Skip to main content

Tour of Slovenia: Ackermann wins stage 1

Image 1 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 23

Bora-Hansgrohe's Michael Schwarzmann and Juraj Sagan

Bora-Hansgrohe's Michael Schwarzmann and Juraj Sagan
(Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 23

Enrico Gasparotto and Diego Ulissi

Enrico Gasparotto and Diego Ulissi
(Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 23

Stage 1 at the Tour of Slovenia

Stage 1 at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 6 of 23

Bahrain-Merida's Yukiya Arashiro

Bahrain-Merida's Yukiya Arashiro
(Image credit: Bettini Photo)
Image 7 of 23

 Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) in the peloton during stage 1 in Slovenia

Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) in the peloton during stage 1 in Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 8 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 9 of 23

A fan waves as the peloton passes by at the Tour of Slovenia

A fan waves as the peloton passes by at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 10 of 23

Flares alongside the bike race in Slovenia; never a good idea

Flares alongside the bike race in Slovenia; never a good idea
(Image credit: Bettini Photo)
Image 11 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 12 of 23

Gazprom - RusVelo riders in the Tour of Slovenia peloton

Gazprom - RusVelo riders in the Tour of Slovenia peloton
(Image credit: Bettini Photo)
Image 13 of 23

Ben Hermans (Israel Cycling Academy) and Mark Cavendish (Dimension Data) in Slovenia during stage 1

Ben Hermans (Israel Cycling Academy) and Mark Cavendish (Dimension Data) in Slovenia during stage 1
(Image credit: Bettini Photo)
Image 14 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 15 of 23

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 16 of 23

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 17 of 23

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 18 of 23

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann celebrates on the podium after winning the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 19 of 23

Pascal Ackermann in the bunch during stage 1 at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann in the bunch during stage 1 at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 20 of 23

Matteo Busato (Androni Giocattoli-Sidermec) in Slovenia

Matteo Busato (Androni Giocattoli-Sidermec) in Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 21 of 23

Riders compete in stage 1 at the Tour of Slovenia

Riders compete in stage 1 at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)
Image 22 of 23

Michael Schwarzmann (Bora-Hansgrohe)

Michael Schwarzmann (Bora-Hansgrohe)
(Image credit: Bettini Photo)
Image 23 of 23

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia

Pascal Ackermann wins the opening stage at the Tour of Slovenia
(Image credit: Bettini Photo)

Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) claimed victory on the opening stage of the Tour of Slovenia, beating Giacomo Nizzolo (Dimension Data) and Simone Consonni (UAE Team Emirates) to the line in a bunch sprint from a reduced peloton in Rogaska Slatina.

The German champion, making his first appearance since winning two stages and the points jersey at the Giro d’Italia, had to produce what he described as "my longest sprint ever" on a messy run-in at the end of an undulating stage.

With few riders possessing teammates in a peloton that was around half capacity, Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) launched a long-range sprint some 500 metres out. Consonni his teammate Rui Oliveira reacted first, and Ackermann jumped onto the back of that trio before finding another gear to kick clear in the final 200 metres.

That turn of pace was emphatic, and while Nizzolo edged Consonni for second place, he did so a good bike length behind the celebrating Ackermann. Mezgec, understandably fading, hung on for fourth place.

"I think it was my longest sprint ever. I started with 500 metres to go because Mezgec from the back with high speed and I just had to go for a long sprint. I was so happy to cross the finish line," said Ackermann, who takes the first overall leader's jersey of the race.

"After the Giro I recovered well and I also got a boost from my first Grand Tour. On the climbs I had fun today."

One rider who did not have fun on the climbs was Mark Cavendish (Dimension Data), who was dropped on the third-category ascent to Planina pri Sevnici with just over 50km to go. The Manxman has suffered with Epstein Barr virus in the past couple of years and, despite clearing the medical threshold last month, still seems some way off his former self with the Tour de France just 17 days away.

The 168km opening stage, starting in the capital Ljubljana, started out in calm fashion, with a three-man breakaway of local riders gaining five minutes, but ignited on the climb and descent at Planina pri Sevnici. Although most sprinters remained in contention, Cavendish was among the riders dropped as the bunch started to thin out, both in the final section of the 2km climb and on the uphill section that continued some way beyond the KOM marker.

At that point, just Aljaž Jarc (Adria Mobil) was left from the breakaway, and he was soon joined by a group of 10 that went clear on the descent. With WorldTour riders in Michael Schwarzmann (Bora-Hansgrohe), Enrico Gasparottto (Dimension Data), and Diego Ulissi (UAE Team Emirates), it was a dangerous move, especially on the twisting, undulating terrain. They gained nearly a minute as the group split again, but by the time they crossed the finish line for the first time with 13km to go the peloton was almost upon them. The catch was eventually made with 6km to go, leaving Ackermann without teammates but with enough firepower to collect his sixth win of the season.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe4:04:58
2Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data
3Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
5Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
6Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
7Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
8Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM
9Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
10Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
11Marko Kump (Slo) Adria Mobil
12Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
13Andi Bajc (Slo) Felbermayr Simplon Wels
14Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
15Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
16Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo
17Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
18Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
19Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
20Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
21Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
22Matthias Krizek (Aut) Felbermayr Simplon Wels
23Tomá_ Kalojiros (Cze) AC Sparat Raha
24David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
25Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
26Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
27Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
28Stephan Rabitsch (Aut) Felbermayr Simplon Wels
29Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
30Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
31Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
32Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
33Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo
34Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
35Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
36Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
37Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
38Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
39Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
40Davide Rebellin (Ita) Meridiana Kamen Team
41Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
42Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
43Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
44_iga Groselj (Slo) Adria Mobil
45Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
46Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil
47Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
48Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data
49Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
50Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
51Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
52_iga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Santic
53Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
54Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott0:00:14
55Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida0:00:27
56David Per (Slo) Adria Mobil0:00:32
57Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates0:00:55
58Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy0:00:58
59Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy
60Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe0:02:16
61Shane Archbold (NZl) Bora-Hansgrohe0:04:18
62Mark Renshaw (Aus) Dimension Data0:05:45
63Martin Lavric (Slo) Slovenia0:06:24
64Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
65Kristjan Hocevar (Slo) Slovenia
66Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
67Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
68Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
69Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
70Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:08:05
71Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott
72Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo
73Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk
74Alja_ Prah (Slo) Ljubljana Gusto Santic
75Rok Korosec (Slo) Ljubljana Gusto Santic
76Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Santic
77Matic Veber (Slo) Slovenia
78Ga_per Katrasnik (Slo) Adria Mobil
79Luka Lakota (Slo) Slovenia
80Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
81Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
82Matthias Mangertseder (Ger) Felbermayr Simplon Wels
83Daniel Lehner (Aut) Felbermayr Simplon Wels
84Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo
85Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
86Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
87Przemys_aw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
88Matej Drinovec (Slo) Slovenia
89Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
90Luka Cotar (Slo) Slovenia
91Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida
92Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
93Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott
94Jan Stohr (Cze) AC Sparat Raha0:10:08
95Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida
96Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe
97Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
98Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic
99Timothy Guy (Aus) Ljubljana Gusto Santic
100Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
101Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team
102Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
103Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
104Emanuel Ki_erlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
105Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF
106Giovanni Lonardi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
107Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
108Lars Bak Ytting (Den) Dimension Data
109Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
110Florian Kierner (Aut) Felbermayr Simplon Wels
111Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data
112Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
113Tomá_ Schuhler (Cze) AC Sparat Raha
114Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
115Michal Schuran (Slo) AC Sparat Raha
116Franti_ek Honsa (Cze) AC Sparat Raha
117Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
118Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic
119Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM
120Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM
121Laurent Evrard (Bel) Meridiana Kamen Team
122Ruben Dario Acosta (Col) Nippo-ViniFantini-Faizane
123Antonino Pigliese (ita) Meridiana Kamen Team0:18:16
124_iga Horvat (Slo) Adria Mobil
DNFFabian Steininger (Aut) Felbermayr Simplon Wels
DNFPetr Malan (Cze) AC Sparat Raha
DNFJan Rajchart (Cze) AC Sparat Raha
DNFLorenzo Marenzi (Cro) Meridiana Kamen Team
DNFAle_ Pirih (Slo) Slovenia

Sprint 1 - Laško - 74.9 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil5pts
2Ale_ Pirih (Slo) Slovenia3
3Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic1

Sprint 2 - Podčetrtek - 142.8 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates5pts
2Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3
3Matthias Krizek (Aut) Felbermayr Simplon Wels1

Finish line - Rogaška Slatina
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe25pts
2Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data20
3Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates16
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott14
5Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec12
6Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates10
7Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida9
8Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM8
9Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy7
10Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM6
11Marko Kump (Slo) Adria Mobil5
12Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF4
13Andi Bajc (Slo) Felbermayr Simplon Wels3
14Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM2
15Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy1

KOM 1 - Pečar - 5.8 km (Cat. 4)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic1

KOM 2 - Plannina - 116.7 km (Cat.3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil3pts
2Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic2
3Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Santic1

Best Young Rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil4:04:55
2Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates0:00:03
3Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
4Martin Lavric (Slo) Slovenia0:06:27
5Kristjan Hocevar (Slo) Slovenia
6Alja_ Prah (Slo) Ljubljana Gusto Santic0:08:08
7Luka Lakota (Slo) Slovenia
8Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
9Matthias Mangertseder (Ger) Felbermayr Simplon Wels
10Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic0:10:11
11Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
12Florian Kierner (Aut) Felbermayr Simplon Wels
13Franti_ek Honsa (Cze) AC Sparat Raha
14_iga Horvat (Slo) Adria Mobil0:18:19

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Uae Team Emirates12:14:54
2Neri Sottoli Selle Italia Ktm
3Delko Marseille Provence
4Team Felbermayr Simplon Wels
5Mitchelton-Scott
6Israel Cycling Academy
7Gazprom-Rusvelo
8Androni Giocattoli-Sidermec
9Adria Mobil
10Bardiani Csf
11Team Novo Nordisk
12Bora-Hansgrohe12:17:10
13Team Dimension Data12:20:39
14Bahrain-Merida12:21:45
15Ljubljana Gusto Santic12:31:04
16Ac Sparta Praha12:35:10
17Meridiana Kamen Team
18Slovenia12:35:47
19Nippo-Vini Fantini-Faizane12:41:12

General Classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe4:04:48
2Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data0:00:04
3Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates0:00:06
4Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:00:07
5Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil
6Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:08
7Matthias Krizek (Aut) Felbermayr Simplon Wels0:00:09
8Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott0:00:10
9Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
10Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
11Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
12Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM
13Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
14Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
15Marko Kump (Slo) Adria Mobil
16Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
17Andi Bajc (Slo) Felbermayr Simplon Wels
18Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM
19Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
20Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo
21Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
22Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
23Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
24Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
25Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
26Tomá_ Kalojiros (Cze) AC Sparat Raha
27David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
28Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
29Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
30Stephan Rabitsch (Aut) Felbermayr Simplon Wels
31Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
32Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
33Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
34Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
35Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo
36Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
37Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
38Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
39Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
40Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
41Davide Rebellin (Ita) Meridiana Kamen Team
42Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
43Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
44Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
45Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil
46Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
47Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
48Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data
49Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
50Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
51Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy
52Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Santic
53Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
54Dion Smith (NZl) Mitchelton-Scott0:00:24
55Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida0:00:37
56David Per (Slo) Adria Mobil0:00:42
57Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates0:01:05
58Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy0:01:08
59Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy
60Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe0:02:26
61Shane Archbold (NZl) Bora-Hansgrohe0:04:28
62Mark Renshaw (Aus) Dimension Data0:05:55
63Martin Lavric (Slo) Slovenia0:06:34
64Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
65Kristjan Hocevar (Slo) Slovenia
66Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
67Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
68Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
69Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
70Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:08:15
71Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott
72Mamyr Stash (Rus) Gazprom–Rusvelo
73Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk
74Alja_ Prah (Slo) Ljubljana Gusto Santic
75Rok Korosec (Slo) Ljubljana Gusto Santic
76Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Santic
77Matic Veber (Slo) Slovenia
78Gazper Katrasnik (Slo) Adria Mobil
79Luka Lakota (Slo) Slovenia
80Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
81Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
82Matthias Mangertseder (Ger) Felbermayr Simplon Wels
83Daniel Lehner (Aut) Felbermayr Simplon Wels
84Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
85Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
86Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
87Przemys_aw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
88Matej Drinovec (Slo) Slovenia
89Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
90Luka Cotar (Slo) Slovenia
91Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida
92Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
93Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott
94Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic0:10:17
95Jan Stohr (Cze) AC Sparat Raha0:10:18
96Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida
97Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe
98Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
99Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Santic
100Timothy Guy (Aus) Ljubljana Gusto Santic
101Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
102Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team
103Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
104Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
105Emanuel Ki_erlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
106Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF
107Giovanni Lonardi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
108Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
109Lars Bak Ytting (Den) Dimension Data
110Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
111Florian Kierner (Aut) Felbermayr Simplon Wels
112Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data
113Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
114Tomá_ Schuhler (Cze) AC Sparat Raha
115Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
116Michal Schuran (Slo) AC Sparat Raha
117Franti_ek Honsa (Cze) AC Sparat Raha
118Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
119Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM
120Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM
121Laurent Evrard (Bel) Meridiana Kamen Team
122Ruben Dario Acosta (Col) Nippo-ViniFantini-Faizane
123Antonino Pigliese (ita) Meridiana Kamen Team0:18:26
124Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil

Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe25pts
2Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data20
3Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates16
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott14
5Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec12
6Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates10
7Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida9
8Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM8
9Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy7
10Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM6
11Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates5
12Alja_ Jarc (Slo) Adria Mobil5
13Marko Kump (Slo) Adria Mobil5
14Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF4
15Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3
16Andi Bajc (Slo) Felbermayr Simplon Wels3
17Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM2
18Matthias Krizek (Aut) Felbermayr Simplon Wels1
19Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy1
20Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic1

Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aljaz Jarc (Slo) Adria Mobil3pts
2Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Santic3
3Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Santic1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Uae Team Emirates12:14:54
2Neri Sottoli Selle Italia Ktm
3Delko Marseille Provence
4Team Felbermayr Simplon Wels
5Mitchelton-Scott
6Israel Cycling Academy
7Gazprom-Rusvelo
8Androni Giocattoli-Sidermec
9Adria Mobil
10Bardiani Csf
11Team Novo Nordisk
12Bora-Hansgrohe12:17:10
13Team Dimension Data12:20:39
14Bahrain-Merida12:21:45
15Ljubljana Gusto Santic12:31:04
16Ac Sparta Praha12:35:10
17Meridiana Kamen Team
18Slovenia12:35:47
19Nippo-Vini Fantini-Faizane12:41:12

Latest on Cyclingnews