Skip to main content

Kahsai moves up to third with stage win

Full Results
1Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team3:39:52
2Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team
3Meron Russom (Eri) Eritrean National Team
4Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:00:08
5Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team
6Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:03:06
7Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team0:05:08
8Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:10:26
9Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
10Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team0:11:52
11Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team0:12:31
12Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:12:33
13Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team0:12:51
14Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team0:13:02
15Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:14:26
16Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team
17Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team
18Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team
19Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team
20Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
21Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team
22Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
23Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team0:17:41
24Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team
25Anthony Muite (Ken) Kenya National Team0:19:11
26Agorir Paul (Ken) Kenya National Team0:24:28
27Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team0:26:20
28Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team0:29:15
29Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team0:33:21
30Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team0:34:58
31Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team
32Ali Almebruk (Lba) Libya National Team
33Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:39:20
34Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team0:39:46
35Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team
36Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team
37Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team
38Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team0:42:08
39Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team0:42:23
40Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team
41Jaber Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team

Points
1Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team20pts
2Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team19
3Meron Russom (Eri) Eritrean National Team18
4Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team17
5Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team16
6Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team15
7Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team14
8Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team13
9Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team12
10Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team11
11Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team10
12Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team9
13Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team8
14Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team7
15Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team6
16Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team5
17Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team4
18Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team3
19Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2
20Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team1

Mountain 1 - Dongol, km. 40
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team12pts
2Meron Russom (Eri) Eritrean National Team10
3Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team8

Mountain 2 - Seydishi, km. 97
1Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team12pts
2Meron Russom (Eri) Eritrean National Team10
3Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team8

General classification after stage 4
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team15:32:01
2Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:09
3Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:03:45
4Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team0:09:58
5Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:10:35
6Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:12:00
7Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:17:57
8Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team0:20:06
9Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team0:21:04
10Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:22:34
11Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:25:44
12Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:34:34
13Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:41:01
14Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:47:36
15Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:49:28
16Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team1:01:53
17Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team1:03:21
18Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team1:09:12
19Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team1:09:45
20Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:11:57
21Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team1:30:23
22Agorir Paul (Ken) Kenya National Team1:33:08
23Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:35:12
24Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team1:45:39
25Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:50:55
26Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team1:51:14
27Ali Almebruk (Lba) Libya National Team1:53:22
28Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team1:55:03
29Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:56:41
30Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team2:00:34
31Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team2:02:36
32Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2:10:22
33Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team2:13:29
34Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team2:13:37
35Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team2:21:08
36Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team2:28:54
37Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team2:29:04
38Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team2:38:43
39Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team2:51:16
40Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team2:53:05
41Jaber Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team

Points classification
1Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team70pts
2Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team66
3Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team64
4Meron Russom (Eri) Eritrean National Team57
5Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team55
6Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team54
7Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team52
8Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team45
9Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team44
10Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team39
11Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team37
12Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team32
13Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team30
14Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team27
15Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team24
16Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team23
17Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team17
18Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team14
19Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team12
20Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team11
21Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team11
22Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team10
23Agorir Paul (Ken) Kenya National Team9
24Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team9
25Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team8
26Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team6
27Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team4
28Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team3
29Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team3
30Ali Almebruk (Lba) Libya National Team2
31Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2

Mountains classification
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team30pts
2Meron Russom (Eri) Eritrean National Team28
3Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team20
4Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team12
5Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team10
6Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8
7Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team6

Young rider classification
1Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team15:32:01
2Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:09
3Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team0:09:58
4Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:10:35
5Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:17:57
6Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:22:34
7Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:41:01
8Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:49:28
9Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team1:03:21
10Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team1:09:12
11Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:11:57
12Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team1:30:23
13Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:35:12
14Ali Almebruk (Lba) Libya National Team1:53:22
15Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team1:55:03
16Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:56:41
17Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team2:00:34
18Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team2:10:22
19Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team2:28:54
20Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team2:29:04
21Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team2:38:43
22Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team2:51:16
23Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team2:53:05

Latest on Cyclingnews