Skip to main content

Van Der Ploeg tops men's qualifying

Full Results

Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team0:02:05.455
2Jenny Rissveds (Swe) Sweden0:00:03.179
3Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:04.289
4Rowena Fry (Aus)0:00:04.592
5Cécile Ravanel (Fra) Gt Skoda Chamonix0:00:04.826
6Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:06.356
7Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:06.430
8Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team0:00:06.788
9Julie Bresset (Fra) Bh - Sr Suntour - Peisey Vallandry0:00:06.832
10Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
11Pavla Havlikova (Cze)0:00:08.125
12Chloe Woodruff (USA)0:00:08.368
13Katherine O'shea (Aus)0:00:10.138
14Kajsa Snihs (Swe)0:00:10.360
15Ana Zupan (Slo) Energijateam.com0:00:11.352
16Tracy Moseley (GBr)0:00:11.852
17Angelica Edvardsson (Swe)0:00:11.949
18Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries0:00:12.381
19Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:12.950
20Caroline Mani (Fra)0:00:13.819
21Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:14.348
22Joanna Petterson (USA)0:00:16.266
23Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:17.591
24Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity0:00:18.719
25Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:19.718
26Tina Perse (Slo) Slovenia0:00:20.655
27Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:23.508
28Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:27.483
29Rita Malinkiewicz (Pol) Poland0:00:30.020
DNSLea Davison (USA) Specialized Racing
DNSKatarzyna Solus-Miskowicz (Pol)
DNSLee Craigie (GBr)
DNSDaniela Storch (Ger)

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team0:01:49.823
2Martin Gluth (Ger)0:00:01.304
3Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR - Suntour0:00:01.480
4Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:02.209
5Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team0:00:02.572
6Jan Fojtik (Cze)0:00:02.580
7Markus Bauer (Ger)0:00:02.598
8Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour0:00:02.849
9Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team0:00:03.263
10Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:03.404
11Kenta Gallagher (Gbr)0:00:03.576
12Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team0:00:03.635
13Simon Gegenheimer (Ger)0:00:03.641
14Philip Buys (RSA)0:00:03.682
15Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing0:00:03.685
16Simon Stiebjahn (Ger)0:00:03.697
17Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team0:00:03.775
18Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team0:00:04.140
19Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team0:00:04.469
20Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team0:00:04.526
21Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team0:00:04.554
22Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:04.747
23Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team0:00:04.793
24Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets0:00:04.913
25Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour0:00:05.246
26Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com0:00:05.712
27Marco Schätzing (Ger)0:00:06.036
28Brian Lopes (USA)0:00:06.114
29Michal Lami (Svk)0:00:06.166
30Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing0:00:06.277
31Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:06.293
32Jan Nesvadba (Cze)0:00:06.485
33Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team0:00:06.578
34Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:06.760
35Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing0:00:06.836
36Davy Huygens (Bel)0:00:06.895
37Johan Widen (Swe)0:00:06.924
38Steffen Thum (Ger)0:00:06.941
39Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team0:00:06.990
40Martino Fruet (Ita)0:00:07.211
41Dennis Ebert (Ned)0:00:07.301
42Javier Eduardo Puschel (Chi)0:00:07.330
43José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team0:00:07.406
44Frantisek Lami (Svk)0:00:07.495
45Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:07.698
46Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team0:00:07.858
47Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team0:00:07.904
48Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team0:00:08.248
49Martin Frey (Ger) Team Bulls0:00:08.363
50Robby De Bock (Bel)0:00:08.459
51Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team0:00:08.585
52Bostjan Hribovsek (Slo)0:00:09.425
53Zdenek Mlynar (Cze)0:00:09.483
54Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling0:00:09.630
55Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:09.688
56Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:09.738
57Ben Zwiehoff (Ger)0:00:10.093
58Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:10.181
59Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:10.273
60Urban Ferencak (Slo)0:00:10.559
61Ganier Perrin (Fra)0:00:10.571
62Dennis Wahlqvist (Swe)0:00:11.531
63Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team0:00:11.824
64Kevin Krieg (Swi)0:00:12.037
65Tomasz Drozdz (Pol) Jbg - 2 Professional MTB Team0:00:12.488
66Sebastian Jayne (Aus)0:00:12.519
67Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:12.636
68Etienne Moreau (Can)0:00:12.859
69Matthias Waldhart (Aut)0:00:13.363
70Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:00:13.876
71Frantisek Zilak (Cze)0:00:14.075
72Pawel Wojczal (Pol)0:00:15.351
73Rok Korosec (Slo)0:00:15.389
74Karol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:15.528
75Mark Csielka (Hun)0:00:16.250
76Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:17.406
77Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:17.428
78Lubomir Vojta (Cze)0:00:18.128
79Luka Pussnik (Slo)0:00:20.793
80Besik Gavasheli (Geo)0:00:21.564
81Kacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:23.808
82Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:27.015
83Fabien Canal (Fra) Gt Skoda Chamonix0:00:32.292
84Borys Goral (Pol)0:00:59.347
85Mykhaylo Batsutsa (Ukr)0:01:40.613
86Tomasz Wozniak (Pol) Superior MTB Energy Team0:04:37.806
DNFPavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
DNSEmil Linde (Swe)
DNSAndy Eyring (Ger)
DNSRadim Kovar (Cze Merida Biking Team

Latest on Cyclingnews