Skip to main content

Garcia grabs sprint victory

Image 1 of 9

Carlos Galviz (Gob Tachira) and Luis Peña (Mineralex) on the attack.

Carlos Galviz (Gob Tachira) and Luis Peña (Mineralex) on the attack.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 2 of 9

Team Alcaldia Maracaibo and "The Cat" Medina set tempo in the peloton.

Team Alcaldia Maracaibo and "The Cat" Medina set tempo in the peloton.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 3 of 9

The peloton in San Antonio del Tachira.

The peloton in San Antonio del Tachira.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 4 of 9

Arthur Garcia (KINO Tachira) and Juan Carlos Rojas (Boyaca) vie for stage honours.

Arthur Garcia (KINO Tachira) and Juan Carlos Rojas (Boyaca) vie for stage honours.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 5 of 9

Arthur Garcia (Kino Tachira) wins stage 6 in San Antonio del Tachira.

Arthur Garcia (Kino Tachira) wins stage 6 in San Antonio del Tachira.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 6 of 9

Arthur Garcia (Kino Tachira) celebrates his victory.

Arthur Garcia (Kino Tachira) celebrates his victory.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 7 of 9

Lizardo Benitez (Cuba) crashed in the final 100m of stage six.

Lizardo Benitez (Cuba) crashed in the final 100m of stage six.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 8 of 9

The stage six podium. 1- Arthur Garcia (Kino) 2- Juan C. Rojas (Boyaca) 3- Yosvang Rojas (Gob Carabobo).

The stage six podium. 1- Arthur Garcia (Kino) 2- Juan C. Rojas (Boyaca) 3- Yosvang Rojas (Gob Carabobo).
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 9 of 9

The general classification leader Manuel "The Cat" Medina (Gob Zulia)

The general classification leader Manuel "The Cat" Medina (Gob Zulia)
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)

Full Results
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade3:07:12
2Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia
3Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
4Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven
5Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
6Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven
7Yoel Solensal (Cub) Cuba
8Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
9David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
10Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade
11Vicente Sanabria (Cub) Cuba
12Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia
13Edgar Ortega (Ven) Gob Apure Valeven
14Jose Mujica (Cub) Cuba
15Rolando Trujillo (Col) Mineralex Colombia
16Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia
17Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo
18Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
19Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
20Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade
21Aldo Valero (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
22Darwin Urrea (Ven) Gob Apure Valeven
23Jose Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
24Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
25Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia
26Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
27Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
28Luis Pena (Col) Mineralex Colombia
29Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
30Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade
31Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
32Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
33Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Sporade
34Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
35Cesar Salazar (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
36Jose Sarmiento (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
37Nelson Sanchez (Dom) Dominican Republic
38Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
39John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
40Luis Martinez (Col) Mineralex Colombia
41Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia
42Luis Silva (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
43Yovani Parro (Col) Mineralex Colombia
44Luis Diaz (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
45Jaime Chaparro (Col) Mineralex Colombia
46Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia
47Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo
48German Leon (Col) Mineralex Colombia
49Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
50Daniel Medina (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
51Richard Ochoa (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
52Nelson Camargo (Ven) Selección Regional De Carabo
53Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure
54Lizardo Benitez (Cub) Cuba
55Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
56Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade
57Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven
58Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
59Heberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:06:03
60Nestor Molina (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:07:43
61Winston Camargo (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
62Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven
63Manuel Briceno (Ven) Selección Regional De Carabo
64Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
65Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia0:09:37
66Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo0:14:06
67Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia
68Darwin Araujo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
69Braulio Garcia (Dom) Dominican Republic
70Jose Pinero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
71Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo
72Adderly Cruz (Dom) Dominican Republic
73David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure
74Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
75Yosvani Caceres (Cub) Cuba
76Yoandri Freine (Cub) Cuba
77Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic
78Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo
79Ismael Collado (Dom) Dominican Republic0:31:05
DNFJose Sarmiento (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
DNFManuel Guevara (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho

Sprint 1 - Altos La Palmita, 38.7km
1Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade3pts
2Luis Pena (Col) Mineralex Colombia2
3Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven1

Sprint 2 - Puesto De Control G.N. Las Dantas, 77.4km
1Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade3pts
2Luis Pena (Col) Mineralex Colombia2
3Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia1

Sprint 3 - Aeropuerto De San Antonio, 98.0km
1Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade3pts
2Luis Pena (Col) Mineralex Colombia2
3Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia1

Sprint 4 - Plaza Los Quemados, 112.0km
1Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade3pts
2Luis Pena (Col) Mineralex Colombia2
3Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade1

Mountain 1 - Altos De Pata E Gallina, 62.2km
1Luis Pena (Col) Mineralex Colombia7pts
2Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade4
3Luis Silva (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia2
4Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade1

Teams
1Gob Apure Valeven9:21:36
2Kino Tachira Sporade
3Cuba
4Alcaldia De Maracaibo
5Boyaca Orgullo De America Colombia
6Gobierno Del Zulia
7Cauchos Guayana Gob Carabobo
8Loteria Del Tachira Sporade
9Gob Democratico Tachira Drodinica
10Mineralex Colombia
11Alcaldia De Libertad Capacho
12Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:14:06
13Selección Regional De Carabo0:21:49
14Dominican Republic0:28:12

General classification after stage 6
1Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia16:56:52
2Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia0:00:52
3Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia0:00:56
4Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:01:01
5Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:01:02
6Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade0:01:03
7Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:01:21
8Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia0:01:02
9Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven0:02:02
10Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
11Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:02:29
12Rolando Trujillo (Col) Mineralex Colombia0:02:33
13Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade0:03:37
14Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo0:04:43
15Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade0:04:47
16John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
17Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia0:04:48
18Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia0:04:50
19Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven0:04:56
20Luis Pena (Col) Mineralex Colombia0:06:14
21Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:06:15
22Jose Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
23Aldo Valero (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia0:06:35
24Jose Sarmiento (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
25Jaime Chaparro (Col) Mineralex Colombia
26Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia
27Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:07:03
28Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:09:05
29Yovani Parro (Col) Mineralex Colombia0:09:33
30Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:09:49
31Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia0:09:52
32Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:10:19
33Vicente Sanabria (Cub) Cuba0:12:16
34Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho0:13:07
35David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho0:15:14
36Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Sporade
37Luis Martinez (Col) Mineralex Colombia
38German Leon (Col) Mineralex Colombia
39Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
40Nelson Sanchez (Dom) Dominican Republic0:16:42
41Edgar Ortega (Ven) Gob Apure Valeven0:16:52
42Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho0:17:11
43Jose Mujica (Cub) Cuba0:17:12
44Yoel Solensal (Cub) Cuba0:17:23
45Winston Camargo (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho0:18:21
46Richard Ochoa (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo0:19:40
47Heberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:21:24
48Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven0:22:12
49Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure0:22:17
50Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo0:22:29
51Darwin Urrea (Ven) Gob Apure Valeven0:23:35
52Nestor Molina (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:23:40
53Daniel Medina (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo0:23:57
54Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo0:24:23
55Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:24:35
56Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia0:24:51
57Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo0:27:01
58Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia0:29:27
59Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade0:29:46
60Luis Diaz (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:30:12
61Manuel Briceno (Ven) Selección Regional De Carabo0:31:34
62Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:32:38
63Nelson Camargo (Ven) Selección Regional De Carabo0:33:13
64Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven0:33:53
65Lizardo Benitez (Cub) Cuba0:33:59
66Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:34:45
67Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:34:55
68Yosvani Caceres (Cub) Cuba0:38:35
69Yoandri Freine (Cub) Cuba0:38:39
70Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:41:44
71Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho0:42:38
72David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure0:44:08
73Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:48:41
74Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic0:49:01
75Darwin Araujo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
76Jose Pinero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
77Adderly Cruz (Dom) Dominican Republic0:57:58
78Braulio Garcia (Dom) Dominican Republic0:58:50
79Ismael Collado (Dom) Dominican Republic1:06:34

Points classification
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade73pts
2Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo69
3Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo59
4Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica46
5Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven36
6Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia29
7Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven28
8Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo26
9Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia25
10Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica25
11Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia24
12Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven22
13Yosvani Caceres (Cub) Cuba19
14Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo18
15David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho17
16Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia16
17Vicente Sanabria (Cub) Cuba16
18Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure15
19Lizardo Benitez (Cub) Cuba15
20Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade14
21Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic14
22Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo13
23Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade12
24Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade12
25Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho11
26Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade10
27Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo9
28Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo9
29Yoel Solensal (Cub) Cuba9
30Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia8
31Luis Pena (Col) Mineralex Colombia8
32Jose Mujica (Cub) Cuba8
33Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo8
34Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade7
35Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade7
36John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo6
37Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica6
38Rolando Trujillo (Col) Mineralex Colombia5
39Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade5
40David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure5
41Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo4
42Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven4
43Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho4
44Edgar Ortega (Ven) Gob Apure Valeven3
45Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo2
46Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia2
47Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
48Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1
49Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia1

Sprint classification
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade13pts
2Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade12
3Yosvani Caceres (Cub) Cuba10
4Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven8
5Luis Pena (Col) Mineralex Colombia8
6Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven6
7John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo6
8Lizardo Benitez (Cub) Cuba5
9Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure4
10Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo4
11Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo4
12Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo3
13Vicente Sanabria (Cub) Cuba3
14Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho3
15Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
16Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica2
17Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo2
18Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia2
19Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo2
20Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1

Mountains classification
1Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia17pts
2Luis Silva (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia13
3Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade7
4Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia7
5Luis Pena (Col) Mineralex Colombia7
6Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade4
7Luis Martinez (Col) Mineralex Colombia2
8Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade1
9Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade1
10Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade1
11Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1

Combination classification
1Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo39pts
2Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo35
3Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade34
4Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica25
5Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven18
6Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia16
7Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia15
8Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo13
9Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia12
10Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo10
11Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia10
12Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven8
13Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade8
14Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven8
15Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica7
16Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade7
17Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic7
18David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho7
19Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade5
20Lizardo Benitez (Cub) Cuba5
21Yoel Solensal (Cub) Cuba4
22Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo4
23Yosvani Caceres (Cub) Cuba4
24Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho3
25Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia3
26Vicente Sanabria (Cub) Cuba3
27Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure3
28Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo3
29Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade2
30Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
31Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade1
32Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1
33Jose Mujica (Cub) Cuba1

Teams classification
1Gobierno Del Zulia50:52:44
2Loteria Del Tachira Sporade0:04:45
3Kino Tachira Sporade0:07:19
4Mineralex Colombia0:13:18
5Cauchos Guayana Gob Carabobo0:13:44
6Alcaldia De Maracaibo0:15:36
7Gob Democratico Tachira Drodinica0:17:37
8Gob Apure Valeven0:21:48
9Alcaldia De Libertad Capacho0:24:23
10Boyaca Orgullo De America Colombia0:36:51
11Cuba0:44:46
12Selección Regional De Carabo1:05:54
13Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo1:18:43
14Dominican Republic1:43:55

Latest on Cyclingnews