Skip to main content

Danilo Celano solos to Giro dell'Appennino victory

Image 1 of 5

The final podium at the Giro dell'Appennino

The final podium at the Giro dell'Appennino
(Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 5

Danilo Celano takes the Giro dell'Appennino.

Danilo Celano takes the Giro dell'Appennino.
(Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 5

Danilo Celano wins the Giro dell'Appennino.

Danilo Celano wins the Giro dell'Appennino.
(Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 5

Manuel Senni at the Giro dell'Appennino

Manuel Senni at the Giro dell'Appennino
(Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 5

Danilo Celano on the move at the Giro dell'Appennino

Danilo Celano on the move at the Giro dell'Appennino
(Image credit: Bettini Photo)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest5:00:30
2Egan Bernal (Col) Androni Giocattoli0:00:16
3Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
4Cristian Rodríguez (Spa) Wilier Triestina
5Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli
6Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli
7Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli0:00:34
8Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina
9Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini
10Oscar Eduardo Sanchez Guarin (Col) Bicicletas Strongman
11Michele Gazzara (Ita) Sangemini - MG.Kvis0:00:55
12Alexander Vdovin (Rus) Lokosphinx
13Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo0:01:21
14Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:01:32
15Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:01:43
16Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
17Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) Bicicletas Strongman
18Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - MG.Kvis
19Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team0:02:00
20Paolo Totò (Ita) Sangemini - MG.Kvis0:02:05
21Davide Pacchiardo (Ita) GM Europa Ovini
22Francesco Romano (Ita) Italy
23Leonardo Basso (Ita) Italy
24Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
25Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
26Steven Calderon Porras (Col) Bicicletas Strongman
27Zahiri Abderrahim (Mar) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
28Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
29Jonathan Caicedo Cepeda (Ecu) Bicicletas Strongman
30Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:02:32
31Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – Rusvelo0:02:50
32Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
33Lorenzo Fortunato (Ita) Italy0:03:03
34Reinier Honig (Ned) Team Vorarlberg
35Hans-Jörg Leopold (Aut) WSA-Greenlife
36Artem Nych (Rus) Gazprom – Rusvelo
37Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina
38Sebastian Baldauf (Aut) Team Vorarlberg
39Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
40Mikel Elorza Pagaldai (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
41Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
42Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
43Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team
44Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
45Fabio Tommassini (Ita) d'Amico - Utensilnord
46Simone Velasco (Ita) Bardiani CSF
47Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina
48Davide Orrico (Ita) Sangemini - MG.Kvis
49Federico Canuti (Ita) d'Amico - Utensilnord
50Giacomo Zilio (Ita) Italy
51Stefan Pöll (Aut) WSA-Greenlife
52Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
53Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team
54Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
55Patrick Schelling (Swi) Team Vorarlberg
56Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
57Eugert Zhupa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
58Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina
59Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
60Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini
61Antonio Parrinello (Ita) GM Europa Ovini
62Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina
63Carlos Andres Becerra Alarcon (Col) Bicicletas Strongman
64Marco Tizza (Ita) GM Europa Ovini
65Timon Loderer (Aut) WSA-Greenlife0:10:02
66Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini - MG.Kvis
67Paolo Prandini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
68Gian Friesecke (Swi) Team Vorarlberg
69Arseny Nikiforov (Rus) Russia
70Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
71Matteo Rotondi (Ita) GM Europa Ovini
72Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team
73Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
74Sebastian Orlando Caro Monroy (Ita) d'Amico - Utensilnord
75Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli
76Sergio Vega Merodio (Spa) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
77Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
78David Galarreta Ugarte (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
79Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
80Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
81Nicola Toffali (Ger) 0711|Cycling
82Leonardo Canepa (Ita) GM Europa Ovini
83Damiano Cima (Ita) Italy
84Camilo Andres Gomez Archila (Col) Bicicletas Strongman
85Sergey Vdovin (Rus) Lokosphinx
86Didier Alexander Sastoque Pulido (Col) Bicicletas Strongman
87Roberto González (Col) Bicicletas Strongman
88Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
89Ettore Carlini (Ita) d'Amico - Utensilnord
90Helmut Trettwer (Ger) WSA-Greenlife
DNFAleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNFKirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNFFilippo Fiorelli (Ita) Italy
DNFUmberto Orsini (Ita) Italy
DNFDavide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli
DNFAndrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli
DNFVincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
DNFEdoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
DNFNicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNFGiacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNFArtem Samolenkov (Rus) Lokosphinx
DNFEvgenii Klimov (Rus) Russia
DNFKirill Bochkov (Rus) Russia
DNFYannick Mayer (Ger) 0711|Cycling
DNFJonas Engel (Ger) 0711|Cycling
DNFArnold Fiek (Ger) 0711|Cycling
DNFMax Wörner (Ger) 0711|Cycling
DNFHenrik Hamm (Ger) 0711|Cycling
DNFEric Alfaro Dufour (Spa) 0711|Cycling
DNFJosep Miralles Rigo (Spa) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
DNFNicola Genovese (Ita) d'Amico - Utensilnord
DNFMarcello Merlino (Ita) d'Amico - Utensilnord
DNFAngelo Raffaele (Ita) d'Amico - Utensilnord
DNFNicolas Samparisi (Ita) d'Amico - Utensilnord
DNFAdriano Brogi (Ita) GM Europa Ovini
DNFFrancesco Canepa (Ita) GM Europa Ovini
DNFAndrea Ruscetta (Ita) GM Europa Ovini
DNFGianfranco Raffaele Visconti (Ita) Meridiana Kamen Team
DNFUros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team
DNFDavid Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team
DNFBruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team
DNFElia Cibocco (Ita) Sangemini - MG.Kvis
DNFFabian Lienhard (Swi) Team Vorarlberg
DNFThery Schir (Swi) Team Vorarlberg
DNFMichael Kucher (Aut) Team Vorarlberg
DNFDaniel Geismayr (Aut) Team Vorarlberg
DNFFilippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team
DNFClemens Fankhauser (Aut) Tirol Cycling Team
DNFMarkus Freiberger (Aut) Tirol Cycling Team
DNFMatthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team
DNFMaximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
DNFStanimir Cholakov (Bul) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNFKristiyan Mitev (Bul) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNFMarco Molteni (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNFGerman Nicolas Tivani Perez (Arg) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNFFlorian Bissinger (Ger) WSA-Greenlife
DNFJodok Salzmann (Aut) WSA-Greenlife
DNFStefan Kolb (Aut) WSA-Greenlife
DNFMarkus Kopfauf (Aut) WSA-Greenlife

Latest on Cyclingnews