Platt/Huber continue Cape Epic dominance with stage 3 victory

Annika Langvad and Ariane Kleinhans take women's stage

Results

Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Karl Platt (Ger) / Urs Huber (Swi) Bulls4:25:54 
2Nicola Rohrbach (Swi) / Matthias Pfrommer (Ger) Centurion Vaude by Meerendal0:02:09 
3Alban Lakata (Aut) / Kristian Hynek (Cze) Topeak Ergon Racing0:02:54 
4Manuel Fumic (Ger) / Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing0:05:18 
5Periklis Ilias (Grc) / Tiago Jorge Ferreira Oliveira (Por) Dolomiti Superbike0:05:56 
6Simon Stiebjahn (Ger) / Tim Boehme (Ger) Bulls 20:07:09 
7Darren Lill (Rsa) / Waylon Woolcock (RSA) USN Purefit  
8Samuele Porro (Ita) / Damiano Ferraro (Ita) Trek-Selle San Marco A0:07:29 
9Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) / Fabian Rabensteiner (Ita) Trek-Selle San Marco B0:07:31 
10Jeremiah Bishop (USA) / Erik Kleinhans (RSA) Topeak Ergon Racing 20:14:38 
11Rudi Van Houts (Ned) / Hans Becking (Ned) CST Superior0:15:06 
12Gawie Combrinck (Rsa) / Nico Bell (RSA) NAD Pro MTB0:16:51 
13Martin Gluth (Ger) / Sascha Weber (Ger) Novus OMX Pro0:18:11 
14Wolfgang Krenn (Aut) / Joao Moreira (Por) Asrin Property Developers0:20:56 
15Filip Adel (Cze) / Jan Jobanek (Cze) Mitas Superior0:22:12 
16Christopher Wolhuter (RSA) / Craig Boyes (RSA) Imbuko-Freewheel Cycology0:29:46 
17Daniel Geismayr (Aut) / Hermann Pernsteiner (Aut) Centurion Vaude by Meerendal0:30:21 
18Sebastian Stark (Ger) / Felix Fritzsch (Ger) TBR-Werner0:31:38 
19Carl Pasio (RSA) / Charles Keey (RSA) Britehouse Biogen0:31:53 
20Nathan Byukusenge (Rwa) / Thinus Redelinghuys (RSA) Rwanda0:32:28 
Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annika Langvad (Den) / Ariane Kleinhans (Swi) Spur-Specialized5:18:47 
2Sally Bigham (GBr) / Adel Morath (Ger) Topeak Ergon0:00:32 
3Robyn De Groot (RSA) / Jennie Stenerhag (Swe) Ascendis Health0:01:11 
4Sabine Spitz (Ger) / Yana Belomoina (Ukr) Sport for Good0:04:49 
5Hielke Elferink (Ned) / Elisabeth Brandau (Ger) Meerendal Rocky EBE0:13:26 
6Esther Suss (Swi) / Catherine Williamson (GBr) Meerendal Wheeler0:14:58 
7Theresa Ralph (RSA) / Yolandi Du Toit (RSA) Galileo Risk0:27:36 
8Dalene Van der Leek (RSA) / Sharon Laws (GBr) Energade Racing0:29:26 
9Janka Keseg Stevkova (Svk) / Murillo Sandra Santanyes (Spa) Asrin Cycling0:42:32 
10Muriel Bouhet (Fra) / Merce Pacios Pujado (Spa) Liv - MTB Pro1:37:27 
11Marleen Lourens (RSA) / Nicky Giliomee (RSA) Speed Structures1:40:58 
12Hannele Steyn (RSA) / Anneke Viljoen (RSA) Nolands Spar Ladies2:34:50 
13Aretha Eksteen (RSA) / Desiree Strydom (RSA) Tiletoria Epic Ladies2:47:53 
14Nicky Webb (RSA) / Mikayla Webb (RSA) CANSA Mother & Daughter2:56:58 
15Joanie Kift (RSA) / Mariette Hattingh (RSA) Fresh To Go3:05:22 
16Monika Silvia Valm (Est) / Lena Halvari (Nor) Velo City Specialized3:29:10 
17Colleen Jacobs (RSA) / Johandri Jacobs (RSA) Mommy & Hunny3:43:05 
Back to top