Skip to main content

Hong prevails in Yangyang

Full Results
1Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia5:10:37
2Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:09
3Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia0:00:10
4Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:13
5Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team
6Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp0:01:06
7Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
8Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team
9Roger Beuchat (Swi) Champion System
10Park Sung Baek (Kor) KSPO0:01:08
11Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports
12Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas
13Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp
14William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis
15Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
16Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis
17Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
18Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team
19Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
20Zhang Hui (Chn) Max Success Sports
21Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:05:04
22Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team
23Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:11:28
24Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda
25Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
27Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
28Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team
29Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp
30Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:11:51
31Jung Ji Min (Kor) KSPO0:12:18
32Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:12:20
33Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team
34Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team
35Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team
36Choi Dong Hyun (Kor) KSPO
37Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team
38William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
39Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia
40Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team
41Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team
42Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia
43Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
44Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team0:12:45
45Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:12:48
46Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp
47Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:13:33
48Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:17:18
49Liu Hao (Chn) Max Success Sports
50Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
51Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
52Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
53Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team
54Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
55Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team
56Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team
57Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
58Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team
59King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team
60Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:17:22
61Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team
62Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team0:22:24
63Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team
64Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team
65Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team
66Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team0:23:15
67Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team0:24:21
68Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
69Huang En (Chn) Max Success Sports0:26:15
70Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
71Wang Jiong (Chn) Max Success Sports
72Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team
73Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team
74Chau Wai Man (HKg) Champion System0:35:15
75Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team0:37:57
DNFShinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
DNFJohannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas
DNFLuthando Kaka (RSA) Team Bonitas
DNFJason Bakke (RSA) Team Bonitas
DNFTyler Day (RSA) Team Bonitas
DNFGeorg Tazreiter (Aut) Champion System
DNFWu Kin San (HKg) Champion System
DNFJason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers
DNFPatrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers
DNFMat Marshall (NZl) Genesys Wealth Advisers
DNFKane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers
DNFSean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda
DNFDean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp
DNFMathew Gorter (NZl) Subway Cycling Team
DNFMehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
DNFBoris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
DNFPhuchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu Cycling Team
DNFDo Hyeong Kim (Kor) Terengganu Cycling Team
DNFSuhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team
DNFMohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia National Team
DNFMohd Nazri Muhamad (Mas) Malaysia National Team
DNFAzamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team
DNFGong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia
DNFShin Dong Hyun (Kor) KSPO
DNFYoum Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team
DNFPark Seon Ho (Kor) Seoul Cycling Team
DNFByeong Cheol Kim (Kor) Korea Selection Team

Mountain 1 - (Cat. 3) Shaejae Tunnel 37.5km
1Zhang Hui (Chn) Max Success Sports6pts
2Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team4
3Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team2
4Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team1

Mountain 2 - Peak of Woonduyeong Ridge (Cat. 2) 111.6km
1Zhang Hui (Chn) Max Success Sports9pts
2Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team6
3Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team4
4Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team2

Mountain 3 - Peak of Gutongyeong Ridge (Cat. 2) 151km
1Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team9pts
2Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp6
3Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia4
4Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia2

Teams
1Rapha Condor - Sharp15:34:18
2Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:57
3Geumsan Ginseng Asia0:10:03
4Tabriz Petrochemical Team0:10:18
5Aisan Racing Team0:11:15
6Hong Kong China Team0:15:10
7Max Success Sports0:17:07
8Uzbekistan National Team0:22:00
9KSPO0:23:19
10Korea Selection Team0:26:25
11Jelly Belly Cycling p/b Kenda0:38:39
12Kazakhstan National Team0:43:45
13Seoul Cycling Team0:45:28
14Japan National Team0:46:15
15Subway Cycling Team0:49:27
16Champion System0:51:12

General classification after stage 7
1Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team28:47:24
2Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team0:00:37
3William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:45
4Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:58
5Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:59
6Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia0:01:03
7Roger Beuchat (Swi) Champion System0:01:45
8Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
9Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp
10Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:01:53
11Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team0:01:57
12Park Sung Baek (Kor) KSPO0:02:05
13Zhang Hui (Chn) Max Success Sports
14Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas0:02:17
15Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team
16Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team0:06:13
17Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:09:15
18Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports0:09:27
19Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:10:09
20Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team0:11:01
21Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:12:15
22Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team0:12:25
23Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team
24Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:13:00
25Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:13:11
26Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team0:13:17
27Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:13:29
28Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team0:13:54
29William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:13:56
30Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:13:57
31Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:14:11
32Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team0:17:16
33Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team0:17:53
34Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:17:57
35Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team
36Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:17:58
37Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:18:01
38Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:18:10
39Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team0:18:15
40Liu Hao (Chn) Max Success Sports
41Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
42Jung Ji Min (Kor) KSPO0:20:25
43Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team0:20:27
44Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team
45Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:21:40
46Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:23:13
47Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp0:25:34
48King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team0:25:37
49Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:26:47
50Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team0:27:21
51Wang Jiong (Chn) Max Success Sports0:27:24
52Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team0:27:49
53Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:28:58
54Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:29:01
55Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:29:02
56Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team
57Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:30:18
58Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team0:30:30
59Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:32:44
60Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:33:07
61Choi Dong Hyun (Kor) KSPO0:33:10
62Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:37:20
63Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:38:05
64Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team0:38:33
65Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team0:39:27
66Huang En (Chn) Max Success Sports0:39:46
67Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team0:40:12
68Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team
69Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:42:15
70Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team0:42:38
71Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:43:33
72Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team0:43:53
73Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team0:50:57
74Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:52:27
75Chau Wai Man (HKg) Champion System1:19:00

Sprint classification
1Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team11pts
2Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team9
3Roger Beuchat (Swi) Champion System8
4Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team7
5Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team5

Mountains classification
1Park Sung Baek (Kor) KSPO22pts
2Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp19
3Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team17
4Zhang Hui (Chn) Max Success Sports15
5Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team10
6Xu Gang (Chn) Max Success Sports9
7Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team6
8Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team6
9Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia4
10Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia3
11Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team2
12Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team1
13Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia1
14Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team1
15Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda1

Teams classification
1Team Type 1 - Sanofi Aventis86:26:53
2Rapha Condor - Sharp0:07:35
3Tabriz Petrochemical Team0:08:00
4Aisan Racing Team0:11:34
5Geumsan Ginseng Asia0:13:10
6Hong Kong China Team0:14:25
7Max Success Sports0:17:33
8Uzbekistan National Team0:22:19
9Korea Selection Team0:26:44
10Jelly Belly Cycling p/b Kenda0:39:28
11KSPO0:43:21
12Seoul Cycling Team0:45:54
13Japan National Team1:01:11
14Subway Cycling Team1:05:10
15Kazakhstan National Team1:08:23
16Champion System1:18:54

Latest on Cyclingnews