Skip to main content

Beuret solos to stage win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal3:46:45
2Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:32
3Thomas Palmer (Aus) Drapac
4Markus Eichler (Ger) Team NSP
5Roger Beuchat (Swi) Champion System
6Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
7Clemens Fankhauser (Aut) Champion System
8Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
9Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
10Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
11Alexei Markov (Rus) Russian Federation
12Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
13Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
14Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U23
15Daniel Bintz (Lux) LC Tetange
16Victor Manakov (Rus) Russian Federation
17Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line
18Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team
19Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai
20Markus Fothen (Ger) Team NSP
21Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn
22André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier
23Alexander Serov (Rus) Russian Federation
24Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO
25Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal
26Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
27Philippe Herman (Lux) LC Tetange
28Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal
29Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
30Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
31Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO
32Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line
33Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier
34Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
35Martin Weiss (Aut) Tyrol Team
36Kim Michely (Lux) LC Tetange
37Claude Wolter (Lux) LC Kayl
38Jacob Rathe (USA) United States Of America
39Lawrence Warbasse (USA) United States Of America
40Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System
41Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
42Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier
43George Bennett (NZl) Trek Livestrong U23
44Benn Würth (Lux) LC Kayl
45Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
46Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
47Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
48Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
49Bob Jungels (Lux) Luxembourg
50Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
51Floris Goesinnen (Ned) Drapac
52Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
53Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23
54Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23
55John Bennett (USA) United States Of America
56Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
57Ivo Lux (Lux) LG Bertrange
58Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team
59Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC
60Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai
61Man Chau Wai (HKg) Champion System
62Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
63Tom Schanen (Lux) Luxembourg
64Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
65Tom Kohn (Lux) Luxembourg
66Deon Locke (Aus) Champion System
67Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U23
68Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
69Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn
70Carter Jones (USA) Trek Livestrong U23
71Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac
72Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
73Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
74Lachlan Norris (Aus) Drapac
75Adam Semple (Aus) Drapac
76Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels
77Pit Schlechter (Lux) Luxembourg
78Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team
79Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO
80Carson Miller (USA) United States Of America
81Anders Newbury (USA) United States Of America
82Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation
83Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
84Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
85Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:48
86Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:00:51
87Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team0:00:53
88Gusty Bausch (Lux) LC Kayl0:01:53
89Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:58
90Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
91Steve Fries (Lux) LC Tetange
92Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange
93Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
94Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn
95Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
96Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC
97Jérôme Junker (Lux) LC Tetange
98Simon Finucane (NZl) CTTOMACC
99Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO
100Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
101Sean Joyce (NZl) CTTOMACC
102Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:32
103Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:02:23
104Marcel Delisser (USA) United States Of America
105Fabian Bruno (Ger) Team NSP
106Matthias Mortka (Ger) Team NSP
107Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
108Jerome Theis (Lux) Luxembourg
109Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
110Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai
111Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier0:02:27
112Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:02:38
113Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:02:58
114Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:00:32
115Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
116Pieter Scheerens (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:20
117Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:03:59
118Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:00:32
119Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn0:05:04
120Tom Weyer (Lux) LC Kayl
121Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
122Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
123Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP
124Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai
125Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
126Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai0:06:13
127Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:06:39
128Steven Wong (HKg) Champion System0:16:36
129Derreck Taber (USA) LG Bertrange
DNFPascal Moureaud (Lux) LG Bertrange
DNFJesper Hansen (Den) Team Energi Fyn
DNSRagnar Wirths (Ger) Team Schwalbe Trier

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal3:55:39
2Markus Eichler (Ger) Team NSP0:00:07
3Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:12
4Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:13
5Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23
6Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:16
7Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal
8Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
9Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
10Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:17
11Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:19
12Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai
13Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:00:20
14Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:22
15Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
16Carter Jones (USA) Trek Livestrong U230:00:23
17Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO
18Alexei Markov (Rus) Russian Federation
19Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:00:24
20Jacob Rathe (USA) United States Of America0:00:25
21Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U230:00:26
22Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn
23Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:00:28
24Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:00:29
25Markus Fothen (Ger) Team NSP
26Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:00:30
27Anders Newbury (USA) United States Of America
28Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
29Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U230:00:32
30George Bennett (NZl) Trek Livestrong U230:00:34
31Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:00:35
32Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal
33Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:36
34Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:37
35Deon Locke (Aus) Champion System
36Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
37Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:38
38Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line
39Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:00:40
40Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:41
41Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23
42Martin Weiss (Aut) Tyrol Team0:00:42
43Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:00:44
44Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team
45Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:00:45
46Daniel Bintz (Lux) LC Tetange0:00:46
47Lachlan Norris (Aus) Drapac
48Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO
49Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:47
50Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
51Carson Miller (USA) United States Of America0:00:48
52Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:49
53Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:00:51
54Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
55John Bennett (USA) United States Of America
56Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:53
57Ivo Lux (Lux) LG Bertrange
58Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:54
59Adam Semple (Aus) Drapac
60Kim Michely (Lux) LC Tetange0:00:55
61Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:57
62Thomas Palmer (Aus) Drapac
63Benn Würth (Lux) LC Kayl0:00:58
64Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:01
65Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:01:02
66Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
67Philippe Herman (Lux) LC Tetange0:01:03
68Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
69Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:04
70Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:05
71Tom Kohn (Lux) Luxembourg
72Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:07
73Claude Wolter (Lux) LC Kayl0:01:08
74Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:01:09
75Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
76Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team
77Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:10
78Roger Beuchat (Swi) Champion System0:01:11
79Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:01:13
80Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:01:14
81Man Chau Wai (HKg) Champion System0:01:15
82Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier
83Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:16
84Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:18
85André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:19
86Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:20
87Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:21
88Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:29
89Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:01:32
90Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC0:01:43
91Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:45
92Steve Fries (Lux) LC Tetange0:02:06
93Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC0:02:14
94Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:02:15
95Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn0:02:19
96Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange0:02:20
97Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:02:33
98Gusty Bausch (Lux) LC Kayl0:02:39
99Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:02:43
100Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier0:02:46
101Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:02:47
102Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:02:48
103Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:52
104Sean Joyce (NZl) CTTOMACC0:02:54
105Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:03:00
106Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam
107Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:01
108Marcel Delisser (USA) United States Of America
109Simon Finucane (NZl) CTTOMACC0:03:03
110Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:03:05
111Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:03:06
112Jérôme Junker (Lux) LC Tetange0:03:11
113Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:03:17
114Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:27
115Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:03:29
116Pieter SCHEERENS0:04:18
117Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:04:32
118Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:45
119Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:05:20
120Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:05:31
121Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:05:38
122Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:05:39
123Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn
124Tom Weyer (Lux) LC Kayl0:05:41
125Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:05:54
126Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:07:06
127Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai0:07:16
128Derreck Taber (USA) LG Bertrange0:17:37
129Steven Wong (HKg) Champion System0:18:07

Latest on Cyclingnews