Skip to main content

GVA Trofee - Azencross start list

Elite men
1Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor
2Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
3Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team
4Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus
5Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor
6Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team
7Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea
8Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea
9Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
10Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
11Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti
12Mariusz Gil (Pol) Baboco
13Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea
14Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus
15Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl
16Jonathan Page (USA) Planet Bike-Blue Bicycles
17Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL
18Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea
19Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hirumet Taldea
20Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus
21Ben Berden (Bel) Ops Ale-Stoemper
22Lars Boom (Ned) Rabobank
23Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
24Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team
25Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet
26Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
27Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Revor
28Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
29Eddy Van IJzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team
30Craig Richey (Can) Renner Custom - Raleigh
31Kenneth Van Compernolle (Bel) Style & Concept Cycling Team
32Troy Wells (USA) Team Clif Bar
33Tom Van Den Bosch (Bel) Team AA Drink-Leontien.nl
34Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept
35Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels
36Mitchell Hoke (USA) Team Clif Bar
37Ryan Knapp (USA) Bob's Red Mill Cyclocross
38Patrick Gaudy (Bel) Barracuda
39Romain Lejeune (Fra) U.V.Aube
40Kristof Cop (Bel)
41Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team
42Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
43Stijn Huys (Bel) Orange Babies
44Jake Wells (USA) Stan's NoTubes Elite Cyclocross Team
45Kevin Cant (Bel) Van Goethem
46Jimmy Tielens (Bel) Team DW Bikes
47Dries Pauwels (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team
48Florian Vogel (Swi)
49Rudi Van Houts (Bel)
50Lewis Rattray (Aus)
51Marco Minnaard (Ned)
52Sébastien Ugolini (Fra) CD Haute Garonne
53Steven Van Vooren (Bel)
54Benjamin Sonntag (USA)
55Andrew Stuart (USA)
56Steve Lampier (Bel)

Elite women
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
2Sanne van Paassen (Ned) Brainwash
3Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing
4Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl
5Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie
6Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens
7Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team
8Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
9Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea Cycling Team
10Pauline Ferrand Prevot (Fra) A C Bazancourt Reims
11Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash
12Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team
13Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Club
14Linda van Rijen (Ned) Skil
15Arenda Grimberg (Ned)
16Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren
17Ellen Van Loy (Bel) Kriekel Cycling Team Tessenderlo
18Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project
19Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team
20Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
21Tessa Van Nieuwpoort (Ned)
22Hilde Quintens (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team
23Martina Zwick (Ger) ABUS Nutrixxion
24Christine Vardaros (USA) Baboco
25Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club - BMX R
26Madara Furmane (Lat)
27Lana Verberne (Ned)
28Shana Maes (Bel)
29Evy Kuijpers (Ned)
30Iris Ockeloen (Ned)
31Marijke De Pauw (Bel) WK Noord West Brabant
32Anja Nobus (Bel)
33Caren Commissaris (Bel)
34Susanne Juranek (Cze)
35Liv Susanne Bachmann (Ger)
36Maaike Lanssens (Bel)
37Dirkje Bazuin (Ned) Restore Cycling
38Lisa Heckmann (Ger)
39Keshia Verbeeck (Bel)
40Janice Geyskens (Bel)
41Lucinda Brand (Ned)

U23 men
1Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
2Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus
3Mike Teunissen (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
4Tijmen Eising (Ned) Sunweb-Revor
5Vinnie Braet (Bel) Sunweb-Revor
6Arnaud Grand (Swi) Telenet-Fidea
7Karel Hnik (Cze) Telenet-Fidea
8Micki Van Empel (Ned) Telenet-Fidea
9Zach McDonald (USA) Team Rapha Focus
10Kenneth Hansen (Den) Haderslev Starup
11Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountain Bike Racing Team
12Lubomir Petrus (Cze)
13Luke Gray (GBr)
14David Van Der Poel (Ned) BKCP-Powerplus
15Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea
16Tomas Paprstka (Cze)
17Jan Nesvadba (Cze)
18Gianni Vermeersch (Bel) BKCP-Powerplus
19Floris De Tier (Bel) Baboco
20Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus
21Camille Thominet (Fra)
22Sven Beelen (Bel) Sunweb-Revor
23Yannick Eckmann (Ger) Pearlizumi-Shimano-Focus
24Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea
25Michael Vanthourenhout (Bel) BOXX
26Pablo Rodriguez Guede (Spa)
27Matthias Bossuyt (Bel)
28Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
29Yannick Mayer (Ger) Team NSP
30Robert Watson (GBr) Paul Milnes RT/Bradford Olympic
31Jonathan Lastra Martinez (Spa)
32Stef Boden (Bel) Sunweb-Revor
33Lee Westwood (GBr) Cycle Shack/Forme Coaching
34Lex Reichling (Lux)
35Fabien Doubey (Fra)
36Toon Aerts (Bel)
37Dany Lacroix (Bel)
38Bart De Vocht (Bel)
39Loic Doubey (Fra)
40Lorenzo Pepermans (Bel)
41Raf Risbourg (Bel)
42Niels Koyen (Bel)
43Jelle Cant (Bel)
44Maxim Panis (Bel)
45Jeffrey Mellemans (Bel)
46Valentijn Van de Velde (Bel)
47Douwe Verberne (Ned) WV Schijndel
48Kenny Maes (Bel)
49Nick van Dijke (Ned)
50Vincent Louiche (Fra)
51Moreno Hofland (Ned)
52Joachim Janssens (Bel)
53Ilja Peyffers (Bel)
54Floris Tursi (Bel)
55Nick Van Huffelen (Bel)
56Bruce Dalton (GBr)
57Bart Barkhuis (Ned)
58Lewis Tamai-Wilson (GBr) Ashfield RC
59Harm van der Sanden (Ned)
60Niels Verdijck (Bel)
61Leander Bertels (Bel)
62Bryan Borowski (Ned)
63Eric Thill (Ned)
64Lex Reichling (Lux)
65Jacob de Roo (Ned)
66Daniel Gerow (USA) Wolverines-Acfstores.com
67Kolben Preble (USA) Clif Bar Development Cyclocross Team

Junior men
1Wout Van Aert (Bel)
2Andrew Dillman (USA)
3Yorben Van Tichelt (Bel)
4Silvin Herklotz (Ger)
5Curtis White (USA)
6Zane Godby (USA)
7Logan Owen (USA)
8Pjotr van Beek (Ned)
9Tobin Ortenblad (USA)
10Cypress Gorry (USA)
11Hugo Robinson (GBr)
12Stan Wijkel (Ned)
13Berne Vankeirsbilck (Bel)
14Sven Fritsch (USA)
15Michal Paaluta (Pol)
16Jordan Cullen (USA)
17Tim Ariesen (Ned)
18Toon Wouters (Bel)
19Eric Kramer (Ned)
20Björn van der Heijden (Ned)
21Bryan van Rooijen (Ned)
22John Francisco (USA)
23Luke Haley (USA)
24Ward Van Laer (Bel)
25Yves Coolen (Bel)
26Onno Verheyen (Bel)
27Kenneth Van Dessel (Bel)
28Jeffrey Jansegers (Bel)
29Tijs Huygen (Bel)
30Braam Merlier (Bel)
31Brent Van den Bosch (Bel)
32Jonas Degroote (Bel)
33X
34Bram Van Weymeersch (Bel)
35Brend De Brauwer (Bel)
36Arno Brocatus (Bel)
37Jens Coucckuyt (Bel)
38Joren Spruyt (Bel)
39Seppe Gorrens (Bel)
40Joran Mertens (Bel)
41Stig Callay (Bel)
42Martijn Budding (Ned)
43Steven Appelen (Bel)
44Robbie van Bakel (Ned)
45Neals De Graef (Bel)
46Michiel Van Dyck (Bel)
47Dieter Fleurackers (Bel)
48Nicholas De Laet (Bel)
49Glenn Havermans (Bel)
50Jasper van Dijk (Ned)
51Lars Van Giels (Bel)
52Koen van de Klundert (Ned)
53Brent Peeters (Bel)
54Michiel Anthonissen (Bel)
55Jelle Van den Plas (Bel)
56Floris Wassenaar (Ned)
57Jelle Wolsink (Ned)
58Jelle de Schepper (Ned)
59Daan de Schepper (Ned)
60Rowan Remmerswaal (Ned)
61Benoit Cosnefroy (Fra)
62Guillaume Pacary (Fra)
63Kurt Michielsen (Bel)
64Jelle den Boer (Ned)
65Michiel Van Echelpoel (Bel)
66Jake Womersley (USA)
67Aleo Lang (USA)
68Ciske van Gestel (Ned)
69Lionel Rocheleau (Can)
70Sam O’Keefe (USA)
71Nathaniel Morse (USA)
72Stephen Bassett (USA)
73Spencer Downing (USA)