Skip to main content

Erviti bests Suarez for Rioja win

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team4:51:42
2Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE
3Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE0:00:02
4Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team0:00:08
5Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
6Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
7José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
8Santiago Perez Fernandez (Spa) Barbot - Efapel
9Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel
10Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel
11Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
12Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
13Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team
14Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda
15Marcos Garcia (Spa) KTM - Murcia
16Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental
17Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia
18Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
19Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia Caja Granada
20Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
21Alejandro Marque Porto (Spa) Onda
22Javier Moreno Bazan (Spa) Caja Rural
23Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
24Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
25David Gutierrez Gutierrez (Spa) Geox-TMC0:00:15
26Walter Pedraza (Col) EPM - UNE0:00:17
27Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE
28José Herrada Lopez (Spa) Caja Rural0:00:20
29César Fonte (Por) Barbot - Efapel0:00:24
30Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:00:40
31Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:25
32Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
33Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
34Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM - UNE
35Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental
36Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada
37Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
38Javier Benitez Pomares (Spa) KTM - Murcia
39Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural
40Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León
41Ricardo Vilela (Por) Onda
42David Da Silva Livramento (Por) Tavira
43Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural
44Francisco Perez Sanchez (Spa) Movistar Team
45Javier Iriarte (Spa) Movistar Team
46Célio Cristano Alves Sousa (Por) Onda
47Adrian Saez (Spa) Orbea Continental
48Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
49José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) KTM - Murcia
50Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) KTM - Murcia
51Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda
52Guillermo Lana Baquedano (Spa) Caja Rural
53David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
54Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural
55Jaume Rovira Pous (Spa) KTM - Murcia
56Hector Gonzalez Baeza (Spa) KTM - Murcia0:01:34
57Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León0:03:15
58Ricardo Mestre (Por) Tavira
59Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental
60André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira
61Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
62Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
63Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
64Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
65Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel
66Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural
67Edward Stiver Ortiz Caro (Col) EPM - UNE
68Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
69Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental
70Rafael Infantino Abreu (Col) EPM - UNE
71Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) EPM - UNE
72Helder Oliveira (Por) Onda0:04:12
73José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:04:30
74Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel
75Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:06:42
76Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda
77Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC
78Tomas Swift Metcalfe (GBr) Tavira
79Nelson Victorino (Por) Tavira
80Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
81Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León0:07:54
82Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León
83Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental
84Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel-Euskadi
85Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira0:10:44
86Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
87Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
88Joao Pereiro (Por) Tavira
89Luis Filipe Albino Silva (Por) Tavira
90José María Alcaraz Franco (Spa) KTM - Murcia
91Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel0:17:06

Mountain 1 - Alto De Villarroya (Cat. 3), km. 51.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel6pts
2Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural4
3Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi2
4Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE1

Mountain 2 - Alto De Labraza (Cat. 3), km. 180.1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE6pts
2Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel4
3Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi2
4Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural1

Mountain 3 - Alto De Moncaletre (Cat. 3), km. 186.0
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE6pts
2Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE4
3Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team2
4Walter Pedraza (Col) EPM - UNE1

Sprint 1 - Autol, km 103,50
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda3pts
2Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi2
3Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural1

Sprint 2 - Calahorra, km 116,30
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda3pts
2Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi2
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada1

Special Sprint 1 - Tudelilla, km 28,30
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda3pts
2José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada2
3Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural1

Special Sprint 2, km 153,00
#Rider Name (Country) TeamResult
1Enrique Sanz (Spa) Movistar Team3pts
2Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental2
3Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Walter Pedraza (Col) EPM - UNE7pts
2Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE6
3Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel6
4Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural5
5Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE4
6Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel4
7Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team2
8Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi2
9Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi2
10Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE1

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda6pts
2Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi4
3Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural1
4José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada1

Special sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Enrique Sanz (Spa) Movistar Team3pts
2Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda3
3José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada2
4Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental2
5Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural1
6Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla y León1

Combination classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural5pts
2Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi5
3Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col) EPM - UNE4
4Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM - UNE4
5Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team4
6Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel4
7Walter Pedraza (Col) EPM - UNE4
8Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi4
9Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM - UNE4
10José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada4
11Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel4

Young rider classification
#Rider Name (Country) Team
1Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC
2Fabio Felline (Ita) Geox-TMC
3Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
4Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
5Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental
6Salvador Guardiola Tora (Spa) KTM - Murcia
7Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental
8Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
9Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 - Castilla y León
10Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
11Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Movistar Team14:35:22
2EPM-UNE14:35:25
3Barbot-Efapel14:35:30
4Euskaltel-Euskadi
5Geox-TMC14:35:37
6Caja Rural14:35:42
7Orbea Continental14:36:47
8Andalucia-Caja Granada
9KTM - Murcia
10Onda
11Burgos 2016 - Castilla y León14:39:21
12Tavira - Prio14:43:01

Latest on Cyclingnews