Skip to main content

Teklehaimanot powers to victory in Canada

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI3:37:59
2Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark
3Luka Mezgec (Slo) Slovenia0:00:01
4Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:00:07
5Arnaud Papillon (Can) Canada B0:00:13
6Blaz Jarc (Slo) Slovenia
7Arnaud Courteille (Fra) France
8Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI
9Benjamin King (USA) USA
10Camilo Andres Suarez (Col) Colombia0:00:32
11Carson Miller (USA) USA0:00:35
12Marek Canecky (Svk) Mixed UCI
13Geoffrey Soupe (Fra) France0:00:48
14Blaz Furdi (Slo) Slovenia0:01:27
15Jarlinson Pantano (Col) Colombia
16Gabor Kasa (Srb) Mixed UCI
17Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia
18Johan Chaves (Col) Colombia
19Sam Bennet (Irl) Ireland
20Mathieu Desniou (Fra) France0:02:51
21Nicki Rasmussen (Den) Denmark
22Youheni Patenko (Blr) Mixed UCI
23Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia0:02:54
24David Boily (Can) Canada A
25Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan0:02:58
26Ricky Jørgensen (Den) Denmark0:03:09
27Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B0:05:39
28Chan Jea Jang (Kor) Mixed UCI
29Pierrick Naud (Can) Canada B
30Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
31Joël Zangerle (Lux) Luxembourg
32Andi Bajc (Slo) Slovenia
33Mads Meyer (Den) Denmark
34Michael Joanisse (Can) Canada A
35Sascha Weber (Ger) Germany
36Hugo, Houle (Can) Canada B0:05:49
37Ramon Carretero (Pan) Panama0:06:26
38Keir Plaice (Can) Canada A0:09:37
39Cole House (USA) USA
40Matteo Dal-Cin (Can) Canada B0:09:40
41Marcus Christie (Irl) Ireland0:11:50
42Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:14:02
43Arnaud Demare (Fra) France0:15:01
44Antoine Duchesne (Can) Canada B
45Tom Thill (Lux) Luxembourg
46Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia
47Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan
48Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
49Spencer Smitheman (Can) Canada A
50Corey Farrell (USA) USA
51Gavin Mannion (USA) USA
52Tom Schanen (Lux) Luxembourg
53Jan Tratnik (Slo) Slovenia
54Sebastian Lander (Den) Denmark
55Philip Lavery (Irl) Ireland
56Armindo Fonseca (Fra) France
57Jorge Castillo (Pan) Panama
58Pelle Clapp (Den) Denmark
59Ivo Lux (Lux) Luxembourg
60Johan Lebon (Fra) France
61Fabian Danner (Ger) Germany
62Mike Willam (Ger) Germany
63Yannick Meyer (Ger) Germany
64Marcel Meisen (Ger) Germany
65Philipp Ries (Ger) Germany
66Jose De Leon (Pan) Panama0:21:13
67Jamie Riggs (Can) Canada A0:21:15
68Charles Prendergast (Irl) Ireland
69Fabian Pino (Pan) Panama
DNFConnor Mcconvey (Irl) Ireland
DNFNicholas Keough (USA) USA

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mixte UCI10:54:45
2Slovénie0:00:53
3Colombie0:02:38
4France0:03:04
5Danemark0:05:32
6Kazakhstan0:07:56
7USA0:09:57
8Canada B0:10:43
9Canada A0:17:22
10Irlande0:27:30
11Luxembourg0:34:53
12Allemagne
13Panama0:41:52

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed UCI6:42:57
2Luka Mezgec (Slo) Slovenia0:00:12
3Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:00:21
4Benjamin King (USA) USA0:00:25
5Ki Ho Choi (HKg) Mixed UCI
6Arnaud Courteille (Fra) France0:00:27
7Arnaud Papillon (Can) Canada B0:00:28
8Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark0:00:29
9Camilo Andres Suarez (Col) Colombia0:00:37
10Blaz Jarc (Slo) Slovenia
11Carson Miller (USA) USA0:00:50
12Marek Canecky (Svk) Mixed UCI
13Geoffrey Soupe (Fra) France0:01:02
14Sam Bennet (Irl) Ireland0:01:39
15Jarlinson Pantano (Col) Colombia0:01:42
16Johan Chaves (Col) Colombia
17Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia
18Gabor Kasa (Srb) Mixed UCI
19Blaz Furdi (Slo) Slovenia
20Youheni Patenko (Blr) Mixed UCI0:03:06
21Mathieu Desniou (Fra) France
22Nicki Rasmussen (Den) Denmark
23David Boily (Can) Canada A0:03:09
24Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia
25Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan0:03:13
26Ricky Jørgensen (Den) Denmark0:03:24
27Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B0:05:54
28Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
29Joël Zangerle (Lux) Luxembourg
30Pierrick Naud (Can) Canada B
31Sascha Weber (Ger) Germany
32Michael Joanisse (Can) Canada A
33Andi Bajc (Slo) Slovenia
34Mads Meyer (Den) Denmark
35Chan Jea Jang (Kor) Mixed UCI
36Hugo, Houle (Can) Canada B0:06:20
37Keir Plaice (Can) Canada A0:09:50
38Matteo Dal-Cin (Can) Canada B0:09:55
39Cole House (USA) USA0:10:09
40Marcus Christie (Irl) Ireland0:12:05
41Ramon Carretero (Pan) Panama0:13:44
42Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:14:17
43Sebastian Lander (Den) Denmark0:15:06
44Philipp Ries (Ger) Germany0:15:10
45Arnaud Demare (Fra) France0:15:15
46Tom Thill (Lux) Luxembourg0:15:16
47Gavin Mannion (USA) USA
48Jan Tratnik (Slo) Slovenia
49Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia
50Marcel Meisen (Ger) Germany
51Philip Lavery (Irl) Ireland
52Tom Schanen (Lux) Luxembourg
53Armindo Fonseca (Fra) France
54Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
55Yannick Meyer (Ger) Germany
56Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan
57Jorge Castillo (Pan) Panama
58Antoine Duchesne (Can) Canada B
59Spencer Smitheman (Can) Canada A
60Corey Farrell (USA) USA
61Ivo Lux (Lux) Luxembourg
62Pelle Clapp (Den) Denmark
63Johan Lebon (Fra) France
64Mike Willam (Ger) Germany
65Fabian Danner (Ger) Germany
66Charles Prendergast (Irl) Ireland0:21:30
67Jamie Riggs (Can) Canada A
68Fabian Pino (Pan) Panama0:24:10
69Jose De Leon (Pan) Panama0:34:55

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mixte UCI20:10:24
2Slovénie0:00:53
3Colombie0:02:38
4France0:03:04
5Danemark0:05:32
6Kazakhstan0:07:56
7USA0:09:57
8Canada B0:10:43
9Canada A0:17:22
10Irlande0:27:30
11Allemagne0:34:53
12Luxembourg
13Panama0:51:35

Latest on Cyclingnews