Skip to main content

US 24-hour National Championship start list

Start list by category for national championships

Men solo
#Rider Name (Country)
1Andrew Carney
2Josh Tostado (Bach Builders)
3Cary Smith (Cary Smith-Hammer Nutrition)
4Ernest A Marnechin Jr
5Zeke Hersh
6Benjamin Koenig
7Kelly Magelky
8Matthew Juth
9Timothy Mcnamara
10Nate Ginzton
11Josh Oppenheimer
12Sampson Bruesewitz
13Michael Scott
14Jonathan Sykes
15Travis Macy
16Jonathan Davis (Trek Store Boulder)
17Will Baker
18Frank Garduno (WinnersNeverQuit)

Women solo
#Rider Name (Country)
1Carri Wullner
2L Coffelt
3Jari Kirkland
4Kristen Cannon
5Timari Pruis

Singlespeed men solo
#Rider Name (Country)
1Matt Finders
2Jason Winkler
3Cameron Chambers
4Brad Grohusky
5Brian Lehman
6Thomas Mcdonald
7Mike Harrison
8Judd Rohwer
9Shawn Gregory

Singlespeed women solo
#Rider Name (Country)
1Karen Rishel (No Tubes-Velo Bella)
2Heather Thiry

Men's duo teams
#Rider Name (Country)
1Alex Phipps & Matt Woodruff (BrokenSpokeCycling)
2Romolo Forcino & Bryan Taylor (Chains Required Bike Shop, Big Bear)
3Paul Tanguay & Thomas Taylor (Echelon Energy - Bald Duo)
4Clint Muhlfeld & Ben Parsons (Hammer Duo)
5Nate Bird & Dax Massey (Honey Stinger/Trek)
6Marc Calder & Patrick Miranda (STILL NUTS)

Women duo teams
#Rider Name (Country) Team
1Kara Holley & Sarah Kaufmann (Lil' girls on big wheels)

Mixed duo teams
#Rider Name (Country)
1Sarah Anderson & Max Taam (Honey Stinger / Trek Duo)
2Liz Baumgardt & Jim Simons (Jim Buys the M&M's)
3Mario Correa & Heidi Volpe (Sho-Air)

Men's junior (18 & under) four-person teams
#Rider Name (Country)
1Joshua Elston, Zane Enders, Larsson Johnson & Conner Smith (Kick Ass)
2Tyler Coplea, Travis Glysson, Zach Valdez & Casey Williams (Quadruple Gnar II)

Men's four-person teams
#Rider Name (Country)
1Jon Brown, David Ochs, Ethan Passant & Travis Scheefer (Alpine Orthopaedics Cycling Team)
2Billy Masterson, Jody Proctor, Jacob Toney & unknown (Excel Sports)
3Matthew Butterfield, Colin Cares, Phil Grove & Dustin Phillips (Hammer Nutrition)
4Kalan Beisel, Ross Schnell, Len Zanni & unknown (Honey Stinger/ Trek)
5Kiefer Hahn, Adam Jensen, Toby Meierbachtol & Doug Shryock (Kent Brothers Men)
6Robert Garcia, Damon Gilbert, Nate Hills & unknown (Krusty Knuckles)
7Cameron Brenneman, Macky Franklin, Michael Mccalla & Walt Wehner (New Mexico Allstars)
8Leslie Handy, Jean Paul Matthews, David Wert & Curt Wilhelm (Trek Bicycle Store)
9Chuck Gibson, Greg Gibson, Chris Holley & Noah Talley (Victorious Secret)
10Jason Donald, Jonathan Garcia, Scott Nagelkerke & Michael Ray (Westside Cycles)

Women four-person teams
#Rider Name (Country)
1Laurel Douglas, Heidi Gaskill, Heidi Rentz & Anya Weschler (Kent Brothers Women)
2Lynn Bush, Melissa Marts, Brenda Moczygemba & Jane Rynbrandt (TOUGH GIRL / SCOTT)

Men Masters 35+ four-person teams
#Rider Name (Country)
1Charlie Eckart, Jason Lapointe, Joel Mischke & Mike Scanlon (Basalt Bike & Ski / ESC)
2Joshua Cullen & unknown (Honey Stinger / Trek)
3Andy Leifer, Kirk Roberts, Dave Slingsby & Dave Wright (Missing Link)
4Joe Alligood, Michael Everett, Hans Garcia & Eric Skalski (NSW Flyin' Frogs)
5Bob Grover, T.J. Henshall, Chris Johnson & John Malloy (Plateau Crushers)
6Glen Adams, David Harward, Larry Oneil & Fred Porter (Wasatch Front Vets)
7Michael Gibbs, Edward Oliver, Mark Roebke & Stephen White (WUFA Def Com)
8Scott Bristol, Mike Carpenter, Aaron Countryman & Billy Schaaphok (Blind Stab)
9Thomas Dooley, Drew Geer, Michael Hogan & Keith Sanders (Justin's Nuts)

Women masters 35+ four-person teams
Rider Name (Country)
Kay Levesque, Stacy Moller, Michelle Slingsby & Coreen Wright (Nutzy Girlz Justins/Titus)