TechPowered By

More tech

Schneider escapes to win by over a minute

By:
Cycling News

Travieso bests three-man sprint

 

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Frank Travieso (Team Coco's) 1:36:25  
2 Carlos Alzate (Team Exergy)    
3 Thomas Brown (Team Mountain Khakis/SmartStop)    
4 Kevin Mullervy (Team Exergy) 0:00:17  
5 Bobby Lea (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)    
6 Luke Keough (Team Mountain Khakis/SmartStop) 0:00:29  
7 Yosmani Pol (Team Coco's)    
8 Ben Chaddock (Team Exergy)    
9 Rafael A. Meran (CRCA/Foundation)    
10 Isaac Howe (Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri)    
11 John Grant (Texas Roadhouse p/b MOTOREX) 0:00:30  
12 John Murphy (Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri)    
13 Emile Abraham (Rossetti Devo Cycling Team)    
14 Andres Faustino Alzate (Team Exergy)    
15 Brendan Cornett (Locos Grill & Pub)    
16 Colin Jaskiewicz (Champion System p/b Stan's NoTu)    
17 Sterling Magnell (Wonderful Pistachios Pro Cyclin) 0:00:31  
18 Jackie Simes (Jamis/Sutter Home)    
19 Kyle Knott (Athletix Cycling Team benefitin)    
20 Gavriel Epstein (Champion System p/b Stan's NoTu)    
21 Adam Leibovitz (Chipotle- First Solar)    
22 Ben Renkema (Athletix Cycling Team benefitin) 0:00:32  
23 Alexander Bremer (CRCA/Foundation)    
24 Ed Veal (RealDealRacing/LaBicicletta) 0:00:33  
25 Shane Kline (Team Mountain Khakis/SmartStop)    
26 Jesse Keough (Champion System p/b Keough Cycl)    
27 Luis Zayas (EBP Cycling Team)    
28 Daniel Chabanov (Foundation/CRCA)    
29 David Cueli (Team Coco's) 0:00:34  
30 David Guttenplan (United Healthcare of Georgia p/)    
31 Thomas Gibbons (EBP Cycling Team)    
32 Euris R. Vidal (CRCA/Foundation)    
33 Claudio Arone (EBP Cycling Team) 0:00:35  
34 Leonardo Martinez (Team Coco's)    
35 Timothy Rugg (Champion System p/b Stan's NoTu) 0:00:36  
36 Pat Lemieux (Kenda/5-Hour Energy p/b Geargri)    
37 Karel Sumbal (GearLink Racing Inc.)    
38 Robert White, Jr. (RACC p/b GearGrinder)    
39 Synjen Marrocco (CCB Racing)    
40 Jonathan Atkins (beckjanitorial.com) 0:00:37  
41 Tony Hall (Champion System p/b Stan's NoTu) 0:00:38  
42 Brian Arne (LCR p/b Champion System) 0:00:39  
43 Oneil Samuels (UnitedHealthcare of Georgia p/b)    
44 Eric Bennett (Wonderful Pistachios Pro Cyclin) 0:00:40  
45 Andy Scarano (UnitedHealthcare of Georgia p/b) 0:00:41  
46 Eric Stubbs (GearLink Racing Inc.)    
47 Gabe Lloyd (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)    
48 Kenneth Ng (RealDealRacing/LaBicicletta) 0:00:42  
49 Conor Mullervy (Team Exergy)    
50 David Williams (Competitive Cyclist Racing Team)    
51 Benjamin Zawacki (Team Mountain Khakis/SmartStop) 0:00:43  
52 Jared Nieters (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)    
53 Victor Riquelme (Wonderful Pistachios Pro Cyclin) 0:00:44  
54 Tommy Nankervis (Competitive Cyclist Racing Team) 0:00:45  
55 Cole House (Competitive Cyclist Racing Team)    
56 David Wenger (Bicycle Sport Shop pb Integrity) 0:00:46  
57 Giancarlo Bianchi (Flying Ace Cycling Club) 0:00:47  
58 Alexander Gil (Flying Ace Cycling Club)    
59 Christian Parrett (Competitive Cyclist Racing Team) 0:00:48  
60 Demis Aleman (Jamis/Sutter Home)    
61 Phillip Snodgrass (DNA Racing) 0:00:49  
62 Barry Miller (Pure Energy Cycling-ProAirHFA) 0:00:50  
63 Adam Myerson (Team Mountain Khakis/SmartStop)    
64 John Bergmann (Team Clif Bar) 0:00:55  
65 Alejandro Guzman (CRCA/Foundation) 0:01:08  
66 Brandon Spencer (REALDEALRACING/LABICICLETTA) 0:14:18  
67 Neil Bezdek (Team Mountain Khakis/SmartStop)    
68 Ivan Dominguez (Franco Bicycles)    
69 Diego Garavito (Rossetti Devo Cycling Team)    
70 Jim Baldesare (cleveland clinic sports health/)    
71 Jose Frank Rodriguez (Team Coco's)    
72 Andrew Crater (cleveland clinic sports health/)    
73 Jacob Hill (Firefighters Cycling)    
74 Blake Anton (Team Clif Bar)    
75 Brian Hill (Stan's NoTubes / AXA Equitable)    
76 Nate King (Competitive Cyclist Racing Team)    
77 Justin Reddell (DNA Racing)    
78 Sergio Atocha (Champion System p/b Stan's NoTu)    
79 Yusuke Higuma (Wonderful Pistachios Pro Cyclin)    
80 Cleve Blackwell (POA)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Samantha Schneider (Team TIBCO/To the Top) 1:14:38  
2 Kristen Lasasso (Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac) 0:00:03  
3 Sarah Fader (Pepper Palace/Spin-Tech Trainin) 0:00:53  
4 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac)    
5 Erica Allar (RideClean / PatentIt.com) 0:00:54  
6 Lenore Pipes (RideClean/PatentIt.com)    
7 Carrie Cash (Pedal the Cause)    
8 Alexis Ryan (TIBCO TO THE TOP)    
9 Lindsay Bayer (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO) 0:00:55  
10 Vanessa Drigo (Vanderkitten-Focus)    
11 Elizabeth Morse Hill (Z Motion Hill)    
12 Kat Carr (Paceline Projects p/b Veloforma)    
13 Morgan Patton (Team Type 1)    
14 Cheryl Fuller Muller (Louis Garneau Factory Team)    
15 Addyson 'Addy' Albershardt (NOW-Novartis for MS) 0:00:56  
16 Jocelyn Setter (Stranamanti Cycling)    
17 Sara Clafferty (ABRT)    
18 Kristen Meshberg (Spidermonkey)    
19 Mandy Marquardt (Team Type 1-SANOFI)    
20 Jennifer Purcell (Team TIBCO/To the Top)    
21 Valeria Galeano (Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac)    
22 Laura Parsons (Mellow Mushroom/Rose Bandit Rac)    
23 Melissa Ross (Team Kenda presented by Geargri) 0:00:57  
24 Christy Keely (Team Kenda presented by Geargri)    
25 Kathryn Clark (Team Kenda presented by Geargri)    
26 Christine Roettger (Pedal the Cause)    
27 Kate Ross (Pepper Palace/Spin-Tech Trainin) 0:00:58  
28 Shannon Parrish (Team Kenda presented by Geargri 0:01:00