Skip to main content

Sohrabi stamps his authority on race lead with stage win

Results
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3:55:20
2Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team
3Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:00:02
4Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team0:01:56
5Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team
6Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut
7Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
8Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team
9Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
10Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
11Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
12Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team
13Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
14Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
15Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team
16Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team
17Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team
18Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team
19Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
20Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team
21Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
22Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team
23Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
24Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
25Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
26Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
27Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
28Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
29Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team
30Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta
31Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia
32Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
33Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
34Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team
35Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
36Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung
37Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice
38Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta
39Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:02:02
40Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team
41Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
42Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta
43Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:02:05
44Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:56
45Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
46Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
47Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:06:07
48Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
49Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:06:16
50Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
51Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
52Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
53Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta
54Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
55Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club
56Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
57Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut
58Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta
59Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:06:18
60Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team
61Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice
62Parno (Ina) Customs Cycling Club
63Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:06:20
64Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team0:06:35
65Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team
66Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:06:36
67Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team
68Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:06:40
69Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice
70Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:06:42
71Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:29:43
DNFSherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team

Sprint at Kertosuro Siamet Ryadi (59.8km)
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia3
3Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta2
4Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club1

Sprint at Ngawi Ahmad Yani (145km)
1Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team5pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
3Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta2
4Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung1

Teams
1Azad University Iran Pro Team11:49:52
2Tabriz Petrochemical Team
3Malaysian National Cycling Team0:01:56
4United Bike Kencana Kota Malang
5Japan National Team
6Araya Indonesia
7Customs Cycling Club
8Putra Perjuangan Kota Bandung
9D.I. Jogjakarta
10Philippine Lpgma Cycling Team0:02:02
11Poligon Sweet Nice0:04:24
12Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:06:07
13Plan B Racing Team0:06:24
14Dodol Picnic Garut0:10:27
15Bintang Kranggan Cycling Club0:10:36

General classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team18:33:11
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:21
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:05:14
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:05:21
5Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:05:45
7Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:11:55
8Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:12:30
9Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team0:13:05
10Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice0:13:58
11Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:14:09
12Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:15:56
13Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:16:14
14Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:16:18
15Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:16:29
16Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team0:17:25
17Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team0:17:44
18Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team0:17:50
19Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team0:17:56
20Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:18:05
21Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:18:06
22Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:18:08
23Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:18:15
24Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
25Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:18:17
26Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:18:30
27Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:18:33
28Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:18:39
29Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:18:56
30Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:19:39
31Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
32Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:20:33
33Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:20:41
34Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:22:02
35Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:22:03
36Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:22:12
37Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team0:22:24
38Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:22:39
39Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut0:22:48
40Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:22:50
41Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:22:57
42Parno (Ina) Customs Cycling Club0:23:03
43Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:23:04
44Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
45Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:23:22
46Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:23:32
47Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:23:40
48Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:26:32
49Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:27:26
50Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:27:43
51Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:27:51
52Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:27:52
53Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:27:57
54Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:29:10
55Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:31:49
56Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:31:54
57Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:32:06
58Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:32:38
59Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:33:04
60Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:33:09
61Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:33:56
62Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:34:04
63Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:34:23
64Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:35:50
65Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:37:37
66Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:39:54
67Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:40:03
68Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:44:47
69Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:45:41
70Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:53:45
71Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team1:02:01

Points classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team21pts
2Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team10
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team6
4Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team5
5Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang5
6Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta4
7Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
8Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
9Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team3
10Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia3
11Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club3
12Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta3
13Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club2
14Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung1
15Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club1
16Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1

Mountains classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team20pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team20
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team15
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team9
5Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team6
6Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team5
7Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
8Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta3
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung2
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club1

Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team Tpt55:18:11
2Azad University Iran Pro Team0:21:31
3D.I. Jogjakarta0:38:52
4Customs Cycling Club0:40:29
5Japan National Team0:40:40
6Araya Indonesia0:41:19
7Plan B Racing Team0:42:07
8Putra Perjuangan Kota Bandung0:43:07
9Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:42:12
10Poligon Sweet Nice0:50:42
11Dodol Picnic Garut0:52:06
12Bintang Kranggan Cycling Club0:52:10
13United Bike Kencana Kota Malang0:59:38
14Philippine Lpgma Cycling Team1:02:06
15Malaysian National Cycling Team1:03:21

Indonesian rider classification
1Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice18:47:09
2Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:58
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:02:16
4Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:02:20
5Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:02:31
6Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:08
7Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:10
8Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:17
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:04:19
11Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:32
12Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:04:35
13Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:05:41
14Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:06:43
15Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:08:04
16Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:05
17Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:41
18Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:50
19Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:08:52
20Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:59
21Parno (Ina) Customs Cycling Club0:09:05
22Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:09:06
23Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
24Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:09:24
25Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:09:34
26Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:09:42
27Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:12:34
28Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:28
29Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:45
30Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:13:59
31Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:15:12
32Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:17:51
33Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:17:56
34Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:18:40
35Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:11
36Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:19:58
37Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:23:39
38Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:25:56
39Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:26:05
40Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:31:43
41Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:39:47

Latest on Cyclingnews