TechPowered By

More tech

Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen 2012

Date range:
July 16-22, 2012

July 18, Stage 2: Rund um Schleiz 103.7km

Teutenberg gets another stage win

By:
Cycling News
Published:
July 18, 2012, 18:01 BST,
Updated:
July 19, 2012, 0:10 BST

Johansson keeps race lead with savvy second place

Ina-Yoko Teutenberg (Team Specialized-lululemon) sprints to her second straight stage victory.

Ina-Yoko Teutenberg (Team Specialized-lululemon) sprints to her second straight stage victory.

view thumbnail gallery

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 3:13:27  
2 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
3 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS    
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
5 Adrie Visser (Ned) Skil Argos    
6 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 0:00:02  
7 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
8 Joelle Numainville (Can) Canadian National Team    
9 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon    
10 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo    
11 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team    
12 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS    
13 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:04  
14 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo    
15 Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon 0:00:09  
16 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:00:12  
17 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion    
18 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon    
19 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini    
20 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
21 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon    
22 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
23 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team    
24 Romy Kasper (Ger) RusVelo 0:01:30  
25 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion    
26 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team    
27 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini    
28 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
29 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
30 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink    
31 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini    
32 Amy Pieters (Ned) Skil Argos    
33 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team    
34 Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
35 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team    
36 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
37 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
38 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team    
39 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team    
40 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS    
41 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team    
42 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo    
43 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:02:14  
44 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team    
45 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
46 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER    
47 Julia Martisova (Rus) Be Pink    
48 Simona Frapporti (Ita) Be Pink    
49 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink    
50 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
51 Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
52 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS    
53 Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team    
54 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
55 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team    
56 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini    
57 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS 0:02:20  
58 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:04:27  
59 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team    
60 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon    
61 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team    
62 Malin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green    
63 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini    
64 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
65 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:05:01  
66 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team    
67 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink    
68 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team    
69 Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion    
70 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team    
71 Janneke Kanis (Ned) Skil Argos    
72 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
73 Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green    
74 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:06:39  
75 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
76 Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion    
77 Rowena Fry (Aus) Orica - AIS    
78 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:08:53  
79 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion 0:08:56  
80 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team    
81 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team    
82 Esra Tromp (Ned) Skil Argos    
83 Irina Molicheva (Rus) RusVelo 0:09:36  
84 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:13:55  
85 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
86 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:13:59  
87 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:16:47  
88 Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER    
89 Kelly Markus (Ned) Skil Argos    
90 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
91 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:16:49  
92 Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos    
93 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team    
94 Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team    
95 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:23:46  
96 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 0:23:48  
97 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team    
98 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team    
99 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion 0:23:51  
DNF Lucy Martin (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
DNF Evgenia Romanyuta (Rus) RusVelo    
DNF Karen Elzing (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
DNF Janine Bubner (Ger) German National Team    
DNF Lotta Lepistö (Fin) Finnish National Team    
DNF Jana Schemmer (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3  pts
2 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 2  
3 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  pts
2 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 2  
3 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 10  pts
2 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 6  
3 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS 4  
Mountain 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 5  pts
2 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 3  
3 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 2  
Mountain 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  pts
2 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 2  
3 Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 1  
Mountain 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 3  pts
2 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 2  
3 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1  
Young riders
# Rider Name (Country) Team Result
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 3:13:39  
2 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team    
3 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 0:01:18  
4 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini    
5 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
6 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
7 Amy Pieters (Ned) Skil Argos    
8 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team    
9 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:02:02  
10 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
11 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
12 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
13 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:04:15  
14 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon    
15 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
16 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:04:49  
17 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team    
18 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:06:27  
19 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
20 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:08:41  
21 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team 0:08:44  
22 Esra Tromp (Ned) Skil Argos    
23 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:13:43  
24 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:16:35  
25 Kelly Markus (Ned) Skil Argos    
26 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
27 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:16:37  
28 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:23:34  
29 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team 0:23:36  
Amateur riders
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joelle Numainville (Can) Canadian National Team 3:13:29  
2 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 0:00:10  
3 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team 0:01:28  
4 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team    
5 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
6 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
7 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team    
8 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team    
9 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:02:12  
10 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER    
11 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER    
12 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team    
13 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team    
14 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:04:25  
15 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:04:59  
16 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:06:37  
17 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER    
18 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:08:51  
19 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team 0:08:54  
20 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:13:53  
21 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog    
22 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:16:45  
23 Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER    
24 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:23:44  
25 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 0:23:46  
26 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team    
27 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team    
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Specialized Lululemon 9:40:32  
2 AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:05  
3 Orica AIS 0:01:21  
4 RusVelo 0:01:25  
5 Hitec Products Mistral Home Cycling Team 0:01:31  
6 Mcipollini Giambenini 0:01:33  
7 Ukraine 0:03:45  
8 Slovenia 0:04:19  
9 Dolmans-Boels Cycling Team 0:04:30  
10 Rabobank Women Cycling Team 0:05:03  
11 Be Pink 0:05:47  
12 Skil Argos 0:06:20  
13 Abus Nutrixxion 0:06:32  
14 Canada 0:08:00  
15 Kleo Ladies Team 0:09:53  
16 Alrikkson Go:Green 0:10:47  
17 Maxx-solar biEHLER 0:10:56  
18 Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:16:44  
19 Germany 0:19:52  
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 6:26:26  
2 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS 0:00:05  
3 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 0:00:07  
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:09  
5 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 0:00:12  
6 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon 0:00:21  
7 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 0:00:24  
8 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 0:00:34  
9 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo 0:00:41  
10 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
11 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:47  
12 Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon 0:00:48  
13 Joelle Numainville (Can) Canadian National Team 0:00:59  
14 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 0:01:00  
15 Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon 0:01:01  
16 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 0:01:02  
17 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team    
18 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 0:01:04  
19 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:01:05  
20 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion 0:01:06  
21 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:01:07  
22 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon 0:01:12  
23 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 0:01:19  
24 Amy Pieters (Ned) Skil Argos 0:01:53  
25 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink 0:01:58  
26 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 0:01:59  
27 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:02:09  
28 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:02:10  
29 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini 0:02:11  
30 Romy Kasper (Ger) RusVelo 0:02:15  
31 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team 0:02:23  
32 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 0:02:24  
33 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 0:02:25  
34 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team 0:02:31  
35 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
36 Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS 0:02:36  
37 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo 0:02:38  
38 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:02:42  
39 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS 0:02:57  
40 Simona Frapporti (Ita) Be Pink 0:03:09  
41 Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:03:12  
42 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team    
43 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini 0:03:15  
44 Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS 0:03:16  
45 Julia Martisova (Rus) Be Pink 0:03:17  
46 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:03:27  
47 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 0:03:35  
48 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:03:42  
49 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:04:43  
50 Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:05:11  
51 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon 0:05:17  
52 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 0:05:18  
53 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:05:19  
54 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team    
55 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:05:27  
56 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini 0:05:32  
57 Malin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green 0:05:36  
58 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER    
59 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team 0:06:13  
60 Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team 0:06:45  
61 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:07:55  
62 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 0:07:56  
63 Elke Gebhardt (Ger) Be Pink 0:08:12  
64 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:08:47  
65 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:09:42  
66 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:09:54  
67 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team 0:10:03  
68 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:14:40  
69 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:14:53  
70 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:15:02  
71 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:15:23  
72 Irina Molicheva (Rus) RusVelo 0:15:40  
73 Rowena Fry (Aus) Orica - AIS 0:15:54  
74 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:16:12  
75 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:17:57  
76 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team 0:18:13  
77 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 0:18:16  
78 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team 0:18:21  
79 Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green 0:18:40  
80 Janneke Kanis (Ned) Skil Argos 0:18:44  
81 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 0:18:45  
82 Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion 0:18:49  
83 Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion 0:20:05  
84 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:20:30  
85 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:22:38  
86 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion 0:22:45  
87 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:23:14  
88 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:26:10  
89 Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team 0:30:23  
90 Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:30:26  
91 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:30:35  
92 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team 0:33:18  
93 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:35:53  
94 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion 0:37:37  
95 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:38:54  
96 Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos 0:38:57  
97 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team 0:45:52  
98 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 0:46:14  
99 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:46:34  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 20  pts
2 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 19  
3 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 7  
4 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 6  
5 Judith Arndt (Ger) Orica - AIS 6  
6 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 4  
7 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 3  
8 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  
9 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 1  
10 Romy Kasper (Ger) RusVelo 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS 17  pts
2 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 11  
3 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 5  
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 3  
5 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 3  
6 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 2  
7 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 2  
8 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 2  
9 Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon 2  
10 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1  
11 Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon 1  
12 Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 1  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 6:27:07  
2 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:26  
3 Amy Pieters (Ned) Skil Argos 0:01:12  
4 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 0:01:29  
5 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 0:01:43  
6 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team 0:01:50  
7 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green    
8 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:02:46  
9 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:03:01  
10 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:04:02  
11 Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon 0:04:36  
12 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:04:38  
13 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:09:01  
14 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:09:13  
15 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:14:12  
16 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:14:42  
17 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:15:31  
18 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:17:16  
19 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 0:17:35  
20 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team 0:17:40  
21 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 0:18:04  
22 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:19:49  
23 Esra Tromp (Ned) Skil Argos 0:21:57  
24 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:22:33  
25 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:25:29  
26 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:29:54  
27 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:38:13  
28 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team 0:45:11  
29 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:45:53  
Amateur riders classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joelle Numainville (Can) Canadian National Team 6:27:25  
2 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 0:00:20  
3 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:01:10  
4 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team 0:01:24  
5 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 0:01:26  
6 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team 0:01:32  
7 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:01:43  
8 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:02:28  
9 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:02:43  
10 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:04:37  
11 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 0:06:56  
12 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 0:06:57  
13 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team 0:07:48  
14 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:08:55  
15 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 0:13:54  
16 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:14:03  
17 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:15:13  
18 Mieke Kröger (Ger) German National Team 0:16:58  
19 Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team 0:17:22  
20 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 0:19:31  
21 Corinna Lechner (Ger) German National Team 0:22:15  
22 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 0:25:11  
23 Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER 0:29:27  
24 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team 0:32:19  
25 Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team 0:44:53  
26 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 0:45:15  
27 Sarah Scharbach (Ger) German National Team 0:45:35  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Team Specialized Lululemon 19:20:42  
2 AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:00:36  
3 Orica AIS 0:01:41  
4 RusVelo 0:01:48  
5 Hitec Products Mistral Home Cycling Team 0:02:03  
6 Mcipollini Giambenini 0:02:22  
7 Dolmans-Boels Cycling Team 0:06:02  
8 Be Pink 0:06:45  
9 Skil Argos 0:07:19  
10 Ukraine 0:07:44  
11 Rabobank Women Cycling Team 0:07:59  
12 Kleo Ladies Team 0:11:53  
13 Slovenia 0:12:11  
14 Canada 0:18:08  
15 Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 0:18:29  
16 Abus Nutrixxion 0:20:33  
17 Alrikkson Go:Green 0:25:20  
18 Maxx-solar biEHLER 0:28:46  
19 Germany 0:38:11