Sevilla wins Vuelta Chihuahua

Benitez claims final stage

Oscar Sevilla (Rock Racing) was the final winner of the fourth Vuelta a Chihuahua, finishing the sixth and final stage safely in the bunch to best Gregorio Ladino (Tecos Trek) by six seconds in the overall classification.

After 118 kilometers from Delicias to Chihuahua, it was Javier Benitez (Contentpolis-AMPO) who took home the final stage, although with a very slight gap to Takashi Miyazawa (Meitan) and Cristian Benenati (ISD). The Spaniard achieved his third victory this year, which equals his 'record' of 2008, a total of six stages in two attempts.

"Winning three stages is very complicated," Benitez said, "so I think I should be very happy. Fortunately in this Vuelta I had to deliver me. Both staff and riders have given me much confidence. I only had to finish their work. Today's stage was not very hard, so the riders had plenty of strength at the end. For me, this was the hardest day I've had. Today I could not fail a second time, having been second yesterday."

The stage began with an initial breakaway with Gregor Gazvoda (Meitan-Hompo), Hector Espasandín (Xacobeo-Galicia), Andrew Randell (Planet Energy) and Andrew Bajadali (Kelly Benefit), who joined in mid-stage Archimedes Lam (Alpura Delicias) and José Ochoa (Arenas Afamado). Their maximum lead was only 1:39 and they were neutralized in the second of five final laps of Chihuahua.

Sevilla cruised home to claim the overall honors, following up on the success teammate Paco Mancebo last year. "This is a triumph of the entire team. Whenever you win you feel very euphoric, but without my team, it wouldn’t have succeeded. And besides companions, they are friends.

"It is a very important success which motivates me to keep fighting. Despite the hypocrisy that exists in the world of cycling, I'm still winning. It has not been an easy win, but not too complicated for the team's work, especially with Mancebo, who only has to look at me and we understand each other.

Sevilla climbed to the podium ahead of Gregorio Ladino (Tecos), 6 seconds, and Rui Costa (Caisse d'Epargne) at 1:03, also winner of the mountains classification.

David Vitoria (Rock Racing) took the intermediate sprints classification, Michael Kreder (Rabobank) finished as the best under-23 of the Vuelta; Francisco Matamoros (Arenas), as the best Mexican rider and Caisse d'Epargne won the team overall standing

Full Results
1Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo2:32:03 
2Takashi Miyazawa (Jpn) Meitan Hompo  
3Cristian Benenati (Ita) ISD  
4Guillaume Boivin (Can) Planet Energy  
5Michael Van Stayen (Bel) Rabobank Continental  
6Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing  
7Mikayata Shimizu (Jpn) Meitan Hompo  
8Cesar Vaquera (Mex) Orven  
9Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto  
10Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne  
11Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing  
12Mauricio Frazer (Arg) Arenas-Afamado C.T.  
13Jose A. Benitez (Spa) Fuji-Servetto  
14Ricardo Tapia (Mex) Alpura-Delicias  
15Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia  
16Jose A. Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur  
17Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto  
18Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista  
19Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo  
20Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
21Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo  
22Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia  
23Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne  
24Joaquim Sampaio (Por) Madeinox Boavista  
25Gregor Cazvoda (Slo) Meitan Hompo  
26Rui A. Da Costa (Por) Caisse d'Epargne  
27Esteban Plaza (Spa) Andalucía-Cajasur  
28Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia  
29Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek  
30Gerardo Soto (Mex) Arenas-Afamado C.T.  
31Jessel Valenzuela (Mex) Alpura-Delicias  
32Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek  
33Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto  
34Michael Kreder (Ned) Rabobank Continental  
35Luis Macias (Mex) Tecos Trek  
36Dario Cioni (Ita) ISD  
37Ignacio Sarabia (Mex) Tecos Trek  
38Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur  
39Edgar Treviño (Mex) Orven  
40Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne  
41David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto  
42David Martin (Spa) Rock Racing  
43Jose L. Roldan (Spa) Andalucía-Cajasur  
44Michael Rasmussen (Den) Tecos Trek  
45Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia  
46Davide Ricci Bitti (Ita) ISD  
47Manuel Hernandez (Mex) Orven  
48Alvaro Argira (Arg) Arenas-Afamado C.T.  
49Juan J. Estrada (Spa) Andalucía-Cajasur  
50Matthew Busche (USA) Kelly Benefit Strategies  
51Danail Petrov (Bul) Madeinox Boavista  
52Javier Saenz (Spa) Alpura-Delicias  
53Ivan Raña (Spa) Xacobeo Galicia  
54Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies  
55Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek  
56Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental  
57Guillaume Pont (Fra) Meitan Hompo  
58Francisco Matamoros (Mex) Arenas-Afamado C.T.  
59Oscar García-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo  
60Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental  
61Jon Pardo (Spa) Madeinox Boavista  
62Jose Gomez (Mex) Canels Turbo  
63Xabier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur  
64Andrey Amador (Crc) Caisse d'Epargne  
65Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental  
66José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing  
67Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies  
68Alberto Morras (Spa) Madeinox Boavista  
69Leonardo Scarselli (Ita) ISD  
70Ángel Vicioso (Spa) Andalucía-Cajasur  
71Pedro Merino (Spa) Fuji-Servetto  
72Mickael Damien (Fra) Meitan Hompo  
73Oscar Gatto (Ita) ISD0:00:11 
74José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo  
75Jorge Pancoatl (Mex) Canels Turbo  
76Alessandro Colo (Ita) ISD  
77Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek  
78Eder Arenas (Mex) Arenas-Afamado C.T.  
79Glen Chadwick (Aus) Rock Racing  
80Juan C. Hernandez (Mex) Arenas-Afamado C.T.0:00:16 
81Bruno Langlois (Can) Planet Energy  
82Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental  
83Ramon Juarez (Mex) Arenas-Afamado C.T.0:00:28 
84Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo0:00:38 
85Alfredo Gabino (Mex) Canels Turbo0:00:57 
86François Parisien (Can) Planet Energy0:01:12 
87Joel Alamillo (Mex) Orven  
88Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental  
89Sergio Hernandez (USA) Rock Racing0:01:38 
90Ivan Martinez (Spa) Contentpolis-Ampo0:02:47 
91David Vitoria (Sui) Rock Racing  
92Arquidemes Lam (Mex) Alpura-Delicias  
93Jose A. Ochoa (Mex) Arenas-Afamado C.T.0:04:29 
94Hector Spaasandin (Spa) Xacobeo Galicia  
95Andrew Randell (Can) Planet Energy  
96Marco A. Ortega (Mex) Canels Turbo0:08:05 
97Edgar E. Mendez (Mex) Alpura-Delicias0:09:42 
Alto Tomas Garcia (Cat. 4), km. 55.8
1Hector Spaasandin (Spa) Xacobeo Galicia4pts
2Gregor Cazvoda (Slo) Meitan Hompo3 
3Andrew Randell (Can) Planet Energy2 
4Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies1 
Col.Lazaro CardenaS, km 28,10
1Gregor Cazvoda (Slo) Meitan Hompo5pts
2Hector Spaasandin (Spa) Xacobeo Galicia3 
3Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies2 
Tercera Vta., km. 106,60
1José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo5pts
2Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo3 
3Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo2 
Teams
1Meitan Hompo7:36:09 
2Fuji-Servetto  
3Rock Racing  
4Caisse d'Epargne  
5Xacobeo Galicia  
6Contentpolis-Ampo  
7Andalucia-Cajasur  
8ISD  
9Arenas-Afamado C.T.  
10Madeinox Boavista  
11Orven  
12Rabobank Continental  
13Tecos Trek  
14Alpura-Delicias  
15Kelly Benefit Strategies  
16Canels Turbo0:01:08 
17Planet Energy0:01:28 
Final general classification
1Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing20:32:43 
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek0:00:06 
3Rui A. Da Costa (Por) Caisse d'Epargne0:01:03 
4Dario Cioni (Ita) ISD0:05:13 
5Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne0:07:18 
6Michael Rasmussen (Den) Tecos Trek0:07:20 
7Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing0:07:39 
8Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto0:07:54 
9Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia0:07:58 
10Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne0:08:01 
11Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto0:08:05 
12Michael Kreder (Ned) Rabobank Continental0:08:12 
13David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto0:08:32 
14Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental0:08:41 
15Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek0:10:42 
16Oscar García-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo0:11:14 
17Andrew Bajadali (USA) Kelly Benefit Strategies0:12:39 
18Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies0:12:45 
19Francisco Matamoros (Mex) Arenas-Afamado C.T.0:12:57 
20Davide Ricci Bitti (Ita) ISD0:12:58 
21Jose A. Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur0:13:02 
22Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo0:13:44 
23José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing0:17:06 
24Jose Gomez (Mex) Canels Turbo0:20:51 
25José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo0:24:09 
26Glen Chadwick (Aus) Rock Racing0:24:11 
27Guillaume Pont (Fra) Meitan Hompo0:24:12 
28Alvaro Argira (Arg) Arenas-Afamado C.T.0:24:31 
29Ignacio Sarabia (Mex) Tecos Trek0:26:33 
30Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto0:29:05 
31Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:29:47 
32Arquidemes Lam (Mex) Alpura-Delicias0:31:54 
33David Vitoria (Sui) Rock Racing0:32:54 
34Matthew Busche (USA) Kelly Benefit Strategies0:33:14 
35Joaquim Sampaio (Por) Madeinox Boavista0:33:51 
36Xabier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur0:36:43 
37Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista0:36:49 
38David Martin (Spa) Rock Racing0:36:52 
39Andrey Amador (Crc) Caisse d'Epargne0:36:54 
40Ricardo Tapia (Mex) Alpura-Delicias0:37:00 
41Aitor Perez (Spa) Contentpolis-Ampo0:37:07 
42Danail Petrov (Bul) Madeinox Boavista  
43Esteban Plaza (Spa) Andalucía-Cajasur0:37:25 
44Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental0:37:46 
45Eder Arenas (Mex) Arenas-Afamado C.T.0:38:08 
46Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek0:40:08 
47Ivan Martinez (Spa) Contentpolis-Ampo0:40:38 
48Cesar Vaquera (Mex) Orven0:43:58 
49Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia0:45:29 
50Jon Pardo (Spa) Madeinox Boavista0:46:07 
51Jose L. Roldan (Spa) Andalucía-Cajasur0:47:28 
52Alfredo Gabino (Mex) Canels Turbo0:48:03 
53Gregor Cazvoda (Slo) Meitan Hompo0:49:10 
54Manuel Hernandez (Mex) Orven0:52:40 
55Cristian Benenati (Ita) ISD0:53:49 
56Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne0:53:50 
57Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:53:56 
58Alberto Morras (Spa) Madeinox Boavista0:54:00 
59Ángel Vicioso (Spa) Andalucía-Cajasur0:54:11 
60Juan J. Estrada (Spa) Andalucía-Cajasur0:54:52 
61Jose A. Benitez (Spa) Fuji-Servetto0:54:53 
62Takashi Miyazawa (Jpn) Meitan Hompo0:55:46 
63Alessandro Colo (Ita) ISD0:56:22 
64Mikayata Shimizu (Jpn) Meitan Hompo0:56:33 
65Leonardo Scarselli (Ita) ISD0:57:08 
66Andrew Randell (Can) Planet Energy0:58:01 
67Sergio Hernandez (USA) Rock Racing0:59:00 
68Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur0:59:03 
69Pedro Merino (Spa) Fuji-Servetto0:59:15 
70Mauricio Frazer (Arg) Arenas-Afamado C.T.0:59:20 
71Oscar Gatto (Ita) ISD1:00:09 
72Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo1:00:59 
73François Parisien (Can) Planet Energy1:01:04 
74Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek1:01:26 
75Jorge Pancoatl (Mex) Canels Turbo1:01:31 
76Ivan Raña (Spa) Xacobeo Galicia  
77Hector Spaasandin (Spa) Xacobeo Galicia1:01:50 
78Guillaume Boivin (Can) Planet Energy1:02:03 
79Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental1:02:06 
80Thomas Rabou (Ned) Rabobank Continental1:02:16 
81Javier Saenz (Spa) Alpura-Delicias1:02:32 
82Bruno Langlois (Can) Planet Energy1:02:40 
83Luis Macias (Mex) Tecos Trek1:03:55 
84Jessel Valenzuela (Mex) Alpura-Delicias1:05:12 
85Mickael Damien (Fra) Meitan Hompo1:07:02 
86Juan C. Hernandez (Mex) Arenas-Afamado C.T.1:07:06 
87Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo1:08:03 
88Michael Van Stayen (Bel) Rabobank Continental1:09:19 
89Joel Alamillo (Mex) Orven1:09:33 
90Marco A. Ortega (Mex) Canels Turbo1:10:25 
91Ramon Juarez (Mex) Arenas-Afamado C.T.1:12:37 
92Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies1:13:41 
93Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia1:17:45 
94Gerardo Soto (Mex) Arenas-Afamado C.T.1:17:48 
95Edgar E. Mendez (Mex) Alpura-Delicias1:18:03 
96Edgar Treviño (Mex) Orven1:18:28 
97Jose A. Ochoa (Mex) Arenas-Afamado C.T.1:21:44 
Mountains classification
1Rui A. Da Costa (Por) Caisse d'Epargne28pts
2Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing23 
3Xabier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur22 
4Michael Rasmussen (Den) Tecos Trek19 
5Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing17 
6Glen Chadwick (Aus) Rock Racing14 
7Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne13 
8Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek11 
9Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies11 
10David Vitoria (Sui) Rock Racing10 
11Ignacio Sarabia (Mex) Tecos Trek10 
Sprint classification
1David Vitoria (Sui) Rock Racing21pts
2Michael Rasmussen (Den) Tecos Trek15 
3Andrey Amador (Crc) Caisse d'Epargne13 
4Dario Cioni (Ita) ISD10 
5Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental10 
6Jose Gomez (Mex) Canels Turbo8 
7Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing6 
8Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia6 
9José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo5 
10Gregor Cazvoda (Slo) Meitan Hompo5 
11Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo5 
U23 classification
1Michael Kreder (Ned) Rabobank Continental  
2Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Continental  
3Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental  
4Cesar Vaquera (Mex) Orven  
5Jon Pardo (Spa) Madeinox Boavista  
6Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental  
7Alberto Morras (Spa) Madeinox Boavista  
8Pedro Merino (Spa) Fuji-Servetto  
9Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo  
10Guillaume Boivin (Can) Planet Energy  
11Niek Van Geffen (Ned) Rabobank Continental  
Regional rider classification
1Francisco Matamoros (Mex) Arenas-Afamado C.T.  
2Jose Gomez (Mex) Canels Turbo  
3Ignacio Sarabia (Mex) Tecos Trek  
4Arquidemes Lam (Mex) Alpura-Delicias  
5Ricardo Tapia (Mex) Alpura-Delicias  
6Eder Arenas (Mex) Arenas-Afamado C.T.  
7Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek  
8Cesar Vaquera (Mex) Orven  
9Alfredo Gabino (Mex) Canels Turbo  
10Manuel Hernandez (Mex) Orven  
11Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek  
Teams classification
1Caisse d'Epargne61:54:09 
2Tecos Trek0:02:06 
3Rock Racing0:04:32 
4Fuji-Servetto0:08:15 
5Contentpolis-Ampo0:31:50 
6Rabobank Continental0:38:12 
7Kelly Benefit Strategies0:42:38 
8ISD0:42:50 
9Arenas-Afamado C.T.0:59:25 
10Xacobeo Galicia1:01:39 
11Andalucia-Cajasur1:10:37 
12Madeinox Boavista1:18:19 
13Canels Turbo1:27:56 
14Alpura-Delicias1:45:16 
15Meitan Hompo1:50:30 
16Orven2:17:37 
17Planet Energy2:39:14 

 

Related Articles

Back to top