Skip to main content

Hanson takes final stage sprint over Clancy

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:57:17
2Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp
3Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
4Sung Baek Park (Kor) KSPO
5Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp
6Chan Jae Jang (Kor) Korea
7Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
8Roger Beuchat (Swi) Champion System
9Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
10Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia
11Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team
12Sun Jae Jang (Kor) Korea
13Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team
14Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
15Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
16Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan
17Merey Khakankman (Kaz) Kazakhstan
18Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
19Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas
20William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis
21Ji Hoon Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
22Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
23Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysia
24Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
25Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda
26Jonathan Tiernan-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp
27Ho-Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team
28Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis
29Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
30Seok Yoon Choi (Kor) Korea
31Jun-Oh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
32Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp
33Ki Hong Yoo (Kor) Geumsan Ginseng Asia
34Yusuf Abrekov (Uzb) Uzbekistan
35Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team
36Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team
37Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China0:00:08
38Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
39Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
40Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China
41Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
42Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling Team
43Ji Min Jung (Kor) KSPO
44William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:00:15
45Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China0:00:20
46Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
47Man Chau Wai (HKg) Champion System
48Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports
49Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
50Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
51Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Asia
52Hayato Yoshida (Jpn) Japan
53Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
54Gang Xu (Chn) Max Success Sports
55Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team
56Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan0:00:27
57Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan
58Tomoya Kano (Jpn) Japan0:00:29
59Gu Hyeon Kim (Kor) Korea
60Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp
61King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
62Muradjan Khalmuratov (Uzb) Uzbekistan
63Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:00:33
64Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:00:35
65Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team
66Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
67Hao Liu (Chn) Max Success Sports
68Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
69Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team
70Dong Hyun Choi (Kor) KSPO
71Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
72En Huang (Chn) Max Success Sports0:00:41
73Masaru Fukuhara (Jpn) Japan0:01:03

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China33:54:45
2Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team0:00:29
3William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:37
4Jonathan Tiernan-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:50
5Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:51
6Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia0:00:55
7Roger Beuchat (Swi) Champion System0:01:37
8Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
9Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp
10Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:01:45
11Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:01:49
12Sung Baek Park (Kor) KSPO0:01:57
13Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas0:02:09
14Muradjan Khalmuratov (Uzb) Uzbekistan0:02:38
15Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China0:06:25
16Hui Zhang (Chn) Max Success Sports0:07:41
17Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:09:07
18Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports0:09:39
19Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:10:01
20Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team0:10:53
21Chan Jae Jang (Kor) Korea0:12:07
22Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:12:17
23Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:12:37
24Yusuf Abrekov (Uzb) Uzbekistan0:12:52
25Seok Yoon Choi (Kor) Korea0:13:09
26Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:13:23
27Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:13:59
28William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:14:03
29Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:14:24
30Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team0:17:49
31Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:17:53
32Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:18:07
33Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:18:10
34Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China0:18:15
35Sun Jae Jang (Kor) Korea0:19:04
36Tomoya Kano (Jpn) Japan0:19:50
37Merey Khakankman (Kaz) Kazakhstan0:20:19
38Ji Min Jung (Kor) KSPO0:20:25
39Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team0:23:20
40Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan0:23:21
41Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:23:37
42Ki Hong Yoo (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:23:56
43Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:24:17
44Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team0:26:29
45Hayato Yoshida (Jpn) Japan0:27:27
46Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:29:27
47Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team0:29:29
48Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:30:10
49Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China0:31:01
50Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp0:31:25
51Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling Team0:32:05
52Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:33:13
53King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China0:33:26
54Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:34:15
55Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:34:48
56Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team0:36:17
57Ji Hoon Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:38:11
58Jun-Oh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:38:34
59Dong Hyun Choi (Kor) KSPO0:39:12
60Masaru Fukuhara (Jpn) Japan0:39:28
61Gu Hyeon Kim (Kor) Korea0:39:48
62Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China0:40:13
63Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:40:15
64Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:42:55
65Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team0:45:59
66Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan0:46:06
67En Huang (Chn) Max Success Sports0:47:47
68Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan0:48:23
69Ho-Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team0:49:20
70Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:56:00
71Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:57:54
72Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysia1:03:13
73Man Chau Wai (HKg) Champion System1:31:36

Latest on Cyclingnews