Guardini doubles up in Manangat

Already a winner of multiple bunch sprints this year, Italian Andrea Guardini (Farnese Vini - Neri Sottoli) stepped up in Manavgat as he won his second stage at the Presidential Tour of Turkey. His status as a sprinter continued to grow as he beat the likes of Kenny van Hummel (Skil-Shimano), Tyler Farrar (Garmin-Cervelo), Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto) and Alessandro Petacchi (Lampre-ISD), none of whom could blame crashes or mechanicals except for Farrar, who slipped a chain one gear at full speed.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli3:05:37
2Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - ShimanoRow 1 - Cell 2
3Tyler Farrar (USA) Team Garmin-CerveloRow 2 - Cell 2
4André Greipel (Ger) Omega Pharma-LottoRow 3 - Cell 2
5Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISDRow 4 - Cell 2
6Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank SungardRow 5 - Cell 2
7Stefan Van Dijk (Ned) Veranda's Willems - AccentRow 6 - Cell 2
8Nacer Bouhanni (Fra) FDJRow 7 - Cell 2
9Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF InoxRow 8 - Cell 2
10Allan Davis (Aus) Pro Team AstanaRow 9 - Cell 2
11Eric Baumann (Ger) Team NetappRow 10 - Cell 2
12Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 11 - Cell 2
13Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De ColombiaRow 12 - Cell 2
14Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 13 - Cell 2
15Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling TeamRow 14 - Cell 2
16Juraj Sagan (Svk) Liquigas-CannondaleRow 15 - Cell 2
17Diego Milán Jiménez (Spa) Caja RuralRow 16 - Cell 2
18Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 17 - Cell 2
19Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 18 - Cell 2
20Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja RuralRow 19 - Cell 2
21Luca Barla (Ita) Androni GiocattoliRow 20 - Cell 2
22Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 21 - Cell 2
23Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling TeamRow 22 - Cell 2
24Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En LigneRow 23 - Cell 2
25Tom Veelers (Ned) Skil - ShimanoRow 24 - Cell 2
26Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 25 - Cell 2
27Riccardo Chiarini (Ita) Androni GiocattoliRow 26 - Cell 2
28Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 27 - Cell 2
29Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 28 - Cell 2
30Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF InoxRow 29 - Cell 2
31Evert Verbist (Bel) Veranda's Willems - AccentRow 30 - Cell 2
32Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri SottoliRow 31 - Cell 2
33Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team AstanaRow 32 - Cell 2
34Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISDRow 33 - Cell 2
35Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 34 - Cell 2
36Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja RuralRow 35 - Cell 2
37Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 36 - Cell 2
38Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank SungardRow 37 - Cell 2
39Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-LottoRow 38 - Cell 2
40Roman Kireyev (Kaz) Pro Team AstanaRow 39 - Cell 2
41Andrey Zeits (Kaz) Pro Team AstanaRow 40 - Cell 2
42Rubén Martinez (Spa) Caja RuralRow 41 - Cell 2
43Rubén Reig Conejero (Spa) Caja RuralRow 42 - Cell 2
44Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10Row 43 - Cell 2
45Thomas Peterson (USA) Team Garmin-CerveloRow 44 - Cell 2
46Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10Row 45 - Cell 2
47Wesley Sulzberger (Aus) FDJRow 46 - Cell 2
48Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISDRow 47 - Cell 2
49Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-CerveloRow 48 - Cell 2
50Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda's Willems - AccentRow 49 - Cell 2
51Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISDRow 50 - Cell 2
52Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - AccentRow 51 - Cell 2
53Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling TeamRow 52 - Cell 2
54Bartosz Huzarski (Pol) Team NetappRow 53 - Cell 2
55Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De ColombiaRow 54 - Cell 2
56Sergey Renev (Kaz) Pro Team AstanaRow 55 - Cell 2
57Jesús Del Nero Montes (Spa) Team NetappRow 56 - Cell 2
58Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini - Neri SottoliRow 57 - Cell 2
59Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 58 - Cell 2
60Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-LottoRow 59 - Cell 2
61Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 60 - Cell 2
62Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 61 - Cell 2
63Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10Row 62 - Cell 2
64Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 63 - Cell 2
65Francis Mourey (Fra) FDJRow 64 - Cell 2
66Thibaut Pinot (Fra) FDJRow 65 - Cell 2
67Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank SungardRow 66 - Cell 2
68Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De ColombiaRow 67 - Cell 2
69Sandy Casar (Fra) FDJRow 68 - Cell 2
70Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 69 - Cell 2
71Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-CerveloRow 70 - Cell 2
72Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-CerveloRow 71 - Cell 2
73Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De ColombiaRow 72 - Cell 2
74Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 73 - Cell 2
75Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 74 - Cell 2
76Assan Bazayev (Kaz) Pro Team AstanaRow 75 - Cell 2
77Cameron Wurf (Aus) Liquigas-CannondaleRow 76 - Cell 2
78Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 77 - Cell 2
79Oleg Chuzhda (Ukr) Caja RuralRow 78 - Cell 2
80Timothy Duggan (USA) Liquigas-CannondaleRow 79 - Cell 2
81Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 80 - Cell 2
82José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 81 - Cell 2
83Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 82 - Cell 2
84Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 83 - Cell 2
85Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling TeamRow 84 - Cell 2
86Arthur Vichot (Fra) FDJRow 85 - Cell 2
87Leopold Konig (Cze) Team NetappRow 86 - Cell 2
88Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISDRow 87 - Cell 2
89Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-LottoRow 88 - Cell 2
90Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia0:00:15
91Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 90 - Cell 2
92Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team AstanaRow 91 - Cell 2
93Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team AstanaRow 92 - Cell 2
94Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-LottoRow 93 - Cell 2
95Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 94 - Cell 2
96Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 95 - Cell 2
97Antonio Santoro (Ita) Androni GiocattoliRow 96 - Cell 2
98Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent0:00:19
99Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 98 - Cell 2
100Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling TeamRow 99 - Cell 2
101Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISDRow 100 - Cell 2
102Rémi Pauriol (Fra) FDJRow 101 - Cell 2
103Robin Chaigneau (Ned) Skil - ShimanoRow 102 - Cell 2
104Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:00:26
105Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 104 - Cell 2
106Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank SungardRow 105 - Cell 2
107Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp0:00:27
108Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale0:00:30
109Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team0:00:32
110Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling TeamRow 109 - Cell 2
111Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - AccentRow 110 - Cell 2
112Alexander Riabkin (Rus) Caja RuralRow 111 - Cell 2
113Timon Seubert (Ger) Team NetappRow 112 - Cell 2
114Anthony Roux (Fra) FDJ0:00:38
115Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada0:00:40
116Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling TeamRow 115 - Cell 2
117Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 116 - Cell 2
118Jan Barta (Cze) Team NetappRow 117 - Cell 2
119Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-LottoRow 118 - Cell 2
120Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 119 - Cell 2
121Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri SottoliRow 120 - Cell 2
122Andrea Noe (Ita) Farnese Vini - Neri SottoliRow 121 - Cell 2
123Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 122 - Cell 2
124Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SungardRow 123 - Cell 2
125Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-CerveloRow 124 - Cell 2
126Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SungardRow 125 - Cell 2
127Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja RuralRow 126 - Cell 2
128Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:40
129Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre - ISDRow 128 - Cell 2
130Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri SottoliRow 129 - Cell 2
131Lucas Euser (USA) Team Spidertech Powered By C10Row 130 - Cell 2
132Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano0:01:00
133Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF InoxRow 132 - Cell 2
134Giairo Ermeti (Ita) Androni GiocattoliRow 133 - Cell 2
135Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil - Shimano0:01:11
136Thomas Bonnin (Fra) Skil - ShimanoRow 135 - Cell 2
137Yann Huguet (Fra) Skil - ShimanoRow 136 - Cell 2
138Wim De Vocht (Bel) Veranda's Willems - Accent0:01:18
139Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:20
140Will Routley (Can) Team Spidertech Powered By C100:01:32
141Feng Han (Chn) Skil - Shimano0:02:10
142Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard0:02:28
DNSOscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri SottoliRow 142 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - Accent5pts
2Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox3Row 1 - Cell 3
3Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - Accent5pts
2Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox3Row 1 - Cell 3
3Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 3 (finish)
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli15pts
2Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano14Row 1 - Cell 3
3Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo13Row 2 - Cell 3
4André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto12Row 3 - Cell 3
5Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD11Row 4 - Cell 3
6Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard10Row 5 - Cell 3
7Stefan Van Dijk (Ned) Veranda's Willems - Accent9Row 6 - Cell 3
8Nacer Bouhanni (Fra) FDJ8Row 7 - Cell 3
9Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox7Row 8 - Cell 3
10Allan Davis (Aus) Pro Team Astana6Row 9 - Cell 3
11Eric Baumann (Ger) Team Netapp5Row 10 - Cell 3
12Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia4Row 11 - Cell 3
13Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia3Row 12 - Cell 3
14Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia2Row 13 - Cell 3
15Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia5pts
2Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo3Row 1 - Cell 3
3Evert Verbist (Bel) Veranda's Willems - Accent2Row 2 - Cell 3
4Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Turkish Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli5pts
2Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano3Row 1 - Cell 3
3Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1De Rosa - Ceramica Flaminia9:16:51
2Caja RuralRow 1 - Cell 2
3Cofidis, Le Credit En LigneRow 2 - Cell 2
4Pro Team AstanaRow 3 - Cell 2
5Lampre - ISDRow 4 - Cell 2
6Veranda's Willems - AccentRow 5 - Cell 2
7Team Type 1 - Sanofi AventisRow 6 - Cell 2
8Farnese Vini - Neri SottoliRow 7 - Cell 2
9Manisaspor Cycling TeamRow 8 - Cell 2
10Team Garmin-CerveloRow 9 - Cell 2
11Omega Pharma-LottoRow 10 - Cell 2
12Saxo Bank SungardRow 11 - Cell 2
13FDJRow 12 - Cell 2
14Team NetappRow 13 - Cell 2
15Colombia Es Pasion - Cafe De ColombiaRow 14 - Cell 2
16Team Spidertech Powered By C10Row 15 - Cell 2
17Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 16 - Cell 2
18Liquigas-CannondaleRow 17 - Cell 2
19Andalucia Caja GranadaRow 18 - Cell 2
20Androni Giocattoli0:00:15
21Skil - Shimano0:00:19
22Colnago - CSF Inox0:00:40
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis30:22:49
2Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana0:01:13
3Thibaut Pinot (Fra) FDJ0:01:33
4Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo0:01:50
5Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale0:02:17
6Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp0:11:12
7Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural0:11:17
8Wesley Sulzberger (Aus) FDJ0:11:19
9Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli0:11:23
10Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 9 - Cell 2
11Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - AccentRow 10 - Cell 2
12Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 11 - Cell 2
13Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural0:11:29
14Leopold Konig (Cze) Team NetappRow 13 - Cell 2
15Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10Row 14 - Cell 2
16Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:11:39
17Sandy Casar (Fra) FDJ0:11:43
18Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana0:11:49
19Adrián Palomares Villaplana (Spa) Andalucia Caja GranadaRow 18 - Cell 2
20Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana0:12:08
21Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team AstanaRow 20 - Cell 2
22Andrea Noe (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:12:16
23Francis Mourey (Fra) FDJ0:12:33
24Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:13:15
25Jesús Del Nero Montes (Spa) Team Netapp0:13:42
26Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-CerveloRow 25 - Cell 2
27Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto0:13:48
28Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:14:08
29Anthony Roux (Fra) FDJ0:14:20
30Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale0:14:32
31Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia0:14:39
32Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD0:17:30
33Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:30:34
34Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard0:30:40
35Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team0:30:59
36Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C100:31:02
37Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:31:10
38Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD0:31:17
39Jacobus Venter (RSA) Veranda's Willems - Accent0:31:31
40Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard0:31:45
41Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia0:32:07
42Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C100:32:54
43Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD0:33:25
44Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo0:33:29
45Rémi Pauriol (Fra) FDJ0:34:42
46Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano0:36:14
47Rubén Martinez (Spa) Caja Rural0:38:56
48Jan Barta (Cze) Team Netapp0:43:43
49Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard0:43:51
50Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil - Shimano0:50:46
51André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto0:58:06
52Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard0:58:57
53Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:59:09
54Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural1:02:19
55Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo1:05:50
56Lucas Euser (USA) Team Spidertech Powered By C101:06:21
57Arthur Vichot (Fra) FDJ1:07:32
58Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1:07:47
59Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada1:08:26
60Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD1:10:21
61Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team1:10:36
62Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia1:10:42
63Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team1:12:16
64Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team1:14:39
65Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:15:00
66Stefan Van Dijk (Ned) Veranda's Willems - Accent1:17:27
67Luca Barla (Ita) Androni GiocattoliRow 66 - Cell 2
68Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 67 - Cell 2
69Rubén Reig Conejero (Spa) Caja Rural1:17:33
70Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto1:17:40
71Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox1:17:42
72Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural1:17:43
73Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada1:17:48
74Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-LottoRow 73 - Cell 2
75Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana1:17:59
76Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD1:18:05
77Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Andalucia Caja Granada1:18:07
78Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis1:18:08
79Allan Davis (Aus) Pro Team Astana1:18:16
80Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana1:18:20
81José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada1:18:25
82Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo1:18:30
83Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano1:18:33
84Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF InoxRow 83 - Cell 2
85Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1:18:52
86Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia1:19:00
87Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISDRow 86 - Cell 2
88Roman Kireyev (Kaz) Pro Team AstanaRow 87 - Cell 2
89Timothy Duggan (USA) Liquigas-CannondaleRow 88 - Cell 2
90Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia1:19:20
91Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 90 - Cell 2
92Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja RuralRow 91 - Cell 2
93Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard1:19:26
94Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team1:19:32
95Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto1:19:40
96Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano1:19:55
97Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural1:20:03
98Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo1:20:33
99Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard1:20:37
100Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale1:20:43
101Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox1:21:38
102Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre - ISD1:22:38
103Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo1:23:39
104Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto1:23:48
105Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard1:25:09
106Nacer Bouhanni (Fra) FDJ1:25:43
107Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda's Willems - Accent1:25:49
108Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 107 - Cell 2
109Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia1:26:40
110Evert Verbist (Bel) Veranda's Willems - Accent1:26:44
111Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano1:26:57
112Vicente David Bernabeu Armengol (Spa) Andalucia Caja Granada1:26:58
113Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team1:27:08
114Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp1:27:21
115Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada1:27:51
116Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia1:28:20
117Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada1:30:22
118Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:30:57
119Feng Han (Chn) Skil - Shimano1:31:03
120Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox1:34:27
121Tom Veelers (Ned) Skil - Shimano1:35:24
122Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia1:35:34
123Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini - Neri Sottoli1:35:44
124Will Routley (Can) Team Spidertech Powered By C101:36:05
125Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli1:36:21
126Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1:36:44
127Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli1:36:59
128Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis1:37:17
129Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - Accent1:37:55
130Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli1:39:55
131Wim De Vocht (Bel) Veranda's Willems - Accent1:40:10
132Timon Seubert (Ger) Team Netapp1:42:26
133Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano1:44:52
134Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia1:45:02
135Eric Baumann (Ger) Team Netapp1:45:12
136Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - ViveloRow 135 - Cell 2
137Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Ceramica FlaminiaRow 136 - Cell 2
138Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi AventisRow 137 - Cell 2
139Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team1:45:24
140Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo1:45:32
141Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia1:46:10
142Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:48:42
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD56pts
2Stefan Van Dijk (Ned) Veranda's Willems - Accent43Row 1 - Cell 3
3Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo37Row 2 - Cell 3
4André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto34Row 3 - Cell 3
5Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis33Row 4 - Cell 3
6Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli30Row 5 - Cell 3
7Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp27Row 6 - Cell 3
8Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano27Row 7 - Cell 3
9Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural25Row 8 - Cell 3
10Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo25Row 9 - Cell 3
11Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne23Row 10 - Cell 3
12Nacer Bouhanni (Fra) FDJ23Row 11 - Cell 3
13Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural21Row 12 - Cell 3
14Wesley Sulzberger (Aus) FDJ20Row 13 - Cell 3
15Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana18Row 14 - Cell 3
16Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli18Row 15 - Cell 3
17Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 - Sanofi Aventis17Row 16 - Cell 3
18Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli16Row 17 - Cell 3
19Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD16Row 18 - Cell 3
20Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana15Row 19 - Cell 3
21Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - Accent15Row 20 - Cell 3
22Francis Mourey (Fra) FDJ15Row 21 - Cell 3
23Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia15Row 22 - Cell 3
24Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard13Row 23 - Cell 3
25Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli13Row 24 - Cell 3
26Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo12Row 25 - Cell 3
27Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale12Row 26 - Cell 3
28Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo12Row 27 - Cell 3
29Thibaut Pinot (Fra) FDJ11Row 28 - Cell 3
30Lucas Euser (USA) Team Spidertech Powered By C1010Row 29 - Cell 3
31Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard10Row 30 - Cell 3
32Andrea Noe (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli9Row 31 - Cell 3
33Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard9Row 32 - Cell 3
34Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada9Row 33 - Cell 3
35Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia9Row 34 - Cell 3
36Leopold Konig (Cze) Team Netapp8Row 35 - Cell 3
37Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil - Shimano8Row 36 - Cell 3
38Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis8Row 37 - Cell 3
39Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox7Row 38 - Cell 3
40Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto6Row 39 - Cell 3
41Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada6Row 40 - Cell 3
42Allan Davis (Aus) Pro Team Astana6Row 41 - Cell 3
43Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox6Row 42 - Cell 3
44Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda's Willems - Accent6Row 43 - Cell 3
45Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team5Row 44 - Cell 3
46Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli5Row 45 - Cell 3
47Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD5Row 46 - Cell 3
48Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne5Row 47 - Cell 3
49Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto5Row 48 - Cell 3
50Sandy Casar (Fra) FDJ4Row 49 - Cell 3
51Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli4Row 50 - Cell 3
52Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo4Row 51 - Cell 3
53Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne4Row 52 - Cell 3
54Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia4Row 53 - Cell 3
55Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent3Row 54 - Cell 3
56Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C103Row 55 - Cell 3
57Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana3Row 56 - Cell 3
58Anthony Roux (Fra) FDJ3Row 57 - Cell 3
59Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale3Row 58 - Cell 3
60Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team3Row 59 - Cell 3
61Timon Seubert (Ger) Team Netapp3Row 60 - Cell 3
62Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana2Row 61 - Cell 3
63Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia2Row 62 - Cell 3
64Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard1Row 63 - Cell 3
65Rubén Martinez (Spa) Caja Rural1Row 64 - Cell 3
66Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural1Row 65 - Cell 3
67Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team1Row 66 - Cell 3
68Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1Row 67 - Cell 3
69Eric Baumann (Ger) Team NetappRow 68 - Cell 2 Row 68 - Cell 3
70Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo-5Row 69 - Cell 3
71Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada-5Row 70 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia26pts
2Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis20Row 1 - Cell 3
3Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne16Row 2 - Cell 3
4Thibaut Pinot (Fra) FDJ12Row 3 - Cell 3
5Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo11Row 4 - Cell 3
6Arthur Vichot (Fra) FDJ10Row 5 - Cell 3
7Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team8Row 6 - Cell 3
8Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli7Row 7 - Cell 3
9Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis5Row 8 - Cell 3
10Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia5Row 9 - Cell 3
11Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale5Row 10 - Cell 3
12Andrea Noe (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli5Row 11 - Cell 3
13Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana4Row 12 - Cell 3
14Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C103Row 13 - Cell 3
15Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana3Row 14 - Cell 3
16Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo3Row 15 - Cell 3
17Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team3Row 16 - Cell 3
18Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli3Row 17 - Cell 3
19Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent2Row 18 - Cell 3
20José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada2Row 19 - Cell 3
21Evert Verbist (Bel) Veranda's Willems - Accent2Row 20 - Cell 3
22Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural1Row 21 - Cell 3
23Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD1Row 22 - Cell 3
24Timon Seubert (Ger) Team Netapp1Row 23 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Turkish sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural10pts
2Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD5Row 1 - Cell 3
3Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli5Row 2 - Cell 3
4Thibaut Pinot (Fra) FDJ5Row 3 - Cell 3
5Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana3Row 4 - Cell 3
6Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems - Accent3Row 5 - Cell 3
7José Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada3Row 6 - Cell 3
8Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano3Row 7 - Cell 3
9Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp3Row 8 - Cell 3
10Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil - Shimano3Row 9 - Cell 3
11Francis Mourey (Fra) FDJ1Row 10 - Cell 3
12Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis1Row 11 - Cell 3
13Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team1Row 12 - Cell 3
14Rob Goris (Bel) Veranda's Willems - Accent1Row 13 - Cell 3
15Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis1Row 14 - Cell 3
16Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo1Row 15 - Cell 3
17Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo-5Row 16 - Cell 3
18Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada-5Row 17 - Cell 3
19Eric Baumann (Ger) Team Netapp-5Row 18 - Cell 3
20Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia-5Row 19 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1FDJ91:30:44
2Pro Team Astana0:01:32
3Cofidis, Le Credit En Ligne0:11:52
4Team Netapp0:14:16
5Team Garmin-Cervelo0:24:43
6Caja Rural0:31:09
7Team Spidertech Powered By C100:39:49
8Lampre - ISD0:46:24
9Team Type 1 - Sanofi Aventis0:47:44
10Saxo Bank Sungard1:03:22
11Liquigas-Cannondale1:12:42
12Farnese Vini - Neri Sottoli1:15:42
13Veranda's Willems - Accent1:37:13
14Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia1:40:19
15Omega Pharma-Lotto2:07:20
16Andalucia Caja Granada2:12:42
17Manisaspor Cycling Team2:12:49
18Skil - Shimano2:16:15
19Androni Giocattoli2:32:31
20Konya Torku Seker Spor - Vivelo2:34:54
21Colnago - CSF Inox3:31:05
22De Rosa - Ceramica Flaminia3:33:46

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1