Skip to main content

Morse defeats Mulally at Blue Mountain

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anne Galyean (East Coast Gravity/Trek)0:03:53.84
2Rae Gandolf (Team Sierra Nevada Brewing Co.)0:00:01.37
3Taylor Allison (Trek/SpyOptic)0:00:22.96
4Hillary Elgert (Racer's Edge)0:00:39.37

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adam Morse (RM East)0:03:04.03
2Neko Mulally (Trek World Racing)0:00:02.63
3Chris Higgerson (XPREZO/TLD)0:00:07.17
4Alejandro Ortiz (Morpheus Cycles)0:00:12.97
5Logan Mulally (Specialized/Grom/Oakley)0:00:13.35
6Leland O'connor (KGB/SLO/E13)0:00:16.91
7Jason Beckley (Kenda USA)0:00:17.86
8Brian Yannuzzi (Generation Gap Racing)0:00:18.78
9Kyle Kimble0:00:18.82
10Harrison Reynolds (HHC Racing)0:00:20.71
11Treglia B.J. (Gung Ho/Fox Shox/EVS)0:00:23.00
12Alex Moschitti (Dennis Yaroshuck is)0:00:23.33
13Jason Scheiding (Fast Line Racing)0:00:23.86

Cat. 1 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephanie Sowles0:04:15.68
2Elinor Zeller (F.L.R./Wheeland Heel)0:00:31.67
3Leslie Litton (Joe,Dan,Shirk,Catfis)0:00:36.46
DNSChristie Allenbach (Generation Gap Racing/)

Cat. 1 men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heath Boedeker (Sierra Nevada Brewing Co.)0:03:35.33
2Jacob Dallegro (Sinical Racing Resui)0:00:05.78
3Thomas Shomper (FC Fitness Closet Athletico)0:00:05.89
4Bob Brien0:00:07.59
5Ted Briggs (Generation Gap Racing/Lupine)0:00:13.38
6Craig Jeffers (High Gear Racing)0:00:16.11
7John Leslie (High Gear Racing)0:00:16.37
8George Bodycoat0:00:16.90
9Iau Starr (Flying Dog)0:00:24.97
10Jerry Mailloux0:01:03.56
DNSTony Pajakinas (Reading Racing)
DNSDane Clay (Reading Racing)
DNSFrank Enderson (FLR-Knapps)

Cat. 1 men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kevin Liebig (Fox shox racing/ Racers Edge)0:03:25.85
2Thomas Schueler (Racers Edge / FTR)0:00:00.30
3Kyle Kutzler (Ksquare/Martys Realr)0:00:05.73
4Fred Heinly (Reading Racing)0:00:11.74
5Mike Hummel (Racers Edge/West New)0:00:13.06
6Lane Boertmann (Gravity East)0:00:15.65
7Andrew Farrell0:00:19.12
8John Normand0:00:27.37
9Jason Rudy (Team Flying Dog)0:00:49.55
10Ronald Krueger (Delta House Racing)0:00:59.42

Cat. 1 men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nick D'emidio0:03:25.02
2Benjamin Elliot0:00:01.20
3Burke Saunders0:00:06.30
4Matt Henderson (Mom + Dads Wallet)0:00:08.88
5Vance Nonno (X-Fusion/Oakley/Kenda/One Indu)0:00:12.16
6Richard Patty (Oliver Racing/Banshee Bikes)0:00:14.87
7Kevin Cockerham (Sinical Racing)0:00:16.65
8Matt Hofherr0:00:20.72
9Scott Bureau (Oliver Racing/Banshee Bikes)0:00:29.73
10Andrew Slowey (Oliver Racing/Banshee Bikes)0:04:39.11

Cat. 1 men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikolas Dudukovich (One Ghost Industries/ HT/ Nova)0:03:13.22
2Jimmy Leslie (Specialized/GROM)0:00:01.82
3Syron Ray (Sinister United Free)0:00:16.23
4Noah Fairburn (High Gear Racing)0:00:18.11
5Sam Skidmore (SBC)0:00:21.78
6Michael Barron (Generation Gap Racing)0:00:23.24
7Shane Leslie (High Gear Racing)0:00:24.38

Cat. 2/3 women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heather Cowell (Team Moggie)0:04:56.11
2Jennel Santos (Team Marty's Racing)0:00:22.39
3Elixandria Porru (Mobilebicj)0:00:32.00
4Elizabeth Jones (Monster Energy)0:01:00.82

Cat. 2/3 men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Todd Boucher (Trek/Alpine Stars)0:04:04.95
2Ed Mcdaniel (Generation Gap Racing/Lupine)0:00:03.87
3Darryl Reed0:00:04.29
4David Gray0:00:22.96
5Stephen Coleman (Flying Dog/Gravity)0:00:48.68
6Anthony Carafa (Antdog DH Cycle Ex)0:00:53.95
7Alan Daum (Nittanymba.org)0:00:57.25
8Joe Olivas (Morpheus Cycles)0:01:10.16
DNSJohn Rossiter
DNSBob Walker

Cat. 3 men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joshua Reinhart0:03:58.10
2Fred Mudd (Red House Bikes)0:00:06.69
3Chad Meyerhoefer0:00:14.44
4Matt Shirk (Skyline Bikes Spy Op)0:00:56.68
DNSDavid Garonzik (Us+1)

Cat. 2 men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom Nieri (Knolly Bikes)0:03:45.75
2Jamie Jones0:00:03.09
3Colby Barth (Launch)0:00:08.81
4Chad Hanicak0:00:18.25
5Neil Lee (Leatt - Dainese)0:00:23.42
6Benjamin Weaver (Bunny Hop Bikes)0:00:25.52
7Patricio Mercado (Mergo)0:00:29.87
8Keith Obrien (High Gear Racing)0:00:30.09
9Ritch Ricker (The Racers Edge!!!)0:00:32.73
10Carl Rodio0:00:43.36
11Mike Lemon (TVB)0:00:55.42
DNSJason Hague (Trek of Pgh)
DNSBraun Bleamer (Jet Signs/Dedicated)

Cat. 2 men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Corey Zell (Racer's Edge)0:03:25.63
2Daniel Ertel (East Bound & Down Racing)0:00:05.17
3Brandon Sbordone (Oliver Racing/Banshee Bikes)0:00:08.67
4Ian Lupo (SMX Optics / Hopecyclery)0:00:10.80
5Eddie Mazurski0:00:13.40
5Joseph Burkell (Xfusion/Gopro)
7Alex Kliesh (Knapps Cyclery)0:00:15.06
8Brooks Mundy (Bunny Hop Bikes)0:00:18.68
9Matt Rush (Launch/Royal/XFusion/Hayes)0:00:21.02
10Michael Oliver (Oliver Racing)0:00:21.29
11Vince Deveney0:00:22.93
12Jason Hartman (The Mulally Brothers)0:00:24.79
13Frank Bialobrzeski (Cutters Bike Shop)0:00:27.67
14Justin Mchenry (Fast Line Racing)0:00:39.57
15Jeffrey Nelson (http://macpod.net)0:00:44.30
16Rick Reed (Cake for Breakfast/Urge Bike P)0:01:22.50
17Alan Tarwater0:02:18.93
DNSNic Varec

Cat. 2 men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jack Duffy (Goon Monster Racing)0:03:43.19
2Adam Delonais0:00:08.99
3Ian Turner (Trail's End Cycling)0:00:10.09
4Connor Gorman (Generation Gap Racing/Lupine)0:00:13.12
5Callum Mcewen (Community Bikes and Boards)0:00:13.99
6Ben Bodycoat (Cutting Edge Cycles)0:00:28.67
7Nick Gray0:00:35.83
8Lucas H Herbert0:00:57.44
9Levi Whitaker (Steve Peat Syndicate)0:01:25.71

Cat. 3 men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Sherman0:03:59.48
2Harris Rj (Red House Racing)0:00:00.77
3Nicholas Zinzer (Generation Gap Racing/ Lupine)0:00:10.78
4Andy Lenart (Blue Mountain Ski Area)0:00:14.47
5Adam Hammerman0:00:44.27
DNFChris Kostolni

Cat. 3 men 18 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucas Bayus0:03:49.78
2Brian Anthony0:00:23.49
3Sam Houston0:01:23.30
4Brian Merritt (Peats Bike)0:08:56.41

Latest on Cyclingnews