Tour des Fjords: Van Gestel wins stage 1, Turek seizes race lead

Cycling Academy rider capitalises on time bonus to grab first leader's jersey

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise4:35:16 
2Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
3Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
4Torkil Veyhe (Den) Coloquick - Cult  
5Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data0:00:27 
6August Jensen (Nor) Team Coop  
7Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo  
8Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
9Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice  
10Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
11Max Walscheid (Ger) Team Sunweb  
12Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb  
13Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
14Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
15Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy  
16Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Veloconcept  
17Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team  
18Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
19Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor  
20Isac Lundgren (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
21Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor  
22Dylan Page (Swi) Caja Rural-Seguros RGA  
23Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no  
24Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data  
25Kasper Asgreen (Den) Team Veloconcept  
26Rasmus Wallin (Den) Coloquick - Cult  
27Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert  
28Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor  
29Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana Postobon  
30Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
31Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker Icopal  
32Mark Sehested Pedersen (Den) Team Veloconcept  
33Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
34Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
35Joakim Kjemhus (Nor) Team Coop  
36Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
37Ole Forfang (Nor) Team Joker Icopal  
38Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon  
39Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb  
40Marius Blålid (Nor) Team Fixit.no  
41Niklas Eg (Den) Team Veloconcept  
42Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
43Torjus Sleen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
44Richard Larsen (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
45Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform Cycling Team  
46Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
47Erik Sandersson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
48Audun Brekke Flotten (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
49Bjorn Tore Hoem (Nor) Team Joker Icopal  
50Markus Hoelgaard (Nor) Team Joker Icopal  
51Jonas Abrahamsen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
52Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy  
53Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
54Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
55Jesper Schultz (Den) Coloquick - Cult  
56Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
57Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon  
58Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
59Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy  
60Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
61Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop  
62Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no  
63Jesper Asselman (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
64Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Team Veloconcept  
65Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
66Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
67Bjørnar Vevatne Øverland (Nor) Team Fixit.no  
68Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
69Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
70Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Joker Icopal  
71Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo  
72Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Joker Icopal  
73Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team Veloconcept  
74Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
75Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
76Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Coloquick - Cult  
77Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
78Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
79Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
80Matti Manninen (Fin) Team Fixit.no  
81Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team  
82Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana Postobon  
83Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
84Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
85Serge Pauwels (Bel) Dimension Data  
86Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
87Chris Anker Sörensen (Den) Riwal Platform Cycling Team  
88Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team  
89Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon  
90Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sor  
91Otto Vergaerde (Bel) Veranda's Willems Crelan  
92Jaco Venter (RSA) Dimension Data  
93Christian Moberg Jörgensen (Den) Coloquick - Cult0:01:47 
94Kristian Kulset (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
95Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data0:02:13 
96Christophe Prémont (Bel) Veranda's Willems Crelan  
97Jappe Jaspers (Bel) Veranda's Willems Crelan  
98Jan William Jensen (Nor) Team Fixit.no0:03:52 
99Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data0:04:01 
100Albert Timmer (Ned) Team Sunweb  
101Rune Almindso Andersen (Den) Coloquick - Cult  
102Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sor  
103Sondre Kristiansen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
104Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Coop0:04:50 
105Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:06:16 
106Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
107Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy  
108Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
109Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crelan  
110Philip Lindau (Swe) Team Coop0:06:18 
111Torstein Traeen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
112Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop  
113Jesper Morkov (Den) Riwal Platform Cycling Team0:12:08 
114Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice0:13:20 
DNFAidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems Crelan  
DNFFridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sor  
General Classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy4:35:02 
2Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:02 
3Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:10 
4Torkil Veyhe (Den) Coloquick - Cult0:00:12 
5Ole Forfang (Nor) Team Joker Icopal0:00:35 
6Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data0:00:41 
7August Jensen (Nor) Team Coop  
8Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo  
9Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
10Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice  
11Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
12Max Walscheid (Ger) Team Sunweb  
13Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb  
14Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
15Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
16Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy  
17Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Veloconcept  
18Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team  
19Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
20Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor  
21Isac Lundgren (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
22Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor  
23Dylan Page (Swi) Caja Rural-Seguros RGA  
24Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no  
25Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data  
26Kasper Asgreen (Den) Team Veloconcept  
27Rasmus Wallin (Den) Coloquick - Cult  
28Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert  
29Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sor  
30Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana Postobon  
31Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
32Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker Icopal  
33Mark Sehested Pedersen (Den) Team Veloconcept  
34Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
35Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
36Joakim Kjemhus (Nor) Team Coop  
37Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
38Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon  
39Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb  
40Marius Blålid (Nor) Team Fixit.no  
41Niklas Eg (Den) Team Veloconcept  
42Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
43Torjus Sleen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
44Richard Larsen (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
45Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform Cycling Team  
46Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
47Erik Sandersson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
48Audun Brekke Flotten (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
49Bjorn Tore Hoem (Nor) Team Joker Icopal  
50Markus Hoelgaard (Nor) Team Joker Icopal  
51Jonas Abrahamsen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
52Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy  
53Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
54Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
55Jesper Schultz (Den) Coloquick - Cult  
56Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
57Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon  
58Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
59Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy  
60Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
61Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop  
62Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no  
63Jesper Asselman (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
64Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Team Veloconcept  
65Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
66Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
67Bjørnar Vevatne Øverland (Nor) Team Fixit.no  
68Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
69Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
70Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Joker Icopal  
71Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo  
72Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Joker Icopal  
73Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team Veloconcept  
74Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo  
75Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNl-Jumbo  
76Jonas Vingegaard Rasmussen (Den) Coloquick - Cult  
77Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon  
78Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
79Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
80Matti Manninen (Fin) Team Fixit.no  
81Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team  
82Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana Postobon  
83Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
84Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
85Serge Pauwels (Bel) Dimension Data  
86Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
87Chris Anker Sörensen (Den) Riwal Platform Cycling Team  
88Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team  
89Fernando Orjuela Gutierrez (Col) Manzana Postobon  
90Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sor  
91Otto Vergaerde (Bel) Veranda's Willems Crelan  
92Jaco Venter (RSA) Dimension Data  
93Christian Moberg Jörgensen (Den) Coloquick - Cult0:02:01 
94Kristian Kulset (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
95Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data0:02:27 
96Christophe Prémont (Bel) Veranda's Willems Crelan  
97Jappe Jaspers (Bel) Veranda's Willems Crelan  
98Jan William Jensen (Nor) Team Fixit.no0:04:06 
99Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data0:04:15 
100Albert Timmer (Ned) Team Sunweb  
101Rune Almindso Andersen (Den) Coloquick - Cult  
102Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sor  
103Sondre Kristiansen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
104Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Coop0:05:04 
105Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:06:30 
106Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
107Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy  
108Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg - Postnord  
109Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crelan  
110Philip Lindau (Swe) Team Coop0:06:32 
111Torstein Traeen (Nor) Uno - X Hydrogen Development Team  
112Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop  
113Jesper Morkov (Den) Riwal Platform Cycling Team0:12:22 
114Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice0:13:34 
Back to top