Skip to main content

Alizadeh puts Iranian team in the lead

Image 1 of 6

Fans bang the barriers as the race leader nears the finish.

Fans bang the barriers as the race leader nears the finish.
(Image credit: Evis Chu)
Image 2 of 6

A small group nears the day's first mountain points.

A small group nears the day's first mountain points.
(Image credit: Evis Chu)
Image 3 of 6

Riders wait for the Tour de East Java to start.

Riders wait for the Tour de East Java to start.
(Image credit: Evis Chu)
Image 4 of 6

The Action Cycling Team pose for a photo.

The Action Cycling Team pose for a photo.
(Image credit: Evis Chu)
Image 5 of 6

Hossein Alizadeh (Tabriz Petrochemical Team) took the early race lead.

Hossein Alizadeh (Tabriz Petrochemical Team) took the early race lead.
(Image credit: Evis Chu)
Image 6 of 6

Hossein Alizadeh (Tabriz Petrochemical Team) crosses the line alone.

Hossein Alizadeh (Tabriz Petrochemical Team) crosses the line alone.
(Image credit: Evis Chu)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team2:30:15
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:00:03
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:00:09
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:00:15
6Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:01:00
7Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team
8Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling
9Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team
10Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
11Shih Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team
12Robin Manulang (Ina) Araya Sidoarjo
13Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
14Hossein Jahanbanian (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:13
15David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:02:16
16Projo Waseso (Ina) Kukar Cycling Team
17Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
18Mai Cong Hieu (Vie) Vietnam National Team
19Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling
20Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
21Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
22Ebrahim Javani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
23Rully Ibnu Faroka (Ina) Dispora Jatim
24Bui Minh Thuy (Vie) Vietnam National Team
25Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Sidoarjo
26Budi Santoso (Ina) Dispora Jatim
27Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysian National Team
28Reza Pahlevy (Ina) Jawa Timur
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
30Do Tuan Anh (Vie) Vietnam National Team
31Yung Hua Cheng (Tpe) Chinese Taipei National Team
32Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team
33Wan Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Team
34Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
35Nguyen Truong Tai (Vie) Vietnam National Team
36Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
37Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
38Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
39Warseno (Ina) Bkcc
40Robert Wijaya (Ina) Dispora Jatim
41Peter Griffin (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
42Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi
43Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team
44Parno, (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
45Darren Low (Sin) CCN Colossi
46Mulia Maruli F (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
47Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney
48Hashim Junaidi (Sin) OCBC
49Andrian Teddy (Ina) Bkcc
50Hsin Hua Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team
51Awang Sumbodho (Ina) Araya Sidoarjo
52Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bkcc
53Wen Chung Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team
54Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysian National Team
55Edmund Holland (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
56Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney
57Mai Nguyen Hung (Vie) Vietnam National Team
58Rodgers Lee (Jpn) Team Fuji Asia
59Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
60Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Araya Sidoarjo
61Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice
62Yin Chih Wang (Tpe) Chinese Taipei National Team
63Chris Glasby (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
64Mathew Upton (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
65Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
66Panca Surya Noor (Ina) Kukar Cycling Team
67Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
68Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice
69Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice
70Herwin Jaya (Ina) Jawa Timur
71Adi Wibowo (Ina) Kukar Cycling Team
72Jimmy Pranata (Ina) Jawa Timur
73Bayu Satrio S.Putra (Ina) Kukar Cycling Team
74Mat Nur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:47
75Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:02:55
76Brock Robets (NZl) Bike Bug North Sydney0:02:58
77Robert Hensby (Aus) CCN Colossi0:04:21
78Yun Jie Lemuel Lee (Sin) OCBC0:04:29
79Angus Gale (Aus) Bike Bug North Sydney0:09:01
80Dor Ming Domino Chau (HKg) Champion System Racing Team
81Usman Ali (Ina) Dispora Jatim
82Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
83Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling
84Yi Fan Chen (Tpe) Team Fuji Asia
85Vincent Ang (Sin) Team Fuji Asia
86David John Tonks (GBr) Champion System Racing Team
87Rachmadani (Ina) Bkcc
88Dwi Edi Kurniawan (Ina) Dispora Jatim
89Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Sidoarjo
90Wai Man Chau (HKg) Champion System Racing Team
91Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
92Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia
93Fauziansyah (Ina) Kukar Cycling Team0:13:10
94Antonius C. Tjondrokusumo (Ina) Jawa Timur
95Ting Pong Lam (HKg) Champion System Racing Team0:13:14
96Steven Hedley (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team0:14:00
97Brett Gillespie (Aus) Polygon Sweet Nice0:15:51
98Melvin Kow (Sin) OCBC
99Jun Rong Ho (Sin) OCBC
100Shinichi Fukushima (Jpn) Geumsan Ginseng Asia0:18:31
101Chi Shek Chui (HKg) Champion System Racing Team
102Choon Huat Goh (Sin) OCBC
103Han Yu Lin (Tpe) Team Fuji Asia
104Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia0:19:59
DNFEddy Susanto (Ina) Bkcc
DNSSeong Yqun Oh (Kor) Seoul Cycling

Sprint - Desa Pandung, 52.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta5pts
2Usman Ali (Ina) Dispora Jatim3
3Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling1

Climb - Pos Satpam PJB, 62.2km, 170m, cat. 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team3pts
2Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team2
3Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling1

Climb - Pantai Popoh, 68.1km, 208m, cat. 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team5pts
2Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3
3Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2
4Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling1

General Classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team2:30:05
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi0:00:07
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur0:00:09
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team0:00:19
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:00:25
6Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:01:10
7Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team
8Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling
9Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team
10Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
11Shih Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team
12Robin Manulang (Ina) Araya Sidoarjo
13Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
14Hossein Jahanbanian (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:23
15Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling0:02:25
16David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:02:26
17Projo Waseso (Ina) Kukar Cycling Team
18Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
19Mai Cong Hieu (Vie) Vietnam National Team
20Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
21Wei Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
22Ebrahim Javani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
23Rully Ibnu Faroka (Ina) Dispora Jatim
24Bui Minh Thuy (Vie) Vietnam National Team
25Fatahiillah Abdullah (Ina) Araya Sidoarjo
26Budi Santoso (Ina) Dispora Jatim
27Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysian National Team
28Reza Pahlevy (Ina) Jawa Timur
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
30Do Tuan Anh (Vie) Vietnam National Team
31Yung Hua Cheng (Tpe) Chinese Taipei National Team
32Shih Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team
33Wan Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Team
34Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
35Nguyen Truong Tai (Vie) Vietnam National Team
36Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team
37Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
38Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
39Warseno (Ina) Bkcc
40Robert Wijaya (Ina) Dispora Jatim
41Peter Griffin (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
42Lex Nederlof (Ned) CCN Colossi
43Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Team
44Parno, (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
45Darren Low (Sin) CCN Colossi
46Mulia Maruli F (Ina) Customs Cycling Club Jakarta
47Craig Hutton (Aus) Bike Bug North Sydney
48Hashim Junaidi (Sin) OCBC
49Andrian Teddy (Ina) Bkcc
50Hsin Hua Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team
51Awang Sumbodho (Ina) Araya Sidoarjo
52Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bkcc
53Wen Chung Huang (Tpe) Chinese Taipei National Team
54Ali Ahmad Fallanie (Mas) Malaysian National Team
55Edmund Holland (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
56Caleb Jones (Aus) Bike Bug North Sydney
57Mai Nguyen Hung (Vie) Vietnam National Team
58Rodgers Lee (Jpn) Team Fuji Asia
59Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
60Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Araya Sidoarjo
61Patria Rastra (Ina) Polygon Sweet Nice
62Yin Chih Wang (Tpe) Chinese Taipei National Team
63Chris Glasby (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
64Mathew Upton (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team
65Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
66Panca Surya Noor (Ina) Kukar Cycling Team
67Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
68Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice
69Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice
70Herwin Jaya (Ina) Jawa Timur
71Adi Wibowo (Ina) Kukar Cycling Team
72Jimmy Pranata (Ina) Jawa Timur
73Bayu Satrio S.Putra (Ina) Kukar Cycling Team
74Mat Nur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:57
75Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:03:05
76Brock Robets (NZl) Bike Bug North Sydney0:03:08
77Robert Hensby (Aus) CCN Colossi0:04:31
78Yun Jie Lemuel Lee (Sin) OCBC0:04:39
79Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta0:09:08
80Usman Ali (Ina) Dispora Jatim0:09:09
81Angus Gale (Aus) Bike Bug North Sydney0:09:11
82Dor Ming Domino Chau (HKg) Champion System Racing Team
83Se Yong Oh (Kor) Seoul Cycling
84Yi Fan Chen (Tpe) Team Fuji Asia
85Vincent Ang (Sin) Team Fuji Asia
86David John Tonks (GBr) Champion System Racing Team
87Rachmadani (Ina) Bkcc
88Dwi Edi Kurniawan (Ina) Dispora Jatim
89Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Sidoarjo
90Wai Man Chau (HKg) Champion System Racing Team
91Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
92Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia
93Fauziansyah (Ina) Kukar Cycling Team0:13:20
94Antonius C. Tjondrokusumo (Ina) Jawa Timur
95Ting Pong Lam (HKg) Champion System Racing Team0:13:24
96Steven Hedley (Aus) Eddy Holland Bicycle Service Team0:14:10
97Brett Gillespie (Aus) Polygon Sweet Nice0:16:01
98Melvin Kow (Sin) OCBC
99Jun Rong Ho (Sin) OCBC
100Chi Shek Chui (HKg) Champion System Racing Team0:18:41
101Choon Huat Goh (Sin) OCBC
102Han Yu Lin (Tpe) Team Fuji Asia
103Shinichi Fukushima (Jpn) Geumsan Ginseng Asia0:19:01
104Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia0:20:09

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team12pts
2Sacha Damrow (Ger) CCN Colossi10
3Hari Fitrianto (Ina) Jawa Timur8
4Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team7
5Shu Ming Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team6
6Heksa Priya Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Jakarta5
7Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team5
8Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team4
9Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling3
10Usman Ali (Ina) Dispora Jatim3
11Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team2
12Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team1
13Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team7pts
2Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team3
3Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3
4Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling2
5Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team2

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Giant Asia Racing Team7:32:54
2Tabriz Petrochemical Team0:01:04
3Action Cycling Team0:02:07
4CCN Colossi0:02:26
5Jawa Timur
6Chinese Taipei National Team0:02:38
7Seoul Cycling0:03:23
8Araya Sidoarjo
9Aisan Racing Team
10Vietnam National Team0:04:39
11Dispora Jatim
12Malaysian National Team
13Customs Cycling Club Jakarta
14Bkcc
15Kukar Cycling Team
16Eddy Holland Bicycle Service Team
17Polygon Sweet Nice
18Bike Bug North Sydney0:05:21
19Team Fuji Asia0:18:09
20OCBC0:20:27
21Champion System Racing Team0:24:54
22Geumsan Ginseng Asia0:27:39

Latest on Cyclingnews