Skip to main content

Bartko and Kluge take the lead

Sprints
1Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange8pts
2Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem8
3Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering8
4Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes5
5Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW5
6Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss4
7Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors4

Team Elimination
1Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem20pts
2Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange12
3Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes10
4Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors8
5Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW6
6Alexej Shmidt / Sergej Kolesnikow (Rus) Burlington4
7Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss
8Marcel Barth / Sebastian Siedler (Ger) Gera – Oßwald
9Andreas Müller / Erik Mohs (Aut/Ger) 105’5 Spreeradio
10Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering

Madison #1
1Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange11pts
2Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem9
3Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors4
4Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes3
5Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW3-1lap
6Andreas Müller / Erik Mohs (Aut/Ger) 105’5 Spreeradio2
7Marcel Barth / Sebastian Siedler (Ger) Gera – Oßwald1
8Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss
9Andreas Beikirch / Kenny de Ketele (Ger/Bel) Wolfram
10Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering
11Tino Thömel / Marc Hester (Ger/Den) Dürkop-2laps
12Alexej Shmidt / Sergej Kolesnikow (Rus) Burlington
13Daniel Musiol / Karl-Christian König (Ger) POT Marketing-3laps
14Thomas Juhas / Theo Reinhardt (Ger) BDR – Baseline
15Bastian Faltin / Jan-Moritz Müller (Ger) BDR – Zeilinga
16Milan Kadlec / Tristan Marguet (Cze/Swi) Holiday Inn-4laps
17Alois Kankovsky / Petr Lazar (Cze) Gesundheitszentrum Prenzl.Berg

1000m Team Time Trial
1Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes0:00:56.414
2Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW0:00:57.590
3Andreas Müller / Erik Mohs (Aut/Ger) 105’5 Spreeradio0:00:58.392
4Tino Thömel / Marc Hester (Ger/Den) Dürkop0:00:59.740
5Andreas Beikirch / Kenny de Ketele (Ger/Bel) Wolfram0:01:00.094
6Alexej Shmidt / Sergej Kolesnikow (Rus) Burlington0:01:00.594

Madison #2
1Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss8pts
2Andreas Müller / Erik Mohs (Aut/Ger) 105’5 Spreeradio8
3Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW2
4Andreas Beikirch / Kenny de Ketele (Ger/Bel) Wolfram2-1lap
5Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes2
6Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange
7Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem
8Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors
9Marcel Barth / Sebastian Siedler (Ger) Gera – Oßwald
10Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering
11Tino Thömel / Marc Hester (Ger/Den) Dürkop-2laps
12Bastian Faltin / Jan-Moritz Müller (Ger) BDR – Zeilinga
13Alois Kankovsky / Petr Lazar (Cze) Gesundheitszentrum Prenzl.Berg
14Alexej Shmidt / Sergej Kolesnikow (Rus) Burlington
15Daniel Musiol / Karl-Christian König (Ger) POT Marketing
16Milan Kadlec / Tristan Marguet (Cze/Swi) Holiday Inn
17Thomas Juhas / Theo Reinhardt (Ger) BDR – Baseline-3laps

Derny
1Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange10pts
2Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss8
3Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW6
4Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors4
5Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem2
6Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering

Standings after night 1:
1Robert Bartko / Roger Kluge (Ger) LKT Brandenburg - Axel Lange54pts
2Axel Rasmussen / Michael Mörköv (Den) Techem42
3Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) KED Bianci Team Berlin - LCW33
4Leif Lampater / Christian Grasmann (Ger) Team Irschenberg – Schultheiss32
5Alexander Aeschbach / Franco Marvulli (Swi) Demag Cranes29
6Danny Stam / Peter Schep (Ned) KIA Motors26
7Andreas Müller / Erik Mohs (Aut/Ger) 105’5 Spreeradio19
8Andreas Beikirch / Kenny de Ketele (Ger/Bel) Wolfram19-1lap
9Christian Bach / Henning Bommel (Ger) Bloch Catering8
10Marcel Barth / Sebastian Siedler (Ger) Gera – Oßwald2
11Tino Thömel / Marc Hester (Ger/Den) Dürkop10-3laps
12Alexej Shmidt / Sergej Kolesnikow (Rus) Burlington10
13Bastian Faltin / Jan-Moritz Müller (Ger) BDR – Zeilinga2-4laps
14Alois Kankovsky / Petr Lazar (Cze) Gesundheitszentrum Prenzl.Berg5-5laps
15Daniel Musiol / Karl-Christian König (Ger) POT Marketing3
16Thomas Juhas / Theo Reinhardt (Ger) BDR – Baseline
17Milan Kadlec / Tristan Marguet (Cze/Swi) Holiday Inn-6laps

Latest on Cyclingnews