Ulissi leads Italian team sweep in Memorial Pantani

Visconti, Nibali round out podium

Diego Ulissi claimed victory in the Memorial Marco Pantani one-day race on Saturday, leading a proud Italian charge that saw Giovanni Visconti take second and Vincenzo Nibali third. 

The trio, all competing for the Italian national team rather than their trade teams, opened up a lead on the Montevecchio climb with over 60km remaining and managed to hold off the peloton for the remainder of the race. When it came to the sprint finish in Cesenatico, Ulissi got the better of his compatriots but they all took pleasure in a job well done. Kristian Sbaragli (MTN-Qhubeka) led the bunch home for fourth.

It is Ulissi's second victory of the season after his Giro d'Italia stage win and, with encouraging displays at the Tour de Pologne recently, his form bodes well for the World Championships road race next weekend. 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Nazionale Italiana4:39:23 
2Giovanni Visconti (Ita) Nazionale Italiana  
3Vincenzo Nibali (Ita) Nazionale Italiana  
4Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka0:00:31 
5Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
6Andrea Pasqualon (Ita) Roth - Skoda  
7Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
8Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx  
9Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia  
10Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
11Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
12Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
13Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
14Francesco Gavazzi (Ita) Southeast  
15Marco Tizza (Ita) Team Idea 2010 Asd  
16Andrea Fedi (Ita) Southeast  
17Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18  
18Marco Tecchio (Ita) Unieuro Wilier  
19Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
20Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil  
21Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice  
22Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18  
23Heiner Rodr Parra Bustamente (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
24Michele Scartezzini (Ita) Mg.Kvis-Vega  
25Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF  
26Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18  
27Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo  
28Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF  
29Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
30Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF  
31Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka  
32Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
33Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice  
34Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini  
35Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
36Primož Roglic (Slo) Adria Mobil  
37Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
38Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
39Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF  
40Mauro Finetto (Ita) Southeast  
41Andrea Ruscetta (Ita) Gm Cycling Team0:00:53 
42Rodolfo Andre Torres Agudelo (Col) Colombia  
43Simone Petilli (Ita) Unieuro Wilier  
44Jame Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
45José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Bora-Argon 18  
46Matteo Busato (Ita) Southeast  
DNFSonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF  
DNFSimone Sterbini (Ita) Bardiani CSF  
DNFAlessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF  
DNFAlberto Bettiol (Ita) Nazionale Italiana  
DNFValerio Agnoli (Ita) Nazionale Italiana  
DNFJacopo Guarnieri (Ita) Nazionale Italiana  
DNFGiacomo Nizzolo (Ita) Nazionale Italiana  
DNFIvan Santoromita (Ita) Nazionale Italiana  
DNFFranco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFSerghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFEmanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFSimone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFAlessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFAndrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec  
DNFMatthieu Boulo (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFFrédéric Brun (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFArmindo Fonseca (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFPierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFFlorian Guillou (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFJonathan Hivert (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
DNFLukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
DNFNikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice  
DNFJan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
DNFLeszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
DNFEdwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia  
DNFAlex Cano Ardila (Col) Colombia  
DNFSebastián Molano (Col) Colombia  
DNFFabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
DNFDaniel Martínez (Col) Colombia  
DNFJuan Pablo Valencia (Col) Colombia  
DNFManuel Belletti (Ita) Southeast  
DNFRafael Andriato (Bra) Southeast  
DNFLuca Wackermann (Ita) Southeast  
DNFSimone Ponzi (Ita) Southeast  
DNFAntonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFEmanuele Onesti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFDidier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini  
DNFAlessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFPier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFEduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini  
DNFNatnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka  
DNFNick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
DNFAdrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka  
DNFJayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka  
DNFJohann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka  
DNFSergey Nikolaev (Rus) Rusvelo  
DNFIgor Boev (Rus) Rusvelo  
DNFIvan Savitskii (Rus) Rusvelo  
DNFAndrei Solomennikov (Rus) Rusvelo  
DNFRoman Maikin (Rus) Rusvelo  
DNFKirill Pozdnyakov (Rus) Rusvelo  
DNFIvan Balykin (Rus) Rusvelo  
DNFEmanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18  
DNFBartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18  
DNFRalf Matzka (Ger) Bora-Argon 18  
DNFDominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18  
DNFCristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18  
DNFSimone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
DNFDanilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
DNFMirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
DNFYannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
DNFJavier Fran Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFFernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFFabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFCarlos Jimenez Lozano (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFEmanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFEnea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team  
DNFGianluca Giorgilli (Ita) Meridiana Kamen Team  
DNFCristiano Monguzzi (Ita) Meridiana Kamen Team  
DNFBruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFUros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team  
DNFEndi Širol (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFMateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team  
DNFNico Brüngger (Swi) Roth - Skoda  
DNFAlessio Bottura (Ita) Roth - Skoda  
DNFGiacomo Tomio (Ita) Roth - Skoda  
DNFLukas Jaun (Swi) Roth - Skoda  
DNFColin Stüssi (Swi) Roth - Skoda  
DNFAlberto Cecchin (Ita) Roth - Skoda  
DNFAndrea Vaccher (Ita) Roth - Skoda  
DNFMatthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFDaniel Biedermann (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFJohannes Schinnagel (Ger) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFStephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFLukas Grunwalder (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFMatej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFPaolo Lunardon (Ita) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFRostyslav Zhukovskyi (Ukr) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFEugenio Bani (Ita) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFYukinori Hishinuma (Jpn) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFRino Zampilli (Ita) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFUri Martins (Mex) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFRedi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle Smp  
DNFFilippo Fortin (Ita) Gm Cycling Team  
DNFMarco D'urbano (Ita) Gm Cycling Team  
DNFGianfranco Visconti (Ita) Gm Cycling Team  
DNFMatteo Rotondi (Ita) Gm Cycling Team  
DNFAntonio Di Sante (Ita) Gm Cycling Team  
DNFSebastian Stamegna (Ita) Gm Cycling Team  
DNFAndrea Cacciotti (Ita) Gm Cycling Team  
DNFLuca Cappelli (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFMaurizio Damiano (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFMatteo Malucelli (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFAlessandro Pettiti (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFAlessandro Mariani (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFMatteo Spreafico (Ita) Team Idea 2010 Asd  
DNFGiorgio Bocchiola (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFAdriano Brogi (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFThomas Capocchi (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFPaolo Ciavatta (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFDavide Leone (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFSilvio Giorni (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFAntonio Parrinello (Ita) D'amico Bottecchia  
DNFGian Marco Di Francesco (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFMatteo Occhialini (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFMichele Gazzarra (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFMoreno Giampaolo (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFLuca Muffolini (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFAntonio Santoro (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFRaffaele Radice (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFLorenzo Rota (Ita) Unieuro Wilier  
DNFGiovanni Carboni (Ita) Unieuro Wilier  
DNFRino Gasparrini (Ita) Unieuro Wilier  
DNFDavide Plebani (Ita) Unieuro Wilier  
DNFStefano Nardelli (Ita) Unieuro Wilier  
DNFGiovanni Pedretti (Ita) Unieuro Wilier  
DNFMarko Kump (Slo) Adria Mobil  
DNFKristjan Fajt (Slo) Adria Mobil  
DNFJon Bozic (Slo) Adria Mobil  
DNFDavid Per (Slo) Adria Mobil  
DNFDomen Novak (Slo) Adria Mobil  
DNFJosip Rumac (Cro) Adria Mobil  
DNFEvgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx  
DNFKirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx  
DNFAleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx  
DNFVasily Neustroev (Rus) Lokosphinx  
DNFDmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx  
DNFSergey Vdovin (Rus) Lokosphinx  
DNFAlexander Vdovin (Rus) Lokosphinx  
DNFMatteo Ferretti (Ita) Utensilnord  
DNFViktor Filutas (Hun) Utensilnord  
DNFBotond Hollo (Hun) Utensilnord  
DNFBence Loki (Hun) Utensilnord  
DNFDániel Móricz (Hun) Utensilnord  
DNFJános Pelikán (Hun) Utensilnord  
DNFBalázs Rózsa (Hun) Utensilnord  

Related Articles

Back to top