Skip to main content

Malaysian triple on stage 1

Results

1Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team4:19:37
2Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:02
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:14
4W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
6Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team
7Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
8Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
9Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
10Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
11Nugroho Kisnanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
12P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team
13Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team
14Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team
15Paul Witmitz Samuel (Aus) Le Tua Cycling Team
16Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cycling Team
17Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team
18Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang State Team
19David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
20Parno (Ina) Customs Cycling Club Team
21Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team
22Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Medscheme
23Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team
24Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team
25Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice
26Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
27Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
28Saied Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman
29Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team
30Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice
31Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme
32Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team
33A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team
34Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team
35Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team0:00:28
36Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman0:00:37
37Waylon Woolcock (RSA) Team Medscheme0:00:39
38Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:00:43
39Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang State Team0:03:00
40Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team
41Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
42Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:03:01
43Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team0:03:05
44Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team0:03:07
45Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman
46Md Arbe Shadatul Fa Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team
47Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:03:15
48Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:03:45
49Arran Brown (RSA) Team Medscheme0:05:10
50Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team
51Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team
52Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team
53Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:05:12
54Muhammad Raihaan Abd Aziz (Bru) Brunei National Cycling Team0:05:15
55Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
56Mohamad Zulki Mohamad Rosejati (Mas) Sabah State Team
57Mohd. Rizal Tisin (Mas) Malaysian National Cycling Team0:05:16
58Lemnel Lee Yun Jie (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:05:22
59Seyed Moezeddin Seyedrezaei (IRI) Vali ASR Kerman0:05:28
60Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:32
61Mohd Hazfiz Azeman (Mas) Pahang State Team0:05:50
62Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
63Mohd Zarif Mohd Hashim (Mas) Pahang State Team0:06:19
64Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang State Team0:06:25
65Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:06:28
66Muhammad Elmi Jumari (Mas) Selangor State Team
67Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
68Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
69Melvin Kow (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
70Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team
71Muhamad Rizal Muhamad (Mas) Johor State Team
72Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team
73Md. Rafiuddin Zakaria (Bru) Brunei National Cycling Team
74Johann Rabie (RSA) Team Medscheme
75Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team
76Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
77Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:06:34
78Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team
79Mohd Farhan Amri Zaid (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
80Mohamad Hafiz Mohamed Sufian (Mas) Selangor State Team
81M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team
82Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team
83Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
84Luthando Kaka (RSA) Team Medscheme
85Kee Meng Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
86Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
87Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:38
88Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
89Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
90Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:06:40
91Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
92Seyed Mostafa Seyedrezaei (IRI) Vali ASR Kerman
93Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
94Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team
95Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
96Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:43
97Didit Purwanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
98Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team
99Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team
100Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:09:18
101Mark O'Brien (Aus) Le Tua Cycling Team0:09:53
102Mohd Amin Amiruddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:14:19
103Mohd Hassannudin Wan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:19:27
104Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman
DNFMuhd Syamil Baharum (Mas) Malaysian National Cycling Team
DNFAmirul Aswandi Amran (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
DNFMohd Yazrul Hisham Zulkifli (Mas) Pahang State Team
DNFMarvin George (Mas) Sabah State Team
DNFMuhd Nur Hafiah Osman (Mas) Sabah State Team
DNFRaijesh Ryner R Anang (Mas) Sabah State Team
DNFShahrin Amir (Mas) Selangor State Team
DNFNorshahriel Haizat Ahmad Nazali (Mas) Selangor State Team

Sprint 1, km. 49.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team5pts
2M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team3
3Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team2
4Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team1

Sprint 2, km 127.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team5pts
2W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team3
3Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team2
4Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team1

Sprint 3, km. 159.2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team5pts
2Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team3
3Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme2
4Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angkatan Tentera Malaysia Team12:59:19
2Wilayah Persekutuan State Team0:00:02
3Malaysian National Cycling Team0:00:14
4Indonesian National Cycling Team
5Customs Cycling Club Team
6Giant Asia Racing Team
7Le Tua Cycling Team0:00:28
8Team Medscheme0:00:39
9Vali ASR Kerman0:03:30
10Aisan Racing Team0:03:45
11Polygon Sweet Nice0:06:38
12Brunei National Cycling Team0:08:03
13Terengganu State Team0:08:33
14Pahang State Team0:08:36
15Selangor State Team0:12:42
16Johor State Team0:14:12
17OCBC Singapore Cycling Team0:14:23
18Sabah State Team0:16:40
19MSN Pelapis Kebangsaan0:18:18

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team4:19:27
2Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:03
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:20
4Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:00:21
5Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team
6W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:22
7Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team
8Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:23
9Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme
10Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team0:00:24
11Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
12Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
13Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
14Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
15Nugroho Kisnanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
16P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team
17Paul Witmitz Samuel (Aus) Le Tua Cycling Team
18Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cycling Team
19Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team
20Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang State Team
21David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
22Parno (Ina) Customs Cycling Club Team
23Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team
24Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Medscheme
25Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team
26Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team
27Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice
28Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
29Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
30Saied Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman
31Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team
32Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice
33A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team
34Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team
35Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team0:00:37
36Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman0:00:47
37Waylon Woolcock (RSA) Team Medscheme0:00:49
38Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:00:53
39Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang State Team0:03:10
40Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team
41Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
42Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:03:11
43Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team0:03:15
44Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team0:03:17
45Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman
46Md Arbe Shadatul Fa Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team
47Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:03:25
48Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:03:55
49Arran Brown (RSA) Team Medscheme0:05:20
50Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team
51Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team
52Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team
53Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:05:22
54Muhammad Raihaan Abd Aziz (Bru) Brunei National Cycling Team0:05:25
55Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
56Mohamad Zulki Mohamad Rosejati (Mas) Sabah State Team
57Mohd. Rizal Tisin (Mas) Malaysian National Cycling Team0:05:26
58Lemnel Lee Yun Jie (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:05:32
59Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:42
60Seyed Moezeddin Seyedrezaei (IRI) Vali ASR Kerman0:05:58
61Mohd Hazfiz Azeman (Mas) Pahang State Team0:06:00
62Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
63Mohd Zarif Mohd Hashim (Mas) Pahang State Team0:06:29
64Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang State Team0:06:35
65Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:06:38
66Muhammad Elmi Jumari (Mas) Selangor State Team
67Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
68Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
69Melvin Kow (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
70Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team
71Muhamad Rizal Muhamad (Mas) Johor State Team
72Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team
73Md. Rafiuddin Zakaria (Bru) Brunei National Cycling Team
74Johann Rabie (RSA) Team Medscheme
75Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team
76Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
77M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:06:42
78Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:06:44
79Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team
80Mohd Farhan Amri Zaid (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
81Mohamad Hafiz Mohamed Sufian (Mas) Selangor State Team
82Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team
83Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
84Luthando Kaka (RSA) Team Medscheme
85Kee Meng Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
86Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
87Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:48
88Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
89Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
90Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:06:50
91Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
92Seyed Mostafa Seyedrezaei (IRI) Vali ASR Kerman
93Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
94Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team
95Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
96Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:53
97Didit Purwanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
98Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team
99Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team
100Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:09:28
101Mark O'Brien (Aus) Le Tua Cycling Team0:10:03
102Mohd Amin Amiruddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:14:29
103Mohd Hassannudin Wan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:19:37
104Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team20pts
2Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team16
3Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team16
4W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team15
5Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cycling Team13
6Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team10
7Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team9
8Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team8
9Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team8
10Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team7
11Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team7
12Nugroho Kisnanto (Ina) Indonesian National Cycling Team5
13Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team4
14P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team4
15Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team3
16M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team3
17Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme2
18Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team2
19Paul Witmitz Samuel (Aus) Le Tua Cycling Team1

Asian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team4:19:27
2Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:03
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:20
4Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:00:21
5Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team
6W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:22
7Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team
8Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:23
9Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team0:00:24
10Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
11Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
12Nugroho Kisnanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
13P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team
14Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cycling Team
15Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team
16Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang State Team
17Parno (Ina) Customs Cycling Club Team
18Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team
19Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team
20Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
21Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team
22A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team
23Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team
24Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team0:00:37
25Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang State Team0:03:10
26Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team
27Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
28Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:03:11
29Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team0:03:15
30Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team0:03:17
31Md Arbe Shadatul Fa Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team
32Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:03:25
33Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team0:05:20
34Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team
35Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team
36Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:05:22
37Muhammad Raihaan Abd Aziz (Bru) Brunei National Cycling Team0:05:25
38Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
39Mohamad Zulki Mohamad Rosejati (Mas) Sabah State Team
40Mohd. Rizal Tisin (Mas) Malaysian National Cycling Team0:05:26
41Lemnel Lee Yun Jie (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:05:32
42Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:42
43Mohd Hazfiz Azeman (Mas) Pahang State Team0:06:00
44Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
45Mohd Zarif Mohd Hashim (Mas) Pahang State Team0:06:29
46Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang State Team0:06:35
47Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:06:38
48Muhammad Elmi Jumari (Mas) Selangor State Team
49Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
50Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
51Melvin Kow (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
52Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team
53Muhamad Rizal Muhamad (Mas) Johor State Team
54Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team
55Md. Rafiuddin Zakaria (Bru) Brunei National Cycling Team
56Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team
57Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
58M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:06:42
59Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:06:44
60Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team
61Mohd Farhan Amri Zaid (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
62Mohamad Hafiz Mohamed Sufian (Mas) Selangor State Team
63Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team
64Kee Meng Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
65Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
66Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:48
67Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice
68Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
69Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:06:50
70Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
71Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
72Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team
73Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:06:53
74Didit Purwanto (Ina) Indonesian National Cycling Team
75Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team
76Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team
77Mohd Amin Amiruddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:14:29
78Mohd Hassannudin Wan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:19:37

Malaysian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team4:19:27
2Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:03
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:20
4Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:00:21
5Mohd Hafiz Rozli (Mas) Le Tua Cycling Team
6W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:00:22
7Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cycling Team0:00:23
8Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:00:24
9Mohd Syami Faris Tajuddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
10Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cycling Team
11Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team
12Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang State Team
13Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team
14Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team0:00:37
15Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang State Team0:03:10
16Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team
17Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team
18Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team0:03:15
19Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:03:25
20Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team0:05:20
21Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:05:22
22Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:05:25
23Mohamad Zulki Mohamad Rosejati (Mas) Sabah State Team
24Mohd. Rizal Tisin (Mas) Malaysian National Cycling Team0:05:26
25Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:42
26Mohd Hazfiz Azeman (Mas) Pahang State Team0:06:00
27Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
28Mohd Zarif Mohd Hashim (Mas) Pahang State Team0:06:29
29Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang State Team0:06:35
30Muhammad Elmi Jumari (Mas) Selangor State Team0:06:38
31Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
32Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team
33Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team
34Muhamad Rizal Muhamad (Mas) Johor State Team
35Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team
36Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team
37Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
38M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:06:42
39Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:06:44
40Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team
41Mohd Farhan Amri Zaid (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
42Mohamad Hafiz Mohamed Sufian (Mas) Selangor State Team
43Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan
44Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:06:48
45Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:06:50
46Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team
47Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team0:06:53
48Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team
49Mohd Amin Amiruddin (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:14:29
50Mohd Hassannudin Wan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:19:37

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angkatan Tentera Malaysia Team12:59:19
2Wilayah Persekutuan State Team0:00:02
3Malaysian National Cycling Team0:00:14
4Indonesian National Cycling Team
5Customs Cycling Club Team
6Giant Asia Racing Team
7Le Tua Cycling Team0:00:28
8Team Medscheme0:00:39
9Vali ASR Kerman0:03:30
10Aisan Racing Team0:03:45
11Polygon Sweet Nice0:06:38
12Brunei National Cycling Team0:08:03
13Terengganu State Team0:08:33
14Pahang State Team0:08:36
15Selangor State Team0:12:42
16Johor State Team0:14:12
17OCBC Singapore Cycling Team0:14:23
18Sabah State Team0:16:40
19MSN Pelapis Kebangsaan0:18:18

Asian teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angkatan Tentera Malaysia Team12:59:19
2Wilayah Persekutuan State Team0:00:02
3Malaysian National Cycling Team0:00:14
4Indonesian National Cycling Team
5Customs Cycling Club Team
6Le Tua Cycling Team0:00:28
7Polygon Sweet Nice0:06:38
8Brunei National Cycling Team0:08:03
9Terengganu State Team0:08:33
10Pahang State Team0:08:36
11Selangor State Team0:12:42
12Johor State Team0:14:12
13OCBC Singapore Cycling Team0:14:23
14Sabah State Team0:16:40
15MSN Pelapis Kebangsaan0:18:18

Latest on Cyclingnews