Skip to main content

Simon sprints to second stage win

Full Results
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda4:14:24
2Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
3Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
4Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
5Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos
6Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
7Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
8Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
9Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
10Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista
11Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
12Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
13Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
14Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
15Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
16Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
17Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
18Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA
19Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
20Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
21Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro
22Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA
23Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos
24Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
25Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
26Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
27Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea
28Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
29Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
30Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
31Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
32Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
33Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista
34Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
35Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
36Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro
37Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
38Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina
39Armando Camargo (Bra) São José dos Campos
40Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
41Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
42Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile
43Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA
44Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
45William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro
46Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista
47Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro
48Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
49Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
50Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
51Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista
52Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
53Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
54Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel
55Robson Dias (Bra) São José dos Campos
56Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea
57Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
58Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista
59Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
60Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista
61Wagner Alves (Bra) São José dos Campos
62Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
63Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos
64Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
65Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea
66Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
67Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
68Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina
69Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
70Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
71Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
72Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
73Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina
74Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
75Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
76Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
77Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai
78Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany
79Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina
80Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
81Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:35
82Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea
83Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:37
84Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos
85Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile
86Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA
87Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda
88Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos
89Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:42
90Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:44
91Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:00:53
92Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:57
93Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:01:07
94Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:09
95Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:11
96Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:16
97Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
98Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
99Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:01:51
100Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:53
101Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:03
102Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
103Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro
104Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:03:06
105Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:03:15
106Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:31
107Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:05:09
108Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:13
109Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
110Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
111Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:05:36
112Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile
113Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:06:52
114Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:06:59
115Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile
116Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:07:22

Sprint 1
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3
3Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany2

Sprint 2
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF3
3Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro2

Mountain 1
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5pts
2Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand3
3Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2

Teams
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda12:43:12
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant
3Jamis Sutter Home - USA
4Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF
5São José dos Campos
6Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
7Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS
8Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle
9Seleção Paulista
10Clube DataRo de Ciclismo
11Velo/Seme Rio Claro
12Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand
13RSC Komet Ludwigsburg - Germany
14Altolim/Assis-Amea
15Start Cycling Team - Argentina
16Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:09
17São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:02:27
18Equipe OGM - Chile0:06:13

General classification after stage 7
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22:03:55
2Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:14
3Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:23
4Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:48
5Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:50
6Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:51
7Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:12
8Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:27
9Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:01:30
11Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:32
12Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:01:40
13Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:01:44
14Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:45
15Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:47
16Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:05
17Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA0:02:06
18Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:11
19Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:02:14
20Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:02:18
21Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA
22Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:02:22
23Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:02:28
24Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:02:33
25Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:02:36
26Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:38
27Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:02:41
28Armando Camargo (Bra) São José dos Campos0:02:45
29Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:51
30Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto
31Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:53
32Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea0:03:00
33Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:03:10
34Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:03:27
35Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:03:32
36Wagner Alves (Bra) São José dos Campos0:03:34
37Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:37
38Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:03:38
39Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:03:39
40Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:03:41
41Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:03:44
42Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:03:48
43Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:58
44Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:04:04
45Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:04:08
46William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:12
47Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:23
48Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:04:28
49Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:01
50Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile0:05:02
51Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:05:05
52Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:05:06
53Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:10
54Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:05:12
55Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:05:13
56Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos0:05:16
57Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:21
58Robson Dias (Bra) São José dos Campos0:05:37
59Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:40
60Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:05:51
61Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:05:55
62Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:05:57
63Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:06:07
64Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:06:10
65Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:23
66Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec
67Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:26
68Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:06:27
69Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:06:49
70Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:06:56
71Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:02
72Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC
73Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:07:14
74Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:18
75Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:07:24
76Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:07:43
77Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:08:03
78Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo
79Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:08:07
80Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:08:13
81Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile0:09:17
82Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:09:22
83Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:09:42
84Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:09:47
85Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:10:04
86Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:10:08
87Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:19
88Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:10:31
89Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea
90Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:10:33
91Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:10:42
92Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:51
93Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:10:53
94Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:12:03
95Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile0:12:17
96Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:12:49
97Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:13:11
98Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:13:44
99Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:14:29
100Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:15:23
101Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:15:26
102Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:16:38
103Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:17:14
104Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:17:15
105Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea0:17:23
106Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:17:32
107Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:17:56
108Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:18:15
109Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:20:43
110Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:25:07
111Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:28:22
112Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:31:44
113Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:32:47
114Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:33:32
115Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:40:35
116Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:41:33

Points classification
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda38pts
2Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda25
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22
4Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant22
5Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA17
6Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda16
7Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant15
8Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile15
9Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos14
10Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA11
11Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10
12Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand10
13Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos10
14Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10
15Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec10
16Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany10
17Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec8
18Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF8
19Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8
20Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS7
21Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC6
22Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6
23Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo5
24Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5
25Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS4
26Wagner Alves (Bra) São José dos Campos4
27Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant3
28Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3
29Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3
30Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3
31Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2
32Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2
33Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2
34Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany2
35Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro2
36Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2
37Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo2
38Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand2

Mountains classification
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant18pts
2Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand17
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10
4Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC10
5Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo9
6Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand5
7Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5
8Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5
9Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF4
11Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec4
12Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle4
13Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3
14Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3
15Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3
16Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3
17Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2
18Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda2

Teams classification
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda66:13:05
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:54
3Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:36
4Clube DataRo de Ciclismo0:03:52
5Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:04:19
6São José dos Campos0:05:14
7Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:06:09
8Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:06:51
9Jamis Sutter Home - USA0:07:21
10Velo/Seme Rio Claro0:07:36
11Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:08:35
12Seleção Paulista0:09:26
13São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:09:44
14RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:10:43
15Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:16:11
16Equipe OGM - Chile0:16:14
17Start Cycling Team - Argentina0:16:20
18Altolim/Assis-Amea0:17:33

Latest on Cyclingnews