Skip to main content

GVA Trofee - Koppenbergcross start list

Elite men
Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus
Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team
Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor
Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor
Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team
Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea
Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea
Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus
Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet
Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea
Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor
Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea
Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept
Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept Cycling Team
Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team
Mariusz Gil (Pol) Baboco
Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles
Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus
Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL
Thijs Al (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl
Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl
Eddy Van IJzendoorn (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl
Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti
Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team
Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam de Rijke
Marcel Meisen (Ger) Eddy Merckx-Indeland
Jiri Polnicky (Cze) Sunweb-Revor
Tom Van Den Bosch (Bel) Team AA Drink-Leontien.nl
Thomas Vernaeckt (Bel) Willems Veranda - Accent
Stijn Huys (Bel) Orange Babies
Kevin Cant (Bel) Van Goethem
Jimmy Tielens (Bel) Team DW Bikes
Patrick Gaudy (Bel) Barracuda

Elite women
Sanne van Paassen (Ned) Brainwash
Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens
Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie
Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing
Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl
Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team
Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea Cycling Team
Linda van Rijen (Ned) Skil
Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash
Arenda Grimberg (Ned)
Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team
Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Club
Martina Zwick (Ger) ABUS Nutrixxion
Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team
Nikoline Hansen (Den) Bov CC-Denmark
Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project
Christine Vardaros (USA) Baboco
Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren
Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team
Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
Nathalie Nijns (Bel) Sengers

U23 men
Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus
Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor
Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea
Vinnie Braet (Bel) Sunweb-Revor
Mike Teunissen (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
Micki Van Empel (Ned) Telenet-Fidea
Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea
Gianni Vermeersch (Bel) BKCP-Powerplus
Laurens Sweeck (Bel) Landbouwkrediet - KDL
Diether Sweeck (Bel) Landbouwkrediet - KDL
Arnaud Grand (Swi) Telenet-Fidea
Karel Hnik (Cze) Telenet-Fidea
David Van Der Poel (Ned) BKCP-Powerplus
Stan Godrie (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
Stef Boden (Bel) Sunweb-Revor
Angelo De Clercq (Bel) Sunweb-Revor
Sven Beelen (Bel) Sunweb-Revor
Tim Merlier (Bel) Sunweb-Revor
Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus
Michael Vanthourenhout (Bel) BOXX
Floris De Tier (Bel) Baboco
Kenneth Hansen (Den) Haderslev Starup
Vojtech Nipl (Cze) Simunek Cycling Project
Radek Polnicky (Cze) Simunek Cycling Project
Jan Nesvadba (Cze)
Jasper Ockeloen (Ned) Donckers Koffie-Jelly Belly Cycling