:02
23Scotland National Team
24Lointek
25Mix Team TWC Het Snelle Wiel
26Team Ock Ladies
27Canda National Team0:36:50
28Badischer Radsport Verband0:40:10
29Bourgogne Cyclisme Feminin0:41:44

Final general classification
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox9:53:54
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team0:00:17
3Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox0:00:29
4Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team0:00:38
5Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team0:00:39
6Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team0:01:01
7Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team0:01:13
8Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck0:01:40
9Rachel Neylan (Aus) Australia National Team0:01:48
10Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:01:54
11Carlee Taylor (Aus) Australia National Team0:01:57
12Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team0:01:59
13Shara Gillow (Aus) Australia National Team0:02:03
14Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:02:12
15Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green0:02:16
16Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team0:02:22
17Sanne Cant (Bel) Belgium National Team0:02:51
18Fröydis Waersted (Nor) Hitec Product Uck0:02:55
19Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:03:02
20Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:03:16
21Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team0:03:18
22Coryn Rivera (USA) USA National Team0:03:37
23Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green0:03:52
24Kaitlin Antonneau (USA) USA National Team0:03:57
25Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:04:09
26Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox0:04:36
27Emma Crum (NZl) Team Tubanters0:04:37
28Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi0:05:09
29Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:05:19
30Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox0:05:35
31Aude Biannic (Fra) France National Team0:05:41
32Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team0:06:11
33Emilie Blanquefort (Fra) France National Team0:06:24
34Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:06:28
35Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team0:06:50
36Belen Lopez Morales (Spa) Lointek0:07:01
37Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team0:07:04
38Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team0:07:15
39Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:07:23
40Helen Wyman (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:07:28
41Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:08:04
42Jolien D'Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:08:40
43Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope0:08:43
44Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:08:51
45Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:09:19
46Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion0:09:40
47Amanda Spratt (Aus) Australia National Team0:09:46
48Siobhan Horgan (Irl) ESGL93 - GSD Gestion0:09:48
49Kristine Saastad (Nor) Hitec Product Uck0:09:49
50Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi
51Claire Thomas (GBr) Scotland National Team0:10:45
52Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi0:10:48
53Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:10:51
54Betina Cramer (Den) Team Ock Ladies0:10:55
55Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club0:10:56
56Serena Sheridan (NZl) Royal Antwerp Bicycle Club0:11:33
57Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope0:11:38
58Maria Kazachenko (Rus) Russian National Team0:12:02
59Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:12:10
60Pippa Handley (GBr) Team Tubanters0:12:31
61Janneke Ensing (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel0:12:32
62Anne Arnouts (Bel) Belgium National Team0:12:45
63Corine Hierckens (Bel) Belgium National Team0:12:53
64Tsubasa Makise (Jpn) Team Asahi0:12:57
65Laure Werner (Bel) Belgium National Team0:14:41
66Doris Schweizer (Swi) Bigla Cycling Team0:16:06
67Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:16:49
68Line Foss (Nor) Hitec Product Uck0:18:26
69Tyler Wiles (USA) USA National Team0:19:50
70Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:20:01
71Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:20:08
72Marion Azam (Fra) France National Team0:20:30
73Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:20:44
74Jessica Schneeberger (Swi) Bigla Cycling Team0:20:54
75Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:21:47
76Natalie Gogh (Ned) Team Tubanters0:23:16
77Kendall Ryan (USA) USA National Team0:23:45
78Maria Petersen (Den) Hitec Product Uck0:23:50
79Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:24:16
80Lex Albrecht (Can) Canada National Team0:24:23
81Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club0:24:36
82Michelle Geoghegan (Irl) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:24:37
83Alna Burato (Fra) France National Team0:25:03
84Lynette Burger (RSA) Lotto Ladies Team0:25:17
85Fanny Riberot (Fra) Lointek0:25:18
86Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green0:25:21
87Sarah Storey (GBr) Horizon Fitness Racing Team0:26:38
88Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team0:26:42
89Jessica Prinner (USA) USA National Team0:27:35
90Annick Le Helley (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:28:20
91Leah Guloien (Can) Canada National Team0:28:23
92Anja Buysse (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club0:28:41
93Sarah Zimmerlin (Ger) Badischer Radsport Verband0:31:40
94Liza Rachetto (USA) Mixte Limoux International0:34:02
95Sara Olsson (Swe) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:34:16
96Mireille Robin (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin0:34:48
97Moriah Macgregor (Can) Canada National Team0:38:32
98Sonja Boogaard (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:38:55
99Sione Jongstra (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel0:39:15
100Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:39:40
101Jane Barr (GBr) Scotland National Team0:39:46
102Ellen Heiny (Ger) Badischer Radsport Verband0:40:09
103Aurelie Bramante (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:40:57
104Marissa Otten (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:45:57
105Aafke Eshuis (Ned) Team Tubanters0:46:52
106Anne Ewing (GBr) Scotland National Team0:47:47
107Catherine Lohri (Swi) Bigla Cycling Team0:47:54
108Ludivine Loze (Fra) France National Team0:49:06
109Julie Leth (Den) Team Ock Ladies0:49:50
110Cara Gillis (Can) Canada National Team0:49:51
111Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband0:51:39
112Inge Roggeman (Bel) Dames Benelux Team0:55:39
113Monica Holler (Swe) Team Alriksson Go Green0:58:21
114Linn Torp (Nor) Mixte Limoux International0:59:27
115Mao Chino (Jpn) Team Asahi1:02:08
116Leticia Gil Parra (Spa) Lointek1:02:53
117Kate Cullen (GBr) Great Britain National Team1:04:19
118Silvia Tirado Marquez (Spa) Lointek1:04:32
119Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green1:04:47
120Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition1:05:28
121Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel1:05:31
122Lieve Koninkx (Bel) Dames Benelux Team1:05:53
123Sylvie Quittot (Fra) Bourgogne Cyclisme Feminin1:07:24
124Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team1:09:29
125Danielle Bekkering (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel1:13:33
126Anette Berg (Den) Team Ock Ladies1:13:59
127Mia Eskebjerg (Den) Team Ock Ladies1:14:03
128Jessica Jolly (NZl) Team Tubanters1:15:10
129Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canada National Team1:15:23
130Carine Potums (Bel) Dames Benelux Team1:16:02
131Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team1:16:43
132Britt Jansen (Ned) Team Tubanters1:17:41
133Eefje Tabak (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel1:18:37
134Liliane Leenkhegt (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club1:19:54
135Monique Ludovicy (Lux) Team Ock Ladies1:30:34
136Stefanie Fischer (Ger) Badischer Radsport Verband2:07:10
137Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition2:11:17

Points classification
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox56pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team40
3Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team38
4Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team30
5Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team30
6Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck26
7Carlee Taylor (Aus) Australia National Team25
9Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson20
8Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox20
11Coryn Rivera (USA) USA National Team19
10Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team19
12Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team18
13Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope14
14Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team12
15Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team9
17Jessica Glasbergen (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp7
16Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Ladies Team7
18Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson Go Green6
19Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team6
20Sanne Cant (Bel) Belgium National Team5
21Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox5
22Rachel Neylan (Aus) Australia National Team4
24Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion3
25Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud3
23Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Ladies Team3
26Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud1

Sprint classification
1Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox21pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team15
3Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team14
4Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team10
5Amanda Spratt (Aus) Australia National Team7
6Shara Gillow (Aus) Australia National Team5
7Emilie Blanquefort (Fra) France National Team5
8Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi5
9Sara Mustonen (Swe) Hitec Product Uck5
10Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox4
11Mayuko Hagiwara (Jpn) Team Asahi4
12Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team2
13Madeleine Olsson (Swe) Team Alriksson Go Green2
14Ludivine Henrion (Bel) Belgium National Team2
15Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox1
16Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion1

Mountains classification
1Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team80pts
2Ruth Corset (Aus) Australia National Team38
3Martina Ruzickova (Cze) SC Michela Fanini Record Rox33
4Grete Treier (Est) SC Michela Fanini Record Rox25
5Alna Burato (Fra) France National Team18
6Sigrid Corneo (Slo) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi15
7Linda Ringlever (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud15
8Natalya Boyarskaya (Rus) Russian National Team14
9Nina Ovcharenko (Ukr) SC Michela Fanini Record Rox10
10Tatiana Antoshina (Rus) Russian National Team9
11Béatrice Thomas (Fra) ESGL93 - GSD Gestion8
12Edwige Pitel (Fra) SC Michela Fanini Record Rox7
13Liesbet De Vocht (Bel) Belgium National Team7
14Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi6
15Rachel Neylan (Aus) Australia National Team5
16Emilie Blanquefort (Fra) France National Team5
17Christine Majerus (Lux) ESGL93 - GSD Gestion5
18Amanda Spratt (Aus) Australia National Team3
19Carlee Taylor (Aus) Australia National Team2

Young rider classification
1Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope9:55:48
2Carlee Taylor (Aus) Australia National Team0:00:03
3Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:18
4Sanne Cant (Bel) Belgium National Team0:00:57
5Amelie Rivat (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:01:08
6Coryn Rivera (USA) USA National Team0:01:43
7Kaitlin Antonneau (USA) USA National Team0:02:03
8Emma Crum (NZl) Team Tubanters0:02:43
9Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:03:25
10Aude Biannic (Fra) France National Team0:03:47
11Emilie Blanquefort (Fra) France National Team0:04:30
12Melodie Lesueur (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:04:34
13Kaat Hannes (Bel) Dames Benelux Team0:05:10
14Sanne Bamelis (Bel) Dames Benelux Team0:05:21
15Jolien D'Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:06:46
16Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:06:57
17Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:07:25
18Chisako Harigai (Jpn) Team Asahi0:08:54
19Rachel Mercer (Aus) Royal Antwerp Bicycle Club0:09:02
20Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope0:09:44
21Anne Arnouts (Bel) Belgium National Team0:10:51
22Doris Schweizer (Swi) Bigla Cycling Team0:14:12
23Kirsten Peetoom (Ned) Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:14:55
24Tyler Wiles (USA) USA National Team0:17:56
25Elodie Hegoburu (Fra) ESGL93 - GSD Gestion0:18:07
26Anisha Vekemans (Bel) Topsport Vlaanderen - Thompson0:18:14
27Marion Azam (Fra) France National Team0:18:36
28Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:18:50
29Jessica Schneeberger (Swi) Bigla Cycling Team0:19:00
30Kendall Ryan (USA) USA National Team0:21:51
31Maria Petersen (Den) Hitec Product Uck0:21:56
32Karen Verhestraeten (Bel) Royal Antwerp Bicycle Club0:22:42
33Jessica Kihlbom (Swe) Team Alriksson Go Green0:23:27
34Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team0:24:48
35Jessica Prinner (USA) USA National Team0:25:41
36Sara Olsson (Swe) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:32:22
37Mélanie Ferrand (Fra) Chambery Cyclisme Competition0:37:46
38Marissa Otten (Ned) Mixte Zrtc Theo Middelkamp0:44:03
39Julie Leth (Den) Team Ock Ladies0:47:56
40Jasmin Rebmann (Ger) Badischer Radsport Verband0:49:45
41Johanna Nilsson (Swe) Team Alriksson Go Green1:02:53
42Flavie Montusclat (Fra) Chambery Cyclisme Competition1:03:34
43Alie Gercama (Ned) Mix Team TWC Het Snelle Wiel1:03:37
44Alexandra Greenfield (GBr) Horizon Fitness Racing Team1:07:35
45Jessica Jolly (NZl) Team Tubanters1:13:16
46Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Canada National Team1:13:29
47Penny Rowson (GBr) Horizon Fitness Racing Team1:14:49
48Britt Jansen (Ned) Team Tubanters1:15:47
49Coralie Noiray (Fra) Chambery Cyclisme Competition2:09:23

Teams classification
1Russia National Team29:45:20
2Austalia National Team0:00:04
3SC Michela Fanini Record Rox0:01:09
4Lotto Ladies Team0:05:43
5Belgium National Team0:07:28
6Vienne Futuroscope0:09:11
7Hitec Product Uck0:10:07
8USA National Team0:12:53
9Topsport Vlaanderen - Thompson0:13:49
10Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi0:14:48
11ESGL93 - GSD Gestion0:19:34
12Team Asahi0:25:18
13Team Alriksson Go Green0:26:15
14France National Team0:28:41
15Team Tubanters0:29:47
16Bigla Cycling Team0:36:00
17Moving Ladies Team - R&Tc Groenewoud0:41:57
18Royal Antwerp Bicycle Club0:43:27
19Lointek0:58:43
20Dames Benelux Team1:05:48
21Mixte ZRTC Theo Middelkamp1:09:48
22Chambery Cyclisme Competition1:20:01
23Horizon Fitness Racing Team1:21:08
24Canada National Team1:27:40
25Scotland National Team1:34:10
26Bourgogne Cyclisme Feminin1:34:18
27Mix Team TWC Het Snelle Wiel1:42:34
28Badischer Radsport Verband1:59:50
29Team Ock Ladies2:11:03

Latest on Cyclingnews