Skip to main content

Arndt wins penultimate stage

Full Results
1Nikias Arndt (Ger) German National Team2:12:37
2Tino Thömel (Ger) German National Team
3Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor
5Ismail Aksoy (Tur) Lassa0:00:01
6Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor
7Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes
8Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes
9Hasanin Omar (Syr) Syria
10Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:02
11Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia
12Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia
13Taha Alawi (Brn) Bahrain
14Suleman Ahmed (Irq) Erbil
15Masimo Salih (Irq) Erbil
16Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes
17Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain
18Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria
19Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia
20Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor
21Mansoor Mohd (Brn) Bahrain
22Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes
23Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:00:03
24Gökhan Hasta (Tur) Lassa
25Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor
26Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor
27Hazem Hussain (Syr) Syria
28Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor
29Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia
30Yalmaz Habach (Syr) Syria
31Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:00:04
32Ali Jawad (Brn) Bahrain
33Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor
34Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain
35Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor
36Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes
37Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor
38Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa
39Ali Osman Usta (Tur) Lassa
40Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:00:05
41Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor
42Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor
43Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:00:06
44Gawfan Rasho (Irq) Erbil
45Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria
46Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain
47Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes
48Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia0:00:07
49Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor0:00:08
50Ari Mohammad (Irq) Erbil
51Ahmed Mohammed (Irq) Erbil0:00:09
52David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia
53Nevzat Kiral (Tur) Lassa
54Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:12
55Johannes Kahra (Ger) German National Team
56Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia
57Ugur Marmara (Tur) Brisaspor0:00:14
58Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:00:35
59Theo Reinhardt (Ger) German National Team
60Adil Kurkut (Tur) Lassa0:00:37
61Franz Schiewer (Ger) German National Team0:03:16

Teams
1German  National  Team6:37:53
2Brisaspor0:00:01
3Team  Brother  -  Bikes0:00:02
4Cavkasia0:00:04
5Syria
6Bahrain
7Konya  Torku  Seker  Spor
8Lassa0:00:06
9Erbil0:00:07
10Konya  Seker  Spor0:00:12

General classification after stage 3
1Nikias Arndt (Ger) German National Team8:11:23
2Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor0:00:05
3Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor0:00:10
4Hasanin Omar (Syr) Syria0:00:13
5Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes0:00:14
6Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes0:00:15
7Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia
8Mansoor Mohd (Brn) Bahrain
9Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain0:00:16
10Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor
11Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes
12Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:00:19
13Selçuk Türkçetin (Tur) Konya Torku Seker Spor
14David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia0:00:23
15Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor0:00:28
16Abdulkadir Kelleci (Tur) Lassa
17Ali Osman Usta (Tur) Lassa0:00:31
18Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisaspor
19Nevzat Kiral (Tur) Lassa0:00:36
20Thomas Juhas (Ger) German National Team0:00:42
21Adil Kurkut (Tur) Lassa0:01:08
22Johannes Kahra (Ger) German National Team0:01:48
23Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:02:09
24Tino Thömel (Ger) German National Team0:05:45
25Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria0:05:56
26Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor0:06:00
27Ismail Aksoy (Tur) Lassa0:06:01
28Hazem Hussain (Syr) Syria0:06:05
29Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:06:06
30Ahmed Al Doseri (Brn) Bahrain0:06:08
31Yalmaz Habach (Syr) Syria0:06:09
32Rebaz Mustafa (Irq) Erbil0:06:11
33Amanj Dzayi (Irq) Erbil0:06:15
34Serhat Sert (Tur) Konya Seker Spor0:06:18
35Ugur Marmara (Tur) Brisaspor0:06:31
36Jakob Steigmiller (Ger) German National Team0:06:51
37Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor0:10:56
38Masimo Salih (Irq) Erbil
39Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia
40Taha Alawi (Brn) Bahrain0:10:58
41Suleman Ahmed (Irq) Erbil0:10:59
42Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:11:00
43Lars Pria (Rom) Team Brother - Bikes
44Ahamad Badreddin Wais (Syr) Syria0:11:01
45Richard Thomalla (Ger) Team Brother - Bikes0:11:02
46Achiko Makharashvili (Geo) Cavkasia0:11:03
47Fatih Harmanci (Tur) Konya Seker Spor0:11:09
48Ari Mohammad (Irq) Erbil0:11:13
49Secaattin Dazkirili (Tur) Konya Seker Spor0:11:14
50Gawfan Rasho (Irq) Erbil0:11:20
51Ahmed Mohammed (Irq) Erbil0:11:21
52Muhammer Atalay (Tur) Konya Torku Seker Spor0:11:45
53Gökhan Hasta (Tur) Lassa0:13:52
54Ali Jawad (Brn) Bahrain0:23:06
55Benjamin Stauder (Ger) Team Brother - Bikes0:23:08
56Hussain Mohammed Maki (Brn) Bahrain
57Levani Mikeladze (Geo) Cavkasia0:23:14
58Viktor Erokhin (Geo) Cavkasia0:23:25
59Hüseyin Özcan (Tur) Konya Seker Spor0:24:09
60Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia0:24:56
61Franz Schiewer (Ger) German National Team0:30:39

Sprint classification
1Tino Thömel (Ger) German National Team39pts
2Kemal Küçükbay (Tur) Brisaspor31
3Nikias Arndt (Ger) German National Team30
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor29
5Hasanin Omar (Syr) Syria29
6Ismail Aksoy (Tur) Lassa24
7Miraç Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor22
8Fadi Khanshaikhouni (Syr) Syria20
9Ali Gülcan (Tur) Team Brother - Bikes19
10Ulzen Victor (Ger) Team Brother - Bikes19
11Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor15
12Giorgi Nadiradze (Geo) Cavkasia15
13Sayed Ahmed Khalil (Brn) Bahrain11
14Mansoor Mohd (Brn) Bahrain9
15Mustafa Güler (Tur) Konya Torku Seker Spor9
16Gökhan Hasta (Tur) Lassa9
17Hazem Hussain (Syr) Syria8
18Mert Mutlu (Tur) Brisaspor8
19Yalmaz Habach (Syr) Syria7
20Thomas Juhas (Ger) German National Team6
21David Mkrtchuyan (Arm) Cavkasia5
22Nodar Kvavadze (Geo) Cavkasia4
23Taha Alawi (Brn) Bahrain3
24Ugur Marmara (Tur) Brisaspor3
25Marc Weisshaupt (Ger) Team Brother - Bikes3
26Gevorg Arakelyan (Arm) Cavkasia3

Mountains classification
1Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor10pts
2Ugur Marmara (Tur) Brisaspor6
3Adil Kurkut (Tur) Lassa3
4Georgi Petrovgeorgie (Bul) Brisaspor2
5Ali Riza Tanriverdi (Tur) Brisaspor1

Teams classification
1Brisaspor24:34:46
2Team  Brother  -  Bikes0:00:08
3Konya  Torku  Seker  Spor0:00:13
4Lassa0:00:19
5German  National  Team0:01:30
6Bahrain0:05:58
7Cavkasia0:10:50
8Syria0:11:43
9Erbil0:22:35
10Konya  Seker  Spor0:28:00

Latest on Cyclingnews