Von Hoff's star continues to rise with Launceston - New Norfolk win

Genesys Wealth Advisers' sprint sensation Steele Von Hoff claimed his 17th win of the 2011 National Road Series with a hard-fought victory in the brutal 208 kilometre Launceston – New Norfolk Classic in Tasmania. Von Hoff proved too good for the fast finishing Russians with Alexander Serov and Alexi Markov rounding out the podium despite a committed chase by the V Australia team who had been expected to push Genesys all the way.

Sixty kilometres into the race, the 12 kilometre climb of Mount Poatina, which peaks at the gradient of 7.6 per cent, proved quite the test for 23-year-old Von Hoff, as he struggled to stay in touch with the lead group of riders but was well-supported by teammates Pat Shaw and Nathan Haas who later said via twitter that he had: "Never seen anybody hurt like Von Hoff did today."

Von Hoff, who is chasing opportunities in Europe for 2012 and gaining plenty of attention, realised the importance of today's win with race wins of longer distances high on his agenda over the next few months.

"I had never raced so far before and the course, boy it was hard," the former boiler-maker said. "My team-mates pulled themselves inside out for me. I needed to win a long, tough race."

Von Hoff will sit out this week's 10-stage Tour of Tasmania in preparation for his assault on the Jayco Herald Sun Tour in Victoria, beginning October 12.

In a fine display of strength and determination, Von Hoff chased down lead pair of Markov and Serov who appeared to have the race within their grasp, over the final 50 metres.

Local rider Ben Mather (Lawson Homes) claimed the King of Poatina title enroute to the mountains and sprint classification after 61 kilometre solo escape before being reeled in around 20 kilometres from the finish at the Derwent Valley Council chambers.

Full results

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Steele Von Hoff (Genesys Wealth Advisers)5:22:09
2Alexander Serov (Team Russia)Row 1 - Cell 2
3Alexi Markov (Team Russia)Row 2 - Cell 2
4Aaron Kemps (V Australia)0:00:01
5Valery Kaikov (Team Russia)0:00:02
6Tom Paton (Country Club Tasmania)0:00:09
7Logan Calder (Plan B Racing)0:00:13
8Rowan Dever (John West Cycling Team)0:00:19
9Bernard Sulzberger (V Australia)Row 8 - Cell 2
10Peter Ladd (Fenton Green P/B Spencers Food)0:00:23
11Samuel Davis (Plan B Racing)0:00:24
12Matvey Zubov (Team Russia)0:00:25
13Andrew Arundel (Lawson Homes)Row 12 - Cell 2
14Lachlan Ambrose (Central Coast Council)Row 13 - Cell 2
15John Darcey (Ride.Net.Au/Hobart Wheelers)Row 14 - Cell 2
16Zain Wright (Country Club Tasmania)0:00:36
17Christopher Winn (V Australia)0:00:43
18Cameron Peterson (V Australia)0:00:44
19Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)0:00:53
20Mathew Marshall (Genesys Wealth Advisers)0:00:54
21Valery Valynin (Team Russia)0:00:59
22Alexander Khatuntsev (Team Russia)0:01:02
23Johnnie Walker (V Australia)0:01:07
24Sean Sullivan (V Australia)0:01:44
25Hayden Brooks (V Australia)0:08:00
26Johnathon White (Country Club Tasmania)0:08:28
27Ben Mather (Lawson Homes)0:09:49
28Taylor Sheldon (V Australia)0:18:39
29Evgeny Kovalev (Team Russia)0:20:41
30Tim Elmer (Lawson Homes)Row 29 - Cell 2
31Matthew Sydes (Country Club Tasmania)0:20:56
32Peter Malcolm (Country Club Tasmania)0:21:07
33Nicolay Zhurkin (Team Russia)0:21:18
34Steve Aitken (Country Club Tasmania)Row 33 - Cell 2
35Jim Moore (Country Club Tasmania)Row 34 - Cell 2
dnfNathan Haas (Genesys Wealth Advisers)Row 35 - Cell 2
dnfAnthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)Row 36 - Cell 2
dnfJason Rigg (Genesys Wealth Advisers)Row 37 - Cell 2
dnfThomas Robinson (Genesys Wealth Advisers)Row 38 - Cell 2
dnfKane Walker (Genesys Wealth Advisers)Row 39 - Cell 2
dnfMichael Smith (Lawson Homes)Row 40 - Cell 2
dnfMichael Knoff (John West Cycling Team)Row 41 - Cell 2
dnfBradeley Hall (Plan B Racing)Row 42 - Cell 2
dnfAndrew Martin (Plan B Racing)Row 43 - Cell 2
dnfAlexander Ray (Team Down Under)Row 44 - Cell 2
dnfDavid Pell (Fenton Green P/B Spencers Food)Row 45 - Cell 2
dnfBrendan Schultz (Fenton Green P/B Spencers Food)Row 46 - Cell 2
dnfSteven Pilson (John West Cycling Team)Row 47 - Cell 2
dnsJai Crawford (Jayco - 2Xu)Row 48 - Cell 2
dnsAshley Baines (Derwent Valley Council)Row 49 - Cell 2
dnsAndrew Margison (Derwent Valley Council)Row 50 - Cell 2
dnsTim McGrath (Country Club Tasmania)Row 51 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Trent Derecourt3:40:00
2Sam Mccallum0:00:04
3Nathan Hinkley0:00:29
4Alex Clements0:00:33
5Matthew Nicholson0:01:16
6Liam Dove0:01:54
7Andrew ChristieRow 6 - Cell 2
8Blake HoseRow 7 - Cell 2
9Adam HudsonRow 8 - Cell 2
dnfDavid ParsonsRow 9 - Cell 2
dnfDavid AbrahamRow 10 - Cell 2
dnfPeter LoftRow 11 - Cell 2
dnfJoel StearnesRow 12 - Cell 2
dnfJack MatthewsRow 13 - Cell 2
dnfCallum FaggRow 14 - Cell 2
dnfLuke KnoxRow 15 - Cell 2
dnsBradley LinfieldRow 16 - Cell 2
dnsLuke OckerbyRow 17 - Cell 2
dnsDanny PulbrookRow 18 - Cell 2
dnsAaron JonesRow 19 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate Sprints and Climbs - m19 Pateena HC4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Andrew Christie (U23/Bothwell)3pts
2Trent Derecourt (U23/Bothwell)2Row 1 - Cell 3
3Nathan Hinkley (U23/Bothwell)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m24 Pateena Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Trent Derecourt (U23/Bothwell)3pts
2Andrew Christie (U23/Bothwell)2Row 1 - Cell 3
3Jason Rigg (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m36 Longford Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Andrew Christie (U23/Bothwell)3pts
2Blake Hose (U23/Bothwell)2Row 1 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m51 Austral Bricks Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Andrew Christie (U23/Bothwell)3pts
2Jason Rigg (Genesys Wealth Advisers)2Row 1 - Cell 3
3Kane Walker (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m63 Cressy Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Trent Derecourt (U23/Bothwell)3pts
2Andrew Christie (U23/Bothwell)2Row 1 - Cell 3
3Lachlan Ambrose (Central Coast Council)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m76 Poatina Village HC4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Trent Derecourt (U23/Bothwell)3pts
2Lachlan Ambrose (Central Coast Council)2Row 1 - Cell 3
3Andrew Christie (U23/Bothwell)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m82 Poatina HC1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)10pts
2Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)6Row 1 - Cell 3
3Matvey Zubov (Team Russia)4Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m87 Pumphouse Bay Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Nathan Haas (Genesys Wealth Advisers)3pts
2Alex Clements (U23/Bothwell)2Row 1 - Cell 3
3Christopher Winn (V Australia)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m88 Arthurs Lake Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Alexander Serov (Team Russia)3pts
2Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)2Row 1 - Cell 3
3Nathan Haas (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m91 St Patrick's Plains Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Valery Valynin (Team Russia)3pts
2Valery Kaikov (Team Russia)2Row 1 - Cell 3
3Anthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m95 Steppes Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matvey Zubov (Team Russia)3pts
2Cameron Peterson (V Australia)2Row 1 - Cell 3
3Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m102 Hunterston Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)3pts
2Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)2Row 1 - Cell 3
3Cameron Peterson (V Australia)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m105 Bakers Tier HC4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)3pts
2Matvey Zubov (Team Russia)2Row 1 - Cell 3
3Cameron Peterson (V Australia)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m113 Bothwell Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)3pts
2Cameron Peterson (V Australia)2Row 1 - Cell 3
3Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m123 Berridale HC3
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)5pts
2Mathew Marshall (Genesys Wealth Advisers)3Row 1 - Cell 3
3Taylor Sheldon (V Australia)2Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m127 Hollow Tree Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)3pts
2Valery Valynin (Team Russia)2Row 1 - Cell 3
3Hayden Brooks (V Australia)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m129 Hollow Tree HC4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)3pts
2Christopher Winn (V Australia)2Row 1 - Cell 3
3Valery Valynin (Team Russia)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m139 Gretna Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matvey Zubov (Team Russia)3pts
2Rowan Dever (John West Cycling Team)2Row 1 - Cell 3
3Samuel Davis (Plan B Racing)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m143 Rosegarland HC4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matvey Zubov (Team Russia)3pts
2Rowan Dever (John West Cycling Team)2Row 1 - Cell 3
3Samuel Davis (Plan B Racing)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
m146 Hayes Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Valery Valynin (Team Russia)3pts
2Mathew Marshall (Genesys Wealth Advisers)2Row 1 - Cell 3
3Rowan Dever (John West Cycling Team)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Derwent Valley Council Sprint Championship
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)9pts
2Valery Valynin (Team Russia)8Row 1 - Cell 3
3Matvey Zubov (Team Russia)6Row 2 - Cell 3
4Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)6Row 3 - Cell 3
5Cameron Peterson (V Australia)5Row 4 - Cell 3
6Alexander Serov (Team Russia)3Row 5 - Cell 3
7Rowan Dever (John West Cycling Team)3Row 6 - Cell 3
8Mathew Marshall (Genesys Wealth Advisers)2Row 7 - Cell 3
9Valery Kaikov (Team Russia)2Row 8 - Cell 3
10Lachlan Ambrose (Central Coast Council)1Row 9 - Cell 3
11Samuel Davis (Plan B Racing)1Row 10 - Cell 3
12Christopher Winn (V Australia)1Row 11 - Cell 3
13Hayden Brooks (V Australia)1Row 12 - Cell 3
dnfNathan Haas (Genesys Wealth Advisers)4Row 13 - Cell 3
dnfAnthony Giacoppo (Genesys Wealth Advisers)1Row 14 - Cell 3
dnfJason Rigg (Genesys Wealth Advisers)3Row 15 - Cell 3
dnfKane Walker (Genesys Wealth Advisers)1Row 16 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Caterpillar Underground Mining King of the Mountains
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ben Mather (Lawson Homes)21pts
2Matvey Zubov (Team Russia)9Row 1 - Cell 3
3Patrick Shaw (Genesys Wealth Advisers)6Row 2 - Cell 3
4Mathew Marshall (Genesys Wealth Advisers)3Row 3 - Cell 3
5Lachlan Ambrose (Central Coast Council)2Row 4 - Cell 3
6Christopher Winn (V Australia)2Row 5 - Cell 3
7Rowan Dever (John West Cycling Team)2Row 6 - Cell 3
8Taylor Sheldon (V Australia)2Row 7 - Cell 3
9Samuel Davis (Plan B Racing)1Row 8 - Cell 3
10Valery Valynin (Team Russia)1Row 9 - Cell 3
11Cameron Peterson (V Australia)1Row 10 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Russia16:06:29
2V Australia0:01:01
3Genesys Wealth Advisers0:01:45
4Country Club Tasmania0:09:11
5Lawson Homes0:30:53

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1