Skip to main content

Sinkewitz claims Sachsen Tour

Image 1 of 17

The best in general classification - Langeveld, Sinkewitz, M

The best in general classification - Langeveld, Sinkewitz, M (Image credit: Patrik Pátek)
Image 2 of 17

Two champions - Slovakia - Martin Velits, Czech - Martin Mare

Two champions - Slovakia - Martin Velits, Czech - Martin Mare (Image credit: Patrik Pátek)
Image 3 of 17

Tomas Buchacek and Frantisek Kloucek (PSK Whirlpool-Author)

Tomas Buchacek and Frantisek Kloucek (PSK Whirlpool-Author) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 4 of 17

Tomas Buchacek at the start

Tomas Buchacek at the start (Image credit: Patrik Pátek)
Image 5 of 17

Patrik Sinkewitz in yellow

Patrik Sinkewitz in yellow (Image credit: Patrik Pátek)
Image 6 of 17

Lead group in 5th stage with Martin Velits (second)

Lead group in 5th stage with Martin Velits (second) (Image credit: Patrik Pátek)
Image 7 of 17

Patrik Sinkewitz and Martin Mares chase the lead group

Patrik Sinkewitz and Martin Mares chase the lead group (Image credit: Patrik Pátek)
Image 8 of 17

Martin Mares and Patrik Sinkewitz

Martin Mares and Patrik Sinkewitz (Image credit: Patrik Pátek)
Image 9 of 17

The last stage is won by Thomas L

The last stage is won by Thomas L (Image credit: Patrik Pátek)
Image 10 of 17

Patrik Sinkewitz with teammate Martin Mares

Patrik Sinkewitz with teammate Martin Mares (Image credit: Patrik Pátek)
Image 11 of 17

Patrik Sinkewitz and Martin Mares cross the line

Patrik Sinkewitz and Martin Mares cross the line (Image credit: Patrik Pátek)
Image 12 of 17

Martin Mares and Patrik Sinkewitz celebrate the overall win

Martin Mares and Patrik Sinkewitz celebrate the overall win (Image credit: Patrik Pátek)
Image 13 of 17

The best in last stage - Ackermann, L

The best in last stage - Ackermann, L (Image credit: Patrik Pátek)
Image 14 of 17

The square in Dresden was full

The square in Dresden was full (Image credit: Patrik Pátek)
Image 15 of 17

Patrik Sinkewitz also won the Combination classification

Patrik Sinkewitz also won the Combination classification (Image credit: Patrik Pátek)
Image 16 of 17

Patrik Sinkewitz won the mountains classification, too

Patrik Sinkewitz won the mountains classification, too (Image credit: Patrik Pátek)
Image 17 of 17

The best in general classification - Langeveld, Sinkewitz, M

The best in general classification - Langeveld, Sinkewitz, M (Image credit: Patrik Pátek)

Results
1Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC3:38:58
2Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:00:19
3Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank0:00:25
4Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
5Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
6Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland
7Paul Martens (Ger) Rabobank
8Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC
9Jos Van Emden (Ned) Rabobank
10Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
11Matti Breschel (Den) Saxo Bank
12Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland
13Dominik Nerz (Ger) German National Team
14Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC
15Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
16Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team
17Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
18Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei
19Harald Totschnig (Aut) ELK Haus
20Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
21Martin Velits (Svk) Team Milram
22Paul Voss (Ger) Team Milram
23Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
24Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
25Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec
26Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland
27John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team
28Lars Boom (Ned) Rabobank
29Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author
30Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author
31Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec
32Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
33David Schorn (Aut) ELK Haus0:05:02
34Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
35Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:31:57
36Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team
37Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
38Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
39Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar
40Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg
41Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
42Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland
43Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
44Servais Knaven (Ned) Team Milram
45Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
46Ole Quast (Ger) German National Team
47Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
48Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
49Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
50Johannes Sickmüller (Ger) German National Team
51René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
52Rene Birkenfeld (Ger) German National Team
53Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team
54Timo Scholz (Ger) German National Team
55Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec
56Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - HTC
57Frank Hoj (Den) Saxo Bank
58Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar
59Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
60Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team
61Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland
62Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland
63André Greipel (Ger) Team Columbia - HTC
64Heinrich Berger (Ger) German National Team
65Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
66Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
67Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
68Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
69Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team
70Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team
71Sebastian Hans (Ger) German National Team
72Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team
73Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team
74Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus
75Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
76Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author
77Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
78Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author
79Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei
80Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
81Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team
82Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus
83Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
84Björn Schröder (Ger) Team Milram
85Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
86Robert Förster (Ger) Team Milram
87Thomas Fothen (Ger) Team Milram
DNFFrantisek Rabon (Cze) Team Columbia - HTC
DNFLars Ytting Bak (Den) Saxo Bank
DNFJakob Fuglsang (Den) Saxo Bank
DNFDomenik Klemme (Ger) Saxo Bank
DNFKasper Larsen (Ned) Saxo Bank
DNFAlex Rasmussen (Den) Saxo Bank
DNFTom Leezer (Ned) Rabobank
DNFMatthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author
DNFSebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
DNFWim van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec
DNFFrank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei
DNFSebastian Forke (Ger) LKT Team Brandenburg
DNFPhillipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team
DNFSebastian May (Ger) Thüringer Energie Team
DNFDennis Pohl (Ger) Team Kuota - Indeland

Sprint 1 - Pirna, km 19,8
1John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team3pts
2Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC2
3Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1

Sprint 2 - Bärenstein, km 60,7
1Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank3pts
2Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei2
3Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC1

Sprint 3 - Dresden, km 138,8
1Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank3pts
2Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2
3Martin Velits (Svk) Team Milram1

Mountain 1 - Augustusberg, km 37,9 (Cat. 2)
1Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec5pts
2Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei3
3Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland2
4Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team1

Mountain 2 - Breitenau, km 47,0 (Cat. 2)
1Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec5pts
2Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei3
3Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC2
4Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author1

Mountain 3 - Zinnwald-Georgenfeld, km 71,5 (Cat. 1)
1Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec8pts
2Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei6
3Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC4
4Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank2
5Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author1

Mountain 4 - Altenberg Bobbahn, km 80,3 (Cat. 1)
1Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec8pts
2Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author6
3Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei4
4Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC2
5Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank1

Mountain 5 - Pesterwitz, km 117,9 (Cat. 2)
1Martin Velits (Svk) Team Milram5pts
2Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec3
3Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC2
4Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1

Final general classification
1Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author21:15:03
2Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank0:02:45
3Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse0:02:52
4Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC0:02:53
5Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
6Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC0:02:58
7Lars Boom (Ned) Rabobank
8Paul Martens (Ger) Rabobank0:03:01
9Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
10Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:03:03
11Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei
12John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team0:03:04
13Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
14Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
15Matti Breschel (Den) Saxo Bank0:03:05
16Martin Velits (Svk) Team Milram0:03:06
17Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:07
18Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
19Dominik Nerz (Ger) German National Team
20Harald Totschnig (Aut) ELK Haus
21Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
22Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland
23Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
24Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC0:05:12
25Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland0:05:47
26Paul Voss (Ger) Team Milram
27Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author0:07:31
28Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:15:51
29Stefan Ganser (Ger) Team Kuota - Indeland0:15:56
30Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec0:28:54
31David Schorn (Aut) ELK Haus0:34:23
32Björn Schröder (Ger) Team Milram0:34:36
33Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:34:39
34Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec0:34:58
35Gerhard Trampusch (Aut) ELK Haus0:35:19
36Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:37:18
37Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar0:38:17
38Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland0:42:02
39Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:45:24
40Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
41Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:46:43
42Frank Hoj (Den) Saxo Bank
43Johannes Sickmüller (Ger) German National Team0:47:02
44Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team0:47:08
45Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:47:28
46Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
47Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:48:13
48André Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:48:15
49Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:48:25
50Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:48:29
51Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:49:09
52Mark Cassidy (Irl) An Post - Sean Kelly Team0:49:40
53Ole Quast (Ger) German National Team0:50:08
54Jef Peeters (Bel) An Post - Sean Kelly Team
55Clemens Fankhauser (Aut) ELK Haus0:50:51
56Heinrich Berger (Ger) German National Team0:50:59
57Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:51:00
58Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:52:45
59Matt Brammeier (GBr) An Post - Sean Kelly Team0:52:52
60Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - HTC0:52:54
61Robert Förster (Ger) Team Milram0:54:47
62Christoph Springer (Ger) Heraklion - Nessebar0:58:33
63Rene Birkenfeld (Ger) German National Team1:01:16
64Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei1:01:33
65Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool - Author1:02:03
66Steffen Radochla (Ger) ELK Haus1:03:53
67Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec1:04:28
68Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei1:05:03
69Timo Scholz (Ger) German National Team1:05:34
70Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:05:43
71Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg1:08:14
72Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland1:08:21
73Servais Knaven (Ned) Team Milram1:10:57
74Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team1:11:07
75Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei1:11:29
76Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg1:13:08
77Lars Wackernagel (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:14:03
78Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team1:15:53
79Sebastian Hans (Ger) German National Team1:16:48
80René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse
81Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:19:10
82Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool - Author1:20:09
83Florian Salzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei1:23:48
84Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland1:24:06
85Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team1:28:38
86Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:31:54
87Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar1:41:17

Sprint classification
1Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse11pts
2Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC10
3Lars Boom (Ned) Rabobank9
4Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author7
5Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
6Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec5
7Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank4
8Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei4
9John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team3
10Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank3
11Björn Schröder (Ger) Team Milram3
12Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse3
13Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse3
14Matti Breschel (Den) Saxo Bank2
15Rene Birkenfeld (Ger) German National Team2
16Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC1
17Martin Velits (Svk) Team Milram1
18Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team1
19Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland1
20Robert Förster (Ger) Team Milram1
21Servais Knaven (Ned) Team Milram1
22Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1

Mountains classification
1Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author43pts
2Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec36
3Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei28
4Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC26
5Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank14
6Matti Breschel (Den) Saxo Bank10
7Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland10
8Martin Velits (Svk) Team Milram9
9Lars Boom (Ned) Rabobank7
10Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
11Jos Van Emden (Ned) Rabobank6
12Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland4
13Paul Voss (Ger) Team Milram4
14Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team3
15Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2
16Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC2
17Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC2
18Björn Schröder (Ger) Team Milram2
19Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2
20Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2
21Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse2
22Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1
23Paul Martens (Ger) Rabobank1
24Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team1
25Robert Förster (Ger) Team Milram1
26Sebastian Hans (Ger) German National Team1

Combination classification
1Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author67pts
2Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec45
3Peter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei36
4Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - HTC36
5Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC33
6Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse32
7Matti Breschel (Den) Saxo Bank24
8Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank22
9Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank21
10Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank20
11Lars Boom (Ned) Rabobank20
12André Greipel (Ger) Team Columbia - HTC17
13Jos Van Emden (Ned) Rabobank16
14Paul Martens (Ger) Rabobank16
15Luke Roberts (Aus) Team Kuota - Indeland15
16Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator12
17Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC12
18Björn Schröder (Ger) Team Milram11
19Martin Velits (Svk) Team Milram10
20Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg8
21Thomas Fothen (Ger) Team Milram8
22Robert Förster (Ger) Team Milram8
23Eric Baumann (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse8
24Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
25Andreas Schillinger (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse6
26Elies Schmäh (Swi) Vorarlberg - Corratec5
27Steffen Radochla (Ger) ELK Haus5
28Erik Mohs (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse5
29Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg4
30Paul Voss (Ger) Team Milram4
31Björn Glasner (Ger) Team Kuota - Indeland4
32Steven Van Vooren (Bel) An Post - Sean Kelly Team4
33Stefan Rucker (Aut) ELK Haus4
34John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team3
35Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team3
36Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
37Bart Vanheulen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator2
38Rene Birkenfeld (Ger) German National Team2
39Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei2
40Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1
41Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team1
42Alexander Gottfried (Ger) Team Kuota - Indeland1
43Servais Knaven (Ned) Team Milram1
44Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team1
45Sebastian Hans (Ger) German National Team1

Young rider classification
1John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team21:18:07
2Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:03
3Dominik Nerz (Ger) German National Team
4David Schorn (Aut) ELK Haus0:31:19
5Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:43:39
6Ole Quast (Ger) German National Team0:47:04
7Marcel Fischer (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse1:02:39
8Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland1:05:17
9Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team1:08:03
10Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg1:10:04
11Maximillian May (Ger) Thüringer Energie Team1:12:49
12Sebastian Hans (Ger) German National Team1:13:44
13Andreas Stauff (Ger) Team Kuota - Indeland1:21:02
14Ronan McLaughlin (Irl) An Post - Sean Kelly Team1:25:34
15Georgios Melas (Ger) Heraklion - Nessebar1:38:13

Teams classification
1Rabobank63:54:28
2Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:02
3Team Kuota - Indeland
4Team Columbia - HTC0:00:32
5Vorarlberg - Corratec0:13:04
6Team Milram0:34:14
7ELK Haus0:36:11
8PSK Whirlpool - Author0:45:57
9Team Nutrixxion Sparkasse1:02:38
10Thüringer Energie Team1:03:57
11LKT Team Brandenburg1:12:30
12Atlas-Romer's Hausbäckerei1:19:11
13Germany1:19:28
14An Post - Sean Kelly Team1:22:53
15Heraklion - Nessebar3:06:41

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews