Skip to main content

Pinot wins 2019 Tour du Haut Var

Thibaut Pinot wins the 2018 Il Lombardia

Thibaut Pinot wins the 2018 Il Lombardia (Image credit: Getty Images)

Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) won the final stage of the Tour du Haut Var to the summit of Mont Faron, securing overall victory in the three-day early-season stage race in the south of France.

Pinot used his climbing skills and power to make a late attack on the steep climb to the finish. He managed to overhaul late attacker Hugh Carthy (EF Education First), go after French rival Romain Bardet (AG2R La Mondiale) and then edge clear to win alone. Carthy finished third at four seconds.

Pinot finished second on stage 2 and so gained enough time on Mont Faron to secure overall victory and take a moral boosting victory.

“This was perfect after the events of the first day,” Pinot said, returning to stage 1 when mimosa pollen on a technical descent sparked crashes and he finished behind Sep Vanmarcke (EF Education First) in the sprint.

“We really wanted to go for it and the team rode well. The goal, from the very first day, was to arrive at the foot of Mont Faron in the same time as the best riders, so that everything was decided on the last climb.

“I wanted it so much today, we raced hard but missed out at the recent Tour de la Provence. I had to win today.”

The final 136km stage rolled through the hills of the south of France but the stage was all about the finish on Mont Faron. The climb overlooks the port of Toulon and is famous for decisive stage in the Tour of the Mediterranean and Trek-Segafredo made sure they never gained more than three minutes.

Antomarchi, Burgaudeau, Finetto, Ista, Mauerlet and Ourselin stayed away until the Corps du Garde climb, just 13km from the finish but their lead was down to just 20 seconds as the five-kilometre climb of Mont Faron started.

Antomarchi was the last to be caught with three kilometres to go as rode hard to set-up Pinot. Stage 2 winner Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) was dropped at two to go, offering Pinot a double objective.

Seven riders remained up front after the steepest sections of the climb: Lilian Calmejane (Direct Energie), Pinot, Kilian Frankiny (Groupama-FDJ), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Hugh Carthy (EF Education First) and Nicolas Edet (Cofidis).

Vuillermoz set the pace until Carthy attacked with 800 metres to go and France’s biggest rivals – Pinot and Bardet were the only riders able to go after him. Bardet as strong but Pinot was stronger after a spell at altitude and surged clear to win the 30th race of his career.  

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ3:19:52
2Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale0:00:03
3Hugh John Carthy (GBr) EF Education First0:00:05
4Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie0:00:11
5Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
6Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ0:00:13
7Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale0:00:51
9Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
10Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale0:00:56
11Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:58
12Joe Dombrowski (USA) EF Education First0:01:04
13Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie0:01:06
14Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:08
15Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:01:11
16Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo0:01:14
17Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic0:01:16
18Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic0:01:17
19Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:25
20Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
21Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ0:01:44
22Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:46
23Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:01:52
24Tanel Kangert (Est) EF Education First0:01:54
25Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:01:55
26Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic0:01:58
27Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic0:02:02
28Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo0:02:16
29Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
30Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 930:02:23
31Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:02:27
32Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
33Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:02:33
34Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:02:35
35Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
36Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:02:40
37Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:02:49
38Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First0:02:53
39Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:02:59
40Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy0:03:04
41Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic0:03:05
42Paul Ourselin (Fra) Direct Energie0:03:15
43Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:03:22
44Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 930:03:24
45Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec0:03:27
46Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:03:30
47Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo0:03:33
48Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:03:41
49Jerome Cousin (Fra) Direct Energie0:03:45
50Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale0:03:56
51Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
52Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:04:02
53Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy0:04:06
54Tom Dernies (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:04:08
55Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH0:04:23
56Laurent Evrard (Bel) Sovac0:04:52
57Davide Rebellin (Ita) Sovac0:05:14
58Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
59Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
60Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic0:05:17
61Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH
62Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:05:34
63Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:06:00
64Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:06:07
65Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ0:07:21
66Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
67Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH
68Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:09:46
69Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:10:18
70Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
71Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team
72Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
73Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits
74Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
75Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
76Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic
77Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
78Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM
79Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
80Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
81Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles
82Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
83Lachlan Morton (Aus) EF Education First0:10:39
84Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
85Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:10:58
86Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles
87Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:11:23
88Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo0:11:57
89Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:12:39
90Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
91Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
92Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
93Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
94Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:12:59
95Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo0:13:38
96Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
97Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
98Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
99Abderrahmane Mehdi Hamza (Alg) Sovac
100Matti Breschel (Den) EF Education First
101Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
102Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
DNFRasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team

Sprint 1 - La Roquebrusssane
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM6pts
2Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel4
3Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole2

Sprint 2 - La Roquebrussane
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie6pts
2Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic4
3Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits2

Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ25pts
2Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale20
3Hugh John Carthy (GBr) EF Education First16
4Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie14
5Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale12
6Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ10
7Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits9
8Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale8
9Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM7
10Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole7
11Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie6
12Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale6
13Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM6
14Joe Dombrowski (USA) EF Education First4
15Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel4
16Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic4
17Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie3
18Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits2
19Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2
20Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM1

Mountain 1 - Col du Corps Grade
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM6pts
2Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole4
3Paul Ourselin (Fra) Direct Energie2

Mountain 2 - Le Mont Faron
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ10pts
2Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale8
3Hugh John Carthy (GBr) EF Education First6
4Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie4
5Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale2

Young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias3:21:00
2Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:17
3Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:08
4Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:01:25
5Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:01:27
6Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
7Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:41
8Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:14
9Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:02:54
10Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH0:03:15
11Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:04:09
12Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:08:38
13Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:09:10
14Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
15Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles0:09:50
16Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo0:10:49
17Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 930:12:30

Final general classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ12:39:44
2Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale0:00:03
3Hugh John Carthy (GBr) EF Education First0:00:05
4Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale0:00:11
5Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:13
6Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ0:00:27
7Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:51
8Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo0:01:14
9Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ0:01:54
10Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:02:10
11Joe Dombrowski (USA) EF Education First0:02:53
12Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie0:03:12
13Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie0:03:13
14Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:03:19
15Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic0:03:41
16Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:03:43
17Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:03:56
18Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:03:57
19Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:04:03
20Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo0:04:04
21Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:04:31
22Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:04:54
23Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic0:05:00
24Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:06:02
25Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team0:06:06
26Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale0:07:34
27Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale0:07:46
28Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy0:08:14
29Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy0:08:24
30Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy0:08:51
31Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo0:09:00
32Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:09:17
33Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec0:10:05
34Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:10:22
35Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:10:43
36Davide Rebellin (Ita) Sovac0:10:58
37Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 930:13:36
38Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:14:38
39Tanel Kangert (Est) EF Education First0:14:50
40Paul Ourselin (Fra) Direct Energie0:15:12
41Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 930:15:14
42Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:16:05
43Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:16:20
44Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale0:16:31
45Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic0:16:50
46Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:17:07
47Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:17:44
48Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:18:40
49Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic0:19:23
50Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:20:06
51Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First0:20:44
52Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:21:55
53Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:23:15
54Tom Dernies (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:24:31
55Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 930:25:27
56Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo0:26:06
57Laurent Evrard (Bel) Sovac0:26:33
58Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale0:29:01
59Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:30:32
60Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic0:31:50
61Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:32:21
62Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic0:32:33
63Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:32:35
64Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
65Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH0:33:04
66Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:33:30
67Thomas Boudat (Fra) Direct Energie0:33:56
68Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy0:34:01
69Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy0:34:32
70Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic0:35:12
71Lachlan Morton (Aus) EF Education First0:36:46
72Angelo Tulik (Fra) Direct Energie0:37:49
73Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ0:37:56
74Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:38:01
75Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:38:11
76Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ0:38:18
77Jerome Cousin (Fra) Direct Energie0:39:03
78Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:39:31
79Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:39:55
80Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo0:40:11
81Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ0:40:45
82Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:40:53
83Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:41:21
84Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:41:48
85Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale0:41:51
86Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:42:03
87Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH0:42:25
88Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:43:42
89Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo0:44:41
90Matti Breschel (Den) EF Education First
91Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
92Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:44:51
93Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:45:18
94Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:45:23
95Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles
96Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles0:46:03
97Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:47:28
98Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:47:44
99Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:47:45
100Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:51:34
101Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:55:36
102Abderrahmane Mehdi Hamza (Alg) Sovac0:58:56

Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ53pts
2Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo41
3Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale39
4Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM37
5Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale36
6Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie28
7Hugh John Carthy (GBr) EF Education First26
8Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First25
9Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits22
10Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ19
11Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ18
12Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole13
13Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie10
14Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team10
15Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits8
16Joe Dombrowski (USA) EF Education First8
17Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale8
18Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits7
19Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM7
20Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec7
21Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM6
22Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles6
23Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale6
24Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel6
25Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel4
26Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic4
27Jerome Cousin (Fra) Direct Energie4
28Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale4
29Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie3
30Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits3
31Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias2
32Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel2
33Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel2
34Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo2
35Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic1

Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel26pts
2Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel16
3Hugh John Carthy (GBr) EF Education First14
4Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale14
5Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo12
6Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale12
7Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel12
8Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ10
9Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo10
10Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie10
11Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits8
12Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM6
13Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie4
14Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole4
15Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale2
16Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ2
17Paul Ourselin (Fra) Direct Energie2
18Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First2
19Lachlan Morton (Aus) EF Education First2

Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits12:41:54
2Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:46
3Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team0:03:56
4Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:08:12
5Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:08:33
6Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:14:10
7Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:14:57
8Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:16:30
9Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo0:23:56
10Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:30:25
11Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH0:30:54
12Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:36:01
13Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:38:43
14Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 930:42:31
15Mathijs Paasschens (Ned) Wallonie Bruxelles0:42:41
16Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:43:08
17Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles0:43:53

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Groupama-FDJ38:01:33
2Cofidis, Solutions Credits
3AG2R La Mondiale
4Trek-Segafredo
5Riwal Readynez Cycling
6EF Education First
7Direct Energie
8Delko Marseille Provence KTM
9Team Arkea-Samsic
10Androni Giocattoli-Sidermec0:19:37
11Israel Cycling Academy0:20:36
12Wallonie Bruxelles0:23:04
13Vital Concept-B&B Hotel0:48:57
14ST Michel-Auber930:51:56
15Euskadi Basque Country1:18:47
16Naturea4ever-Roubaix-Lille Metropole1:21:14
17Sovac1:34:06
18Burgos-BH1:41:41

 

Latest on Cyclingnews