Moreno Hofland wins inaugural Famenne Ardenne Classic

Dutchman takes his first win for Lotto Soudal

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal4:51:15 
2Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Metropole  
3Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
4Colin Chris Stüssi (Swi) Roth-Akros  
5Jordan Levasseur (Fra) Armee de Terre  
6Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
7Marvin Tasset (Bel) AGO - Aqua Service  
8Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
9Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
10Dries De Bondt (Bel) Veranda's Willems Crelan  
11Jesper Asselman (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
12Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan  
13Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
14Mathias De Witte (Bel) Cibel - Cebon  
15Stephen Williams (GBr) SEG Racing Academy  
16Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
17Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
18Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
19Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
20Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
21Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
22Thomas Joly (Fra) Roubaix Lille Metropole  
23Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
24Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole  
25Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal0:00:09 
26Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
27Sander Armee (Bel) Lotto Soudal0:00:14 
28Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise0:00:34 
29Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  
30Luuc Bugter (Ned) Delta Cycling Rotterdam  
31Roland Thalmann (Swi) Roth-Akros  
32Jan Petelin (Lux) Team Differdange-Losch  
33Gerco Pastoor (Ned) Delta Cycling Rotterdam  
34Gianni Marchand (Bel) Cibel - Cebon  
35Bastien Duculty (Fra) Armee de Terre  
36Adriaan Janssen (Ned) SEG Racing Academy  
37Dennis Coenen (Bel) Cibel - Cebon  
38Michiel Dieleman (Bel) Cibel - Cebon  
39Joshua Teasdale (GBr) Team Differdange-Losch  
40Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij0:01:05 
41Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
42Tom Vermeer (Ned) Team Differdange-Losch0:01:51 
43Cristian Raileanu (Mda) Team Differdange-Losch  
44Lennert Teugels (Bel) Veranda's Willems Crelan  
45Hartthijs De Vries (Ned) SEG Racing Academy  
46Jens Van Den Dool (Ned) Delta Cycling Rotterdam0:02:03 
47Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:05:20 
48Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan  
49Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal  
50Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal0:06:24 
51Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters0:07:59 
52Mitchell Mulhern (Aus) Delta Cycling Rotterdam0:08:03 
53Jerome Mainard (Fra) Armee de Terre  
54Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange-Losch  
55Tom Thill (Lux) Team Differdange-Losch  
56Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters  
57Robby Cobbaert (Bel) Cibel - Cebon  
58Jason Van Dalen (Ned) Delta Cycling Rotterdam0:09:52 
59Rens Tulner (Ned) Delta Cycling Rotterdam  
60Jan Maas (Ned) SEG Racing Academy  
61Brent Van De Kerkhove (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice0:11:58 
62Roberto Vukovic (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters  
63Alexander Geuens (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  
64Max Emil Boholm Kørner (Nor) T. Palm Pole Continental Wallon  
65Auxence Buntinx (Bel) T. Palm Pole Continental Wallon  
66Christophe Prémont (Bel) Veranda's Willems Crelan  
67Guillaume Haag (Bel) T. Palm Pole Continental Wallon  
68Damian Lüscher (Swi) Roth-Akros0:14:16 
69Pierre Goebeert (Bel) AGO - Aqua Service0:04:34 
70Anthony Debuy (Bel) AGO - Aqua Service  
71Sylvain Moniquet (Bel) AGO - Aqua Service  
72Kenny Molly (Bel) AGO - Aqua Service  
73Joeri Calleeuw (Bel) Roubaix Lille Metropole  
DNFLawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
DNFJens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
DNFBrecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  
DNFValentin Baillifard (Swi) Roth-Akros  
DNFStijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
DNFRemy Mertz (Bel) Lotto Soudal  
DNFThibault Ferasse (Fra) Armee de Terre  
DNFMorgan Kneisky (Fra) Armee de Terre  
DNFSean De Bie (Bel) Lotto Soudal  
DNFJames Shaw (GBr) Lotto Soudal  
DNFDries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
DNFMaxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
DNFRuben Pols (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise  
DNFRomain Campistrous (Fra) Armee de Terre  
DNFJordi Meeus (Bel) SEG Racing Academy  
DNFJimmy Janssens (Bel) Cibel - Cebon  
DNFJan Reynaerts (Bel) Cibel - Cebon  
DNFJérémy Lecroq (Fra) Roubaix Lille Metropole  
DNFLander Seynaeve (Bel) Roubaix Lille Metropole  
DNFHenrik Evensen (Nor) SEG Racing Academy  
DNFTom Dernies (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
DNFMarten Kooistra (Ned) SEG Racing Academy  
DNFSjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
DNFSjoerd Bax (Ned) Delta Cycling Rotterdam  
DNFJelle Donders (Bel) Team Differdange-Losch  
DNFMaxim Rusnac (Mda) Team Differdange-Losch  
DNFAaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters  
DNFViktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters  
DNFLuca Felix Happke (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Parnters  
DNFIde Schelling (Ned) SEG Racing Academy  
DNFKevyn Ista (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect  
DNFDiego Wendelspiess (Swi) Roth-Akros  
DNFRobin Haubruge (Bel) T. Palm Pole Continental Wallon  
DNFAntoine Didier (Bel) T. Palm Pole Continental Wallon  
DNFWilliam Elliott (Can) T. Palm Pole Continental Wallon  
DNFEdward Walsh (Can) T. Palm Pole Continental Wallon  
DNFElias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crelan  
DNFKevin De Jonghe (Bel) Cibel - Cebon  
DNFGordon De Winter (Bel) AGO - Aqua Service  
DNFBrian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
DNFLionel Taminiaux (Bel) AGO - Aqua Service  
DNFDavid Boucher (Fra) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  
DNFJordi Van Dingenen (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice  
DNFPim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
DNFEtienne Van Empel (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij  
DNFMatthias Reutimann (Swi) Roth-Akros  
DNFArthur Baude (Bel) AGO - Aqua Service  
Back to top