Skip to main content

Colex takes the win

Bernardo Colex wins stage five.

Bernardo Colex wins stage five.
(Image credit: Wenceslao Rodriguez/ WRS IMAGENES)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek3:22:40
2Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado0:00:06
3Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek0:01:00
4Librado Niño (Col) Ebsa Colombia
5Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek
6Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal
7Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo
8Victor Niño (Col) Ebsa Colombia
9Julio alberto Perez (Mex) Empacadora
10Flober Peña (Col) Ebsa Colombia
11Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
12Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif0:07:27
13Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal0:07:31
14Rafael Escarcega (Mex) Orven
15Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek
16Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:07:34
17Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team
18Julio Herrera (Ven) Acme Sportif0:12:47
19Pedro Palma (Chi) Acme Sportif
20Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia
21Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado
22Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
23Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado
24Ignacio Perez (Arg) Coach
25Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia
26Luis Pulido (Mex) Empacadora0:13:14
27Luis Hernandez (Mex) Coach0:13:43
28Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:15:01
29Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora
30Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:19:28
31Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team0:22:30
32Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team
33Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team
34Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado
35Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team0:22:33
36Josep Betalu (Spa) Spanish National Team
37Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team
38Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal
39Daniel Juarez (Arg) Coach
40Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado
41Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora
42Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo
43Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos
44Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team
45Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven
46Eder Arenas (Mex) Arenas Afamado
47Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team
48Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team
49Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek
50Manuel Hernandez (Mex) Orven
51Joel Alamillo (Mex) Orven
52Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora
53Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo
54Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team
55Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek
56Mario Rolando Pichiya (Gua) Cafe Quetzal0:22:36
57Agustin Ledesma (Arg) Coach0:25:58
58Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team0:47:02
59Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team0:53:02
60Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team0:53:17
61Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team
62Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team0:54:21
63Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team
64Guillermo Miconi (Arg) Acme Sportif
65Doniseti Vazquez (Mex) Orven0:54:26
66Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team0:54:32
67Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team0:54:36
68Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado0:54:37
DNFJose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
DNFLuis A Sanchez (Mex) Tlaxcala Team
DNSFabio Gilioli (Ita) Emilia Romagna
DSQAlessandro Colombo (Ita) Emilia Romagna

Mountain (at 60.5km)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado10pts
2Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek8
3Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek6
4Flober Peña (Col) Ebsa Colombia4
5Librado Niño (Col) Ebsa Colombia2
6Victor Niño (Col) Ebsa Colombia1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tecos Trek10:10:00
2Esba Colombia0:01:00
3Canel's Turbo0:12:47
4Arenas Afamado0:23:40
5Empacadora San Marcos0:27:15
6Cafe Quetzal0:29:04
7Acme Sportif0:31:01
8Catalana0:35:41
9Coach0:47:03
10Orven0:50:37
11Dominican Republic National Team1:05:30
12Chiapas Team1:30:08
13Tlaxcala1:34:22

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Librado Niño (Col) Ebsa Colombia14:41:13
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek0:00:23
3Victor Niño (Col) Ebsa Colombia0:00:34
4Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado0:01:36
5Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek0:02:41
6Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek0:03:05
7Flober Peña (Col) Ebsa Colombia0:04:51
8Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo0:06:36
9Julio alberto Perez (Mex) Empacadora0:07:02
10Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
11Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal0:10:28
12Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:13:23
13Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek0:16:28
14Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia0:16:54
15Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo0:17:22
16Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal0:18:29
17Rafael Escarcega (Mex) Orven0:19:33
18Ignacio Perez (Arg) Coach0:20:01
19Luis Pulido (Mex) Empacadora0:20:45
20Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif0:21:36
21Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora0:21:53
22Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado0:22:32
23Julio Herrera (Ven) Acme Sportif0:23:13
24Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:23:34
25Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia0:25:12
26Luis Hernandez (Mex) Coach0:25:40
27Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:27:12
28Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:28:03
29Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:29:04
30Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team0:29:14
31Joel Alamillo (Mex) Orven0:29:45
32Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo0:33:47
33Daniel Juarez (Arg) Coach0:34:46
34Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora0:34:48
35Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:35:20
36Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek0:35:43
37Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven0:36:53
38Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo0:37:02
39Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek0:37:49
40Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado0:38:03
41Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado0:38:47
42Manuel Hernandez (Mex) Orven0:39:52
43Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos0:40:14
44Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team0:45:40
45Josep Betalu (Spa) Spanish National Team0:46:25
46Eder Arenas (Mex) Arenas Afamado0:49:19
47Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team0:52:03
48Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team0:52:17
49Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora0:56:18
50Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team0:56:40
51Agustin Ledesma (Arg) Coach0:57:59
52Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal1:02:51
53Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:08:31
54Guillermo Miconi (Arg) Acme Sportif1:12:55
55Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team1:19:39
56Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:20:07
57Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team1:21:08
58Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:22:54
59Mario Rolando Pichiya (Gua) Cafe Quetzal1:27:30
60Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:30:43
61Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:31:34
62Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:34:57
63Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:37:14
64Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:40:58
65Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team1:46:39
66Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team1:59:35
67Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team2:15:05
68Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team2:23:45

Under 23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo14:48:15
2Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:06:21
3Rafael Escarcega (Mex) Orven0:12:31
4Ignacio Perez (Arg) Coach0:12:59
5Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:16:32
6Luis Hernandez (Mex) Coach0:18:38
7Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:20:10
8Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:21:01
9Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:22:02
10Daniel Juarez (Arg) Coach0:27:44
11Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:28:18
12Agustin Ledesma (Arg) Coach0:50:57
13Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:01:29
14Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:13:05
15Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:15:52
16Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:23:41
17Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:24:32
18Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:27:55
19Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:30:12
20Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:33:56

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Pulido (Mex) Empacadora3pts
2Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo-1
3Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek-2

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flober Peña (Col) Ebsa Colombia14pts
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek14
3Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado12
4Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek9
5Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team8
6Librado Niño (Col) Ebsa Colombia8
7Victor Niño (Col) Ebsa Colombia5
8Luis Pulido (Mex) Empacadora4
9Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo2
10Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek1

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ebsa Colombia44:08:44
2Tecos Treck0:00:59
3Canel's Turbo0:23:06
4Arenas Afamado0:36:12
5Empacadora San Marcos0:44:05
6Acme Sportif0:58:36
7Cafe Quetzal1:08:00
8Catalana1:14:39
9Coach1:15:22
10Orven1:18:58
11Dominican Republic National Team2:21:05
12Tlaxcala2:23:01
13Chiapas2:45:52

Latest on Cyclingnews