Lotto Thuringen Ladies Tour: Cecchini wins stage 2

Rivera stays in the overall lead

Elena Cecchini (Canyon-Sram) won the second stage at the Lotto Thüringen Ladies Tour on Tuesday. The Italian won the reduced group sprint ahead of stage 1 winner Coryn Rivera (Sunweb) and Lisa Brennauer (Wiggle High5). 

"It was a really tough race today, especially in the last lap. All the more I'm happy that I was able to take the win," Cecchini said. 

Rivera kept her overall race lead, now with a nine-second advantage over Cecchini and 11 seconds to Brennauer.

The second stage of the Lotto Thüringen Ladies Tour took place in Meiningen. The riders started the race in good weather conditions at the city centre of Meiningen and competed for 132.7km. Mia Radotic (BTC City Ljubljana) was the first to attack but she was reeled back in ahead of the first mountain sprint.

A 12-rider group cleared the field and gained nearly two minutes on the field but it came back together on the fourth and final lap of the circuit race. BTC City's Eugenia Bujak was the next to go, but she too was brought back ahead of the finale by a chasing Sunweb team, with their overall leader Rivera.

The field was all together with three kilometres to go and while Sunweb set up Rivera for another victory, it was Cecchini who won the group sprint.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing3:34:06 
2Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women  
3Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5  
4Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
5Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women  
6Eva Buurman (Ned) Trek-Drops  
7Demi Vollering (Ned) SWABOLadies.nl  
8Alba Teruel (Spa) Movistar Team Women  
9Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana  
10Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women  
11Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women  
12Marta Lach (Pol) Mt-Atom Deweloper  
13Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5  
14Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
15Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women  
16Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing  
17Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops  
18Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
19Tayler Wiles (USA) Trek-Drops  
20Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women  
21Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women  
22Stine Borgli (Nor) Norway  
23Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team  
24Polina Kirillova (Rus) Russia  
25Martina Ritter (Aut) Wiggle High5  
26Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
27Charlotte Becker (Ger) Hitec Products-Birk Sport  
28Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team  
29Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops  
30Carolin Schiff (Ger) Maxx Solar Lindis Women Cycling  
31Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
32Jacqueline Dietrich (Ger) Germany  
33Karolina Sowa (Pol) Mat-Atom Deweloper  
34Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
35Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
36Hannah Ludwig (Ger) Germany  
37Anna Christian (GBr) Trek-Drops0:00:44 
38Carolin Dietmann (Ger) Re/Max Cycling Team  
39Beate Zanner (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
40Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women  
41Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women  
42Aurela Nerlo (Pol) Mat-Atom Deweloper  
43Caroline Thorvik Olsen (Nor) Norway0:03:05 
44Marlies van der Lugt (Ned) SWABOLadies.nl  
45Gudrun Stock (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
46Romy Kasper (Ger) Ale Cipollini  
47Galina Chernycheva (Rus) Russia  
48Irina Ivanova (Rus) Russia  
49Grace Brown (Aus) Wiggle High5  
50Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing0:03:05 
51Roos Hoogeboom (Ned) SWABOLadies.nl  
52Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana  
53Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team  
54Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana  
55Marina Lihanova (Rus) Russia  
56Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling  
57Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing  
58Monika Brezna (Pol) Mat-Atom Deweloper  
59Karina Birkenes (Nor) Norway  
60Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Deweloper  
61Tatjana Paller (Ger) Germany  
62Tanja Erath (Ger) Canyon-SRAM Racing0:05:56 
63Line Marie Gulliksen (Nor) Hitec Products-Birk Sport  
64Viktoria Vinogradova (Rus) Russia  
65Jutta Stienen (Swi) Re/Max Cycling Team  
66Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team  
67Annina Jenal (Aut) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
68Eva Luca (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
69Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women's Team  
70Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing  
71Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women  
72Paulien Koster (Ned) NWVG-UPLUS  
73Margarita Syradoeva (Rus) Russia)0:09:48 
74Michelle Andres (Swi) Re/Max Cycling Team0:09:59 
75Hannah Payton (GBr) Trek-Drops  
76Vera Adrian (Nam) Re/Max Cycling Team  
77Nicole Steitenga (Ned) SWABOLadies.nl  
78Ingrid Moe (Nor) Norway  
79Michaela Ebert (Ger) Germany0:10:05 
80Macey Stewart (Aus) Wiggle High5  
81Julie Leth (Den) Wiggle High5  
82Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb Women  
83Amiliya Iskakova (Kaz) Astana Women's Team  
84Ingvild Gaskjenn (Nor) Norway  
85Femke Markus (Ned) NWVG-UPLUS0:19:04 
86Nynke Pellikaan (Ned) NWVG-UPLUS  
87Hanneke de Goeje (Ned) SWABOLadies.nl  
88Loes Adegeest (Ned) NWVG-UPLUS  
89Winanda Spoor (Ned) WNT Rotor Pro Cycling  
90Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
91Faina Potapova (Kaz) Kazakhstan  
92Fabienne Buri (Swi) Re/Max Cycling Team  
93Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana  
94Martina Weiss (Swi) Re/Max Cycling Team  
95Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG-UPLUS  
96Anne Marijn van der Graaf (Ned) NWVG-UPLUS  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana3 pts
2Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women2 
3Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women3 pts
2Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women2 
3Eva Buurman (Ned) Trek-Drops1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women3 pts
2Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women2 
3Eva Buurman (Ned) Trek-Drops1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing5 pts
2Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women4 
3Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High53 
4Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope2 
5Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women1 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops5 pts
2Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women3 
3Jacqueline Dietrich (Ger) Germany2 
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women5 pts
2Eva Buurman (Ned) Trek-Drops3 
3Grace Brown (Aus) Wiggle High52 
Mountian 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grace Brown (Aus) Wiggle High55 pts
2Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women3 
3Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops2 
Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Sunweb10:42:18 
2Movistar Team Women  
3Fdj Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
4Wiggle High5  
5Trek - Drops  
6Mat Atom Deweloper  
7Germany  
8Canyon-Sram Racing0:03:05 
9BTC City Ljubljana  
10WNT Rotor Pro Cycling Team  
11Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team  
12Swapit Agolico0:06:10 
13Russia  
14Norway  
15Re/Max Cycling Team0:15:55 
16Kazakhstan0:21:57 
17Noord-NWVG-Uplus0:44:04 
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women5:43:13 
2Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing0:00:09 
3Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High50:00:11 
4Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
5Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women  
6Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women0:00:12 
7Eva Buurman (Ned) Trek-Drops0:00:17 
8Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women0:00:19 
9Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana0:00:22 
10Alba Teruel (Spa) Movistar Team Women  
11Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5  
12Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
13Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women  
14Tayler Wiles (USA) Trek-Drops  
15Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women  
16Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing  
17Stine Borgli (Nor) Norway  
18Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
19Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women0:00:25 
20Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team0:00:26 
21Martina Ritter (Aut) Wiggle High5  
22Charlotte Becker (Ger) Hitec Products-Birk Sport  
23Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women  
24Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women0:00:27 
25Demi Vollering (Ned) SWABOLadies.nl0:00:29 
26Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops  
27Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
28Marta Lach (Pol) Mt-Atom Deweloper  
29Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops  
30Carolin Schiff (Ger) Maxx Solar Lindis Women Cycling  
31Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team  
32Hannah Ludwig (Ger) Germany  
33Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
34Aurela Nerlo (Pol) Mat-Atom Deweloper  
35Jacqueline Dietrich (Ger) Germany  
36Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
37Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
38Grace Brown (Aus) Wiggle High5  
39Carolin Dietmann (Ger) Re/Max Cycling Team  
40Karolina Sowa (Pol) Mat-Atom Deweloper  
41Beate Zanner (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
42Anna Christian (GBr) Trek-Drops0:01:13 
43Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Deweloper0:03:31 
44Gudrun Stock (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling0:03:34 
45Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling  
46Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana  
47Caroline Thorvik Olsen (Nor) Norway  
48Irina Ivanova (Rus) Russia  
49Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing  
50Lea Lin Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team  
51Roos Hoogeboom (Ned) SWABOLadies.nl  
52Marlies van der Lugt (Ned) SWABOLadies.nl  
53Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana  
54Romy Kasper (Ger) Ale Cipollini  
55Monika Brezna (Pol) Mat-Atom Deweloper  
56Tatjana Paller (Ger) Germany  
57Galina Chernycheva (Rus) Russia0:03:52 
58Karina Birkenes (Nor) Norway0:04:30 
59Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing0:04:34 
60Paulien Koster (Ned) NWVG-UPLUS0:06:22 
61Line Marie Gulliksen (Nor) Hitec Products-Birk Sport0:06:25 
62Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team  
63Jutta Stienen (Swi) Re/Max Cycling Team  
64Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women's Team  
65Eva Luca (Ger) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
66Annina Jenal (Aut) Maxx Solar Lindig Women Cycling  
67Polina Kirillova (Rus) Russia0:07:10 
68Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women0:07:17 
69Tanja Erath (Ger) Canyon-SRAM Racing0:07:21 
70Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing0:07:57 
71Viktoria Vinogradova (Rus) Russia0:08:25 
72Marina Lihanova (Rus) Russia0:10:17 
73Ingrid Moe (Nor) Norway0:10:28 
74Nicole Steitenga (Ned) SWABOLadies.nl  
75Vera Adrian (Nam) Re/Max Cycling Team  
76Michelle Andres (Swi) Re/Max Cycling Team  
77Margarita Syradoeva (Rus) Russia)0:10:31 
78Ingvild Gaskjenn (Nor) Norway0:10:34 
79Amiliya Iskakova (Kaz) Astana Women's Team  
80Julie Leth (Den) Wiggle High5  
81Hannah Payton (GBr) Trek-Drops0:10:42 
82Michaela Ebert (Ger) Germany0:10:56 
83Macey Stewart (Aus) Wiggle High50:11:30 
84Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb Women0:12:36 
85Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana0:19:23 
86Femke Markus (Ned) NWVG-UPLUS0:19:33 
87Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
88Faina Potapova (Kaz) Kazakhstan0:19:49 
89Nynke Pellikaan (Ned) NWVG-UPLUS0:19:57 
90Martina Weiss (Swi) Re/Max Cycling Team0:20:10 
91Anne Marijn van der Graaf (Ned) NWVG-UPLUS0:20:20 
92Loes Adegeest (Ned) NWVG-UPLUS0:20:27 
93Wendy Oosterwoud (Ned) NWVG-UPLUS  
94Winanda Spoor (Ned) WNT Rotor Pro Cycling0:20:33 
95Fabienne Buri (Swi) Re/Max Cycling Team0:20:39 
96Hanneke de Goeje (Ned) SWABOLadies.nl0:26:20 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women12 pts
2Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women10 
3Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women10 
4Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing7 
5Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope6 
6Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High56 
7Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women4 
8Eva Buurman (Ned) Trek-Drops3 
9Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women3 
10Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana3 
11Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women2 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops10 pts
2Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women9 
3Grace Brown (Aus) Wiggle High57 
4Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women3 
5Eva Buurman (Ned) Trek-Drops3 
6Jacqueline Dietrich (Ger) Germany2 
7Charlotte Becker (Ger) Hitec Products-Birk Sport2 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Sunweb17:10:40 
2Movistar Team Women0:00:05 
3Wiggle High50:00:06 
4Fdj Nouvelle-Aquitaine Futuroscope0:00:07 
5Trek - Drops0:00:09 
6Mat Atom Deweloper0:00:23 
7Germany  
8BTC City Ljubljana0:03:10 
9Canyon-Sram Racing0:03:14 
10Wnt Rotor Pro Cycling Team0:03:28 
11Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 20180:03:31 
12Norway0:06:29 
13Swapit Agolico0:06:36 
14Russia0:07:08 
15Re/Max Cycling Team0:16:21 
16Kazakhstan0:22:23 
17Noord-Nwvg-Uplus0:44:51 

 

Related Articles

Back to top