Skip to main content

Capellan caps it off with final Chiapas stage

Image 1 of 11

Dominican Republic rider Deivys Capellan won stage seven.

Dominican Republic rider Deivys Capellan won stage seven.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 2 of 11

The first attack of the day came from two Dominican riders.

The first attack of the day came from two Dominican riders.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 3 of 11

Flober Pe

Flober Pe
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 4 of 11

Jose Ramon Aguirre won the Best Young Rider classification.

Jose Ramon Aguirre won the Best Young Rider classification.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 5 of 11

The final lap was a helter skelter affair.

The final lap was a helter skelter affair.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 6 of 11

Libardo Ni

Libardo Ni
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 7 of 11

Luis Pulido won the sprint classification.

Luis Pulido won the sprint classification.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 8 of 11

The stage seven podium (l-r): Antonio Parra, Deivys Capellan and Ivan Carbajal.

The stage seven podium (l-r): Antonio Parra, Deivys Capellan and Ivan Carbajal.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 9 of 11

Tecos Trek won the teams classification.

Tecos Trek won the teams classification.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 10 of 11

The peloton was strung out for most of the stage.

The peloton was strung out for most of the stage.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)
Image 11 of 11

The peloton works hard to bring back an escape group.

The peloton works hard to bring back an escape group.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team2:25:55
2Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team
3Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora
4Julio Herrera (Ven) Acme Sportif
5Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team
6Daniel Juarez (Arg) Coach
7Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
8Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek
9Rafael Escarcega (Mex) Orven
10Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal
11Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif
12Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia
13Luis Pulido (Mex) Empacadora
14Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team
15Doniseti Vazquez (Mex) Orven
16Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team
17Josep Betalu (Spa) Spanish National Team
18Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team
19Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team
20Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado
21Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek
22Librado Niño (Col) Ebsa Colombia
23Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado
24Ignacio Perez (Arg) Coach
25Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven
26Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos
27Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team
28Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek
29Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado
30Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek
31Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek
32Flober Peña (Col) Ebsa Colombia
33Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team
34Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado
35Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo
36Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal
37Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora
38Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora
39Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal
40Julio alberto Perez (Mex) Empacadora
41Pedro Palma (Chi) Acme Sportif
42Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team
43Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team
44Luis Hernandez (Mex) Coach
45Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora
46Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek
47Victor Niño (Col) Ebsa Colombia
48Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado
49Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado
50Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo0:00:10
51Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team
52Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team
53Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team
54Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo
55Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia
56Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo
57Manuel Hernandez (Mex) Orven
58Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team0:00:18
59Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team0:13:03
60Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team
61Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team0:16:56
62Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team0:20:18
63Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Librado Niño (Col) Ebsa Colombia21:08:06
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek0:00:23
3Victor Niño (Col) Ebsa Colombia0:00:34
4Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado0:01:36
5Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek0:02:41
6Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek0:03:01
7Flober Peña (Col) Ebsa Colombia0:04:51
8Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo0:06:36
9Julio alberto Perez (Mex) Empacadora0:07:02
10Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
11Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal0:10:28
12Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:13:23
13Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek0:16:28
14Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia0:17:04
15Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo0:17:32
16Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal0:18:29
17Rafael Escarcega (Mex) Orven0:19:33
18Ignacio Perez (Arg) Coach0:20:01
19Luis Pulido (Mex) Empacadora0:20:45
20Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif0:21:32
21Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora0:21:53
22Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado0:22:32
23Julio Herrera (Ven) Acme Sportif0:23:09
24Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:23:34
25Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia0:25:12
26Luis Hernandez (Mex) Coach0:25:40
27Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:27:12
28Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:27:59
29Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo0:28:37
30Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:29:00
31Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team0:29:24
32Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek0:32:37
33Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora0:33:30
34Daniel Juarez (Arg) Coach0:34:42
35Manuel Hernandez (Mex) Orven
36Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:35:20
37Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek0:35:43
38Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo0:35:48
39Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven0:36:53
40Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado0:37:59
41Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado0:38:56
42Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos0:40:14
43Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team0:45:40
44Josep Betalu (Spa) Spanish National Team0:46:25
45Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team0:51:59
46Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora0:56:18
47Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team0:56:50
48Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal1:01:50
49Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:08:27
50Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:20:07
51Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:22:54
52Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team1:26:35
53Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:31:43
54Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:35:07
55Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:37:23
56Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:40:58
57Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:53:03
58Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team2:06:17
59Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team2:06:57
60Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team2:10:39
61Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team2:15:09
62Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team2:41:51
63Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team2:53:27

Best young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo21:15:08
2Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:06:21
3Rafael Escarcega (Mex) Orven0:12:31
4Ignacio Perez (Arg) Coach0:12:59
5Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:16:32
6Luis Hernandez (Mex) Coach0:18:38
7Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:20:10
8Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:20:57
9Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:21:58
10Daniel Juarez (Arg) Coach0:27:40
11Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:28:18
12Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:01:25
13Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:13:05
14Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:15:52
15Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:24:41
16Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:28:05
17Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:30:21
18Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:33:56
19Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:46:01

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flober Peña (Col) Ebsa Colombia14pts
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek14
3Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado12
4Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek9
5Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team8
6Librado Niño (Col) Ebsa Colombia8
7Victor Niño (Col) Ebsa Colombia5
8Luis Pulido (Mex) Empacadora4
9Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo2
10Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek1

Metas volantes classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Pulido (Mex) Empacadora4pts
2Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo4
3Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team3
4Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tecos Trek63:25:06
2Ebsa Colombia0:04:17
3Canel's Turbo0:20:49
4Arenas Afamado0:40:21
5Empacadora San Marcos0:47:00
6Acme Sportif1:02:45
7Cafe Quetzal1:11:16
8Orven1:17:55
9Catalana Team1:18:56
10Coach1:19:35
11Dominican Republic National Team2:25:04
12Tlaxcala Team2:47:32

Latest on Cyclingnews