Skip to main content

Elmiger captures a stage win in Cassel

Image 1 of 5

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) wins the stage, ahead of Rui Costa (Caisse d'Epargne)

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) wins the stage, ahead of Rui Costa (Caisse d'Epargne)
(Image credit: AFP)
Image 2 of 5

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) lifts his trophy on the podium

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) lifts his trophy on the podium
(Image credit: AFP)
Image 3 of 5

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale)

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale)
(Image credit: AFP)
Image 4 of 5

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) was exultant as he crossed the finish line in Cassel

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) was exultant as he crossed the finish line in Cassel
(Image credit: AFP)
Image 5 of 5

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) proudly displays the race leader's jersey

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) proudly displays the race leader's jersey
(Image credit: AFP)

Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale) claimed a hard-fought victory in the fourth stage of the 4 Days of Dunkirk on Saturday, ahead of Rui Costa (Caisse d'Epargne) and Cédric Pineau (Roubaix Lille Metropole).

The Swiss also took over the general classification after overnight leader Alex Rasmussen (Saxo Bank) abandoned early in the stage. The hilly circuit of stage four also removed most of the sprinters from the top-ten for the first time in the race. Costa assumed second place overall, while Pineau sits in third.

Elmiger's stage victory came after he finally broke the back of his late-race escape group with a series of attacks inside the final five kilometres. Costa emerged from a chase group to close to within 50 metres of the Ag2R-La Mondiale rider, but he'd left his run too late as Elmiger held on to take his first victory in 24 months.

"It was a really exhausting race, very hard and sometimes dangerous passages on the wet cobblestones," said Elmiger afterwards. "I'm really happy to get this win because I was not at the top of my form today. I rode with the lead group but I did not feel I would win. I tried to ride strongly over the last climb and a moment later I couldn't seen anyone on my wheel! It's a great victory for the whole team. "

Damp day sees a big departure

Rain remained a persistent threat throughout the 181.3 kilometre stage, which linked the towns of Merville and Cassel, before a ten-lap closing circuit took the peloton through the hilly area around the latter village in northern France.

It had taken 65 kilometres for a decisive break to get away. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) had attacked shortly after the first hour of racing. The Frenchman collected top points at the first climb of the day, but was soon joined group of ten riders. Meanwhile, overnight race leader, Alex Rasmussen (Saxo Bank) appeared satisfied with his two stage wins as he abandoned the race.

After bridging to Coppel the ten soon left him behind behind, with Drujon Mathieu and Imanol Erviti (both Caisse d'Epargne), Benoit Vaugrenard (Francaise des Jeux), Reuben Perez (Euskaltel - Euskadi), Vincent Jerome (BBox Bouygues Telecom), Roman Zingl (Cofidis), Sep Vanmarcke (Topsport Vlaanderen - Mercator), Laurent Mangel (Saur - Sojasun), Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole), Romain Lemarchand (Big Mat - Auber 93) and Sébastien Duret (Brittany - Schuller) the men to assume the head of the race.

As the race closed in on the next mountain point, the group was whittled down to just three riders: Erviti, Vanmarcke and Jerome. Behind them Clement Lhotellerie (Roubaix Lille Metropole) was working his way across from the peloton.

The leaders stretched their advantage to 1:45, as Vanmarcke set about securing as many mountains points as possible. Lhotellerie eventually joined the leaders to form a four-man group, but his arrival couldn’t prevent the erosion that was occurring to the group's time gap back to the peloton.

The peloton continued to put pressure on the leaders, and by the time the race headed through the finish for the third last time, with 30 kilometres to go, the break had been annulled.

Despite his return to the peloton Erviti wasn't finished, as he shot of the front of the peloton before being joined by Anthony Geslin (Francaise des Jeux), Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne), Martin Elmiger (Ag2R-La Mondiale), Franck Bouyer (Bbox Bouygues Telecom), Sebastian Minard (Cofidis) and Didac Ortega (Acqua & Sapone).

With the overall race lead up for grabs, the race fractured under a constant spate of attacks. As a semblance of order returned, Vacansoleil took control of the peloton and set to work chipping away at the 33 second gap the leaders had carved out, with just 10 kilometres to go.

An attack Vacansoleil on the climb of Avenue Achille Samyn again tore the main pack to shreds, but also succeeded in dropping the gap to just 13 seconds, as a group of seven riders established the chase group. At the head of this second group Gerald Ciolek (Milram) put in a spirited attack before allowing his companions to close the remaining distance.

Ahead, Ortega put a little too much pressure on his front brake as he slid out, removing himself and Minard from the lead group. Bouyer also departed soon afterwards to leave just Erviti, Rojas, Elmiger and Geslin out in front with five kilometres to go.

The numeric advantage of the Caisse d'Epargne gave them the luxury of launching a series of attacks on their rivals. With four kilometres to go however, Elmiger tested the waters for himself. The Swiss' move was shut down quickly as the chase group closed to within ten seconds.

Elmiger went again, using the cobbled approach to the final two kilometres to open a 100 metre advantage. By the time he had reached the flamme rouge, Rui Costa (Caisse d'Epargne) had emerged from the chase group as the only man who could threaten his hopes of stage victory.

But the Portuguese fell 50 metres short of his prey as Elmiger lifted a weary fist from his handlebars to salute his victory. 

Results
1Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale4:42:47
2Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne0:00:03
3Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:28
4Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team Katusha
5Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
6Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
7Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne
8Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne
9Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
10Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
11Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
12Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet0:00:58
13Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
14Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
15Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia0:01:09
16Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux0:01:19
17Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 930:01:22
18Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto
19Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:01:40
20Stijn Devolder (Bel) Quick Step0:02:04
21Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole0:02:49
22Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
23Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun0:04:09
24Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:04:42
25Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole0:04:49
26Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
27Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
28Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia
29Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
30Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
31Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
32Nikolas Maes (Bel) Quick Step
33Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
34Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
35Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
36Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
37Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank
38Loyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
39Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
40Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
41Stéphane Augé (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
42Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
43Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
44Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
45Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
46Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:04:56
47Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux0:04:58
48Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
49Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:08:10
50Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun0:09:20
51Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux0:11:28
52Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto
53Markus Eichler (Ger) Team Milram
54Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:14:34
55Wilfried Cretskens (Bel) Omega Pharma-Lotto0:15:57
56David Boucher (Fra) Landbouwkrediet
57Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
58Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
59Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
60Servais Knaven (Ned) Team Milram
61Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
62Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia
63David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
64Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
65Jonas Ljungblad (Swe) Omega Pharma-Lotto
66Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
67Gerben Löwik (Ned) Omega Pharma-Lotto
68Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
69Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
70Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
71Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
72Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet
73Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
74Wim De Vocht (Bel) Team Milram
75Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
76Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
77Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
78Kevin Ista (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
79Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi
80Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
81Reinier Honig (Ned) Acqua & Sapone
82Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
83Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel - Euskadi
84Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
85Julien El Fares (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
86Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
87Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
88Mathieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
89Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
90Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
91Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
92Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
93Olivier Bonnaire (Fra) Française Des Jeux
94Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
95Laurent Lefèvre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
96Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
97Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
98Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet
99Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
100Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
101Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank
102Björn Schröder (Ger) Team Milram
103Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
104Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
105Said Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom
106Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
107Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
108Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
109Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
110Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux
111Iljo Keisse (Bel) Quick Step
112Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
113Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
114Yohann Gené (Fra) Bbox Bouygues Telecom
115Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
116Andreas Stauff (Ger) Quick Step0:16:30
117Dominic Klemme (Ger) Team Saxo Bank0:16:52
118Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:16:56
119Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto0:19:58
120Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
121Artur Gajek (Ger) Team Milram0:28:13
122Thomas Fothen (Ger) Team Milram
DNFJeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
DNFJulien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
DNFLieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
DNFRony Martias (Fra) Saur - Sojasun
DNFAleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia
DNFDimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
DNFRoger Kluge (Ger) Team Milram
DNFStéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
DNFJan Ghyselinck (Bel) Team HTC - Columbia
DNFMathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
DNFJulien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNFNicolas Rousseau (Fra) AG2R La Mondiale
DNFGatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
DNFAndrei Kunitski (Blr) Quick Step
DNFJulien Bérard (Fra) AG2R La Mondiale
DNFAlex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
DNFMichael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNFAitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNFAitor Hernandez Gutiérrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNFChristophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
DNFSébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
DNFKoen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
DNFBaptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
DNFBenjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet
DNFKlaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNFThomas Vedel Kvist (Den) Quick Step

Points - Finish
1Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale20pts
2Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne17
3Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole15
4Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team Katusha13
5Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone11
6Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team10
7Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne9
8Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne8
9Gerald Ciolek (Ger) Team Milram7
10Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux6
11Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom5
12Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet4
13Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller3
14Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom2
15Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia1

Sprint 1 - Oxelaere
1Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne4pts
2Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 932
3Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Sprint 2 - Oxelaere
1Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne4pts
2Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom2
3Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1

Sprint 3 - Oxelaere
1Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne4pts
2Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole2
3Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Climb 1 - Rue du Tambour
1Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne2
3Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Climb 2 - Avenue Achille Samyn
1Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom2
3Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne1

Climb 3 - Rue du Tambour
1Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne2
3Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Climb 4 - Avenue Achille Samyn
1Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3pts
2Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne2
3Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Climb 5 - Rue du Tambour
1Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale3pts
2Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux2
3Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne1

Climb 6 - Avenue Achille Samyn
1Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale3pts
2Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2
3Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone1

Young Riders
1Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne4:42:50
2Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:25
3Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
4Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne
5Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
6Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia0:01:06
7Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux0:01:16
8Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:01:37
9Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:46
10Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:04:39
11Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole0:04:46
12Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia
13Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
14Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
15Nikolas Maes (Bel) Quick Step
16Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
17Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
18Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
19Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
20Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:08:07
21Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto0:11:25
22Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:15:54
23Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
24Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia
25Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
27Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
28Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
29Julien El Fares (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
30Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
31Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
32Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
33Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
34Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
35Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
36Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
37Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
38Andreas Stauff (Ger) Quick Step0:16:27
39Dominic Klemme (Ger) Team Saxo Bank0:16:49
40Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:19:55
DNFKlaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNFMichael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNFBenjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet
DNFJeróme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
DNFBaptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
DNFRoger Kluge (Ger) Team Milram
DNFThomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
DNFGatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
DNFJan Ghyselinck (Bel) Team HTC - Columbia
DNFDimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
DNFJulien Bérard (Fra) AG2R La Mondiale

Teams
1Caisse d'Epargne14:09:20
2BBox Bouygues Telecom0:05:23
3Française des jeux0:05:46
4Bretagne - Schuller0:06:28
5Roubaix Lille Metropole0:07:07
6AG2R - La mondiale0:08:32
7Team Katusha0:09:07
8Acqua e Sapone
9Euskaltel - Euskadi0:13:28
10Team Saxo bank0:13:37
11Omega Pharma - Lotto0:16:40
12Vacansoleil Pro Cycling Team0:18:15
13Team HTC - Columbia0:20:56
14Quick Step0:21:51
15Cofidis le Crédit en Ligne0:24:36
16Team Milram0:26:54
17Saur - Sojasun0:28:27
18Landbouwkrediet0:31:53
19Big Mat - Auber 930:32:17
20Topsport Vlaanderen - Mercator0:39:05

General Classification after stage 4
1Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale17:24:00
2Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne0:00:04
3Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:23
4Gerald Ciolek (Ger) Team Milram0:00:32
5Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne0:00:34
6Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
7Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne0:00:35
8Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:38
9Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team Katusha
10Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
11Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
12Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller0:01:08
13Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet
14Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
15Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia0:01:19
16Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux0:01:29
17Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto0:01:32
18Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93
19Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:01:50
20Stijn Devolder (Bel) Quick Step0:02:12
21Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole0:02:59
22Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
23Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun0:04:19
24Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:04:52
25Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:04:58
26Nikolas Maes (Bel) Quick Step0:04:59
27Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
28Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
29Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
30Loyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
31Stéphane Augé (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
32Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
33Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
34Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
35Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
36Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia
37Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
38Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
39Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
40Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:05:02
41Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux0:05:08
42Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
43Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:05:19
44Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank0:06:23
45Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:08:15
46Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun0:09:30
47Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole0:11:32
48Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto0:11:38
49Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
50Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone0:14:37
51Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone0:14:44
52Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:14:47
53Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha0:15:48
54Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne0:15:58
55Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank0:16:01
56Kevin Ista (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne0:16:03
57Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
58Pavel Brutt (Rus) Team Katusha0:16:04
59Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
60Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:16:05
61Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
62Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun0:16:06
63Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
64Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
65Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:16:07
66Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
67Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet
68Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
69Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
70Said Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom
71Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
72Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
73Reinier Honig (Ned) Acqua & Sapone
74Gerben Löwik (Ned) Omega Pharma-Lotto
75Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
76Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
77Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
78David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
79Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
80Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
81Wilfried Cretskens (Bel) Omega Pharma-Lotto
82Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
83Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet
84Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
85Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
86Laurent Lefèvre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
87Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
88Julien El Fares (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
89Iljo Keisse (Bel) Quick Step
90Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
91Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel - Euskadi
92Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
93Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux
94Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone0:16:22
95Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step0:16:27
96Olivier Bonnaire (Fra) Française Des Jeux0:16:34
97Andreas Stauff (Ger) Quick Step0:16:40
98Dominic Klemme (Ger) Team Saxo Bank0:17:02
99Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun0:17:23
100Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi0:21:07
101David Boucher (Fra) Landbouwkrediet0:22:40
102Wim De Vocht (Bel) Team Milram
103Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:22:44
104Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:23:33
105Jonas Ljungblad (Swe) Omega Pharma-Lotto
106Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller0:25:35
107Yohann Gené (Fra) Bbox Bouygues Telecom
108Mathieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
109Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
110Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi0:26:34
111Markus Eichler (Ger) Team Milram0:27:46
112Artur Gajek (Ger) Team Milram0:28:23
113Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia0:29:29
114Björn Schröder (Ger) Team Milram
115Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
116Servais Knaven (Ned) Team Milram0:31:45
117Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 930:32:15
118Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
119Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
120Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:33:14
121Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto0:36:16
122Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:41:45

Points Classification
1Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha52pts
2Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone39
3Gerald Ciolek (Ger) Team Milram38
4Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne37
5Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole29
6Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne21
7Kevin Ista (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne21
8Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale20
9Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto20
10Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux19
11Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank17
12Nikolas Maes (Bel) Quick Step16
13Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team15
14Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team Katusha13
15Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 9313
16Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne12
17Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne12
18Loyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale11
19Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team10
20Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller10
21Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi10
22Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto9
23Andreas Stauff (Ger) Quick Step8
24Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun7
25Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom7
26Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator7
27Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux6
28Stéphane Augé (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne6
29Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun6
30Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom5
31Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia5
32Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5
33Pavel Brutt (Rus) Team Katusha4
34Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet4
35Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun4
36Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller3
37Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller3
38Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne3
39Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom2
40Stijn Devolder (Bel) Quick Step2
41Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale2
42Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 932
43Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne1
44Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi1
45Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun1
46Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet1
47Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team1
48Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller1
49Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-5

Mountains Classification
1Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator18pts
2Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller9
3Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne7
4Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale6
5Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
6Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne6
7Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun6
8Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom5
9Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux3
10Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole2
11Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux2
12Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne2
13Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne2
14Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone1
15Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun1
16Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team1
17Reinier Honig (Ned) Acqua & Sapone1

Young Riders Classification
1Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne17:24:04
2Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:19
3Gerald Ciolek (Ger) Team Milram0:00:28
4Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne0:00:30
5Rafaâ Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
6Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia0:01:15
7Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux0:01:25
8Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:01:46
9Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:55
10Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:04:48
11Nikolas Maes (Bel) Quick Step0:04:55
12Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
13Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
14Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
15Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
16Patrick Gretsch (Ger) Team HTC - Columbia
17Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
18Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:08:11
19Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole0:11:28
20Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto0:11:34
21Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:14:43
22Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 930:16:01
23Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:16:03
24Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne
25Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
27Jonas Aaen Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
28Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
29Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
30Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
31Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
32Julien El Fares (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
33Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone0:16:18
34Andreas Stauff (Ger) Quick Step0:16:36
35Dominic Klemme (Ger) Team Saxo Bank0:16:58
36Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun0:17:19
37Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:22:40
38Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:23:29
39Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia0:29:25
40Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha0:32:11

Teams Classification
1Caisse d'Epargne52:13:29
2BBox Bouygues Telecom0:05:23
3Française des jeux0:05:46
4Bretagne - Schuller0:06:28
5Roubaix Lille Metropole0:07:07
6AG2R - La mondiale0:08:32
7Team Katusha0:09:07
8Acqua e Sapone
9Euskaltel - Euskadi0:13:28
10Team Saxo bank0:13:37
11Omega Pharma - Lotto0:16:40
12Vacansoleil Pro Cycling Team0:18:15
13Team HTC - Columbia0:20:56
14Quick Step0:21:51
15Cofidis le Crédit en Ligne0:24:36
16Saur - Sojasun0:28:27
17Landbouwkrediet0:31:53
18Big Mat - Auber 930:32:17
19Team Milram0:33:27
20Topsport Vlaanderen - Mercator0:39:05

 

Latest on Cyclingnews