Skip to main content

Lebon powers to solo win

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Johan Lebon (Fra) France3:36:22
2Marcel Meisen (Ger) Germany0:00:22
3Jarlinson Pantano (Col) Colombia
4Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan
5Camilo Andres Suarez (Col) Colombia
6Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia0:00:27
7Arnaud Demare (Fra) France0:00:33
8Arnaud Papillon (Can) Canada B
9Marek Canecky (Svk) Mixed UCI
10Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark
11Luka Mezgec (Slo) Slovenia
12Hugo, Houle (Can) Canada B
13Arnaud Courteille (Fra) France
14Gabor Kasa (Srb) Mixed UCI
15Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia
16Andi Bajc (Slo) Slovenia0:00:39
17Blaz Furdi (Slo) Slovenia0:00:42
18Johan Chaves (Col) Colombia0:00:49
19Carson Miller (USA) USA
20Pelle Clapp (Den) Denmark
21Marcus Christie (Irl) Ireland
22Gavin Mannion (USA) USA
23Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI
24Geoffrey Soupe (Fra) France
25Joël Zangerle (Lux) Luxembourg
26Keir Plaice (Can) Canada A0:00:57
27Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia
28Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan
29Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
30Benjamin King (USA) USA
31Sebastian Lander (Den) Denmark
32Pierrick Naud (Can) Canada B
33Ricky Jørgensen (Den) Denmark
34Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
35Matteo Dal-Cin (Can) Canada B
36Tom Thill (Lux) Luxembourg
37Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan
38Corey Farrell (USA) USA
39Mads Meyer (Den) Denmark0:01:07
40Ramon Carretero (Pan) Panama
41Michael Joanisse (Can) Canada A
42David Boily (Can) Canada A0:01:14
43Mathieu Desniou (Fra) France
44Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:01:26
45Spencer Smitheman (Can) Canada A
46Jan Tratnik (Slo) Slovenia0:03:43
47Blaz Jarc (Slo) Slovenia0:06:46
48Nicki Rasmussen (Den) Denmark
49Cole House (USA) USA
50Yannick Meyer (Ger) Germany
51Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B
52Sascha Weber (Ger) Germany
53Philipp Ries (Ger) Germany
54Jamie Riggs (Can) Canada A0:09:03
55Armindo Fonseca (Fra) France0:14:22
56Jorge Castillo (Pan) Panama0:15:21
57Ivo Lux (Lux) Luxembourg0:16:17
58Fabian Danner (Ger) Germany
59Youheni Patenko (Blr) Mixed UCI
60Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI
61Mike Willam (Ger) Germany0:18:48
62Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:18:52
DNFCharles Prendergast (Irl) Ireland
DNFFabian Pino (Pan) Panama
DNFPhilip Lavery (Irl) Ireland
DNFChan Jea Jang (Kor) Mixed UCI
DNFSam Bennet (Irl) Ireland
DNFJose De Leon (Pan) Panama
DNFAntoine Duchesne (Can) Canada B

Teams
#Rider Name (Country) Team
1France
2Colombie
3Slovénie
4Mixte UCI
5Canada B
6Kazakhstan
7Danemark
8USA
9Canada A
10Allemagne
11Luxembourg

General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Mezgec (Slo) Slovenia10:20:04
2Camilo Andres Suarez (Col) Colombia0:00:13
3Arnaud Courteille (Fra) France0:00:15
4Arnaud Papillon (Can) Canada B0:00:16
5Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark0:00:17
6Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI0:00:29
7Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:00:33
8Benjamin King (USA) USA0:00:37
9Marek Canecky (Svk) Mixed UCI0:00:38
10Carson Miller (USA) USA0:00:51
11Geoffrey Soupe (Fra) France0:01:06
12Jarlinson Pantano (Col) Colombia0:01:15
13Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia0:01:30
14Gabor Kasa (Srb) Mixed UCI
15Blaz Furdi (Slo) Slovenia0:01:39
16Johan Chaves (Col) Colombia0:01:46
17Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia0:03:21
18Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan0:03:25
19David Boily (Can) Canada A0:03:33
20Ricky Jørgensen (Den) Denmark0:03:34
21Mathieu Desniou (Fra) France0:03:35
22Andi Bajc (Slo) Slovenia0:05:48
23Joël Zangerle (Lux) Luxembourg0:05:58
24Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan0:06:06
25Pierrick Naud (Can) Canada B
26Hugo, Houle (Can) Canada B0:06:08
27Michael Joanisse (Can) Canada A0:06:16
28Mads Meyer (Den) Denmark
29Blaz Jarc (Slo) Slovenia0:06:38
30Nicki Rasmussen (Den) Denmark0:09:07
31Keir Plaice (Can) Canada A0:10:02
32Matteo Dal-Cin (Can) Canada B0:10:07
33Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B0:11:55
34Sascha Weber (Ger) Germany
35Marcus Christie (Irl) Ireland0:12:09
36Ramon Carretero (Pan) Panama0:14:06
37Johan Lebon (Fra) France0:14:20
38Marcel Meisen (Ger) Germany0:14:47
39Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:14:52
40Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan0:14:53
41Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia0:14:58
42Arnaud Demare (Fra) France0:15:03
43Sebastian Lander (Den) Denmark0:15:18
44Gavin Mannion (USA) USA0:15:20
45Pelle Clapp (Den) Denmark
46Tom Thill (Lux) Luxembourg0:15:28
47Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
48Corey Farrell (USA) USA
49Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI0:15:32
50Spencer Smitheman (Can) Canada A0:15:57
51Cole House (USA) USA0:16:10
52Jan Tratnik (Slo) Slovenia0:18:14
53Youheni Patenko (Blr) Mixed UCI0:18:38
54Philipp Ries (Ger) Germany0:21:11
55Yannick Meyer (Ger) Germany0:21:17
56Armindo Fonseca (Fra) France0:28:53
57Jamie Riggs (Can) Canada A0:29:48
58Jorge Castillo (Pan) Panama0:29:52
59Ivo Lux (Lux) Luxembourg0:30:48
60Fabian Danner (Ger) Germany
61Mike Willam (Ger) Germany0:33:19
62Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:33:23

Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Camilo Andres Suarez (Col) Colombia35pts
2Marcel Meisen (Ger) Germany29
3Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI28
4Luka Mezgec (Slo) Slovenia27
5Arnaud Courteille (Fra) France26
6Arnaud Papillon (Can) Canada B24
7Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark23
8Johan Lebon (Fra) France21
9Hugo, Houle (Can) Canada B21
10Sebastian Lander (Den) Denmark20
11Jarlinson Pantano (Col) Colombia18
12Philipp Ries (Ger) Germany17
13Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan14
14Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan13
15Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI13
16Benjamin King (USA) USA12
17Blaz Jarc (Slo) Slovenia11
18Marek Canecky (Svk) Mixed UCI11
19Carson Miller (USA) USA10
20Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B10
21Arnaud Demare (Fra) France10
22Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia10
23Tom Thill (Lux) Luxembourg9
24Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan9
25Gavin Mannion (USA) USA8
26David Boily (Can) Canada A8
27Jan Tratnik (Slo) Slovenia6
28Geoffrey Soupe (Fra) France4
29Cole House (USA) USA4
30Keir Plaice (Can) Canada A3
31Youheni Patenko (Blr) Mixed UCI3
32Ricky Jørgensen (Den) Denmark3
33Gabor Kasa (Srb) Mixed UCI2
34Blaz Furdi (Slo) Slovenia2
35Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia1
36Armindo Fonseca (Fra) France1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Boily (Can) Canada A13pts
2Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan11
3Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI6
4Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI5
5Marcel Meisen (Ger) Germany5
6Carson Miller (USA) USA4
7Nicki Rasmussen (Den) Denmark3
8Geoffrey Soupe (Fra) France3
9Blaz Jarc (Slo) Slovenia1
10Ricky Jørgensen (Den) Denmark1
11Johan Lebon (Fra) France1
12Mike Willam (Ger) Germany1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mixte UCI31:01:25
2Slovénie0:00:52
3Colombie0:01:54
4France0:02:15
5Danemark0:05:56
6Kazakhstan0:08:17
7USA0:10:37
8Canada B0:10:51
9Canada A0:18:45
10Allemagne0:46:52
11Luxembourg0:51:01

Latest on Cyclingnews