Skip to main content

Rabie takes Tour du Maroc opener

Full Results
1Johann Rabie (RSA) Team Bonitas3:06:47
2Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka
3Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
4Giancluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti
5Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:00:02
6Hassan Zahboune (Mar) Morocco Espoir Team0:00:05
7Ahmed Oulkob (Mar) Morocco Espoir Team0:00:20
8Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka0:04:28
9Tyler Day (RSA) Team Bonitas
10Victor Gomez (Arg) Start Cycling Team Argentina
11Riza Tanriverdi Ali (Tur) Brisaspor Turkiye
12Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team
13Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team
14Kucukbay Kemal (Tur) Brisaspor Turkiye
15Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team
16Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
17Aymen M'raihi (Tun) Tunisia National Team
18Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc
19Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team
20Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka
21Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas
22Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas
23Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team
24Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas
25Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:34
26Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye0:05:30
27Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam
28Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas
29Freek Geurts (Ned) Grontmij Team Amsterdam
30Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
31Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team Argentina
32Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr
33Thomas Opteynde (Bel) CT Tomacc
34Daniel Smith (GBr) England North East Vecora
35Matej Jurco (Svk) Slovakia National Team
36Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team
37Abdellah Ben Youcef (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
38Petros Gkazonis (Gre) Team Worldofbike.gr
39Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti
40Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti
41Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team
42Med Said El Ammoury (Mar) Morocco National Team
43Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
44Yan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam
45Adnane Aarbia (Mar) Olympique Maroc
46Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti
47Leonardo Pinizzotio (Ita) Miche - Guerciotti
48Rodrigo Emanuel Mendieta (Arg) Team Worldofbike.gr0:07:15
49Jake Tanner (GBr) England North East Vecora
50Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
51Marouane Ait Oufkir (Mar) Morocco Espoir Team
52Alan Ramirez (Arg) Start Cycling Team Argentina
53Bakirci Nazim (Tur) Brisaspor Turkiye
54Hicham Kabou (Mar) Morocco Espoir Team
55Abdellah Hida (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
56Essaid Abelouache (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
57Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso
58Youssef Harrouch Tourki (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
59Lahcen Saber (Mar) Olympique Maroc
60Fokou Damien Tekou (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
61Joaquin Grassi (Arg) Start Cycling Team Argentina
62Karim El Ofir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
63Reda Aadel (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
64Glenn Van De Maele (Bel) Team Worldofbike.gr
65Sayed Ali Akkouche (Tun) Tunisia National Team
66Youssef Boundi (Mar) Morocco Espoir Team
67Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
68Dominic Schills (GBr) England North East Vecora
69Nikolaos Nomikos (Gre) Team Worldofbike.gr
70Abdoul Aziz Nikiema (Bur) Burkina Faso
71Mouhcine Ichou (Mar) Olympique Maroc
72Imad Eddine Moubtakir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
73Thomas Hartog (Ned) Grontmij Team Amsterdam
74Mourad Faid (Fra) Groupement Sportif Petrolier Algerie
75Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir Team
76Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka
77Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka
78Ezzeddine Lagab (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
79Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso
80Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia National Team
81Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
82Manuel Miranda (Chi) Start Cycling Team Argentina
83Mathieu Peeters (Bel) CT Tomacc
84Peter Labeeuw (Bel) CT Tomacc
85Ahmed Ben Maatoug (Tun) Tunisia National Team
86Khelil Tamarent (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
87Joshua Cole (GBr) England North East Vecora
88Joe Skipper (GBr) England North East Vecora
89Yves Ngue Ngock (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
90Martin Haring (Svk) Slovakia National Team
91Martin Kostelnicak (Svk) Slovakia National Team
92Fathi Bennabi (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
93Oumarou Minougoo (Bur) Burkina Faso
94Martinien Tega (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
95Abdelmalek Madani (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
96Marmara Ugur (Tur) Brisaspor Turkiye
97Ahmed Lhanafi (Mar) Olympique Maroc
98Mohammed Elghoumari (Mar) Olympique Maroc
99Bram Imming (Ned) Grontmij Team Amsterdam
100Mutld Mert (Tur) Brisaspor Turkiye
101Martin Frano (Svk) Slovakia National Team
102Hamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso0:07:24
103Rafael Stoker (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:07:36
104Harouma Ipboudo (Bur) Burkina Faso0:08:24
105Raoul Mba (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
106Michael Dales (GBr) England North East Vecora0:14:53
107Simon Funicane (NZl) CT Tomacc
108Yannick Lontsi (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun0:16:44
109Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team Argentina0:29:13

Teams
1MTN Qhubeka9:24:51
2Morocco Espoir Team0:03:10
3Morocco National Team0:04:26
4Team Bonitas
5Miche - Guerciotti0:06:30
6Tunisia National Team0:08:54
7Brisaspor Turkiye0:09:56
8Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:11:04
9Grontmij Team Amsterdam0:12:00
10Slovakia National Team
11Start Cycling Team Argentina0:12:43
12Olympique Maroc
13Team Worldofbike.gr0:13:45
14England North East Vecora0:15:30
15Groupement Sportif Petrolier Algerie
16CT Tomacc
17Centre National de Cyclimse Maroc0:17:15
18Burkina Faso
19SNH Velo Club Yaounde Cameroun

General classification after stage 1
1Johann Rabie (RSA) Team Bonitas3:06:47
2Daryl Impey (RSA) MTN Qhubeka
3Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
4Giancluca Randazzo (Ita) Miche - Guerciotti
5Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka0:00:02
6Hassan Zahboune (Mar) Morocco Espoir Team0:00:05
7Ahmed Oulkob (Mar) Morocco Espoir Team0:00:20
8Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka0:04:28
9Tyler Day (RSA) Team Bonitas
10Victor Gomez (Arg) Start Cycling Team Argentina
11Riza Tanriverdi Ali (Tur) Brisaspor Turkiye
12Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team
13Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team
14Kucukbay Kemal (Tur) Brisaspor Turkiye
15Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team
16Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
17Aymen M'raihi (Tun) Tunisia National Team
18Soufiane Haddi (Mar) Olympique Maroc
19Ismail Ayoune (Mar) Morocco National Team
20Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka
21Waylon Woolcock (RSA) Team Bonitas
22Neil MacDonald (RSA) Team Bonitas
23Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team
24Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas
25Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:34
26Aksoy Ismail (Tur) Brisaspor Turkiye0:05:30
27Florian Smits (Ned) Grontmij Team Amsterdam
28Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas
29Freek Geurts (Ned) Grontmij Team Amsterdam
30Eyup Kara Gobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
31Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team Argentina
32Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr
33Thomas Opteynde (Bel) CT Tomacc
34Daniel Smith (GBr) England North East Vecora
35Matej Jurco (Svk) Slovakia National Team
36Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team
37Abdellah Ben Youcef (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
38Petros Gkazonis (Gre) Team Worldofbike.gr
39Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti
40Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche - Guerciotti
41Martin Mahdar (Svk) Slovakia National Team
42Med Said El Ammoury (Mar) Morocco National Team
43Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
44Yan Lof (Ned) Grontmij Team Amsterdam
45Adnane Aarbia (Mar) Olympique Maroc
46Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche - Guerciotti
47Leonardo Pinizzotio (Ita) Miche - Guerciotti
48Rodrigo Emanuel Mendieta (Arg) Team Worldofbike.gr0:07:15
49Jake Tanner (GBr) England North East Vecora
50Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
51Marouane Ait Oufkir (Mar) Morocco Espoir Team
52Alan Ramirez (Arg) Start Cycling Team Argentina
53Bakirci Nazim (Tur) Brisaspor Turkiye
54Hicham Kabou (Mar) Morocco Espoir Team
55Abdellah Hida (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
56Essaid Abelouache (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
57Rasmane Ouedraogo (Bur) Burkina Faso
58Youssef Harrouch Tourki (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
59Lahcen Saber (Mar) Olympique Maroc
60Fokou Damien Tekou (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
61Joaquin Grassi (Arg) Start Cycling Team Argentina
62Karim El Ofir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
63Reda Aadel (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
64Glenn Van De Maele (Bel) Team Worldofbike.gr
65Sayed Ali Akkouche (Tun) Tunisia National Team
66Youssef Boundi (Mar) Morocco Espoir Team
67Serhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
68Dominic Schills (GBr) England North East Vecora
69Nikolaos Nomikos (Gre) Team Worldofbike.gr
70Abdoul Aziz Nikiema (Bur) Burkina Faso
71Mouhcine Ichou (Mar) Olympique Maroc
72Imad Eddine Moubtakir (Mar) Centre National de Cyclimse Maroc
73Thomas Hartog (Ned) Grontmij Team Amsterdam
74Mourad Faid (Fra) Groupement Sportif Petrolier Algerie
75Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir Team
76Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka
77Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka
78Ezzeddine Lagab (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
79Noufou Minougou (Bur) Burkina Faso
80Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia National Team
81Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
82Manuel Miranda (Chi) Start Cycling Team Argentina
83Mathieu Peeters (Bel) CT Tomacc
84Peter Labeeuw (Bel) CT Tomacc
85Ahmed Ben Maatoug (Tun) Tunisia National Team
86Khelil Tamarent (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
87Joshua Cole (GBr) England North East Vecora
88Joe Skipper (GBr) England North East Vecora
89Yves Ngue Ngock (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
90Martin Haring (Svk) Slovakia National Team
91Martin Kostelnicak (Svk) Slovakia National Team
92Fathi Bennabi (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
93Oumarou Minougoo (Bur) Burkina Faso
94Martinien Tega (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
95Abdelmalek Madani (Alg) Groupement Sportif Petrolier Algerie
96Marmara Ugur (Tur) Brisaspor Turkiye
97Ahmed Lhanafi (Mar) Olympique Maroc
98Mohammed Elghoumari (Mar) Olympique Maroc
99Bram Imming (Ned) Grontmij Team Amsterdam
100Mutld Mert (Tur) Brisaspor Turkiye
101Martin Frano (Svk) Slovakia National Team
102Hamidou Yameogo (Bur) Burkina Faso0:07:24
103Rafael Stoker (Ned) Grontmij Team Amsterdam0:07:36
104Harouma Ipboudo (Bur) Burkina Faso0:08:24
105Raoul Mba (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun
106Michael Dales (GBr) England North East Vecora0:14:53
107Simon Funicane (NZl) CT Tomacc
108Yannick Lontsi (Cmr) SNH Velo Club Yaounde Cameroun0:16:44
109Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team Argentina0:29:13

Teams classification
1MTN Qhubeka9:24:51
2Morocco Espoir Team0:03:10
3Morocco National Team0:04:26
4Team Bonitas
5Miche - Guerciotti0:06:30
6Tunisia National Team0:08:54
7Brisaspor Turkiye0:09:56
8Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:11:04
9Grontmij Team Amsterdam0:12:00
10Slovakia National Team
11Start Cycling Team Argentina0:12:43
12Olympique Maroc
13Team Worldofbike.gr0:13:45
14CT Tomacc0:15:30
15England North East Vecora
16Groupement Sportif Petrolier Algerie
17Centre National de Cyclimse Maroc0:17:15
18Burkina Faso
19SNH Velo Club Yaounde Cameroun

Latest on Cyclingnews