Skip to main content

Champéry World Cup start lists

Start lists

Cross country - Elite men
#Rider Name (Country) Team
1Julien Absalon (Fra) Orbea
2Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
3José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
4Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team
5Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
6Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing
7Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing
8Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea
10Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
11Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing
12Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing
14Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
15Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
16Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
17Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team
18Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi
19Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
20Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team
21Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea
22Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain
23Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
24Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
25Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
26Fabian Giger (Swi) Rabobank-Giant Offroad Team
27Jan Skarnitzl (Cze)
29Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing
30Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour
31Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
32Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Team
33Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
34Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling
35Carlos Coloma Nicolas (Spa) MSC Bikes
36Robert Mennen (Ger)
38Nicola Rohrbach (Swi)
39Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International
40Martino Fruet (Ita)
41Bas Peters (Ned) Team Merida Combee
42François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies
43Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher
44Patrik Gallati (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
46Thomas Litscher (Swi) M.I.G. Team
47Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team
48Marek Konwa (Pol) Elettroveneta-Corratec
49Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D.
50Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team
52Kohei Yamamoto (Jpn)
53Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
54Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
55Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
56Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
57Lukas Kaufmann (Swi) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
58Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
59Liam Killeen (GBr) British National Team
60Jelmer Jubbega (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
61Henrique Avancini (Bra) ISD Cycling Team
62Sebastien Carabin (Bel) Lingier-Versluys Team
63Niels Wubben (Ned) Team Merida Combee
64Fabien Canal (Fra) Keops ITWO
65Shlomi Haimy (Isr) Infotre - Leecougan
66Irjan Luttenberg (Ned) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
67Gerhard Kerschbaumer (Ita)
68Zsolt Juhasz (Hun) Euro One-Cube MTB Team
69Markus Bauer (Ger)
70Marco Minnaard (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
71Adam Craig (USA) Rabobank-Giant Offroad Team
72Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team
73Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team
74Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team
75Derek Zandstra (Can) Canadian National Team
76Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team
77Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour
78Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
79Andrew Watson (Can) Canadian National Team
80Catriel Andres Soto (Arg) Infotre - Leecougan
81Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta-Corratec
82Michael Broderick (USA)
83Michal Lami (Svk)
84Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
85Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
86Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team
87Cristobal Silva Ibaceta (Chi) Chilean National Team
88Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling
89Rotem Ishai (Isr)
90Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team
91Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team
92Benjamin Sonntag (Ger)
93Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition
94Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop
95David Joao Serralheiro Rosa (Por)
96Marc Colom (Fra)
97Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi
98David Fletcher (GBr)
99Lee Williams (GBr)
100Nicolas Jeantet (Ita) ISD Cycling Team
101Robert Gehbauer (Aut)
102Jiri Hudecek (Cze)
103Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
104Ola Kjören (Nor) Team Fokus-Danica
105Magnus Darvell (Swe)
106Torsten Marx (Ger)
107Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
108Alexander Gehbauer (Aut)
109Dmytro Titarenko (Ukr) ISD Cycling Team
110Olof Jonsson (Swe) Eliza-Orbea Team
111Yader Zoli (Ita) Surfing Shop
112Pascal Meyer (Swi) M.I.G. Team
113Adrian Jackson (Aus)
114Kirill Kazantsev (Kaz)
115Kornel Osicki (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
116Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
117Rene Tann (Ger) German National Team
118Silvio Bundi (Swi)
119Martin Loo (Est) Infotre - Leecougan
120Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies
121Balz Weber (Swi)
122Marcel Fleschhut (Ger)
123Pascal Hossay (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
124Cal Britten (Aus)
125Jukka Vastaranta (Fin) Trek-Brentjens Mountain Bike Racing Team
126Stephen Ettinger (USA) US National Team
127Mykhaylo Batsutsa (Ukr) ISD Cycling Team
128Joshua Carlson (Aus)
129Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec
130Manfred Reis (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
131Matthias Leisling (Ger) Muskelkater Genesis Team
132Peter Glassford (Can)
133Freddy Betremieux (Fra)
134Cameron Jette (Can)
135Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour
136Fabian Strecker (Ger)
137Tim Lemmers (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
138Christopher Maletz (Ger)
139Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Team
140Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
141Severin Disch (Swi) Giant Swiss Team
142Adam Morka (Can)
143Oleksandr Kachanov (Ukr) Ukrainian National Team
144Kyosuke Takei (Jpn)
145Russell Finsterwald (USA) Subaru-Gary Fisher
146Sebastian Szraucner (Ger)
147Dirk Peters (NZl)
148Andy Eyring (Ger) German National Team
149Matthias Rupp (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
150Samuele Porro (Ita)
151Gilles Sarrazin (Fra)
152Rob Vangenechten (Bel) Team Saeco
153Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team
154Thibaut Bellanger (Fra)
155Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube MTB Team
156Mattias Nilsson (Swe)
157Andras Szatmary (Hun) Euro One-Cube MTB Team
158Erik Groen (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
159Felix Euteneuer (Ger) German National Team
160Benjamin Buchi (Swi)
161Sebastian Batchelor (GBr) Infotre - Leecougan
162Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team
163Matthias Hoi (Aut)
164Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team
165Elia Silvestri (Ita) Elettroveneta-Corratec
166Robby De Bock (Bel) Belgian National Team
167Dana Weber (USA)
168Thomas Lapeyrie (Fra) Scott Les Saisies
169Rourke Croeser (RSA)
170Artyom Golovaschenko (Kaz)
171Adrien Niyonshuti (Rwa) Rwandan National Team
172Matis Preimanis (Lat)
173Jakub Magnusek (Cze) S&H Superior MTB Team
174James Peacock (Aus)
175Ernests Benhens (Lat)
176Vivien Legastelois (Fra) Keops ITWO
177Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team
178Amaury Gernez Aurenge (Fra) Keops ITWO
179Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss Team
180Reto Indergand (Swi) FRM TG Zentralschweiz
181Simon Stiebjahn (Ger) German National Team
182Marcus Schulte-Luenzum (Ger) M.I.G. Team
183Fabrice Leguevaques (Fra) French National Team
184Travis Frisby (Aus) Australian National Team
185Kerry Werner (USA) US National Team
186Matthias Stirnemann (Swi) Swiss National Team
187Henrik Kippernes (Nor) Team Fokus-Danica
188Marcus Nicolai (Ger) German National Team
189Florian Thie (Swi) Swiss National Team
190Mark Csielka (Hun) Euro One-Cube MTB Team
191Marc Stutzmann (Swi) Swiss National Team
192Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Team
193Jack Hinkens (USA) US National Team
194Christopher Schwab (Aut) Austrian National Team
195Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazahk National Team

Cross country - Elite women
#Rider Name (Country) Team
1Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
2Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher
3Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol
4Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
5Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
6Julie Bresset (Fra) BH-Suntour
7Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team
8Esther Süss (Swi)
9Katrin Leumann (Swi)
10Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
11Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain
12Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher
13Mary Mcconneloug (USA)
14Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
15Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.ch Scott
16Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol
17Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing
18Tanja Zakelj (Slo) MBK Orbea
19Hanna Klein (Ger) German National Team
20Margarita Fullana Riera (Spa) Massi Team
21Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team
22Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International
24Alexandra Engen (Swe)
26Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice
27Anna Villar Argente (Spa) Spanish National Team
28Emily Batty (Can) Trek World Racing
29Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee
30Anja Gradl (Ger) Central Pro Team
31Fanny Bourdon (Fra)
32Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
33Rosara Joseph (NZl)
34Annie Last (GBr) British National Team
35Elisabeth Brandau (Ger) German National Team
36Janka Stevkova (Svk)
38Caroline Mani (Fra) BH-Suntour
39Rie Katayama (Jpn)
40Amanda Sin (Can) Canadian National Team
41Barbara Benko (Hun)
42Alla Boyko (Ukr) ISD Cycling Team
43Kathrin Stirnemann (Swi)
44Paula Gorycka (Pol) CCC Polkowice
45Julie Krasniak (Fra)
46Vivienne Meyer (Swi) Colnago Arreghini Sudtirol
47Anne Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
48Lily Matthews (GBr) British National Team
49Mikaela Kofman (Can) Canadian National Team
50Judith Pollinger (Ita) Italian National Team
51Sabine Spitz (Ger) Central Pro Team
52Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
53Laura Metzler (Fra) BH-Suntour
54Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team
55Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
56Nataliya Krompets (Ukr) Ukranian National Team
57Sarah Koba (Swi) Giant Swiss Team
58Katherine Compton (USA)
59Githa Michiels (Bel) Team Saeco
60Yolande Speedy (RSA)
61Rocio Gamonal Ferrera (Spa) Spanish National Team
62Maria Osl (Aut) Fischer-BMC
63Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition
64Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
65Maaris Meier (Est) Estonian National Team
66Chloe Forsman (USA) US National Team
67Carina Ketonen (Fin) VZW Goeman Scott Cycling Team
68Eszter Erdelyi (Hun)
69Sandra Walter (Can)
70Asa Maria Erlandsson (Swe)
71Daniela Campuzano (Mex) Mexican National Team
72Ivonne Kraft (Ger)
73Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team
74Vera Andreeva (Rus) Russian National Team
75Chengyuan Ren (Chn) Chinese National Team
76Fabienne Niederberger (Swi)
77Virginie Pointet (Swi) Bikepark.ch Scott
78Mona Eiberweiser (Ger) Central Pro Team
79Therese Rhodes (Aus)
80Stephanie Wiedner (Aut)
81Nina Homovec (Slo) MBK Orbea
82Daniela Veronesi (SMr)
83Katarzyna Solus (Pol) Polish National Team
84Silke Schmidt (Ger)
85Evelyn Staffler (Ita)
86Coralie Redelsperger (Fra)
87Catherine Vipond (Can) Canadian National Team
88Samara Sheppard (NZl)
89Nicoletta De Jager (Ned)
90Karin Groen (Ned)
91Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock FRW A.S.D.
92Noga Korem (Isr)
93Elisabeth Sveum (Nor) Hard Rocx Racing Team
94Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC
95Ying Liu (Chn) Chinese National Team
96Tatjana Dold (Ger)
97Rozanne Slik (Ned) Team Merida Combee
98Marie-Claude Surprenant (Can)
99Nadine Rieder (Ger)
100Camille Devi (Fra) Asptt Definitive Gitane
101Sofia Pezzatti (Swi)
102Alexa Hüni (Ger)
103Mariske Strauss (RSA)
104Lesley Ingram (GBr)
105Mirre Stallen (Ned)
106Lorraine Truong (Swi)
107Kiona Harbers (Ned)
108Marta Pastore (Ita)
109Caitlin De Wet (RSA)
110Michelle Hediger (Swi) Fischer-BMC
111Chiara Pastore (Ita)
112Nicole Hanselmann (Swi) Swiss National Team
113Tanja Starkermann (Swi) Fischer Junior MTB Team
114Myriam Saugy (Swi) Swiss National Team
115Annika Smail (NZl) New Zealand National team
116Zhuanzhuan Ye (Chn) Chinese National Team
117Roberta Monaldini (SMr) San Marco National Team
118Qinglan Shi (Chn) Chinese National Team
119Sufen Ma (Chn) Chinese National Team

Cross country - Junior men
#Rider Name (Country) Team
2Patrick Lüthi (Swi) Swiss National Team
3Kevin Krieg (Swi) Swiss National Team
4Fabian Paumann (Swi) Swiss National Team
5Lars Forster (Swi) Swiss National Team
6Claude Koster (Swi) Swiss National Team
7Tobias Spescha (Swi) Swiss National Team
8Julian Schelb (Ger) German National Team
9Lukas Kuch (Ger) German National Team
10Christian Pfäffle (Ger) German National Team
11Wenzel Böhm-Gräber (Ger) German National Team
12Sascha Bleher (Ger) German National Team
13Severin Lehmann (Ger) German National Team
14Jens Schuermans (Bel) Belgian National Team
15Bart De Vocht (Bel) Belgian National Team
16Olivier Bruwiere (Bel) Belgian National Team
17Didier Bats (Bel) Belgian National Team
18Richard Anderson (NZl) New Zealand National Team
19Hanus James (Aus) Australian National Team
20Evan Mcneely (Can) Canadian National Team
21Mitchell Bailey (Can) Canadian National Team
22Antoine Caron (Can) Canadian National Team
23Jeremy Martin (Can) Canadian National Team
24Jan Svorada (Cze) Czech National Team
25Radek Polnicky (Cze) Czech National Team
26Erik Jonsson (Swe) Swedish National Team
27Julien Trarieux (Fra) French National Team
28Paul Mathou (Fra) French National Team
29Maxime Urruty (Fra) French National Team
30Marvin Gruget (Fra) French National Team
31Thibault Geneste (Fra) French National Team
32Alrick Martin (Fra) French National Team
33Steven James (GBr) British National Team
34Grant Ferguson (GBr) British National Team
35Kenta Gallagher (GBr) British National Team
36Gregor Raggl (Aut) Austrian National Team
37Michael Millerferli (Aut) Austrian National Team
38Andreas Fuchs (Aut) Austrian National Team
39Carlos Enrique Moran Manzo (Mex) Mexican National Team
40Roy Goldstein (Isr) Israeli National Team
41Frantisek Lami (Svk) Slovakian National Team
42Nicolas Prudencio (Chi) Chilean National Team
43Nurlan Duisenov (Kaz) Kazakh National Team
44Vadim Galeyev (Kaz) Kazakh National Team
45Adria Noguera Soldevila (Spa) Spanish National Team
46Pablo Rodriguez Guede (Spa) Spanish National Team
47Pablo Guerrero Bonilla (Spa) Spanish National Team
48Antonio Santos Ridao (Spa) Spanish National Team
49Mykolay Shepel (Ukr) Ukrainian National Team
50Anton Liyubuy (Ukr) Ukrainian National Team
51Yevgen Lyvadnii (Ukr) Ukrainian National Team
52Roger Walder (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing
53Jeff Luyten (Bel) Team Saeco
54Jens Vandekinderen (Bel) Team Saeco
55Thijs Zuurbier (Ned) Team Merida Combee
56Julien Grimbert (Fra) Asptt Definitive Gitane
57Loic Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane
58Fabien Doubey (Fra) Asptt Definitive Gitane
59Stefan Peter (Swi) FRM TG Zentralschweiz
60Silvan Kaelin (Swi) FRM TG Zentralschweiz
61Dominik Risi (Swi) FRM TG Zentralschweiz
62Jonas Loretz (Swi) Thoemus Racing Team
63Severin Sagesser (Swi) Thoemus Racing Team
64Pieter Geluykens (Bel) Trek - KMC Trade Team VZW
65Bryan Allemann (Swi) Bikepark.ch Scott
66Philipp Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team
67Janos Ruch (Swi) Fischer Junior MTB Team
68Florian Suter (Swi) Fischer Junior MTB Team
69Thibault Poussin (Fra) Keops ITWO
70Maxime Salmon (Fra) Keops ITWO
71Rien Terpstra (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team
72Marc Schärli (Swi) Fischer-BMC
73Emilien Viennet (Fra) Team New Cycling
74Sam Flockhart (GBr) Lapierre International
75Ole Hem (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl MTB Racing Team
76Denny Lupato (Ita) Giant Italia Team
77Fabrice Mels (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team
78Valentin Berset (Swi) Swiss National Team
79Roger Jenny (Swi) Swiss National Team
80Elia Omodei (Swi) Swiss National Team
81Dylan Page (Swi) Swiss National Team
82Florian Chenaux (Swi) Swiss National Team
83Michael Stünzi (Swi) Swiss National Team

Cross country - Junior women
#Rider Name (Country) Team
102Marion Gauthier (Fra) French National Team
103Anais Simon (Fra) French National Team
104Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team
105Vania Schumacher (Swi) Swiss National Team
106Fabienne Andres (Swi) Swiss National Team
107Carmen Gehringer (Swi) Swiss National Team
108Johanna Techt (Ger) German National Team
109Helen Grobert (Ger) German National Team
110Sophia Ries (Ger) German National Team
111Stephanie Frank (Ger) German National Team
112Elise Marchal (Bel) Belgian National Team
113Yue Bai (Chn) Chinese National Team
114Laura Bietola (Can) Canadian National Team
115Lauren Rosser (Can) Canadian National Team
116Yana Belomoyna (Ukr) Ukrainian National Team
117Marta Tereshchuk (Ukr) Ukrainian National Team
118Tina Kindlhofer (Aut) Austrian National Team
119Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Scott
120Julie Berteaux (Fra) Keops ITWO
121Cecile Delaire (Fra) Keops ITWO
122Lisa Schrooder (Ned) Team Merida Combee
123Jil Saxer (Swi) Fischer Junior MTB Team
124Linda Indergand (Swi) FRM TG Zentralschweiz
125Miranda Agusti Sanchez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo

Downhill - Elite men
#Rider Name (Country) Team
1Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate
2Gee Atherton (GBr) Commencal
3Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team
4Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain
5Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International
6Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz
7Justin Leov (NZl) Trek World Racing
8Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles/Intense
9Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11
10Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles
11Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense
12Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate
13Michael Hannah (Aus) GT Bicycles
14Danny Hart (GBr) Giant Factory Team
15Steve Smith (Can) MS Evil Racing
16Luke Strobel (USA) MS Evil Racing
17Shaun O'connor (Aus) Kenda-Playbiker
18Julien Camellini (Fra) Chain Reaction Cycles/Intense
19Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing
20Bryn Atkinson (Aus)
21Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team
22Nick Beer (Swi) Scott 11
23Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team
24Aurélien Giordanengo (Fra) Mondraker Factory Team
26Joseph Smith (GBr) Kona
27Florent Payet (Fra) Blackmountain Morewood United
28Nico Vink (Bel)
29Ben Cathro (GBr)
30Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate
32Thomas Braithwaite (GBr)
33Romain Paulhan (Fra)
34Sam Dale (GBr)
36Mickael Pascal (Fra)
37Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani - Protone
38Mitchell Delfs (Aus)
39Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker
40Thibaut Ruffin (Fra) Commencal Superiders
41Joe Barnes (GBr)
42Robin Wallner (Swe) Team Sunn Montgenevre
43Harry Molloy (GBr)
44Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing
45Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense
46Kyle Strait (USA)
48Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) XMS Racing Squad
49Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense
50George Brannigan (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team
51Troy Brosnan (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz
52Joris Bigoni (Fra)
53Emanuel Pombo (Por)
54Matej Charvat (Cze) K.T.R. Racing Team
55Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team
57Marco Milivinti (Ita) Team Cingolani - Protone
58Bernat Guardia Pascual (Spa) Massi Team
59Fergus Lamb (GBr)
60Marcelo Gutierrez Villegas (Col) Colombian National Team
61Cédric Gracia (Fra)
62Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team
63Robert Smith (GBr)
64Dennis Dertell (Swe)
65Duncan Riffle (USA) Giant Factory Team
67Nathan Rankin (NZl) Kenda-Playbiker
68Benny Strasser (Ger)
69Chris Hutchens (GBr)
70Pasqual Canals Flix (Spa) XMS Racing Squad
71Ludovic May (Swi)
72Ralph Jones (GBr)
74Richard Thomas (GBr)
75Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United
76Curtis Keene (USA)
78Rémi Thirion (Fra) Team Sunn Montgenevre
79Adam Brayton (GBr)
81Joey Schusler (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team
83Boris Tetzlaff (Aut) Ghost A.T.G. Pro Team
84Lorenzo Suding (Ita)
86Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea
87Jan Cestnik (Slo) Unior Tools Team
88Simon Garstin (Can) Canadian National Team
89Dan Stanbridge (GBr) Dirt Norco Race Team
90Luis Paulo Vicente Ferreira (Por)
91Mathias Haas (Aut) RC Alpine Commencal Austria
92Santo Tessari (Cro)
93Claudio Cozzi (Ita) Team Dayco
94Josua Hein (Ger)
96Richard Leacock (NZl)
97Daniel Sims (NZl)
98Oscar Harnstrom (Swe)
99Krisjanis Lejnieks (Lat)
100Dejan Mamuzic (Cro) Croatian National Team
101Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop
102Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team
103Maxime Remy (Fra) Suspension Center
104Bernard Kerr (GBr) Norco World Team
105James Rennie (NZl)
106Daniel Pombo (Por)
107Lewis Buchanan (GBr) MS Evil Racing
108Cyrille Kurtz (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges
110Jack Reading (GBr)
111Scott Laughland (Irl)
112Mattia Arduino (Ita) Argentina Bike Gravity Team
113Janis Ozolins (Lat)
114Thomas Jeandin (Swi)
115Alex Bond (GBr)
116Harry Heath (GBr)
117Olivier Nicole (Fra)
118Kristjan Vrecek (Slo) Unior Tools Team
119Oliver Burton (GBr)
121Chris Barlin (Aus)
122Charly Di Pasquale (Fra)
123Benjamin Ayling (Aus)
124Ben Baker (GBr)
125Davide Michelis (Ita) Surfing Shop
127Billy Caroli (Swi)
128Rhys Atkinson (Aus)
129Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker
130Logan Binggeli (USA)
131Martin Frei (Swi)
132Ondrej Barta (Cze)
133David Eme (Fra)
134Gareth Brewin (GBr) 2Stage Factory
135Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie
136Roman Roschi (Swi)
137Pavel Cep (Cze)
138Janick Lieberherr (Swi)
140Scott Mears (GBr) British National Team
141Mathieu Gallean (Fra) Ryde-Racing
142Thibaud Radermecker (Bel) Belgian National Team
143Joseph Nation (NZl) New Zealand National Team
144Yann Gauvin (Can)
145Geoffrey Cholley (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges
146Nils Correvon (Swi) Swiss National Team
147Peter Williams (GBr) British National Team
148Hendrik Jonke (Aut) Austrian National Team
149Carlos Castro (Por) Portuguese National Team
150Mark Scott (GBr) British National Team
152Julien Piccolo (Fra) French National Team
153Mario Reinbacher (Aut) Austrian National Team
154Kristof Lenssens (Bel) Belgian National Team
155Erik Kimmel (Cze) K.T.R. Racing Team
156Ian Schaad (Swi) Swiss National Team
157Yannick Colomb (Fra) French National Team
158Sam Flockhart (GBr) Lapierre International
159Florian Arthus (Fra) French National Team
160Bertrand Gilles (Bel) Belgian National Team
161Bradley Benedict (USA) US National Team
162Frederico Pereira (Por) Portuguese National Team
163Markus Planitzer (Aut) Austrian National Team
164Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team
165Francesco Petrucci (Ita) Ancillotti Doganaccia Racing Team
166Nikolay Pukhir (Rus) Russian National Team
167Benjamin Verrier (Fra) French National Team
168Nicolas Walser (Swi) Swiss National Team
169Julien Giraud (Fra) Team Sport Bike
170Christian Wright (USA) Ex Drinks
171Marius Paccolat (Swi) Swiss National Team
172Bohumil Hajek (Cze) Czech National Team
173Oren Hasson (Isr) Israeli National Team
174Oyvind Maehle (Nor) Norwegian National Team
175Renaud Smaniotto (Fra) US Cagnes VTT
176Amado Stachenfeld (USA) US National Team
178Arthur Parret (Fra) Team Sport Bike
180Andréa Gamenara (Ita) Argentina Bike Gravity Team
181Jamie Maller (GBr) British National Team
183Mario Hohnjec (Cro) Croatian National Team
184Daniel Lavis (Aus) Australian National Team
185Arran Gannicott (GBr) British National Team
186Philipp Bünnemann (Ger) German National Team
188Nicklas Fastegaard (Nor) Norwegian National Team
189Neko Mulally (USA) Trek World Racing
190Faustin Figaret (Fra) Team Sport Bike
191Anthony Roumeas (Fra) Team Sport Bike
192Pietro Caire (Ita) Argentina Bike Gravity Team
194Greg Williamson (GBr) British National Team
195Jonathan Debus (Ger) British National Team
196Tanguy Boucherot (Fra) US Cagnes VTT
197Murray Dickson (Aus) Australian National Team
198Aviv Yanowski (Isr) Israeli National Team
199Jed Rooney (NZl) New Zealand National Team
200Sam Baker (NZl) New Zealand National Team
201Rupert Chapman (NZl) New Zealand National Team
202Alexandre Tissier (Fra) French National Team
203Ludovic Oget (Fra) Ryde-Racing
204Alexandre Lohner (Fra) French National Team
205Lutz Weber (Swi) Swiss National Team
206Edijs Pauls (Lat) Latvian National Team
207Marek Petelik (Cze) Czech National Team
208Marko Sisovic (Cro) Croatian National Team
210Tom Matthews (NZl) New Zealand National Team
212Alex Powell (GBr) 2Stage Factory
213Thomas Zanone (Fra) Team Sport Bike
214Cédric Moermans (Bel) Belgian National Team
215Arthur Racaud (Fra) US Cagnes VTT
216Basil Weber (Swi) Swiss National Team
218Nicolas Simon (Bel) Belgian National Team
219Freddy Hunziker (Swi) Scott 11
222Hayden Lee (NZl) New Zealand National Team
223Manuel Gruber (Aut) Austrian National Team
224Sagi Kopel (Isr) Israeli National Team
225Justyn Norek (Ita) Italian National Team
226Dominik Gspan (Swi)
227Gerard Wolfe (Irl)
228Daniel Wolfe (Irl)
229Zakarias Blom Johansen (Nor) Norwegian National Team
230Isak Leivsson (Nor) Norwegian National Team
231Terje Nylende (Nor) Norwegian National Team
232Kristoffer Haugland (Nor) Norwegian National Team
233Artem Sargsian (Ukr) Ukrainian National Team

Downhill - Elite women
#Rider Name (Country) Team
1Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain
2Floriane Pugin (Fra) Scott 11
4Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing
5Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center
6Myriam Nicole (Fra) Commencal Superiders
7Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense
8Mio Suemasa (Jpn)
9Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie
10Petra Bernhard (Aut) RC Alpine Commencal Austria
11Manon Carpenter (GBr)
12Micayla Gatto (Can)
13Katy Curd (GBr)
14Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team
15Harriet Rucknagel (Ger)
17Jessica Stone (GBr)
18Emilie Siegenthaler (Swi) Scott 11
19Miriam Ruchti (Swi) Dr-Gravity Union
20Joanna Petterson (RSA)
21Martina Bruehlmann (Swi)
22Caroline Sax (Fra)
23Nicole Beege (Ger)
24Sophie Borderes (Fra)
25Fanny Lombard (Fra)
27Alia Marcellini (Ita) Surfing Shop
28Morgane Charre (Fra)
29Kristina Filetin (Cro)
31Carla Freysen (RSA)
32Jacqueline Harmony (USA)
35Caro Gehrig (Swi)
36Leoni-Caroline Dickerhoff (Ger)
37Carina Cappellari (Swi)
38Caroline Forrer (Swi) Swiss National Team
40Agnes Delest (Fra) French National Team
41Lea Fourton (Fra) French National Team
42Maria Michalogiannaki (Gre) Unior Tools Team