Skip to main content

Tour of Tasmania start list

Virgin Blue RBS Morgans
#Rider Name (Country) Team
1Pat Shaw (VIC)
2Cam Peterson (NSW)
3Mitch Pearson (NSW)
4Andrew Roe (SA)
5Rhys Gillett (VIC)
6Ben Dyball (NSW)
7Nick Dougall (QLD)

Genesys Wealth Advisers
#Rider Name (Country) Team
8Joel Pearson (NSW)
9Tom Robinson (TAS)
10Ben Grenda (TAS)
11Dylan Newell (VIC)
12Nathan Haas (ACT)
13Nathan Earle (TAS)
14John Cornish (VIC)

Malaysian National Team
#Rider Name (Country) Team
15Harrif Saleh (Malaysia)
16Fallanie Ali (Malaysia)
17Fakhrullah Alias (Malaysia)
18Shahrul Amin (Malaysia)
19Ghazali Hamid (Malaysia)
20Zamri Saleh (Malaysia)
21Yusrizal Usoff (Malaysia)

BikeNZ Ridestrong
#Rider Name (Country) Team
22James Williamson (NZ)
23George Bennett (NZ)
24Jason Christie (NZ)
25Taylor Gunman (NZ)
26Shem Rodger (NZ)

Black Peloton
#Rider Name (Country) Team
27Jeremy Yates (NZ)
28Josh Aldridge (NZ)
29Louis Crosby (NZ)
30Steve Furminger (NZ)
31Jeffrey Mcdowell (NZ)
32Jeremy Stephens (NZ)
33Bradley Tilby (NZ)

Drapac Professional Cycling
#Rider Name (Country) Team
34Peter Mcdonald (NSW)
35Adiq Othman (Malaysia)
36David Pell (VIC)
37Stuart Shaw (ACT)
38Rhys Pollock (NSW)
39Michael Phelan (ACT)

Jayco Skins
#Rider Name (Country) Team
40Alex Carver (NSW)
41Aaron Donnelly (NSW)
42Patrick Lane (VIC)
43Richard Lang (NSW)

Pure Tasmania/TIS
#Rider Name (Country) Team
44Matthew Rice (TAS)
45Fabio Calabria (VIC)
46Alex Clements (TAS)
47Campbell Flakemore (TAS)
48Jack Matthews (TAS)
49Luke Ockerby (TAS)
50Henry West (TAS)

Team Budget Forklifts
#Rider Name (Country) Team
51Cameron Jennings (QLD)
52Peter Herzig (QLD)
53Daniel Brickell (NSW)
54Joshua Prete (QLD)
55Harry Rassie (VIC)
56Darcy Rosenlund (NSW)

Total Rush - Hyster
#Rider Name (Country) Team
57Gordon Mccauley (NZ)
58Jason Allen (NZ)
59Alexander Ray (NZ)
60Michael Crosbie (VIC)
61Rowan Dever (VIC)
62Jake Sutherland (VIC)
63Will Tehan (VIC)

RECAB-BURNIE-GHD
#Rider Name (Country) Team
64Darren Rolfe (QLD)
65Aaron Jones (TAS)
66Andrew Margison (TAS)
67Adam Hartley (TAS)
68Danny Pulbrook (TAS)
69Nick Morgan (TAS)
70Callum Fagg (TAS)

Strahan Village
#Rider Name (Country) Team
71Eliot Crowther (NZ)
72Courtney Black (NZ)
73Yong Li (Malaysia)
74Amir Rusli (Malaysia)
75Akmal Amrun (Malaysia)
76Ruan Benson (Belgium)

Plan B Racing Team
#Rider Name (Country) Team
77Daniel Furmston (TAS)
78Anthony Giacoppo (WA)
79Brett Tivers (NZ)
80Elliott Wells (WA)
81Michael Fitzgerald (WA)
82Bradley Robinson
83Shaun Mccarthy (VIC)

McDonagh Blake-Witness
#Rider Name (Country) Team
84Adam Phelan (ACT)
85Geoff Straub (NSW)
86Andrew Crawley
87Reuben Donati
88Julian Hamill
89Alastair Loutit (ACT)
90Jake Magee

Search2retain-myteam2
#Rider Name (Country) Team
91Jay Bourke (VIC)
92Charles Howlett (VIC)
93Eric Sheppard (VIC)
94Stuart Smith (VIC)
95Alexander Smyth (VIC)
96Brodie Talbot (VIC)
97Amir Mustafarusli (Malaysia)

shortis.com.au Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
98Brendan Brooks (NSW)
99Luke Cridland (NSW)
100Ben Cutajar (QLD)
101Chris Jory (NSW)
102Matthew Marshall (NZ)

Lawson Homes Cycling
#Rider Name (Country) Team
103David Abraham (TAS)
104Andrew Arundel (ACT)
105Andrew Christie (VIC)
106Luke Padgett (TAS)
107Michael Smith (TAS)
108Andrew Smith (TAS)
109Joel Stearnes (TAS)

Team SASI Cycling
#Rider Name (Country) Team
110Matthew Benson (SA)
111Damien Howson (SA)
112Scott Mcphee (SA)
113Phillip Mundy (SA)

Central Coast Council
#Rider Name (Country) Team
114Joshua Apolony (NSW)
115Ben Grieve (TAS)
116Merlin Spranz (SA)
117Kristian Juel (QLD)
118Aidan Mckenzie (QLD)
119Lachlan Ambrose (SA)
120Timothy Walker (TAS)

West Coast Council
#Rider Name (Country) Team
121Jason Rigg (WA)
122Samuel Minehan (TAS)
123Matthew Bishop (VIC)
124Liam Dove (VIC)
125Nathan Elliott (VIC)
126David Hampton (VIC)
127Tom Mcdonough (VIC)