Skip to main content

Anuar Manan takes stage and Jelajah lead

Image 1 of 4

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) celebrates his stage victory.

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) celebrates his stage victory.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 2 of 4

The peloton winds up for the sprint.

The peloton winds up for the sprint.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 3 of 4

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) now leads Jelajah Malaysia.

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) now leads Jelajah Malaysia.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 4 of 4

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) is ecstatic about earning the yellow jersey.

Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) is ecstatic about earning the yellow jersey.
(Image credit: Jelajah Malaysia)

Malaysian sprint king Anuar Manan (Terengganu Cycling Team) won his first stage in the 2011 Jelajah Malaysia, fending off the driving rain throughout the 86km route from Kuala Rompin to Pekan to also take over the leader's yellow jersey from teammate Mohd Hariff Salleh.

Manan said afterwards that the plan had always been to go for the stage win and today, alongside his teammates and also the helping hands from several other teams, they finally managed to take a stage.

"We targeted the stage today as we knew that it was short and that we had the chance to win it," said the 25-year-old Manan, who also took the 100PLUS white jersey for the best-ranked Malaysian rider.

"Actually, I was determined to let Hariff take it but when he was in front, he had some little difficulty, so I just went for it. It was better that the yellow stayed with the team than with someone else.

"The stage maybe was short but it was tiring as everyone was gunning for us as our team had four jerseys in hand. They were pretty determined, but we had the good work from some of the other Malaysian teams and that made the difference. Tomorrow will be a different strategy."

In addition to winning the stage, taking the leader's yellow jersey and also the 100PLUS white jersey for the best Malaysians, Anuar also earned the sprinter's green jersey.

The fourth stage was marked by aggressive racing from start to finish, despite the driving rain which pelted the peloton throughout the day.

Just 11km into the race after Jalan Tebu Hitam, five riders attacked but were caught not too long afterwards as 10 riders counterattacked to form a breakaway just after the Merchang Secondary School.

Included in the breakaway group were Hossein Askari (Tabriz Petrochemical team), Seyed Moezeedin (Valli Asr), Christoph Springer (SP Tableware), Lo Sea Keong (Kuala Lumpur), Ahmad Fakhrullah (Malaysia) and Kenichi Suzuki (Aisan).

The escapees built up a lead of several minutes but was eventually caught just before the second sprint at Air Tawar which Anuar picked up following his win of the first sprint at Nenasi.

And while a second breakaway group tried in vain to make it all the way to the finish, the hard work shown by several Malaysian-based teams in the chasing group made sure of another bunch finish into Pekan as Anuar proved his prowess.

For Hariff, he was a little relieved not to be under the spotlight.

"I'm relieved actually. I was feeling the pressure of wearing four jerseys yesterday and to allow someone else with more experience like Anuar to take over is fine with me," said Hariff.

"I was stuck coming into the finish, but I was glad to see Anuar winning the stage to make sure that the jerseys still stay with the team. That is important."

With no climbs on the day, Japan's Kenichi Suzuki (Aisan Racing Team) remained in the lead for the mountains classification.

"We are glad that a Malaysian team is doing well but I hope that tomorrow they will also help the Aisan team for the king of the mountain jersey," Suzuki quipped.

Stage five will see another long stage as the peloton will race 221.2km from Pekan to Bentong on the penultimate day which could well decide the eventual champion of this year's race.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team1:52:24
2Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
3Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
4Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
5Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
6Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
7Matthias Friedemann (Ger) Champion System
8Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team
9Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
10Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
11Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
12Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
13Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
14Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
15Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P
16Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware
17Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
18Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland
19Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
20Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
21Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
22Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
23Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
24Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
25Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
26Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
27Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
28Mart Ojavee (Est) Champion System
29Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
30Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
31Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
32Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
33Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
34Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
35Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
36Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
37Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
38Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
39David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
40Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
41Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
42Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
43Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
44Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
45David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
46Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers
47Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
48Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
49Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team
50Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
51Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
52Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
53Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
54Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
55Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice
56Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
57Okart Bualoi (Tha) Thailand
58Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
59Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
60Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
61Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
62Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
63Sarham Miswan (Mas) Malaysia
64Periklis Ilias (Gre) SP Tableware
65Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
66Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
67Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
68Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
69Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
70Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
71Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
72Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
73Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
74Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
75Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
76Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia
77Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
78Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
79Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
80Christopher Williams (Aus) Champion System
81Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand
82Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
83Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
84Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
85Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
86Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
87Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
88Guillaume Pont (Fra) SP Tableware
89Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
90Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
91Clemens Fankhauser (Aut) Champion System
92Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
93Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan
94Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
95Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
96Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
97Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team
98Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
99Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club
100Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
101Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
102Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
103Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
104Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T
105Mark O'Brien (Aus) SP Tableware
106Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
107Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
108Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
109Christoph Springer (Ger) SP Tableware
110Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
111Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
112Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
113Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
114Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
115Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
116Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
117Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P
118Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
119Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers
120Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P
121Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
122Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
123Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers
124Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P
125Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
126Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:00:52
127Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team0:01:09
128Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:01:55
129Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P0:02:02
130Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P
Hors delaiNazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
DNFLloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
DNFAbdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
DNSLi Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team
DNSMarsh Cooper (Can) Kelly Benefit Strategies - Optum Health

Sprint 1 - Nenasi, 45.8Km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team5pts
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3
3Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team2
4Jaan Kirsipuu (Est) Champion System1

Sprint 2 - Air Tawar, 72.3Km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman3
3Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice2
4Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team5:37:12
2Champion System
3Tabriz Petrochemical Team
4Vali Asr Kerman
5Team Eddy Merckx - Indeland
6Genesys Wealth Advisers
7Malaysia
8Terengganu Cycling Team
9Le Tua Cycling Team
10Negeri Sembilan
11Polis Di-Raja Malaysia
12Polygon Sweet Nice
13Wp Kuala Lumpur
14Uzbekistan
15Giant Kenda Cycling Team
16Customs Cycling Club
17Sp Tableware Pro Team
18Malaysian Armed Forces Cycling Team
19Kelly Benefit Strategies / Optum Health
207 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
21Marmande 47-F2P
22Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
23Ocbc Singapore Cycling Team
24Holy Brother Cycling Team0:01:09
25Felda-T0:01:55

Asian Rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team1:52:24
2Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
3Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
4Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
5Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
6Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
7Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
8Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
9Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
10Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
11Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
12Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
13Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
14Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
15Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
16Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
17Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
18Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
19Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
20Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
21Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
22Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
23Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
24Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
25Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
26Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
27Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
28Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
29Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
30Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
31Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
32Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team
33Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
34Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
35Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
36Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
37Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
38Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
39Okart Bualoi (Tha) Thailand
40Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
41Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
42Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
43Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
44Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
45Sarham Miswan (Mas) Malaysia
46Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
47Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
48Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
49Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
50Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
51Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
52Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
53Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
54Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia
55Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
56Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
57Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
58Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand
59Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
60Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
61Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
62Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
63Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
64Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
65Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan
66Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
67Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
68Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club
69Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
70Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
71Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
72Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
73Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T
74Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
75Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
76Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
77Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
78Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
79Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
80Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
81Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
82Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
83Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
84Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
85Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
86Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
87Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:00:52
88Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team0:01:09
89Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:01:55

Malaysian Rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team1:52:24
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
3Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
4Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
6Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
7Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
8Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
9Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
10Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
11Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
12Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
13Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
14Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
15Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
16Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
17Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
18Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
19Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
20Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
21Sarham Miswan (Mas) Malaysia
22Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
23Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
24Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
25Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
26Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia
27Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
28Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
29Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
30Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
31Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
32Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
33Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T
34Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
35Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
36Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
37Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
38Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
39Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
40Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
41Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
42Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:00:52
43Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:01:55

Asian Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team5:37:12
2Tabriz Petrochemical Team
3Vali Asr Kerman
4Malaysia
5Terengganu Cycling Team
6Le Tua Cycling Team
7Negeri Sembilan
8Polis Di-Raja Malaysia
9Polygon Sweet Nice
10Wp Kuala Lumpur
11Uzbekistan
12Giant Kenda Cycling Team
13Customs Cycling Club
14Malaysian Armed Forces Cycling Team
157 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
16Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
17Ocbc Singapore Cycling Team
18Holy Brother Cycling Team0:01:09
19Felda-T0:01:55

Malaysian Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia5:37:12
2Terengganu Cycling Team
3Le Tua Cycling Team
4Negeri Sembilan
5Polis Di-Raja Malaysia
6Wp Kuala Lumpur
7Malaysian Armed Forces Cycling Team
8Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
9Felda-T0:01:55

General Classification After Stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team13:54:42
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:05
3Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:11
4Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware0:00:18
5Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team
6Mart Ojavee (Est) Champion System
7Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:22
8Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:00:23
9Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:24
10Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:25
11Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
12Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:26
13Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
14Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
15Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
16Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
17Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
18Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
19David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:00:27
20Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers
21Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
22Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
23Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
24Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:00:28
25Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
26Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
27Matthias Friedemann (Ger) Champion System
28Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
29Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
30Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
31Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
32Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
33Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
34Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
35Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P
36Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
37Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
38Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
39Okart Bualoi (Tha) Thailand
40Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
41Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
42Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
43Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
44Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland
45Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
46Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
47Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
48Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
49Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice
50Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
51Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
52Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
53Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
54Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team
55Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
56Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
57David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
58Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
59Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
60Christopher Williams (Aus) Champion System
61Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
62Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
63Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
64Sarham Miswan (Mas) Malaysia
65Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
66Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
67Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
68Periklis Ilias (Gre) SP Tableware
69Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
70Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
71Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
72Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
73Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
74Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
75Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
76Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
77Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
78Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
79Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
80Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
81Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
82Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
83Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
84Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
85Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
86Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
87Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
88Mark O'Brien (Aus) SP Tableware
89Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
90Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
91Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
92Guillaume Pont (Fra) SP Tableware
93Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
94Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
95Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
96Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
97Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
98Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P
99Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
100Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P
101Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P
102Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
103Christoph Springer (Ger) SP Tableware0:00:38
104Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:42
105Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:46
106Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman0:00:48
107Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:56
108Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:01:03
109Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:01:20
110Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team0:01:37
111Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:42
112Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:02:23
113Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:02:27
114Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P0:02:30
115Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P
116Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:41
117Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:57
118Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:37
119Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:50
120Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:51
121Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:15
122Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers
123Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:48
124Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:25
125Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:24
126Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:24
127Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
128Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
129Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:20:04
130Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:50

Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team66pts
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team62
3Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team39
4Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware36
5Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman34
6Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team25
7Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers25
8Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team24
9Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team24
10David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland22
11Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team20
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team19
13Matthias Friedemann (Ger) Champion System19
14Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia18
15Mart Ojavee (Est) Champion System17
16Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P14
17Jaan Kirsipuu (Est) Champion System13
18Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team11
19Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team11
20Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice11
21Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team10
22Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team10
23Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur6
24Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan6
25Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P6
26Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team6
27Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan5
28Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers4
29Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice3
30Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club3
31Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman3
32Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman3
33Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2
34Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice2
35Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
36Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
37Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia2
38Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team2
39Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur2
40Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland2
41Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia2
42Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P1
43Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1
44Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland1
45Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health1

Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team8pts
2Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland5
3Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines4
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health4
5Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team2
6Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2
7Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team2
8Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P2
9Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team1
10Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1
11Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman1
12Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur1

Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team41:45:26
2Champion System0:00:02
3Aisan Racing Team0:00:04
4Terengganu Cycling Team
5Team Eddy Merckx - Indeland
6Malaysia
7Polygon Sweet Nice
8Le Tua Cycling Team
9Uzbekistan
10Genesys Wealth Advisers
11Wp Kuala Lumpur
12Giant Kenda Cycling Team
13Polis Di-Raja Malaysia
14Negeri Sembilan
15Marmande 47-2FP
16Customs Cycling Club
17Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
187 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
19Kelly Benefit Strategies / Optum Health
20Ocbc Singapore Cycling Team
21Sp Tableware Pro Team0:00:14
22Vali Asr Kerman0:00:44
23Holy Brother Cycling Team0:01:13
24Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48
25Felda-T0:06:22

Asian Riders Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team13:54:42
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:05
3Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:11
4Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:22
5Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:24
6Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:25
7Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
8Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:26
9Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
10Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
11Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
12Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
13Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:27
14Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
15Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
16Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:28
17Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
18Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
19Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
20Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
21Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
22Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
23Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
24Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
25Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
26Okart Bualoi (Tha) Thailand
27Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
28Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
30Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
31Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
32Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
33Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
34Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
35Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
36Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
37Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
38Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
39Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
40Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
41Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
42Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
43Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
44Sarham Miswan (Mas) Malaysia
45Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
46Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
47Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
48Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
49Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
50Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
51Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
52Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
53Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
54Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
55Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
56Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
57Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
58Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
59Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
60Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
61Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
62Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
63Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
64Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
65Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
66Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
67Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
68Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:42
69Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman0:00:48
70Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:56
71Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:01:03
72Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:01:20
73Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team0:01:37
74Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:42
75Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:02:23
76Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:41
77Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:57
78Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:37
79Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:50
80Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:51
81Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:15
82Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:48
83Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:25
84Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:24
85Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:24
86Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
87Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
88Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:20:04
89Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:50

Malaysian Riders Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team13:54:42
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:05
3Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:26
4Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia0:00:28
5Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
6Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
7Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
8Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
9Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
10Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
11Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
12Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
13Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
14Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
15Sarham Miswan (Mas) Malaysia
16Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
17Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
18Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
19Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
20Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
21Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
22Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
23Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
24Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
25Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
26Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
27Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
28Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
29Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
30Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
31Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:56
32Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:01:03
33Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem0:01:20
34Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T0:02:23
35Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:41
36Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:37
37Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:50
38Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:51
39Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:25
40Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:24
41Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:18:24
42Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
43Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:50

Asian Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team41:45:26
2Aisan Racing Team0:00:04
3Terengganu Cycling Team
4Malaysia
5Polygon Sweet Nice
6Le Tua Cycling Team
7Uzbekistan
8Wp Kuala Lumpur
9Giant Kenda Cycling Team
10Polis Di-Raja Malaysia
11Negeri Sembilan
12Customs Cycling Club
13Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
147 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
15Ocbc Singapore Cycling Team
16Vali Asr Kerman0:00:44
17Holy Brother Cycling Team0:01:13
18Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48
19Felda-T0:06:22

Malaysian Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team41:45:30
2Malaysia
3Le Tua Cycling Team
4Wp Kuala Lumpur
5Polis Di-Raja Malaysia
6Negeri Sembilan
7Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
8Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:44
9Felda-T0:06:18

Latest on Cyclingnews