Skip to main content

NSW Grand Prix Series start list

Elite Men
#Rider Name (Country) Team
1Chris Sutton (Aus) Team Sky
2Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen- Mercator
3Michael Matthews (Aus) Rabobank
4Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling
5Wesley Sulzberger (Aus) Orica-GreenEdge
6Bernard Sulzberger (Aus) Team Raleigh-GAC
7Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
8Luke Davison (Aus) Budget Forklifts
9Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
10Aaron Gate (NZl) L and M Group Racing NZ
11Caleb Ewan (Aus) NSWIS
12Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
13Mitch Docker (Aus) Orica-GreenEdge
14Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco AIS
15Roy Pieters (Ned)
16Jack Beckinsale (Aus) Southern Cross Club
17Joe Chapman (NZl) L and M Group Racing
18Marc Williams (Aus) Budget Forklifts
19Ryan MacAnally (Aus) Budget Forklifts
20Peter Herzig (Aus) Budget Forklifts
21Luke Cridland (Aus) Southern Cross NSW
22Tom Ashley (NZl)
23Jonathon Cridland (Aus) Southern Cross NSW
24Blair Windsor (Aus) Budget Forklifts
25Phillip Grenfell (Aus) Tour de Cure
26Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling
27Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
28Brodie Talbot (Aus) Racing Kangaroos
29Jacob Kaufman (Aus) Tour de Cure
30Sam Rutherford (Aus) GPM Wilson Racing
31Josh Taylor (Aus) GPM Wilson Racing
32Caleb Jones (Aus) Tour de Cure
33Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Professional Cycling
34Peter Thompson (Aus) Drapac Professional Cycling
35Daniel O’Keefe (Aus) GPM Wilson Racing
36Joshua Cornish (Aus) Skoda St George
37Sam Nelson (Aus) Skoda St George
38Jared Triggs (Aus) Skoda St George
39Jordon Davies (Aus) Skoda St George
40Jeremy Scott (Aus) Skoda St George
41Jake Magee (Aus) GPM Wilson Racing
42James Canny (NZl)
43Damien Howson (Aus)
44Nathan Bradshaw (Aus) Skoda St George
45Jay Dutton (Aus) Skoda St George
46Nicholas D’Ambrosio (Aus) Parramatta Race Team
47Harrison Bailey (Aus) Parramatta Race Team
48Richard Allen (Aus) Parramatta Race Team
49Antony Dimitrovski (Aus) Parramatta Race Team
50Chris Boogert (Aus) Parramatta Race Team
51Reece Robinson (Aus)
52Luke Meers (Aus)
53Sam Arnold (Aus)
54Eamonn Bell (Aus)
55Michael Troy (Aus) Team Torq
56Rylee Field (Aus) Parramatta Race Team
57Dirk Roshier (Aus)
58Joseph Lewis (Aus) GPM Wilson Racing
59Jack Edwards (Aus) NSWIS
60Keegan Aitchison (Aus)
61Jarrod Conevey (Aus)
62Lewis Chapman (Aus)
63Tom Patton (Aus) Parramatta Race Team
64Michael Phelan (Aus) Parramatta Race Team
65Paul Archer (Aus)
66David Mainwarning (Aus)
67Brad Heffernan (Aus) NSWIS
68Luke Williams (Aus) NSWIS
69Harry Carter (Aus) NSWIS
70Alex Malone (Aus) Tour de Cure
71Daniel Bonello (Aus) Tour de Cure
72Kris Johnston (Aus)
73Nicholas Costello (Aus) Racing Kangaroos
74Craig Hutton (Aus) Racing Kangaroos
75Ayden Toovey (Aus) Racing Kangaroos
76Jordan Payne (Aus) Racing Kangaroos

 

Elite Women
#Rider Name (Country) Team
1Rochelle Gilmore (Aus) Dream Team
2Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
3Sue Forsyth (Aus) North Sydney
4Loes Gunnewijk (Ned) Orica-AIS Greenedge
5Kate Chilcott (NZl) Bates Bikes
6Ashlee Ankudinoff (AUS) AIS
7Shara Gillow (Aus) Orica-AIS
8Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
9Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS
10Rebecca Werner (Aus) Specialised Women
11Sarah Roy (Aus) St George
12Myfanwy Galloway (Aus) Dream Team
13Reta Trotman (NZl)
14Emily Collins (Aus)
15Amber Jenkins (Aus) Sydney Cycling Club
16Carlee Taylor (Aus) Dream Team
17Lauren Kitchen (Aus) Dream Team
18Kimberley Wells (Aus) Specialised Securitor
19Hannah Geelan (Aus) Specialised Securitor
20Gracie Sulzberger (Aus) Jayco- AIS
21Gracie Elvin (Aus) Jayco AIS
22Alexis Barnes (GBr)
23Amy Bradley (Aus)
24Josie Talbot (Aus)
25Holly Heffernan (Aus)
26Jenny Fay (Aus)
27Allie McDonald (Aus) Suzuki-Trek
28Brie Dutton (Aus) St George
29Laura Triggs (Aus) Suzuki-Trek
30Allison Rice (Aus) Suzuki-Trek
31Clare Mandeno (Aus) Sydney Uni Velo
32Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni Velo
33Rebecca Wiasak (Aus) Suzuki-Trek
34Laura Meadley (Aus) Suzuki-Trek
35Emma Viotto (Aus) Suzuki-Trek
36Kayla Salopek (Aus) Suzuki-Trek
37Alex Nichols (Aus) Suzuki-Trek
38Courtney Hansford (Aus) Parramatta
39Tegan Elferkh (Aus) Vikings
40Stephanie Lord (Aus) Randwick Botany
41Lara Batkin (Aus) St George
42Angela Smith (Aus) Racing Kangaroos
43Sophie Williamson (NZl) Wakatipu
44Angela Smith (Aus) Racing Kangaroos
45Cheryl Hulskamp (Aus)
46Hollee Simons (Aus) Bathurst
47Brittany Lindores (Aus) Team Boss Constructions
48Holly Hawtin (Aus) Sutherland
49Maria Prosperi (Aus) Illawarra
50Kirsten Howard (Aus) Bathurst
51Skye-Lee Armstrong (Aus) Sutherland
52Geraldine Blomfield-Brown (Aus) Waratah